Čeda2017

Koliko puta šetati 3 mesečno štene

15 posts in this topic

Koliko treba da traju i koliko puta šetati 3 mesečno štene Lagotto Romagnola.

Želim da ga naučim da se olakšava napolju. 

Nema tu preciznog recepta. Bitno je ne premoriti stene i postovati to ako mu se ne ide dalje, nekad odneti u narucju kuci. 

Neko generalno pravilo koje recimo daje britanski KC jeste pet minuta po mesecu zivota steneta, znaci tromesecno stene setnja traje 15 minuta, cetvoromesecno 20 minuta itd.  Ja sa stencima radim tako da imam krugice po parku pa postepeno povecam, ili izadjem na najblizu livadicu i tu se u prolecno i letnje doba smestimo malo duze, recimo sat, pa naidju neki drugari malo se poigra ali moze da se odmori. 

Pripaziti na igre odraslih i mladih pasa sa stenetom, jer kad su dva steneta onda se izigraju primereno, ali ako se igra stene sa odraslim psom ne ume da proceni, prati starijeg i lako se premori.

Za usvajanje higijenskih navika potrebno je da se stene izvede napolje rano ujutru kada se probudilo, kasno uvece pre spavanja. Za tromesecno stene  ustajem oko 5:30, 6:00, poslednji izlazak posle ponoci. Preko dana kada se probudilo, najelo, izigralo i u medjuvremenu :giggle:. Salim se, ali kod tromesecnog steneta tako nekako na tri sata iznosim ili pustam u basticu. Ali to izvodjenje da obavi potrebe to je drugo, to nije setnja. U setnje prave idem tri, ali ponavljam ne daleko.

E sad, zavisi i od rase, koliko se mora voditi racuna o opterecenju zglobova, tipicno za velike i divovske rase, po kakvom modelu raste i razvija se kostur.  O vasoj rasi ne znam u koju kategoriju spada, najbolje prouciti na sajtovima pasminskih klubova. 

OK Hvala.

Reci mi još samo, jeli tačno da će se štene pre olakšati ako je na travi, bez povoca, i ako ga se ne dira. Ili u to samo priče

Ako je naviklo kod odgajivaca na travu onda ce ici na travu. Ako trave nije bilo nego beton ili je leglo iz stana onda ce mu travnjak biti mozda malo sumnjiv ali svakako ce skontati da je prigodno mesto. 

Zavisi i od rase (opet ponavljam sa tvojom nisam imala dodira). Neke su po tom pitanju izbirljive pa traze mesto podalje od stazica njuskaju njuskaju, sa ovom mojom kujom hocu da se ubijem koliko cekamo da se bas ono pravo mesto na travnjaku nadje. Dogonima nasim ne smeta nimalo da to obave maltene na stazi. 

Bilo bi lepo da je stene na mirnom mestu (i to nekada smeta, krene da trazi mesto a onda pritrci neki drugi pas da gnjavi) dalje od staze i asfalta i da nije na povodniku. Ali ako nema izbora i na povodniku je, svuda okolo beton asfalt uradice to i tako. Kada mora. Zato se valjda i zove nuzda. 

Moje štene tačno čeka da se vrtimo iz šetnje i skoro čim uđemo u stan on se olakša. Valjda se još nije opustio napolju, a i stalno ga spopadaju druge kuce ili ga moram dozivati da ne istči na put, da ne dira to, da pusti ovo...

Izjutra kad se probudimo ne stignem da navučem trenerku on se već...:giggle:.

Hoće li se sam vremenom ipak korigovati, ili je potrebna neka desura.

Posted (edited)

Aaa ima i toga da pas kako odrasta sam skonta(funny) da se to ne radi u kuci, pa ni u svojoj basti nego vani, dalje od primarne teritorije i brloga, hoce, po samoj prirodi stvari hoce nauciti i sam, jednog dalekog dana ali to je suludo naravno, cekati tako mesecima pa i preko godinu dana.

Usvajanje higijenskih navika, da se barice i gomilice prave napolju jedan je od prvih koraka u vaspitavanju steneta i to se radi od prvog dana kada dodje u kucu. Svako stene nauci, koliko brzo i lako ce to usvojiti zavisi iskljucivo od napora koje u to ulozi vlasnik. Evo tema citava ovde na nasem forumu.

Evo i osnovnog uputstva od mnogih na netu

Kad je pocelo stene da izlazi napolje? Je li u stanu uceno da se to ne radi bas gde stigne nego na pelenici ili starinski na novinama? 

Neka stenad koja su navikla da to rade u stanu a nisu hvaljena i podsticana kada to urade napolju zaista umeju da cekaju, trpe da stignu kuci pa to obave gde su i navikli. Ta sema mora da se razbije. 

Ako su uslovi takvi da ga spopadaju druge kuce i preti da istrci na put staviti na povodnik. Mora da ima malo mira. 

