Lala023

Proboj vakcine?

Recommended Posts

Poz, tražio sam po netu ali nisam mogao naći ovde na pretrazi.

Za proboj vakcine sam čuo tek nedavno. Imam štene labradora staro nešto više od dva meseca. Prvu vakcinu je dobio sa 5 i po nedelja (ne kod mene). Iz kartona mogu videti da je Vanguard 5. To je bilo 3. Jula. Revakcinu je dobio kod mene, 31. Jula.

Da li treba da brinem zbog proboja? I kad treba dati treću (nisam ni znao za ovu). Svakako idem sutra do veterinara, samo me zanima stručno mišljenje i ovde.

Извини, шта је пробој вакцине? Ревакцина се добија за 25-30 дана (рече ми мој ветеринар), твој је добио 28 ог дана. Друга ревакцина исто после 25-30 дана. Молим те напиши шта ти је вет рекао.

A za šta je ta vakcina? 

Ja sam potpuni laik, ali moguće mogu pomoći. Ovaj moj (ši cu) je sad star 3 meseca i dobio je do sad 2 vakcine (za zarazne bolesti). prvu sa nepuna 2 meseca (krajem juna) a drugu krajem jula. U pasošu piše da trecu treba da dobije krajem janura, dakle posle šest meseci. 

Još nije dobio vakcinu za besnilo. Nju treba da dobije po zakonu do max navršena 4 meseca (dakle početkom septembra). Jedan prijatelj veterinar mi je rekao da čekam sa tom vakcinom do tog krajnjeg roka - rekao je bolje je napraviti razmak izmedju vakcina iako su različite. 

Da, stvarno, šta je to proboj vakcine? 

U narodu se koriste izrazom "probila vakcina" onda kada je pas "vakcinisan" a ipak se razboli od bolesti protiv koje je vakcinisan.

Čitala sam o takvim slučajevima, ljudi koji se pojave ovde na forumu ili FB (uglavnom sa temama tipa HITNO- pas mi već 5 dana povraća... Šta da radim? :X). Uglavnom je slična priča, pas je "dobio vakcinu" kod odgajivača (štancera), dokaz za to ne postoji ili su im odgajivači pokazali "flašice" ili im je psa vakcinisao prijatelj/komšija ili neodgovorni veterinar koji flašice sa sobom nosi u zadnjem džepu, nije ispoštovan karantin, redosled vakcinacije, nije ni očišćen od parazita ili pas nije ni bio zdrav kada je primio vakcinu odnosno simptomi bolesti se pojave par dana posle vakcinacije.
Ljudi onda to prepišu "probijanju vakcine" kao da je to normalna pojava a ne greška izazvana ljudskim faktorom.
Razmaci između vakcina/revakcina i karantin (naročito kod nas gde su bolesti česte) se moraju poštovati jer štene ne stiče imunitet odmah po dobijanju vakcine nego kad se stvori dovoljna količina antitela u krvi. Ispravnost vakcine odnosno njeno čuvanje na određenim temperaturama da ne spominjem.
Ako štene ne postigne određeni nivo antitela u krvi nakon vakcinacije a bude izloženo virusu može se razboleti i onda se kaže "vakcina probila", zato se moraju poštovati periodi revakcinacije i karantin.

Copy/paste, sve se može izguglati za dve sekunde: Vanguard 5- Vakcina koja sadrži živi virus štenećaka (soj N-CDV), živi Adenovirus pasa ti 2 (soj NL-CPI-5), živi Parvovirus pasa (soj NL-35-D). Obično se daje u kombinaciji sa vakcinom za leptospirozu (vanguard plus 5/L). Trebalo bi da imate nalepnice u knjižici, u njima piše protiv kojih bolesti je vakcina.
Treća vakcina (druga revakcina) se obično daje 4 nedelje posle druge, nisam čula da nijedan veterinar preporučuje tek nakon 6 meseci.

Vakcina protiv besnila (opet copy/paste sa googla)-Našim zakonom je propisano da se svaki pas i mačka moraju obeležiti mikročipom do navršenih 90 dana starosti, kao i da se svi psi i mačke stariji od tri meseca moraju vakcinisati protiv besnila jednom godišnje.
Poštujte savete veterinarske struke i ne bi trebalo da bude problema sa "probijanjem".

Više o vakcinama možete pročitati ovde, upravo na podforumu na kojem ste postavili pitanje :giggle:

Хвала witch за одговор

Код нас (Нови Београд) комунална полиција са ветеринаром редовно шета и проверава псе. Нас још нису пресрели, али комшиницу са НО пресрећу бар једном месечно, Искрена да будем, ја једва дочеках да будемо довољно стари да одрадимо све то. Некако ми је психолошки лакше кад мислим да сам урадила све што сам могла да га заштитим.

