Nebojsa77

Čuvanje objekta, napad i odbrana

113 posts in this topic

Predpostavljam da ovde ima dosta ljudi koji se bave dresurom, pa me zanima sledeće:

Imam ruskog terijera starog 17 mes. Živi u kući sa dvorištem. Noću spava i boravi napolju.

Obzirom na to da ruski terijeri imaju jako izražen nagon za čuvanjem, nadgledanjem i odbranom kako porodice tako i poseda, zanima me da li je i u kojoj meri potrebno odraditi neke dodatne obuke po tom pitanju?

Nemam nameru da sa njim radim radne ispite, već je pas koji je prevashodno deo porodice (pored 3 dece). Uveliko se prepoznaju njegovi nagoni kako za opažanje i čuvanje, tako i za reagovanje.

Ono što me još zanima je to, da li je potrebno raditi nešto dalje, ili je dovoljno da se pouzdamo u njegov genetski karakter službenog i odbrambenog psa? Da li je potrebno raditi testove upada u dvorište, objekat i sl.?

Ima li neko neka zanimljiva iskustva po ovom pitanju?

Hvala svima unapred na pomoći i savetima...

Ako ima urođene (genetske) predispozicije , instinkt za obr.teritorija ,temperament, dodatna obuka nije potrebna . Za funkciju zaštite kao kućni ljubimac sasvim je dovoljno da ostane na nivou prevencije ,kao alarm (upozorenje lavežom) i tzv."body language" znakovima jasno dade do znanja da štiti teritorij. Ono na čemu treba poraditi je poslušnost/kontrola kako u svom teritoriju tako i izvan (u šetnji) . Neki testovi upada u dvorište isključivo ako to može odraditi stručna osoba specijalizirana za tu vrst procjene i da poznaje pasminu o kojoj je riječ, neko nestručan može samo iritirati psa preko ograde ,vi nećete iz toga saznati ništa o karakteru psa a i na psa može negativno djelovati .

Stacionarno cuvanje prostora je zasebna kinolosko disciplina i skoro ni jedan program obuke nema dodira sa tim mislim na ipo ,ringove ,knpv i slicno, odredjenih elemenata ima ali stacionarno cuvanje prostora ili objekta je zasebno usko specijalizovana oblast radne upotrebe pasa .Da li pas moze da cuva bez obuke NE  ,ne moze ali moze da ugrize  tu treba praviti jasnu razliku pas stacionarni cuvar nije samo agresivac .Ako zelis da ti je pas ljubimac onda nista od cuvanja ako zelis da ga minimalno dignes za cuvanje onda i to minimalno potire ljubimca i to vise nije ta kategorija .Osnova psa cuvara je agresija iz teritorije ,nepoverenje ka strancima tj prema svima sem svom coporu ,budnosti i borbena dominacija .KONtrola psa cuvara je uslovna ,sira komanda je potrebna jer se potrencira i samostalnot u radu psa .

Red Army , da li svaka radna obuka psa potire kućnog ljubimca ?

Imam NO,(14 meseci) ,  živi u stanu I ima ulogu ljubimca.

Kada je izvan stana , puštam ga na igrališta kojih u bloku zgrada ima veoma mnogo, velika je cirkulacija ljudi , dece I ostalih pasa-ljubimaca.

Pas je socijalizovan, igra se sa decom, svakome dozvoljava da ga pomazi , igra se sa drugim psima (koji spadaju u njegovo društvo). Na terenima se trenutno bavimo savladavnjem improvizovanih prepreka jer pravi teren za agility kod nas nema.

Sa druge strane pas  ima izražene radne nagone, reaguje kao čuvar, na zvono na vratima skače I laje....njegove čuvarske nagone ne forsiram jer mi čuvar nije potreban ali on ipak reaguje.

Sa nepunih 6 meseci je uspešno proban na rukav I to od tada nismo radili. Imao sam nameru da ga ponovo testiram na rukav kao probu.