Ali mora da se uci stene, mora mu se objasniti gde i kako, jasna razlika ovde ne ovde da a preduslov je naravno da covek natempira kada da ga izvede. I moja rasa koja je tu neverovatna sama od sebe i poznata po tome da upravo to uci nevidjeno lako ostavljace jadna barice i gomilice ako nema vlasnika koji ce stene izvesti kad treba. 

Inace, evo bas sada su prijatelji uzeli stene bostonskog terijera, mala je bila dve nedelje do subote u kuci samo do revakcine, brzo je naucila da se to u stanu radi na tim stenecim pelenicama prostirkama a preko vikenda su poceli po rezimu na svaka tri sata od momenta kada se stene probudi, pa je to u subotu bilo od 6h, pa u 9h, pa u 12h pa tako dalje. Sve gomilice su bile napolju, barice dve tri na pelenici. 

Eto, nema druge do da se upustite u posao. 

Edited by Tuncay

Posted (edited)

Zdravo! Imam stene, poprilicno malo... 40ak dana i zivimo u stanu... od prvog dana od kad je kod mene (nekih 5 dana) pokusavam da ga naucim da nuzdu vrsi na papiru al ne ide. A piski  16x dnevno. ali nam ne ideeee poslije spavanja uspijem da piski na novine, uz moju asistenciju a mimo toga po cijeloj kuci. Sam osjecaj za novine uopste nema. da li je jos premalen da po njuhu skonta gdje treba i da usvoji naviku da su novine za to? ili je 5 dana prekratak period? 

Edited by ostrodlakijack

Naravno da je premalo stene, sa 40 dana bi trebalo jos uvek da bude uz majku i sa ostalim stencima iz legla..

Samo strpljivo, shvatice vremenom, cak i da je starije stene ne mozete ocekivati da za 5 dana ukapira gde se vrsi nuzda. Ima na forumu dobrih saveta kako nauciti stene gde da vrsi nuzdu.

Ajde da pozajmim ovu temu da pitam nešto slično pitanju iz naslova:

Da li postoji neko ograničenje u dužini šetnje šteneta? Mislim i na vreme i na dužinu staze. 

Malo sam zakasnio sa ovim pitanjem jer smo mi našeg (sad ima 4 meseca) vodili i u duže šetnje i on ih čini mi se sasvim lepo podnosi. Čak posle šetnje kod kuće ne legne nego nastavi da šetka po stanu. 

On 5/19/2017 at 10:01 PM, Tuncay said:

Nema tu preciznog recepta. Bitno je ne premoriti stene i postovati to ako mu se ne ide dalje, nekad odneti u narucju kuci. 

Neko generalno pravilo koje recimo daje britanski KC jeste pet minuta po mesecu zivota steneta, znaci tromesecno stene setnja traje 15 minuta, cetvoromesecno 20 minuta itd.  Ja sa stencima radim tako da imam krugice po parku pa postepeno povecam, ili izadjem na najblizu livadicu i tu se u prolecno i letnje doba smestimo malo duze, recimo sat, pa naidju neki drugari malo se poigra ali moze da se odmori. 

Pripaziti na igre odraslih i mladih pasa sa stenetom, jer kad su dva steneta onda se izigraju primereno, ali ako se igra stene sa odraslim psom ne ume da proceni, prati starijeg i lako se premori.

... написа наша гуру пар постова изнад

Ma video sam ja to, ali kako ja da znam kad se premorio. Nekad sedne i neće dalje čak i posle 15-ak minuta "šetnje"

Zapravo šetnja uglavnom i nije prava šetnja nego njuškanje u krug i grickanje svega i svačega. 

Vodili smo ga par puta u duže šetnje (cca 3km, tj, bar sat vremena laganog hodanja u jednom smeru) i on je to bez problema podnosio. Uzimali smo ga u naručje povremeno i nosili onako po nekoj našoj proceni a se ne premori. Ali on je ubrzo pokušavao da iskoči iz naručja - hteo je dole.

Samo jednom sam ga video da se zaista umorio - kad se igrao sa jednim malo većim ši cu-om (ako se dobro sećam bio je star malo više od 1 god.). Trčali su iz sve snage i grizli se obostrano. Bilo je tu i režanja (mislim da je režao onaj drugi) - pa sam se pitao: da li je to pozitivno ili negativno iskustvo, ali mi je vlasnica tog drugog rekla da se ne brinem jer je to sigurno samo igra. I verovatno jeste bilo tako, jer ni jedan nije bežao ili zacvileo. 

Evo i jedne slike tog igranja: 

183959.jpg

Kao što rekoh, tad su se obojica umorili i posle nekih 15-20ak minuta žestoke igre su obojica legli i dahtali. Ali već posle 5 minuta ležanja, Archy je nastavio da trčkara okolo. 

I da dodam: bar pola sata pre te igre smo se šetali po parku. Samo tad je bio više od sat vremena napolju 

Zapravo nikad nije ni bio samo tih 15-20min (3-4 meseca * 5 min) u šetnji. Uvek bar duplo više. 

