Nebojsa77

Čuvanje objekta, napad i odbrana

113 posts in this topic

Svakako, ako nema uslove da obuci tako, ako nema kompententnog insutruktora i marikiranta, onda neka ne radi, neka poradi na poslusnosti i kontroli. To svima kazem. 

Jedino je problem a to je u pravu Red, ako treba uvesti tog konkretnog psa u uzgoj onda se mora testirati i proveriti ima li on pored toga sto je dobio ocenu na izlozbi i ima u redu kukove i druge trazene kvalitete da stekne pravo da ostavlja potomstvo. Kod NO je to testiranje takvo kakvo jeste, znaci ko ima NO sa rodovnikom, anatomski pravilnog znaci lepog onda mu ne gine u rad na rukavu kao jedan od segmenata provere da li i mentalno odgovara. 

Inace pored psa za zastitu sa kojim je covek, postoji i kategorija pasa koji cuvaju sami. Znaci nema coveka da patrolira sa njim, nego su na karauli, cuvaju prostor, nekad vezani nekad slobodno cuvaju teritoriju. Coveka nigde, ili daleko. Evo za mali info ARES-ovci njihoci programi obuke, tu se lepo vide te kategorije interesantno da tu kategoriju cuvanja samostalnog jedan program imaju iskljucivo nacionalne pastirske rase, nema medju njim CRT. 

http://varlay.com.ua/index.php?idname=8var0

Posted (edited)

Zna se ko je prvi as samostalnog cuvanja prostra  br 1 stacionarac a to je KO .Crt je pravljen kao patrolni pas , zastitni pas ..PAZI da prodjes prostor koji cuvaju kavkazci red army ili sad putin army pa treba ti jedan vod vojske .....naravno ljudi akcenat je da radite osnov. poslusnosot sa psom i uzivajte .AGRESIJE ne ili ak ose rade onda opreznooo i sa srucnim i iskusnim ljudima .ALI NAPOMINJEM i sa tim zavrsavam pisanje na temi ili radite agresije ili ne nema 3 puta .ZNaci ili pas real ili pas sport ili lubimac toliko od CRVENE ARMIJE na temi ..........srdacno

Edited by Red Army

Htedoh samo da ukazem Pitagori da ima onih koji rade sami. Naravno, CRT tu nije na spisku, tu je potrebna manje vodljiva samostalnija glava, pastirska idealna. Te osnovne rase od kojih je smuckan CRT, iako pominju cak 17 rasa, volela bih da znam ako ko zna koje su to sve, nisu iz te price. Osim mozda te lajke koju pominju da su i nju ubacivali u cernisa. 

Ma shvatam ja da se radi samostalno čuvanje, da je za to potrebna obuka I da su pastirci tu najbolji .

Nisam ja ovde kontraš. Ali samo napominjem da je pas pomoćno sredstvo.

Gledao sam YT snimak gde je vlasnik nekog auto placa u Americi imao 2 NO koji su na smrt izujedali lopova. Kamere snimile. Psi su bili obučeni jer se vidi da nisu odmah napali lopova kada je upao nego su ga skembali u zasedi kada je već bio na pola terena. Sve je snimila kamera.

Ali vlasnik je imao višestruku zaštitu : ogradu visine preko 2 m, 2 obučena psa I kameru koja snima.

Ne sporim da vojska uspešno koristi pse za čuvanje , pa pisao sam već da I neke orlove obučavaju za hvatanje dronova iako postoji lovačka avijacija V generacije ,  pvo odbrana  a vojska eto, za neke stvari koristi I starinski način lova sokolarenjem.

Ali psi su pomoćno sredstvo. Nije najbolja ona vojska koja ima najbolje pse, niti najmanje kriminala tamo gde milicija ima najbolje pse niti najbolje stočarstvo tamo gde su najbolji pastirci.

Razvodniću temu, najbolje da se I ja povučem kao I Red.

19 hours ago, Sava said:

Vidim da si Došena brzo "otkrio" i to je sigurno dobro.

Iskreno, Došena poznajem nekih 15-ak i kusur godina, i on nam je i skrenuo pažnju na Ruse još tada kada nisu ni bili poznati kod nas. Tada nam je pričao da nije sreo tako dobre pse sa tako dobrim karakteristikama. Tako da od onda pratim rasu.

7 hours ago, Pitagora said:

Ne sporim da vojska uspešno koristi pse za čuvanje , pa pisao sam već da I neke orlove obučavaju za hvatanje dronova iako postoji lovačka avijacija V generacije ,  pvo odbrana  a vojska eto, za neke stvari koristi I starinski način lova sokolarenjem.