Da li si siguran da svaki rad sa psom tipa : čuvanje, napad na rukav , da li sve to potire njegovu namenu da bude kućni ljubimac ?

Bilo bi mi žao da njegove nagone potpuno ugušim ali ne bih ni želeo da zbog toga imam problem .

Pisali smo i pre ,nadam se da smo pomogli oko psa .Svaka agresija tj rad sa agresijom je u suprotnosti sa ljubimcem.Pa cak i sport psi tj hvataci rukava .

Posted (edited)

39 minutes ago, Pitagora said:

Da li si siguran da svaki rad sa psom tipa : čuvanje, napad na rukav , da li sve to potire njegovu namenu da bude kućni ljubimac ?

Bilo bi mi žao da njegove nagone potpuno ugušim ali ne bih ni želeo da zbog toga imam problem .

Odbrana/napad sportski, IPO sema. Plenski nagon, igrarija, ne realni rad. Naglasak na komandi i kontroli. Nije kontraindikovano. Vecina kod mene u parku sa raznim sluzbenjacima, NO, BO, erdelima, rotovima ide sportski kursic na poligonu i skolicama u okviru opste obuke i odrade i odbranu/napad. A to su sve ljubimci. Pisala sam, nasi rotici kanisterapeuti bar jednom nedeljno idu na rukav. A rade, posebno stariji i sa mentalno obolelim odraslim pacijentima.

Naravno, za odbranu/napad potreban je iskusni markirant/instruktor. Ne bi trebalo slucajni komsija ili kvazi znalac. 

Edited by Tuncay

Posted (edited)

Pa koja je svrha uciti kanisterapeuta da hvata rukav ,to je lose za namenu a i nema dodirnih tacka .Mislim da se radi o tome sto je cesto u kinologiji da se pravi ultra mega giga univerzalini pas a to u principu ne moze .Ipo u elemntima odbrane i napada trazi  se plijen a u idealu i agresiju iz plijena koja je usmerena ka predmetu i sta cemo ako pas zameni rukav sa rancem na detetu ....ipo pas nije ljubimac i tacka ovo sto pise Tuncay nama osnova ,ako neko nesto radi  u Ceskoj ne znaci da je to pametno.Koji pravilnik to trazi da npr kanisterapeut ide na rukav mislim ludost ...znaci i pred sve silne kontrole koju zahteva ipo i sa jako malom agresijom ja i te pse iskljucujem iz sfere ljubimaca tj te stvari su sudarene .Da dodam i ovo npr dijete ima lopticu i pas je vidi i pas krene da glasno laje na dete jer je tako ucen npr da oblajava u reviru i isprepada dijete ma ima hiljdau primjera .Tuncay dosao Red nema vise da dominirasssssss (rofl)

Edited by Red Army

1 hour ago, Red Army said:

Pisali smo i pre ,nadam se da smo pomogli oko psa .

Hmm, pisali I pre ? Ne razumem, vidim ukupno 4 posts kod Red Army . Ranije mi je na neke teme pisao Red Nousse ......da nije ista osoba sa novim profilom ?(police)

Da da ,to sam ja ,neka zbrka je sa starim nalogom.

Nisam baš mislio da se gasi funkcija ljubimca, ukoliko se sa psom radi odbrana.

Mada i dalje nešto nisam ubeđen u tu tvrdnju, ali hvala u svakom slučaju.

1 hour ago, Pitagora said:

Hmm, pisali I pre ? Ne razumem, vidim ukupno 4 posts kod Red Army . Ranije mi je na neke teme pisao Red Nousse ......da nije ista osoba sa novim profilom ?(police)

:giggle: uticaj Zagorovih cuvarskih (police) nagona na vlasnika.  Gube se povremeno sifre, nalozi pa admini resavaju tehnikalije. Ima, ima i onih :ph34r: ali oni kriju ko zmija noge da su ovde ikad bili i ista citali a kamoli pisali.  Ali to nije slucaj ovog naseg Armijskog Nosa (lmao)

Onima koji kriju da su ikada bili I pisali sigurno nije lako. Nije lako odoleti iskušenju da se neki događaj, prepirka I sl. evocira. Ako uspevaju, svaka im čast.

