Sign in to follow this  
Followers 0
casper2

staford...

15 posts in this topic

Posted (edited)

https://uk.news.yahoo.com/dog-owner-fatally-mauled-by-staffordshire-bull-terrier-while-he-was-being-interviewed-for-bbc-documentary-074925727.html

https://uk.news.yahoo.com/dog-off-chilling-screams-man-093000836.html

"...

He loved his dog and looked after him really well. It’s not a bad dog at all.

...

Staffordshire Bull Terriers are not a breed prohibited under the Dangerous Dogs Act and are a popular choice for pets.

..."

Kako je moguće da se ovo desi?

Edited by casper2

Pre nego što si postavio naslov teme i komentarisao mogao si bar da proučiš o kojoj se rasi radi. Američki stafordski terijer (popularno zvani staford) i Stafordski bulterijer nisu ista rasa. Komentarišeš nešto o čemu ne znaš ništa.

35 minutes ago, casper2 said:

Staffordshire Bull Terriers are not a breed prohibited under the Dangerous Dogs Act and are a popular choice for pets.

Stafordski bulterijer je engleska rasa i Englezi ga sigurno neće zabraniti.

E, baš neka si mi rekao..

Jel ti sad lakše? 

Pas ubio vlasnika za koga kažu da uopšte nije bio loš i da ga je vlasnik voleo i brinuo dobro o njemu, a on meni objašnjava da ne znam rase pasa? 

Oklen si ti jarane? 

Pa me potom uverava da ga Englezi neće zabraniti.  Potpuno je nebitno  'oće li ga Englezi zabraniti. 

Kuče je poremećeno, jedinka, ali to ne znači da možeš ovde celu rasu da stavljaš na stub srama, a pritom ne znaš ni o kojoj se rasi radi.

Vidi, da si kao naslov teme napisao "Pas ubio vlasnika" ili slično, pa preneo vest to ne bi bio napad na rasu, ali tebi je naslov teme "staford...". Posle, od celog teksta ti citiraš baš deo gde piše da rasa nije zabranjena. Ajde nemoj da glumiš sad, vidi se iz aviona da si hteo da napadneš rasu.

Zasto je naziv teme staford? To kao prvo, kada je staford skraceno za americke staforde a ne za engleske stafbulice koji slove kao nanny dogs a ovde kod mene jedna su od najcesih rasa koriscenih u odredjenim vrstama kanisterapije a spadaju medju one rase koje najcesce vode u skole i obdanista da decica nauce kako da pristupaju kuci i sta im kuca kaze. Mislim, nije to bas bezveze pao izbor na njih, a recimo moje ne vode. 

Kako se desilo? Nije se desilo bez povoda i razloga nekog, pseceg povoda i razloga mislim, covek koji nije bas iskusan ne mora ni da zna sta je, cini mu se eto tako iz cista mira, necije neodgovornosti, neopreznosti bilo u tom trenutku ili ranije, osim ako nije bio sindrom iznenadnog besa ali to je toliko retko oboljenje da je zanemarljivo. 

Da objasnim u vezi imena: ja stvanro nisam znao da su to dve različite rase. 

staford, stafordšir, amstaf, ast, .... mislio sam da su ovo sve različiti nazivi za jednu te istu rasu. 

Dakle uopšte nije mi bil namera da stavlam ni jednu rasu na stub srama. Nisam hteo da pišem dugačak (pun) naziv rase, pa sam odabrap skraćenje koje mi se učinilo najbolje i najneutralnije

Nisam hteo ni da napišem senzacionalistički naslov tipa: "pas ubio gazdu" jer mi je bilo suviše ekstremno.

Što se mene tiče naslov može da se promeni, ako neko za to ima prava, a ima sigurno.

Poenta je bilo moj šok da ovako nešto može da se desi! Kako bre? 

Znam da ovde postoji hiljadu neodgovrenih pitanja i činjenica koje fale za komplento razumevanje i objašnjenje priče, ali svejedno, ipak mi je ovo šokantno.

Pitas se kako je moglo da se desi da pas napadne vlasnika? Pa ima puno slucajeva gde su psi izujedli vlasnike, zasto se to desava, kao sto kaze Tuncay, sigurno postoji neki razlog (pseci) ili nekakav neuroloski poremecaj.. Ovde je sokantno to sto je covek umro zbog posledica ujeda usled krvarenja, a nije sokantan sam ujed od strane psa, mogao je da ga ujede i za ruku ili nogu i ovakva tragedija se ne bi desila..

