Alex97

Evropski jezevi

10 posts in this topic

Pre nekoliko dana sam pronasla 2 muska jeza u svom dvoristu. Oboica su bila puna krpelja. Ocistila sam ih polako se oporavljaju. Jedan je lep krupan i pomalo agresivan (ujeo me je vise puta dok sam ga sredjivala), drugi je poprilicno sitan, u odnosu na prvog, i deluje mrsavo ali je veoma pitom i navikao se da ga drzim i nosim...

Interesuje me, posto zivim u Srbiji, da li bi smela da zadrzim jednog i ako ne dali je (na osnovu opisa) nihovo stanje dovoljno dobro da ih mogu osloboditi?

Ja sam imala ježeve kao ljubimce često. Uglavnom su to bili ježevi koje sam spasavala od pasa. Budu kod mene nekoliko mjeseci, a pred zimski san ih pustim, da sebi nadju mjesto da prespavaju. Ako normalno jedu, ne vidim razlog zašto se ne bi mogli pustiti da žive u prirodi, ako imate prostor gdje ih možete pustiti.

E dobro je da sam video temu jer mi treba savet u vezi ishrane ježeva.
U mom kraju na mestu gde uveče šetam psa ima nekoliko ježeva. Radi se o prostoru sa nekoliko solitera pored kojih je zelena površina širine cca 30 m i dužine više stotina metara koja se završava naglim padom, da ne kažem provalijom prema kućama ka glavnoj ulici. Upravo na početku tog pada živi nekoliko komada. Ranije su izlazili nešto posle 20 sati, sada ih ne vidim i pretportavljam da zbog vrućine kasnije izlaze. Jedan ili dva su manji od ostalih pa pretpostavljam da je to podmladak. Tu švrljaju pa idu skroz oko solitera u potrazi za hranom. Tu je mahom đubre koje stanari bacaju sa terasa. Moja keruša ih ne dira, a oni nisu mnogo plašljivi, ako ima baš sasvim priđem samo se umire.

Odužih, a u stvari imam želju da im nešto ostavim za jelo, ali ne znam šta jedu. Mislio sam možda malo mlevenog mesa da im ostavim. Eto, treba mi savet vas koji ih poznajete oko toga šta da im ostavim. Doduše tu je i dosta mačaka koje će to pojesti, ali dobro, možda će i ježevi. Da ih vidim stavio bih bukvalno pred njih.

Ja mojima dajem hranu za macke i cini mi se da im se dopada. Probala sam da im dajem meso i voce posto sam procitala da to u prirodi jedu, ali nisu hteli.

Moja preporuka probaj da im ostavis granule za macke negde u nekom zbunu da mackama ne bude na vidiku. jezevi tokom noci predju i do 5 km tako da su velike sanse da ce ih barem neki pronaci.

Moji jezevi ne izlaze napolje pre 21h kad je toplo vreme, ranije izadju jedino ako je hladniji dan onda se pojave i oko 20h.

Hvala na odgovoru. Da, shvatio sam da sada izlaze malo kasnije, pre par meseci su bili u potrazi za hranom već tu negde odmah posle 20 sati. Problem je što tu ima baš mnogo mačaka koje žive, najmanje ih je desetak. Probaću da nabavim malo te hrane za mačke pa probam da im ostavim na ivici te "provalije". Meni je simpatično što su onako mali, a samo špartaju. Deluju da su spori, ali samo kada malo okrenem glavu eno ih već na drugom kraju solitera.

Ježevi se hrane ; skakavci, buašvabe, cvrčci, balegari, tvrdokrilci i njihove larve, kišne gliste, puževi,miševi, sitne ptice, mladunčadkrupnih ptica. Izvor podataka je Brem-enciklopedija, nisam hteo da googlam negoda se podsetim detinjstva i ponovo sam tu enciklopediju otvorio. Ljudima je nazamislivo da jež može miša uhvatiti ali Brem opisuje te slučajeve. 

Jež uspešno ubija i zmije i jede ih. Te priče sam slušao od ljudi -Bugara sa Crnog mora. Kada su se tamo namnožile zmije, da ne bi bilo problema u turističkoj sezoni, nahvatali su ježeve i doneli ih tamo. Zmije su nestale posle toga.

Znači savetuješ mi da krenem da lovim "skakavci, buašvabe, cvrčci, balegari, tvrdokrilci i njihove larve, kišne gliste, puževi,miševi, sitne ptice, mladunčadkrupnih ptica" kako bih nahranio ježeve (rofl)!