Red Noussa nema neko vreme, meni lično njegovi postovi su bili  interesantni, jedna forumašica je I napisala da je Red maskota ovog foruma. Na žalost, sa nekima je ušao I u verbalne duele.

Red nousse svoj stil pisanja teško da bi mogao prikriti nekom mimikrijom ali sam ipak hteo da proverim.

Bilo kako bilo , Red je meni dobrodošao, bilo da je nousse bilo da je army.

5 hours ago, Red Army said:

Pa koja je svrha uciti kanisterapeuta da hvata rukav ,to je lose za namenu a i nema dodirnih tacka .Mislim da se radi o tome sto je cesto u kinologiji da se pravi ultra mega giga univerzalini pas a to u principu ne moze .Ipo u elemntima odbrane i napada trazi  se plijen a u idealu i agresiju iz plijena koja je usmerena ka predmetu i sta cemo ako pas zameni rukav sa rancem na detetu ....ipo pas nije ljubimac i tacka ovo sto pise Tuncay nama osnova ,ako neko nesto radi  u Ceskoj ne znaci da je to pametno.Koji pravilnik to trazi da npr kanisterapeut ide na rukav mislim ludost ...znaci i pred sve silne kontrole koju zahteva ipo i sa jako malom agresijom ja i te pse iskljucujem iz sfere ljubimaca tj te stvari su sudarene .Da dodam i ovo npr dijete ima lopticu i pas je vidi i pas krene da glasno laje na dete jer je tako ucen npr da oblajava u reviru i isprepada dijete ma ima hiljdau primjera .Tuncay dosao Red nema vise da dominirasssssss (rofl)

Ne učiš ti kanisterapeuta da hvata rukav, no učiš psa ljubimca ili psa sa kojim ces posle ici u neke druge sportove ili neke dalje discipline a pocinjes na poligonu u skolici od osnova, elem nacionalnog pravilnika za sluzbene rase ako takvu imas. A tu vrlo brzo posle onog najnizeg nivoa dolazis i do odbrana, tj. rukava. Na koji pas ne ide samostalno nego na komandu a na komandu i pusta. Naglasak je na komandi i kontroli. Poslusnosti - drz/pusti. 

Kako ti to zamisljas da ce pas koji vezba odbrane, ponavljam plenski nagon, na komandu i upravo se insistira da tu bude komanda, nema dok mu se ne kaze sada zbog toga da tupson napada samostalno ranceve na decijim ledjima (kako kad je ucen da ide iskljucivo na ruku ne na ledja?)  ili ce signalizirati lopticu, kada u revir opet ide na komandu da trazi gde je doticni cika a ne loptica, loptica je nagrada. Znaci onda da bi svi oni psi kojima je loptica nagrada a imas masu u raznim sportovima koji nemaju veze sa odbranama/napadima bili opasni po decu jer bi mogli da im otimaju loptice i dete isprepadaju.  

To sto se nesto radi u Ceskoj ne znaci da valja, naravno da je tako. Jedino kada to radi masa ljudi sa svojim psima NO i inim ovcarima, rotovima, snucikama od patuljastih (ima nacionalni sluzbeni pravilnik za male pse ) preko srednjih do velikih a radi to institucionalizovano preko klubova za obuku sa ljudima kompetentnim koji znaju sta rade imas super priliku da vidis na licu mesta da li to moze tako pas da ima tu sportsku sluzbenjak obuku i da se svrcka nevezan po parku i bude ljubimac ili ne moze. Buduci da izgreda i incidenata upravo sa tim psima koji idu na poligon, vezbaju i rukav ovde nema, vec ako ih ima ima sa onima koji rukav videli nisu onda ti to nesto valjda govori. Da moze. 

Na stranu sada neki rukav rani radovi negde sa diletantima ili vlasnik kao nesto misli da obucava a u stvari pujda. To je drugi par rukava.