Edited by Aris - sibirski haski

25 minutes ago, casper2 said:

Ček, kako dovoljno stari? Ako sam dobro zapamtio Aris ima 5 maseci. Pa do sad bi trebao da je dobio sve potrebne vakcine. 

Јесте, то и рекох, славила сам кад је постао довољно стар да завршимо са свим тим. :wink:

Aha, očigledno nisam pažljivo čitao :( 

Što se tiče onog što sam gore napisao da mi je revakcinacije posle 6 meseci, moguće da sam ja to pogrešno protumačio. Piše zapravo da vakcine "važe do" kraja januara. Sad mi nije jasno šta to zapravo znači. Da li tad treba da dobije još jednu ili ne teba uopšte (ali onda verovatno biti posle toga zaštićen??). To nije pitanje. Pitaću lepo veterinara... 

To kako ce ispostovati ono sto mu od do dopusta uputstvo za upotrebu odnosno protokol proizvodjaca odlucje lokalni VET, zato sto on brine o stenetu otkako je doslo u novi dom a ima znanja i informacije o epidemioloskoj situaciji u konkretnoj sredini. znaci, dzaba sta savetuje moj VET ovde a savetuje drugo jer nema lutalica, nema stenecaka, nema ni parvovirusa, odnosno toga ima zaista minimalno, populacije pseca je generalno provakcinisana. Cak i po gradovima ume da se razlikuje, cega gde konkretno trenutno ima.

Pa to pitanje treba prepustiti svom lokalnom veterinaru. Naravno naci VET-a u koga covek moze imati poverenja jer i njih kao u svim profesijama ima raznih, ovaj forum zivi svedok. 

23 hours ago, witch said:

ili pas nije ni bio zdrav kada je primio vakcinu odnosno simptomi bolesti se pojave par dana posle vakcinacije.

Ovo je vrlo vazno naglasiti s tim da ne mora da bude da je stene vec bilo bolesno od te bolesti protiv koje se vakcinise, vec u izuzetno retkim slucajevima, zaista vanredno retkim, obzirom da se osim kod vakcine protiv besnila  u svim ostalim vakcinama radi o zivim modifikovanim virusima, ako vakcinistete stene koje nije zdravo, ima oslabljeni imunitet, neku benignu boljkicu, moze se desiti, zaista ponavljam vanredno retko, da virus iz vakcine izazove tu bolest protiv koje se vakcinise, vecinom, ali opet ne mora da znaci, u znatno blazem obliku. 

To sto je to mozda i na nivou statisticke greske, to vama posle dzaba kao uteha kada se bakcete ceo zivot sa posledicama, recimo stenecaka. Posto znam sta pricam i imam takvu dragocenu retku pojavu evo vec 13 godina kod kuce, onda apelujem da se zaista vakcinise i revakcinise iskljucivo zdravo stene, da se veterinaru prijavi pred vakcinisanje i revakcinisanja i najmanja sumnja da stene kao nesto nije u svojoj kozi, kako se kaze, a da se od VET-a trazi da proveri pre nego sto ga bocne da li je sve OK. Jer neki vetovi to ne rade, doveo si, pita ili ne pita da li je sve OK i bocne. 

Zdravo ljudi, nova sam na sajtu pa se slabo snalazim, a jos sam na telefonu. Nisam nasla konkretno temu o ovome, to jest ono sto sam nasla ne mogu komentarisati jer je closed ili sta god.

Imala sam slucaj parvovirusa, pre 3 meseca, sada planiram da uzmem drugog psa, 20.juna, pas je primio dve vakcine i tu buster vakcinu treba da primi 18.juna, on ce biti u periodu inkubacije kada ga ja uzmem. Da li je pametno da ja njemu uzmem neki kavez ili transporer za vece pse koji ce da mu sluzi kao kavez taj neki period dok ne prodje period inkibacije.

Ja sam stan ribala varikinom vise puta, stvari sam kuvala na 90 stepeni u masini i sve to je okej ali svesna sam toga da se parvovirus ne moze tako lako izbaciti iz sredine. 