To je ono na sta sam upozoravala, odrastao pas i stene. Odrastao lako premori stene, tako su meni Sabu urnisali  njeni drugari vipet i barzojka, oni odrasli, ona stene, jurcala za njima a oni pametni, zlobni, zluradi, dok jedno navlaci malog chow-a drugi hrt se odmara. Ona je bila toliko mukica radosna, toliko je uzivala sa njima da sam je, eto da bolesno stene ima takvu veliku srecicu pustila, pa sam je odnela kuci a razmisljala da li da bacim malo u jezerce da se skvasi i rashladi. Ali nisam, stigli smo kuci i spavala je kao mrtva posle. 

Tih 20 minuta, bar tako ja to tumacim znaci da covek ide i vodi psa odredjenim tempom na odredjenu daljinu koliko moze da predje za tih 20 minuta. Bez pauza i odmora.

Posto je to jako individualno a u principu zavisi i od rase psa, posto kod velikih i divovskih mora jako da se vodi racuna o opterecenju zglobova, onda je, mislim, najbolji princip ostati sa stenetom napolju duze, ali muvati se negde blize kuci ili ako se krene dalje, onda stene mora da bude prenosno :giggle: sto neka stenad velikih i divovskih rasa nisu. Svoje tromesecno, cetvoromesceno stene sigurno necu povesti u nas uobicajeni djir od pet km oko parka a osim ako ga prevezem kolima nece videti ni ono nase loviste rezervat koje se nadvezuje na park, gde ako hocu mogu da pravim i djirove od po 20km. 

Tu smo blizu kuce pa ako ima drustva za igru onda ni ne dopremo mnogo dalje, eto nas na nekoj od livadica iza kuce a ako nikog nema, onda kao napravimo krugic. Radije izlazim sa stenetom cesce u setnje. 

Edited by Tuncay

To je ono na sta sam upozoravala, odrastao pas i stene. Odrastao lako premori stene...

Zato sam ja i u dilemi. U toj situaciji koju sam opisao kad se igrao sa tim starijim ši cu-om (koji je btw. bio tu negde slične veličine kao ova naša "beba" ili eventualno malo veći) - obojica su se umorili i zajedno legli da se odmaraju. 

I sad se ja pitam kako da prepoznam to da je njemu previše umaranja. Tj. da li postoji ta neka granica umaranja preko koje ne smemo (iz nekog razloga) prelaziti?

Sedne on nekad i neće napred (obično kad ukapira da idemo nazad kući). Ali to nije od umora. Tad ga uzmem i nosim. 

Postoji granica pregrejavanja organizma, posebno u letnjim danima. Meri je odokativno i duzina isplazenog jezika. Ako je stenetu sto kazu jezik do kolena, mislim kod sicua nikad nije, nema on taj tip njuske, ali vidi se kada je u dahtanju isplazio vise nego uobicajeno, onda smiriti i pustiti da se odmori. 

Ako je igra odraslog psa i steneta u pitanju posmatrati koliko se trci i koliko se rastojanje prevaljuje u tim krugovima i osmicama, tj. da li odrasli pas lakoj lane trcakara a stene puf puf pant pant za njim polako posustaje. Tada prekinuti igru, tj malo smiriti da se odmore, danu dusom pa onda nek nastave. Radije dok je stene u pitanju izvuci iz igre sa odraslim psom pre nego sto baldisu.

Nije isto kada lukavo malo stene (ima takvih (lmao)) posle prva dva tri krugica za zivahnim odraslim psom sedne ili ostane da stoji u centru kruga, namami odraslog psa da smanjuje te krugove i onda munjevito stene presece i docepa se odraslog psa koji je neoprezno smanjio krugic, kao kada stene jadno trckara stalno za odraslima, ko moja Saba za onim hrtovima. Takodje, manje je zamorna igra rvanja u mestu, nego to ludiranje u trku. 

Ako su dva steneta priblizne starosti i velicine u pitanju, onda nema veze, oni sami znaju kada je dosta. 

Kod malih pasa nije problem, uvek ih moze covek uzeti u narucje i odneti, preneti donekle ili vratiti kuci. 

Edited by Tuncay

Ja sam tu pravio grešku. Puštao sam psa iako nije imao ni 4 m da se nekontrolisano juri  sa psima koji su imali I po godinu dana. I to baš u letnjem periodu. Junački je to izdržavao, nije tražio postedu, nosio ga adrenalin pa su pre posustajali stariji psi.  Šetnje nisu bile kraće od po 1 h.

Nisam znao za pravilo 5 min šetnje po mesecu starosti psa, znao sam da je pre nego što je došao kod mene živeo u dvorištu sa ocem I kujom koja mu nije bila majka pa sam mislio da ima neku kondiciju I da je navikao na druženje sa odraslim psima.

Da li sam I koliko pogrešio neznam ali je pas sada pravi atletičar , mrtva trka između njega I malinoe.