Znas da imam u jednoj setnji po parku punom pasa i dece svakodnevno na brigu one dogone koji su obojica obucavani i polozili nize ispite gde je bio i rukav. Bez povodnika su. Nemam nijednu jedinu situaciju, ali zaista nijednu jedinu situaciju za sve ove godine da bi mi u parku krenuo na nekog iz te odbrana napad ili revir seme. Mladji nije odusevljen decijom gnjavazom, vaspitavala ga moja zlica Saba pa se od njih sklanja i deci kazem kuca ne voli da se mazi,  stariji jeste i deca ga i maze po parku. Naravno pod nadzorom. Od sve mase sluzbenjaka od snucija preko ovcara i erdela do rotova za koje znam da imaju polozene ispite, i one vise, visoke, jedini slucaj gde je to sto kazes uticalo jeste slucaj one beglijanke koja je na moju komandu mojoj zlici da se zakuca na mestu da protrci dzoger pogresno izvela da je saljem da smakne dzogera. Za sve ove godine. 

On 18.5.2017. at 3:42 PM, Nebojsa77 said:

Imam ruskog terijera starog 17 mes.

Nebojša, da li dolaziš gore u šumu? Ako dolaziš onda smo se verovatno sretali, ja šetam staru englesku seterku. Ako je sve potvrdno onda da kažem da ti je pas jako lep. Volim ruske terijere, zamalo da ga kupim svojevremeno umesto ove seterke :giggle:!

Savo, ne dolzim baš tako često, ali moguće da smo se sreli...

Obratiću pažnju sledeći put... 

pozdrav

Tuncay ..akcenat je na pijenu a finalni rezultat je ipak agresija ja ovo sto sam naveo pisem iz iskustva ljudi u ipo sportu tu bas imam prijatelja heheh .Znas moj stav o ipo ali  to nije tema  razlog sto ja iskljucujem i te pse iz ljubimac price je bas taj plijen a to moze pa nekad i da ima dobru agresiju i dobrog psa retko ali moze i eto problema .Cemu sve to ili imas ljubimca ili skolujes psa i to je to .........jednostavno nema multipratika u svetu psa .Evo i clan dejan je bio tamicar u ipo i i ovde na forumu se ,,kleo u kuju no,, da ima elemente realke...i da Tuncay i komanda jao .......

Za pokretaca teme .....odbrana i napad u radno sportskom smislu nema veze za  aktivnim cuvanjem prostora to su dva sveta u kinologiji .Ja jos jednom da vam ponovim ni sport pas nije vise ljubimac jer ima elementa agresija a realcima da ni govora .Ako je problem u terminima realac grize zapravo a sport pas predmet najbolje poredjenje je keceri i ulicna realna tuca .(rofl)

5 minutes ago, Red Army said:

razlog sto ja iskljucujem i te pse iz ljubimac price je bas taj plijen a to moze pa nekad i da ima dobru agresiju i dobrog psa retko ali moze i eto problema .Cemu sve to ili imas ljubimca ili skolujes psa i to je to .........jednostavno nema multipratika u svetu psa

Poenta je u tome da je najgore da ni na kakav nacin primereno ne izbijas energiju psu u skladu sa njegovim rasnim predispozicijama. Negde ima infrstrukture i kadrova i tradicije i onda ljudi imaju mogucnost a mnogi i iz detinjstva iz roditeljske kuce, kada imaju neku od sluzbenih rasa, drugi zato sto je to masovno rasprostranjeno idu na poligon u schutzhund. Bez obzira sto su psa uzeli za sebe. Ako je sa rodovnikom, pa odgajivac ili i vlasnik je odgovoran i izvede ga na procenu, pas dobar pa na smotru za uzgojnu dozvolu konkretno NO mora da ima ispit. 

