Sign in to follow this  
Followers 0
CharlieJ

Štene maltezera

18 posts in this topic

Za nedelju dana idemo da pokupimo štene maltezera.Imam nekog iskustva sa štencima,ali u pitanju su bili nemački lovni terijeri i samo deo odgovornosti na nama,a i bilo je to pre 10 godina :D Treba mi pomoć oko izbora granula (da li su Hillis ili Royal Canin ok?), da li je bolje u startu učiti ga na pelenu ili napolje,ili prvo pelena pa napolje da ima opciju u slučaju da ne može da izlazi? Ostalo je da primi vakcinu protiv besnila pa predpostavljam da ne može napolje dok ne završimo i sa tim.Biće star tri meseca,još ovek raspravljamo da li će biti Charlie ili Snupi pa ga zato zovem "ON" :D Svaki savet,sugestija su dobro došli :) Ako postoji slična tema pišite jer ja nisam uspela da nađem :)

Evo da se ja napravim važan i odgovrim, iako skoro da nemam pojma (mi imamo štene tek desetak dana)

Za graule je najbolje da pitaš odgajivača. U svakom slučaju odgajivač bi ti trebao dati malo granula kojim je hranio štence, jer prelaz na neke druge treba da bude postepen. A koje granula su ok tu stvarno ne mogu pmoći. Moje sveže skustvo je da je ovaj naš baš slabo jeo kad smo ga doveli. Teško da iko zna da li je zbog promene sredine i odvajanja od mame, vrućina ili promene granula (RC za mamu i štence i RC junior za male pse). Ali taj smanjeno apetit je trajao recimo 5-6 dana. Sad pojede sve iz posudice. 

Za učenje higijene: opet moej sveže skustvo (olus saveti koje sam dobio ovde): i jedno i drugo. Pelene kao prelazno sredstvo i naravno izvodjenje napolje i svaki put kad to obavi napolju (ili na peleni) pohvala. A unutra "ne" i/ili "fuj", samo kad ga uhvatite na delu. pogledaj ovde: 

za vise detalja. Zadnje postove na toj temi sam ja stancao jer smo imali različite "problemčiće" u vezi tog navikavanja - mozda ti bude korisno nesto od toga.

Za to izlaženje napolje bolje da pitaš veterinara, a verovanto će neko drugi ovde nešto pametnije od mene napisati. Jedino što znam je da je u tom uzrastu važno da se druži sa psima i ljudima što više, a opet ako nije vakcinisan, trebao bi biti u karantinu kao. Taj paradoks ni ja ne znam kako rešiti. Mi našeg izvodimo napolje i trudimo se da ima što više kontakata sa psima, jer mislim da opasnost od besnila nije baš tako velika, a socijalizacija je jako bitna.

27 minutes ago, casper2 said:

opasnost od besnila nije baš tako velika, a socijalizacija je jako bitna.

Nije tu toliko taj karantin zbog besnila, jer njega negde ni nema, nego zbog onih ostalih boljki protiv kojih se vakcinise a koje su negde za dobar dan. To, ponavljala sam ovde po forumu u krug, moze kompetentno da kaze lokalni veterinar, jer on ima pregled koliko su prisutne u toj njegovoj lokalnoj oblasti trenutno te bolesti.

U zemljama i oblastima gde problem sa lutalicama nije veliki a populacija pasa generalno gledano prilicno vakcinisana, veterinari uvek tvrde da je manji rizik da ce ukaciti nesto od rizika i steta da ostane nesocijalizovan sa psima, zato sto sa ljudima ga uvek mozemo socijalizovati, cak i kad nikuda ne izlazi.

U svakom slucaju, neki odgovoran pristup jeste da se izvodi (ako bas lokalni vet nije upozorio da je u kraju neka epidemijica necega) ali da se pripazi da se pusta samo za zdravim, vakcinisanim psima. Sumnjive i lutalice da zaobidje. 

32 minutes ago, casper2 said:

Sad pojede sve iz posudice

(clap)

Ovde (Beograd) važi pravilo da do druge REVAKCINE, znači treće vakcine ne izlazi napolje (za nuždu može kratko po betonu, bez drugih pasa, a posebno ne mačaka, posle prve REVAKCINE, znači druge vakcine). Vakcina protiv besnila se ne daje do 4og meseca, sigurno ga nećeš toliko držati u kući. Lutalice i mačke sa ili bez vakcine protiv besnila ionako treba da obilazite (mislim na divlje mačke) jer su nosioci zaraznih bolesti i parazita iako ih možda sami nemaju. Ovako je meni rekao vet.