Sve ovo pitam ovde jer ne znam kome da se obratim, ne znam ni jednog dobrog veterinara, veterinarka koja je lecila mog prethodnog psa utvrdila je da je rec o parvovirusu tek posle 3 dana terapije, jer je iz prve mislila da je to samo gastritis, sada sam je opet pitala za savet, ono sto mi je rekla bilo je - uzmi tog psa, prebrisi podove nekim sredstvom na bazi hlora a trecu vakcinu cemo kod mene, sve ce to biti okej. Ja to naravno nisam prihvatila, sa odgajivacima sam se dogovorila da pas primi i trecu pre nego ga uzmem ali i dalje me brine taj period inkubacije

Ovde na 21. strani smo pricali o dezinfekciji. Ja sam davno davno na savet veterinara dezinfikovala kucu, terasu i sve sto se moglo parom, dakle obicni parocistac. 

Odgovor na pitanja oko delotvornosti vakcine i svega oko toga mozete da nadjete u ovom velikom FAQ koji sam postavljala na jednoj drugoj temi. 

http://www.hungarovet.com/?p=2475

Imunitet koji stvara vakcina za parvo traje 7 do 10 godina

Canine Parvovirus-2 (CPV-2)

7 yrs/10 yrs

Challenge/serology

Evo iz tog FAQ kada se stvara imunitet

32.  How long after vaccination does it take for the dog to develop immunity that will prevent severe disease when the core vaccines are used?
This is dependent on the animal, the vaccine, and the disease.

a.  The fastest immunity is provided by CDV vaccines–MLV and recombinant canarypox virus vectored. The immune response starts within minutes to hours and provides protection within a day to animals without interfering levels of MDA and dogs that are not severely immunosuppressed.

b.  Immunity to CPV-2 and FPV develops after as few as 3 days and is usually present by 5 days when an effective MLV vaccine is used. In contrast, the killed CPV-2 and FPV-2 vaccines often take 2 to 3 weeks or longer to provide protective immunity.

c.  CAV-2 MLV given parenterally would provide immunity against CAV-1 in 5 to 7 days; when given intranasally, however, the same level of immunity to CAV-1 is not present until after 2 or more weeks.

d.  Time from vaccination to immunity is difficult to determine for FCV and FHV-1 because some animals will not develop any immunity.

Znaci, ako dobije modifikovanu zivu vakcinu a pretpostavljam da hoce jer se one najcesce koriste za parvo, imunitet se stvara nakon 3 do 5 dana. Pa mozda neka saceka kod odgajivaca to vreme pa ga uzmite posle. 

Takodje na ovoj temi 

pisali smo zasto se daju dve ili tri vakcine - jer ne znamo kada ce delovati imajuci u vidu da je kod stenadi blokiraju antitela dobijena od kuje a mi ne znamo kada se kod svakog pojedinog steneta otvara taj prozor kada antitela od majke nestaju i kada je vakcinacija efikasna. Generalna granica kada je sigurno da antitela vise uopste nema i nece blokirati vakcinu jeste 16 sedmica. 

Moguce je lako da je kod steneta antitela stvorila vec ta druga vakcina koju je dobilo. Ali to bi sasvim sigurno znali ukoliko bi VET odgajivaca poslao uzorak na analizu u laboratoriju da se proveri nivo antitela. Onako kako se radi sa antitelima za besnilo kada se putuje nekuda gde to traze. 

Buduci da parvo virus ume da bude uporan na terenu koji je tesko dezinfikovati, basta trava i tako to, neko generalno pravilo je da se u rizicnu sredinu, gde je parvo bio, dovodi samo vakcinisano stene, pa mozda ne bi bilo na odmet u vasem slucaju razmotriti te dve varijante, ili da stene ostane posle trece vakcine kod odgajivaca tri do pet dana duze, nece to odgajivaca ubiti, ili da platite da se u laboratoriji proveri da li je kod steneta posle druge vakcine vec nastupio imuno odgovor i da li je zasticeno. 

p.s. Ako je tema zakljucana, onda otvorite novu.

Edited by Tuncay

Zdravo, zna li iko da li postoji kakav test na parvovirus i koliko to kosta? Kuca je krenula da povraca, veterinar kod koga je vodimo je rekao da nije to nista, prejela se. Obzirom na to da je stene a znam da je parvovirus rasprostranjen jako htela bih da budem sigurna da nije to.

Hvala svima pozdrav

Da postoji, jednostavan je i brz , cenu ne znam , nije previse, zvisi od veterinara koliko naplacuje . 

Hvala puno na odgovoru. Mislila sam da je jedini nacin na osnovu simptoma, videcu da pronadjem nekog veterinara koji moze da uradi taj test a ne da pricamo napamet sta je stenetu, a ukoliko neko zna koja je cena napisite mi bila bih zahvalna puno.