Meni je logicnije da ide sa NO po nacionalnom pravilniku ili IPO bez obzira sto je ljubimac i sto se krece sa vlasnikom u setnjama u javnom prostoru nego da izmislja nesto deseto. Mada moze sa NO i to, siroka je upotreba. Radna obuka sa dizanjem agresije je bar ovde kod mene po zakonu rezervisana samo za vojsku policiju, agencije obezbedjenja a ko zeli kao privatno lice radi to institucionalizovano preko nekog adekvatnog kluba. Znaci ne mogu da sada da ucim Tunju Sunju da realno radi, ovde sama na livadici jer bilo ko moze da me prijavi policiji, ko zna mozda zaglavim i corku zbog toga ali svakako kazna novcana. Kao pojedinacni vlasnik psa ljubimca obucavas ga za sport sluzbenjaka. Ako i drzava to podstice raznim olaksicam, recimo i smatra da je to bezbedno za ljubimce pa to i propagira a valjda nakon tolikih decenija i statistika raznih napada pas zna pouzdano da je bezbedno onda bice valjda da jeste bezbedno. Nisu Cesi sad pa neki krvolocan narod da iz nacionalnog mentaliteta podsticu agresiju kod pasa ljubimaca. 

Znaci, psu moras da izbijes enegiju. Najpametnije je to raditi tako da iskoristis njegovu rasnu predispoziciju. 

Posted (edited)

Tunacy ...pa na koje ,gorivo,, ipo no ide na rukav i to je agresija samo drugacije modifikovana  i skocentresana na sam rukav i porivi su drugi tj nagoni ali agresija.Hvatac rukav,

Edited by Red Army

Nema psa koji u nekoj odredjenoj situaciji nece ujesti i napasti. Ni bisona plisona. Na tebi je kao vlasniku da znas kada a da ga pripremis da agresiju koja je na kraju krajeva jedna neutralna pojava, ni dobra ni losa, odredjuje kontekst, ispoljava tamo gde i kada je pozeljna a da ne reaguje njome gde je nepozeljna. 

Znaci najmanji deo je taj deo obuke odbrana/napad, plenski na rukav, pa veselo odnese rukav a izljubi markiranta, kako cesto pakosno primecujete vi radenici za sportske pse a mnogo mnogo veci da psa blagovremeno socijalizujes i vaspitas za svakodnevne situacije. To park, setnja, prolaznici, pa i pijanci. Moji su recimo svi ciljano navikavani od steneta na benigne pijance, da po samostalnoj proceni ne bi nekog smakli, nocu kad setamo. Kad odradis kako treba ceo posao i vaspitavanje+socijalizuju ljubimca, plus obuku onaj neki deo po pravilnicima, nemas problem. Prvo sto si kod sluzbenih rasa eliminisao onaj deo samostalne procene psa i ucvrstio da se na rukav ide na komandu, znaci pre ce ti u nekoj situaciji krenuti ljubimac koji nije radio rukav a pogresno proceni da sad kao treba.

Mozes takodje da iskoristis i cuveni fenomen poligona, da ti pas radi kao svajcarski sat na poligonu a na slobodnom terenu ne, jer si negde pogresio u koracima i pas je povezao ovde to tako onde onako. Kao sto pogresis u koracima mozes i to namerno da vezes za poligon. Mozes da uspes a imam ne jedan zivi primer, da ti pas koji je inace sibadzija u parku u izlozbenom ringu ne napada i pse koji su mu daleko blize a on, dogon, na onom fensi izlozbenom povodniku. Jer si uspeo ti, ili ljudi koji znaju znanje da jos kod mladog psa vezu za situaciju odredjeno ponasanje, odnosno da na izlozbi nema tuce.  Neki to rade i kod kanisterapeuta: stavio si mu ono salce, maramu, amic, prsluk sa simbolom kanisterapeuta i pas zna da se sada ide da se radi to i to. I pas vodic slepih kada mu stavis amic onaj specijalni zna da nema zezanja, da se radi a kada mu skines ide voljno da bude normalan pas. 

Ali  sve to mora da se pripremi i obuci promisljeno, pametno, uz iskustvo ili nekog iskusnog. Zato sam naglasila ne moze covek sam ni sa diletantima. Ako nema sa kim da odradi taj deo sportske obuke bolje da se uopste na paca u to a da provezbava poslusnost. 