Ogromna molba za vas. Socijalizujte ga što pre, malterzeri su najteži za to. Ne želite da ga u šetnju nosite na rukama.

Iskustvo tri različita vlasnika maltezera, koji se niti poznaju, niti su blizu, je da zapišavaju po kući duže od godinu dana, čak i ne vezano za pol. 

Posted (edited)

Pa vakcina protiv besnila se daje sa navrsena tri meseca. Davno bese kad su vakcine bile takve da se cekalo da napuni sest meseci. 

I u Beogradu se menja to sto vazi kako vazi, jer, ponavljam, veterinari ne insistiraju na karantinu toliko zbog besnila, nego zbog onih ostalih boljki a znaju i trenutnu epidemiolosku situaciju. Ja sa blagoslovom veterinara vodlila odmah, ni dan nisam cekala dvomesecno stene nedelju dana od prve vakcinacije a sticajem okolnosti nije revakcinisano do vise od godinu dana (prvo nisu vetovi znali cime i koji protokol da odrede, pokusavalo se da se nabavi ta vakcina za revakcinu a posle je bio bolesljiv, pa nije smelo). A naravno da ne bih mogla da ga drzim u kuci sa bastom da ne izadje u svet duze od godinu dana. 

Zato kazem, to nek se ne brinu buduci vlasnici maltezera. Odvesce ga odamh prvi, drugi dan ionako na pregled kod VET-a pa neka se sa njim dogovore, on ce dati smernice.

Za te poduze barice kod kuce, mislim da to zavisi od vlasnika. Koliko efikasno uspe stene da nauci. Osim ako rasa nema predispozicije za neke urinarne probleme. 

Edited by Tuncay

30 minutes ago, Tuncay said:

Pa vakcina protiv besnila se daje sa navrsena tri meseca. 

Da, moja greška. Vakcina i mikročipovanje su OBAVEZNI sa navršena tri meseca (aktuelni sajt Veterine Beograd)

Praksa je da se polivalente vakcine ponavljaju jednom godišnje.

Sada je praksa i da se sa navršenih 6 meseci radi testiranje krvi na srčanog crva (pojma nemam šta je to), pa se po potrebi leči ili se daje tabletica zajedno sa onim protiv buva i krpelja što idu na svakih 28 dana. Ne daje se pre 6 meseci jer je toliki period inkubacije. To je nešto što prenose komarci, rekoše meni u veterinarskoj ambulanti.

To su neke nove boljke tj. nisu nove nego se pomeraju na podrucja gde ih nije bilo ili ih je bilo malo kako nam je sve toplije (a evo ovde nas neki uveravaju da vala nije (funny) a svakog ko bi pomenuo da taj srcani crv nije pominjan recimo 90-tih optuzili bi da je ekoterorista itd) .

U svakom slucaju i to je stvar koji ce dobar i pouzdan VET reci vlasniku steneta i zato je pozeljno i potrebno da svaki novi vlasnik nadje pouzdanog veta odmah cim stene stigne i da se kod njega raspita i izdogovara sta je sve potrebno uraditi u toku odrastanja i sta se posle radi sistematski planski a da pas nije bolestan. 

Znaci stene stiglo, put pod noge pa kod VET-a na t preglede i dogovore. 

Inace ja sam neizmerno sretna i zivim jedan bajkovit zivot jer prvi put u zivotu nemam komarce (clap) ni obicne a kamoli "crvljive". Ali i moji vetovi ovde znaju za jadac, jer ljudi idu na letovanja sa psima u juzne krajeve i eto i njima, 

Otićićemo odmah sutradan kod veta.Kuca je završila sa revakcinacijama,ostalo samo protiv besnila i čip.Hranu ću uzeti tu koju je jelo,zaboravila sam koja je,ali znam da nije neki kvalitet.Danas mi stigli uzorci Platinum hrane,na njima piše da je 75% meso.Tako da i ona deluje super.Za socijalizaciju znam,ali ne znam gde da ga socijalizujem.Oko nas samo lutalice :/ Za ljude nije problem.