Hvala na odgovoru puno

Nekada su se davale samo dve vakcine protiv zaraznih bolesti,sada 3.Pfizer(Zoetis)proizvodjac Vanguarda preporucuju vakcinisanje sa minimum 42 dana starosti.Revakcina po nekim veterinarima posle 3 nedelje,a po nekim posle mesec dana i treca 30 dana od druge vakcine i to je sto se tice zaraznih bolesti.Sto se tice besnila zakonska obaveza je sa 3 meseca starosti,ali ja nikada ne vakcinisem pre navrsene  prve godine starosti i revakcina svake godine u isto vreme,to je sve zakonska obaveza,a sto se tice vakcinacije protiv besnila.Zakon i drzavu ne zanima vakcinacija protiv onih stenecih bolesti,tj.one prve 3 vakcine.Da dodam jos da nikada nisam vakcinisao protiv zaraznih bolesti(Vanguard) na godinu dana,jer se to ranije nije ni radilo,a problem nisam imao ni sa odraslima,a ni sa stencima od kuja koje nisu bile vakcinisane na godisnjem nivou.Sema vakcinacije se stalno menja i povecava,a slicno je i kod ljudi i vakcine protiv Tetanusa,sada se dobija vise vakcina,nego sto se to dobijalo ranije.Da li je ta sema sa povecanjem broja dobijenih doza opravdana ili je samo iz ekonomskig razloga farmaceutskih kompanija

...i test za Parvo postoji dok je pas ziv,a u slucaju da ugine samo PRC(Polimerazno lancane reakcije) metodom je precizno i mislim da jedino taj aparat poseduje "Institut za veterinu" ili tako nesto,nisam siguran u naziv,ali sam siguran da taj aparat i tu metodu ne rade na Veterinarskom fakultetu u Beogradu,nego samo pato-histolosku analizu koji ne moze da sa sigurnoscu potvrdi sta je tacan uzrok uginuca

On 5/28/2018 at 9:27 AM, Tuncay said:

Ovde na 21. strani smo pricali o dezinfekciji. Ja sam davno davno na savet veterinara dezinfikovala kucu, terasu i sve sto se moglo parom, dakle obicni parocistac. 

Odgovor na pitanja oko delotvornosti vakcine i svega oko toga mozete da nadjete u ovom velikom FAQ koji sam postavljala na jednoj drugoj temi. 

http://www.hungarovet.com/?p=2475

Imunitet koji stvara vakcina za parvo traje 7 do 10 godina

Evo iz tog FAQ kada se stvara imunitet

Znaci, ako dobije modifikovanu zivu vakcinu a pretpostavljam da hoce jer se one najcesce koriste za parvo, imunitet se stvara nakon 3 do 5 dana. Pa mozda neka saceka kod odgajivaca to vreme pa ga uzmite posle. 

Takodje na ovoj temi 

pisali smo zasto se daju dve ili tri vakcine - jer ne znamo kada ce delovati imajuci u vidu da je kod stenadi blokiraju antitela dobijena od kuje a mi ne znamo kada se kod svakog pojedinog steneta otvara taj prozor kada antitela od majke nestaju i kada je vakcinacija efikasna. Generalna granica kada je sigurno da antitela vise uopste nema i nece blokirati vakcinu jeste 16 sedmica. 

Moguce je lako da je kod steneta antitela stvorila vec ta druga vakcina koju je dobilo. Ali to bi sasvim sigurno znali ukoliko bi VET odgajivaca poslao uzorak na analizu u laboratoriju da se proveri nivo antitela. Onako kako se radi sa antitelima za besnilo kada se putuje nekuda gde to traze. 

Buduci da parvo virus ume da bude uporan na terenu koji je tesko dezinfikovati, basta trava i tako to, neko generalno pravilo je da se u rizicnu sredinu, gde je parvo bio, dovodi samo vakcinisano stene, pa mozda ne bi bilo na odmet u vasem slucaju razmotriti te dve varijante, ili da stene ostane posle trece vakcine kod odgajivaca tri do pet dana duze, nece to odgajivaca ubiti, ili da platite da se u laboratoriji proveri da li je kod steneta posle druge vakcine vec nastupio imuno odgovor i da li je zasticeno. 

p.s. Ako je tema zakljucana, onda otvorite novu.

Nisam ulazila neko vreme ovde jer sam se bavila ciscenjem a kasnije i novom drustvu u kuci, odgovor sam procitala jos ko zna kad, ali sam zaboravila sifru i sada kad sam resila to moram da ti se zahvalim na svemu sto si napisala, stan sam cistila parocistacem vise puta, pas je ostao duze kod odgajivaca, 3-4 dana duze nego sto je bilo dogovoreno, kod mene je vec dve nedelje, mozda malo vise i super smo. Hvala do neba na savetu!!