Sign in to follow this  
Followers 0
Zullu01

Potrebna pomoc iskusnijih !!!

11 posts in this topic

Molim za misljenje onih koji su bolji poznavaoci i vlasnici rase Sarplaninca da mi samo daju malo konkretnije misljenje o stencu.

Udomili smo ga skoro, bio je napusten i koliko mogu da vidim ima neke veze sa sarplanincem, ali koliko bi to moglo biti ne znam. Zubici su tu i procjena veta je nekih 2 mjeseca, tezi 3kg tek :)  Tako da samo po tome izgleda da je paren sarplaninac sa nekom dosta manjom rasom psa.

Pitam da mogu imati neku procjenu velicine psa eventualno..pa ako ko moze zakljuciti nesto vise iz slike, hvala unaprijed :)))

https://drive.google.com/open?id=0B_pdLkR4SOHWamE1a0ZFQ3ZkWG8

https://drive.google.com/open?id=0B_pdLkR4SOHWQzk3VTB4UlBVRk0

Pitanje koje se odnosi na šarplanince bolje postavi na temama na FCI Grupa 2 .

Mada  mi se čini da šarplanindžije nisu baš aktivne na forumu.

Posted (edited)

52 minutes ago, Zullu01 said:

I bas nikoga da moze dati misljenje?  :/

Kako da dam misljenje kad bledim (lmao) zelenim, oci mi ispadaju,(funny) zubi klimaju, ko da sam se naduvala onog lovackog mamca za lisice od trule ribe, zanemela sam i ja cela pozelenela od jeda i zavisti kako je to jedno pepano :wub:stene a nije u mom posedu. 

Tesko je dati misljenje ovako na daljinu, pa cak i kad covek vidi uzivo stene, cim je mesano to je lutrija, macka u dzaku, ima jedna divna ceska prica za decu kako su ljudi uzeli stene mesanca bernija a izrastao im zirafon.  A posebno je tesko kada na fotki nema nigde nikakav predmet po kome bi covek mogao da proceni velicinu steneta. 

Tezina tri kg sa orijentaciono dva meseca ukazivala bi na psa koji nikako nece preci srednju velicinu, pre manjeg. Dakle, manjeg sigurno od sarca. Vise od vlasnika sarplaninaca bi pomogao veterinar ili ljudi iz azila, posto oni imaju vise iskustva sa mesancima da procene malo po velicini sapa i tezini, visini koliko moze biti kasnije, ali i to vam je toliko orijentaciono i neprecizno da u stvari ni ne vredi mnogo. 

Tesko je procenjivati i kod rasnih pasa, onih rasa gde postoji neki veci raspon. Eno, moj prvi chow je kao stene sa 8 nedelja imao 4,5kg a izrastao je u mrcinu od skoro 40kg, 51 u grebenu, bio najmanji u leglu, dok je drugi muzjak dosao veci dosta od njega, tj. tezi, sa 5,5 kg sa 7,5 nedelja a eno ga 48 u grebenu, dakle donja granica za muzjaka a kg 27.  Kod kuja isto tako, tu su se negde drzale orijentaciono sve oko 5 i kusur kg sa dva meseca a jedna 22kg sa 47cm u grebenu dok je druga dogurala 36kg i 51 cm sto je gornja granica za kuje. 

Elem, hrana se ionako dozira prema trenutnoj velicini steneta. Ne kazete nista da li je premrsav posto je bio napusten ili u dobroj formi. Mazite, pazite, negujte, vaspitavajte, socijalizujte, ponosno setajte sa klinjom da vam se narod divi a nama vamo na forum fotkice. 

Edited by Tuncay

Da moguce da sam na pogresnom PD :) 

Hvala vam svakako, i ja evo dolazim do istog zakljucka da je ustvari tesko moguce odrediti sta ce biti. Veterinar ne zna, pitala sam, i dob je odredio na neka 2 mjeseca a i to je upitno. Uglavnom nakon 5 dana sa nama je dobio 600gr, sto mi je ono bas shock :)) Ipak mislim da ce biti manjeg rasta sto je posve ok. 

Evo slikice od jucer :)

https://drive.google.com/file/d/0B_pdLkR4SOHWTFp3Q2UzRXJ0Vnc/view?usp=drivesdk

Meni liči na mix malamuta sa još nečim.

3 hours ago, Zullu01 said:

Uglavnom nakon 5 dana sa nama je dobio 600gr, sto mi je ono bas shock :)) Ipak mislim da ce biti manjeg rasta sto je posve ok. 

Mozda nadoknadjuje posto je bio napusten ali u principu to je sasvim u redu, rastu kao iz vode tako mali. Velike rase (sarac vec ide u model divovskih po nekim semama i tabelama) i po 1kg nedeljno.

Buljila sam malo u tabele, imam neku staru cesku knjigu ovde sa procentima i okvirnim prirastajem za te cetiri kategorije rasa pa i po tome sve ukazuje na srednje a evo i neke tabele opet ceske koja je radjena imajuci na umu i mesance 

341cs.jpg?gcm_date=1236635179 znaci horizontalno starost u mesecima, vertikalna osa tezina odraslog psa

Vidi se i kako dobija tezinu.  Lepo belezite te tezine jednom nedeljno pa da vidimo, ukacice se i trenutak kada pocinje da menja te mlecne zubice pa ce biti precizniji i uzrast.

Neodoljiv je mali, zmanic je u pravu mogao bi da bude i miks nekog severnjaka a mogao je i sarko da se umesa. 

Lepo vi njemu otvorite temu, onu predstavite svog psa u delu za pse bez rodovnika a ja da ga pratim sladim i naravno zelenim od zavisti sto nije moj (funny)

8 hours ago, zmanic said:

Meni liči na mix malamuta sa još nečim.

I to je moguce gledajuci boje i oblik njuske. Ma zasad je potpuna misterija, suzavam mogucnost jednog roditelja na tornjaka, malamuta i mozda, mozda malo sarplaninca u svemu. Bice zanimljivo gledati u sta ce se pretvoriti :D:D

6 hours ago, Tuncay said:

Mozda nadoknadjuje posto je bio napusten ali u principu to je sasvim u redu, rastu kao iz vode tako mali. Velike rase (sarac vec ide u model divovskih po nekim semama i tabelama) i po 1kg nedeljno.

Buljila sam malo u tabele, imam neku staru cesku knjigu ovde sa procentima i okvirnim prirastajem za te cetiri kategorije rasa pa i po tome sve ukazuje na srednje a evo i neke tabele opet ceske koja je radjena imajuci na umu i mesance 

341cs.jpg?gcm_date=1236635179 znaci horizontalno starost u mesecima, vertikalna osa tezina odraslog psa

Vidi se i kako dobija tezinu.  Lepo belezite te tezine jednom nedeljno pa da vidimo, ukacice se i trenutak kada pocinje da menja te mlecne zubice pa ce biti precizniji i uzrast.

Neodoljiv je mali, zmanic je u pravu mogao bi da bude i miks nekog severnjaka a mogao je i sarko da se umesa. 

Lepo vi njemu otvorite temu, onu predstavite svog psa u delu za pse bez rodovnika a ja da ga pratim sladim i naravno zelenim od zavisti sto nije moj (funny)

Otvoricu temu pa cemo pratiti reality show :)) (rofl)

Tesko da je tu sarko u igri ali nemari .Srecno.....