Ali psi su pomoćno sredstvo. Nije najbolja ona vojska koja ima najbolje pse, niti najmanje kriminala tamo gde milicija ima najbolje pse niti najbolje stočarstvo tamo gde su najbolji pastirci.

Naravno. Ja samo pokusavam da naglasim da su neki namenjeni za samostalno cuvanje, drugi za rad zajedno sa kerovodjom. Svaki prema potrebama. I rase su i u drugim oblastima, lov recimo selekcionisane da se oslanjaju na sebe, nema nesto pomoci coveka. I mentalno se zato razlikuju. Ovi sto su samostalni bas njih manje koriste za rad zajednicki sa covekom. A ni ne treba, njihova prednost i kvalitet i draz je upravo ta samostalnost. Njih ne volim ni da vidim u vodljivoj semi kako se upijaju u oci kerovodje, kazi, kazi. 

Evo jedne, najblaže rečeno, čudne situacije koja se upravo danas dogodila.

Naime, jutros kada sam krenuo od kuće, nekim čudom je velika kapija od dvorišta ostala širom otvorena (verovatno je on repom mlatnuo među senzore dok se zatvarala i ona se otvorila). (onfire)

Ja uredno seo na motor i otišao na posao. Sada me žena zove i kaže mi zapanjeno da Grom sedi u dvorištu i gleda u otvorenu kapiju ka ulici. Ulica nije puno prometna sa saobraćajem, ali sa pešacima, kučićima i mačkama prilično.

Verovatnoća da nije prošao niko sa kerom, ili sama lutalica je gotovo ravna nuli.

On uredno sedi na stepenišu, osmatra otvorenu kapiju i čeka da se mi vratimo. Prosto neverovatno. (dog5)

Ne smem ni da pomislim šta je sve moglo da se desi. Premro sam kad me zvala. (sweat)

Prvo što sam je pitao da li nema neke krvi tu oko kapije?

Šta znam...

A možda me i zove neko od komšija da mi se sa pravom naje** majke....

Posted (edited)

:giggle:to je onaj njufic u njemu. Njufici su poznati da se upravo to lako nauce da im se pokaze njihova teritorija i omedji a oni lepo sede kod kuce ne izlecu nikuda. Za razliku od nekih koji ce naci najslabije mesto u plotu pa proci i prosetati djir, patrola, sami ali ce se vratiti kuci. 

To je lepo sto je tako uradio, samo opet, i to treba ucvrscivati, raditi da bude pouzdanije. Bez obzira sto ulica nije prometna paziti ipak jako na tu kapiju.  

Edited by Tuncay

ma ovo nije uopšte bila namera, već se desilo ne znam ni ja kako. Stvarno mi ne bi palo na pamet da ovako neštu oradim čak i kad sam tu sa njim, a kamoli ovako kad odem na posao i on ostane potpuno sam u dvorištu...

Sva sreća da je on pametan kad ja već pravim neviđene gluposti... (rofl)

Sva sreća da nije haski.... :giggle:

Posted (edited)

Em pepan em pametnica.

Jasno da nije bilo namerno ali nije zgoreg psa ako je takve rase koja to prihvata a stvarno ne znam za cernisonce da li da ili ne, za njufove znam da da, dakle ako je ta volja negde u rasnim predispozicijama da lako uci to postovanje granice onda i to malo poduciti, poraditi pa je covek malo mirniji ako se dese razne otvorene kapije a desavaju se u zivotu. Ja pazim zaista ne da pazim, zato sto moji ne postuju nista, ide djir pa se vrati pa mi se opet do sada desilo tri puta i to ne meni, nego jednom postar, jednom lopovi a jednom  ukucani. Kad je bio postar jurila sam i trazila stene po celom Koustnjaku, kad su bili lopovi valjda svestan pretnje vratio se sam da cuva a kad su ukucani mladja kuja je krenula u potragu gde sam a starija ostala na otiracu da cuva vrata posto su ostala otvorena. Neprijatno sve u svemu. 

Edited by Tuncay

Odlično Nebojša, to je jako dobro, raduje me da je tako!
Moji seteri kod otvorene kapije se ponašaju isto tako, ali ja nemam poverenja ni dan danas. Doduše, seter je impulsivan pas pa se uvek bojim da ne istrči na ulicu ako ugleda pticu ili nešto slično. Rus je tu daleko staloženiji i stabilniji. Plašim se automobila naravno, sigurno neće nikuda da odu (osim kada namirišu teranje).

Sviđa mi se pas sa slike, rekao bih da je onaj hrtastijeg, vitkijeg izgleda i laganijeg koraka.

Apropo dresure za čuvanje objekata, napad i odbranu.