Apropo Brema. Tu knjigu sam kupio još u osnovnoj školi i pročitao sam je više puta, gotovo da je znam napamet. Kada mi je nešto nejasno zavirim u tu knjigu. Tako da kada sam primera radi "otkrio" veverice shvatio sam da ne znam mnogo o njima. Onda sam se malo i razočarao jer od njih praktično nikakve koristi, više su štetočine. Postoji čitav jedan dobar deo knjige o psima koji je vrlo interesantan. Recimo da sam iz te knjige saznao da je postojbina dalmatinaca Indija! Posebno mi je interesantna priča o pustinjskim pacovima - lopovima. Opet, Brem je interesantan, ali ga uzimam sa rezervom jer on je bio prirodnjak koji je ponajviše sakupljao tuđa znanja i i skustva tako da nije sasvim precizan i pouzdan.

Jeste Brem interesantan ali je to prevaziđena literatura, to je XIX vek.

Napisao si da ne znaš šta jedu I da imaš bojazan da mačke ne pojedu ako nešto ostaviš za njih. Ne savetujem te da loviš hranu za ježeve , mislim da ih nije ni potrebno hraniti, snaći će se , dobri su lovci I bez pomoći ljudi.

On 6/21/2017 at 2:25 PM, Alex97 said:

Pre nekoliko dana sam pronasla 2 muska jeza u svom dvoristu. Oboica su bila puna krpelja. Ocistila sam ih polako se oporavljaju. Jedan je lep krupan i pomalo agresivan (ujeo me je vise puta dok sam ga sredjivala), drugi je poprilicno sitan, u odnosu na prvog, i deluje mrsavo ali je veoma pitom i navikao se da ga drzim i nosim...

Interesuje me, posto zivim u Srbiji, da li bi smela da zadrzim jednog i ako ne dali je (na osnovu opisa) nihovo stanje dovoljno dobro da ih mogu osloboditi?

Jez u Srbiji koliko vidim spada u zasticene vrste, pa ko hoce jeza za ljubimca nabavlja africke iz uzgoja. 

Retke i zaštićene životinjske vrste u našoj zemlji su: vidra, slepi mišev, bubamara, jelenak, šareni tvor, vilin konjic, rečni rak, lastin repak, labud, jazavac, jež, balkanski ris, određene vrste roda, puh, apolonov leptir, lipljan, crni daždevnjak, patka njorka, orao krstaš, belonokta vetruška, velika droplja, prdavac, stepski soko, veliki tetreb, beloglavi sup i druge.

http://www.021.rs/story/Zivot/Svet-zivotinja/84824/Sta-treba-da-znate-ako-zelite-jeza-za-ljubimca.htm

Znaci ako su se jezevi pojavili u dvoristu u ovo doba sada kada ima hrane i dovoljno, onda ih treba pustiti na miru. Mozda im pomoci tako povremeno da se oslobode od krpelja, malo prihrane i tako. 

Problem sa jezevima, odnosno uzimanje jezeva, ali opet kada se steknu uslov, citaj prodje zima, nastaje pred zimu i to kod malih jezeva, koji su suvise mali i slabi da prezime ili oslabljenih odraslih. Ovde kod mene ima neka poveća kolicina azila za jezeve u principu to je neka dobra dusa koja ima prostor, znanja i volje da se poborine za one jezice koji ne bi mogli sami da prezime. Tim dobrim dusama saljemo neku sicu za hranu i drugo za jezeve da bas to ne radi sve o svom trosku a kada nadjemo jeza ili ga ga zbrinemo po uputstvu te dobre duse ili ga odnesemo u najblizi jez azil. Obicno jesen pred zimu. Moze da prizemi uz telesnu tezinu 700g. Novembarski jezevi ispod 650 grama primaju se zato u te azile. 

Ne bi bilo zgoreg da jeza vidi najblizi VET ako je nesto sumnjivo, ako nije i izgledaju zdravi onda ocistiti od spoljnih parazita ali takodje i od unutrašnjih. Znaci otici do veta i pitati za pastu tabletu za ciscenje jeza od unutrasnjih parazita. Za hranu moze maceca premijum konzerve ili granule a u njih se moze dodati strugana sargarepa, mleko ne, samo malim jezurcima, jer ce mleko odrasli dobiti dijareju. 

Evo i uputstvo za one koji hoce da drze, tj. vole sto su im jezevi u dvoristu kao vrlo korisne zivuljke. Tu ima i jelovnik, a :giggle: sta cu sve jos nauciti u zivotu, postoji i spec. gotova hrana za jezeve kao za kuce i mace. 

http://www.awap.hr/awap/content/view/74/60/

Veceras je moj pas imao prvi susret sa jezem. Primetio ga je u mraku, poceo da laje, kako mu nije mogao nista pokusavao je da iskopa rupu ispod njega i da mu u klinc udje odozdo. Nisam imao vremena za posmatranje pa sam odvukao psa. 

Cuo sam da lisice doskoce jezu tako sto ga pomokre pa ovaj pomisli da je u vodi i otvori se a lija onda cap. Neznam da li je to tacno i da li lije to imaju u instinktu ili se to znanje prenosi sa kolena na koleno.