Ne sviđa mi se osoba od koje uzimamo kuče.Fora je što znamo mamu kučića,i znamo da su štenci super,ali on je kreten.Nije da ih ne pazi,u kući su,čisti,uredni,maženi.Ali je zaboravio posle dva dana šta smo hteli,poslao jednu sliku i nikako ostale,pokušao da uzme malo više nego drugima,i tako.Kaparu smo odavno uplatili.Da se ja nisam raspitala oko hrane ne bi nam ništa ni rekao.Jedino je insistirao da mi odemo po štene.Ne znam ni šta da mislim više.To mi je još jedan razlog više da štene odmah odvedemo kod veterinara.I da,još razmišljamo da li da ga sterilišemo ili vodimo na izložbe/parimo.

Plan za ishranu je sledeći-prvih par dana prelazak na kvalitetne granule,onda da ga malo pustimo na miru da se upoznamo,završimo sa navikavanjem na pelenu/napolje,i onda da uvodimo spremljenu hranu.Iščitala sam pola foruma,to mi se čini kao idealno kad se uhodamo.Sada na početku ne,da ne bi zeznuli nešto :D 

10 hours ago, CharlieJ said:

Za socijalizaciju znam,ali ne znam gde da ga socijalizujem.Oko nas samo lutalice :/ Za ljude nije problem.

Ima sigurno negde po mestu gde ste nekih ljudi koji izvode pse ljubimce u setnju, makar to ne bilo bas u blizini kuce u krugu gde ga normalno izvodite. Sa stenetom a posebno sa malim maltezerom koji je prenosan, lako, ima tasni koliko vam volja za male pse po pet shopovima i one su ionako prakticne. Nauci se stene na tasnu i super. Nekada bi mi sto imamo vece ne znam sta dali da su za neke situacije manji pa da mozemo na rame i eto. 

Pa lepo zapucajte sa stenetom tamo gde ima i vlasnickih pasa a ne samo lutalica. 

Ne sviđa mi se osoba od koje uzimamo kuče.

Moze on da bude antipatican i kreten, vazno je kakva su stenad i kako o njima brine i takodje da nije prevarant koji ce nastojati da vas zezne. Dobro je sto insistira da vi odete po stene. To se tako i radi, osim ako nije neka nabavka od renomiranog odgajivaca iz inostranstva, daleko pa se salje stene iz daljine a odgajivac drzi do svog ugleda i nikad nikoga zeznuo nije ni nece. U svim ostalim slucajevima se ide po stene. 

.I da,još razmišljamo da li da ga sterilišemo ili vodimo na izložbe/parimo.

O tome ne razmisljate sada, odgajite da odraste zdrav prav vaspitan pas, izvedite na izlozbe pa cete videti kako je ispao i da li bi njegovo ukljucivanje u uzgoj bilo doprinos ili ne. 

prvih par dana prelazak na kvalitetne granule,onda da ga malo pustimo na miru da se upoznamo,završimo sa navikavanjem na pelenu/napolje,i onda da uvodimo spremljenu hranu

Prvih par dana stene jede to sto je jelo kod odgajivaca, pa tek onda nekoliko sledecih dana na novu pripremljenu hranu. Higijenske navike pocinju od prvog dana, od prvog dana i ucenje steneta kakva su pravila u vasoj kuci, sta se ne sme, ako nista drugo ne sme se jer je opasno po stene, puno pohvala, navikavanje na ime ako menjate i komandica dodji, osnove za nju. NE i FUJ.  Ucenje pravila igranja sta cete dozvoliti da se gricka a sta ne (ruke, noge, predmeti). 

Tuncay hvala ti puno.Svaki savet je dobro dosao.Dosta sam iscitala i po temama.U teoriji znam sta nas ceka,u praksi-videcemo od ponedeljka.Pa bas je kreten :D Ali potpisujemo i kupoprodajni ugovor,insistira da dodjemo po stene jer zeli da ga on licno preda.Koliko sam shvatila maltezer koji ide na izlozbe se ne sisa,vec mu se dlaka pakuje.Samo iz tog razloga vec sad razmisljam o tome.Mnogo je lakse za sve nas da on bude sređen i posisan.Imamo dosta kucica u pesackoj zoni.Ugovorili smo i druzenje sa jednim bisonom,samo me strah da ga pustam blizu jer je on mrvica a po gradu najvise velikih rasa vidjam.

Posted (edited)

Samo opusteno, nema razloga za :wacko:.