Nisam hteo da širim priču o rukavu, samo ostajem pri tvrdnji da ako su psi unapred određeni za kućne ljubimce to po meni nije poželjno raditi. Naravno, pas mora da ispuni norme iz standarda uključujuči i narav da bi bio pozitivno ocenjen i time stekao pravo na priplod. Međutim, bilo da se radi o službenim bilo lovačkim psima uvek postoje dve kategorije pasa - izložbeni i radni. Za priplod se po pravilu biraju primerci iste kategorije. Ima odgajivača koji se trude da spoje obe kategorije što je naravno najbolje, ali i najteže pa ih zato i nema mnogo. Službe koje imaju namenske rase samo u izuzetnim slučajevima nabaviće pse od tebe ili mene. Obratiće se drugim službama koje imaju pse proverenih karakteristika. Kod rasploda se izuzetno pazi i u službi postoje posebno odabrani psi za priplod sa željenim karakteristikama. Zatim sledi nekoliko selekcija dok se ne dođe do psa koji će zaista i da radi. E sada ima i stine i u tvrdnjam druge struje. Urađen pas će da reaguje predvidivo jer je kanalisan, neurađen može da reaguje nepredvidivo, ali to nije kritično za kućnog psa.

Taj vid dresure budi nagone koji imaju svi psi u većoj ili manjoj meri. Moju lovačku kerušu sam još kao štene vodio na teren, često i svakodnevno i to joj je toliko produbilo nagone da i dan danas (12 g.) prilkom redovnih šetnji po obližnjoj šumi proganja i tamani piliće svraka i sivih vrana. Taj toliko jako ispoljen nagon je teško kontrolisati. Kod pasa koje nisam vodio na teren neuporedivo lakše sam kontrolisao njihov nagon.

Verujem da će tvoj pas biti odličan čuvar, a ako želiš da ideš na utakmice to je onda sasvim druga priča. Mislim da je najbolji tekst na ovoj temi napisao martin nl pa ga pročitaj još jednom.

8 hours ago, Sava said:

Za priplod se po pravilu biraju primerci iste kategorije. Ima odgajivača koji se trude da spoje obe kategorije što je naravno najbolje, ali i najteže pa ih zato i nema mnogo

Stvar je u tome da neke rase da bi usle u uzgoj imaju ispit. I lovacke i sluzbenjacke, pa covek hteo ne hteo i cak kada je cisti fan izlozbi mora da pripremi psa da polozi taj ispit urodjenih osobina ili neki najnizi nivo. A kod NO je tu taj rukav, ne moze bez odbrana. Covek onda ima jedini drugi izbor da recimo izuzetno perspektivnog psa i po ekstrerijeru i po namenskim predispozicijama jednostavno ni ne pusti u uzgoj ako mu bas iz nekih razloga smeta da odradi i te odbrane. Pa kod NO nije izbor utakmice neutakmice, nego izgubiti mozda vrlo perspektivnog i korisnog psa za uzgoj zbog odbojnosti prema sportskim odbranama. 

9 hours ago, Sava said:

Taj vid dresure budi nagone koji imaju svi psi u većoj ili manjoj meri. Moju lovačku kerušu sam još kao štene vodio na teren, često i svakodnevno i to joj je toliko produbilo nagone da i dan danas (12 g.) prilkom redovnih šetnji po obližnjoj šumi proganja i tamani piliće svraka i sivih vrana. Taj toliko jako ispoljen nagon je teško kontrolisati. Kod pasa koje nisam vodio na teren neuporedivo lakše sam kontrolisao njihov nagon.

Moje neko iskustvo je tu da mi je znatno lakse kada vodim stene (i moji su se vodili kao lovacki) na teren ili zivimo u okruzenju gde ima divljaci jer onda dok je jos malo i glupo, nepremazno svim mastima mogu da postavljam pravila i kanalisem, usmeravam. Usavrsim stoj i natrag i kad zeka peka istrcava ispred njuske. I kad imamo tu kombinaciju sumu, polja, livade, ribnjake, jezerca i nas park uspevam bez nekog veceg protivljenja da objasnim od steneta da se tu u nasem parku i po gradu patkice i labudovi, pa cak i onaj nas mucenik par fazana sto je jedno vreme kao poslednji ostao ne diraju. Sa prvim psom sam imala i slicnu stvar sa kokoskama i ovcicama, jer smo dva puta dnevno najmanje prolazili pored imanja gde su ispred kapije slobodno setale te zivuljke domace a pas je lako prihvatio da njih ignorise, dok kada ga je teca omaskom pustio medju svoje kokoske, prvo ih je proterao pa se jedne docepao na srecu samo drzao sapama i cupao perca pa smo je spasili. 

Uvek mi se vise isplatilo da imam mnostvo situacija pa se od steneta razjasni ovo ovde da a tamo ne. Kapiraju savrseno.