NE , ovo sve je promaseno .Tema je pas ljubimac i rad ,moja teza je pa cak i kod sport pasa gde se radi odbrana napad kao ipo i slicno i tu ima doza agresije i ja te pse iskljucujem kao ljubimce zasto pa upravo je razlog agresija .Ja jako dobro razumem sta je plijen i cak kod ipo pasa  i kod dobrih ipo pasa to je sasvim dobro ,drugi segmenti mi ne pasu tu kao i sam okidac na reakciju tj da se nagon ispolji ali da ne duzim .Ne razumem cemu dizanje psa ako hoces ljubimca ili ili brate .........

Ovo je sve bila mala digresija kao odgovor na 

22 hours ago, Pitagora said:

Sa druge strane pas  ima izražene radne nagone, reaguje kao čuvar, na zvono na vratima skače I laje....njegove čuvarske nagone ne forsiram jer mi čuvar nije potreban ali on ipak reaguje.

Sa nepunih 6 meseci je uspešno proban na rukav I to od tada nismo radili. Imao sam nameru da ga ponovo testiram na rukav kao probu.

i moje misljenje da ako ima mogucnost i kompetentnog inustruktora i markiranta nek ide na sportsku varijantu. Nikako sam i nikako sa diletantim. 

8 hours ago, Red Army said:

ne razumem cemu dizanje psa ako hoces ljubimca ili ili brate .........

Nije dizanje nego kanalisanje nagona koji su tu pa su tu + maksimalno ucvrscivanje kontrole nad psom u svim mogucim situacijama. NO trazi zanimaciju neku u interakciji sa covekom da ne bi bio jedan nesrecni, frustriran, osujecen pas iz cega posle obicno slede problemi. Moze da proba da ga vezba na rad sa stadom, sto da ne, moze da odabere neke druga zanimacije, agility, sto da ne ali sluzbenjacki sport mu je, NO,  decenijama najprimereniji. Na kraju krajeva bas taj ispit se trazi za uvodjenje u uzgoj, ne agility sampionat. 

Ne mozes ti da skroz ugusis taj nagon. On je tu pa tu. Mozes da ga usmeravas i kroz to usmeravanje i naucis da ga kontrolises da se ispolji tamo gde treba, kada treba u meri u kojoj treba a ne stihijski. 

Ako se nespretno okliznem i prostrem koliko sam duga i siroka ispred njuske odraslog NO ljubimca, mozda ga malo i okrznem postoji velika verovatnoca da ce na tu situaciju automatski reagovati napadom da me ugazi i eliminise pretnju makar ako vec ne da me glocne. Ako se tako prostrem (desilo se) ispred radnog NO, ili IPO NO cekace svakako na komandu. A nece ici na vrat nego na ruku. 

14 hours ago, Nebojsa77 said:

Savo, ne dolzim baš tako često, ali moguće da smo se sreli...

Obratiću pažnju sledeći put... 

pozdrav

Hvala na odgovoru. Očigledno govorim o drugom primerku rusa. Uzgred, izvorni Rus koji je imao ruskog terijera sada ima velikog šnaucera :giggle:!

8 hours ago, Tuncay said:

Nema psa koji u nekoj odredjenoj situaciji nece ujesti i napasti.

Ima - seter! Temu pratim više nego površno, ali ako se misli na ujedanje ljudi to seter ne ume i nije jedina takva rasa. Ume da se se naroguši, produbi lavež i da izgleda vrlo preteće, to da.

To u sirokom spektru normalnih situacija. Ali u nekoj hipotetickoj koja se ne desava u javnom prostoru moze. Svaki pas. Bilo koje rase. Kada mu nagon samoodrzanja veli da mora da ujede. Da mu je to jedini spas i odbrana. 

A to da su seteri blagorodni jedni psi, milice to jeste istina. Za uzivati je uvek susret sa seterom. Engleze nemamo ali imamo Irce.