Ako je tu kupoprodajni ugovor, onda je znak da nije bas toliki kreten, odnosno da nije klasika balkanski stancer prevarant, jer oni glavni prevaranti i stanceri beze od bilo cega formalnog, pravno opipljivog,  kao djavo od krsta. Dakle, kazem, bitno je kako su pazena i negovana stenad, ako je to ok, nema veze sto je kreten. I ja sam uzela jednu kuju od jedne obrkretenuse a ispalo je sasvim OK. Oni koji nije trebalo da ispadnu kreteni, koje sam poznavala 15 godina su ispali i zeznuli su me za dogovoreno ali pokazalo se da bolje, prigodnije, draze ne bih nigde ni nasla a doslo je kao nezeljeno, trebalo je njegova sekica. Tako to. 

Ako se bas ne deranzira da odgovara a vi lepo spisak pitanja, pa pitajte prilikom preuzimanja. Ono sto je najvaznije sta da jede prva tri cetiri dana, isto sto je davao on makar ne bilo 100 % odgovarajuce, koliko puta dnevno je hranio, dok ne predjete posle tih par dana polako na svoj rezim i zdravstvene stvari - kada je stene cisceno od glista i knjizica, odnosno pasos sa upisanim vakcinacijama. 

Ne sisa, nega te dlake i briga za show jedinke jeste zahtevna ali nije da ne moze. Imamo u setnji u parku odgajivacnicu jorkija, pet kujkica, u stanu su, normalno se setaju po parku, nekad pakovane, nekad nepakovne, uglavnom nesisane. Samo zena pazi da ne ulete u cickove.

Na kraju krajeva, steneca jos nije tako duga a videcete da li raste u perspektivno izlozbeno stene, mladog psa ili ne. Uvek se moze osisati posle i izlozbeni pas, kad odlucite da vise ne idete na izlozbe. Takodje, ne vidim zasto bi se muzjacic sterilisao? Bistrili smo ovde na forumu cesto, ima to i svoje za ali itekako i protiv.i to zdravstvenih razloga. Nije to karakteristika odgovornog vlasnika da automatski sterilise ako nece u uzgoj, to su malo s one strane bare, Atlantika price. Mrzi ih da paze na pse pa stancuju stenad koju niko nece i zato vlasti i azili i zastitari preporucuju sterilisanje.  

Ne, karakteristika odgovornog vlasnika jeste da psa vaspita, obuci da slusa da mu ne pobegne za kujama u teranju i da mu obezbedi prostor ako je u basti, dvoristu, sto pretpostavljam da vas Carlika/Snupika nece biti nego u kuci, da ne moze da umakne van za kujama u teranju. Nije to problem, verujte mi.  Nemam s tim problem ni sa jednim od dvojice muzjaka. Ni sa jednim koji mi je ikada dopro ruku za setnju. A i u setnji, nije to bas tako brzo cak i da umakne 50 m napred za kujkom i dopre do nje da moze da je upari dok vi ne dotrcite. I to lepo vidite kako cete vaspitati, ako vaspitate kako treba a verujem da hocete, kada pristupate odgovorno jos pre nabavke trazeci znanja i iskustva, onda nece biti uopste potrebe. Sto se samog psa i celibata tice, ni u prirodi ne pare svi muzjaci. 

Edited by Tuncay

Posted (edited)

Kada stigne bebac okačiću i slike i predstaviti ga :)  Imam veću tremu nego kada sam sa bebom dolazila kući iz porodilišta :D Pa nekako smo osećali pritisak da mora ili jedno ili drugo-ili parenje ili sterilizacija.Sto je smesno,ali i to je valjda zbog ove treme :D Bice u stanu,dvorista nema.

Edited by CharlieJ

Ja njega ne mogu da slikam nikako.On trci,juri,skace,ne miruje.Juce smo isli po njega.Jutros bili kod veterinara.On je super,potpuno zdrav.Lepo jede,odmah nas je prihvatio,grize sve zivo ali lako ga preusmerimo na igracku.Nuzdu obavi dva puta na prostirci,pa jednom na tepihu-ali i to je ok.Reaguje vec i na NE! ,samo imam osecaj da je to jedino sto pricamo.Mislice da mu je to ime :giggle:

20170815_214445_resize.jpg

(king)

pa pozurite da resite je li Snupika ili Carli, da stvarno ne pomisli da se zove NE (funny)

Snupi definitivno :D Od juce popodne nije imao nijednu nezgodu,sve na prostirkicu (clap) Samo jos da ga uobrocimo jer je odgajivac praktikovao ono da uvek imaju granula,pa razvlaci sa jelom po sat vremena