2 hours ago, casper2 said:

Da objasnim u vezi imena: ja stvanro nisam znao da su to dve različite rase. 

staford, stafordšir, amstaf, ast, .... mislio sam da su ovo sve različiti nazivi za jednu te istu rasu. 

Dakle uopšte nije mi bil namera da stavlam ni jednu rasu na stub srama. Nisam hteo da pišem dugačak (pun) naziv rase, pa sam odabrap skraćenje koje mi se učinilo najbolje i najneutralnije

Nisam hteo ni da napišem senzacionalistički naslov tipa: "pas ubio gazdu" jer mi je bilo suviše ekstremno.

Što se mene tiče naslov može da se promeni, ako neko za to ima prava, a ima sigurno.

Poenta je bilo moj šok da ovako nešto može da se desi! Kako bre? 

Znam da ovde postoji hiljadu neodgovrenih pitanja i činjenica koje fale za komplento razumevanje i objašnjenje priče, ali svejedno, ipak mi je ovo šokantno.

Dobro, nista strasno, na kraju krajeva i to je put da mi pasoljupci naucimo malo da razmislimo i ugrizemo se za jezik kada nesto javno izricemo a preti da to moze da podstakne predrasudu prema nekoj rasi. Bilo kojoj. 

A posebno kada su terijeri tipa bull, eto taj je jedan zbirni naziv neutralni nadjen u pitanju jer je na njih ionako u javnosti neopravdana hajka.  Zato sto njihova istorijska namena izaziva predrasudu kao krvolocni a siroka javnost, pa i kuckarska smetnula je sa uma da je ta istorijska selekcija vodjena protiv pasa a ne protiv ljudi, zbog tehnicke prirode stvari i doticne rabote. Znaci, ako cemo tako pre ce nepoverlljive, teritorijalne, cuvarske rase napasti coveka nego bilo ko od pitolikih. Zato sto pitu covek nije protivnik nego pas a pastircu recimo, mojima i oho ho za koliko jos rasa neprijatelj jeste pored vucka i drugih velikih predatora i covek. 

Na jednoj drugoj temi bistrili smo da li pas moze da ubije coveka i iako smo se malo sporeckali, konstatovali smo da tehnicki moze ali da je to toliko vanredno retko i toliki nesrecni spelt okolnosti i da to toliko lepo moze da se izbegne, da je zaista smrtnih slucajeva malo. Evo, kod mene gde se za 10-milionski narod pasoljubaca, prvi smo u Jevropi po broju pasa po domacinstvu, vode decenijama precizne statistike, od 2004. nije bilo smrtnog slucaja pa tek prosle ili pretprosle godine psi ubili majku odgajivacice i prosle godine copor vlasnickih pasa pocepao petogodisnjeg deckica kome hitna pomoc vise nije mogla da pomogne. 

E sad. Uvek ima nesto zasto i kako. Konkretno tu stariju zenu ubili su zanemarivani i zlostavljani rotovi koji su odgajivacici sluzili za stancovanje stenadi i prodaju a nije se nesto deranzirala da o njima vodi bilo kakvu brigu a ni da ih hrani kako treba. Zena je usla medju njih da im da hranu, u coporu je bilo i nekoliko devetomesecnih stenaca, mladih pasa i desilo se eto. Da li je posrnula pa pala, da li je izbila sorka oko hrane, ne zna se, uglavnom psi su oduzeti i pored toga sto su neuroticni malo i plasljivi nisu u azilu gde su bili na posmatranju pokazivali znake agresivnosti. 

Nesrecni decacic je otisao da se igra u dvoristu sa psima, belgijski ovcari i mesanci razni ali veci ocevog prijatelja i komsije dok su otac i taj vlasnik pasa nesto petljali oko kola. Sta je bilo, kako je bilo nijedan od njih ne zna culi su samo vristanje i videli copor na detetu. Pomoci mu nije bilo. Sudi se naravno i ocu i vlasniku pasa, psi na posmatranju takodje nisu pokazivali da bi nesto kao bili agresivni. Zato sto su otac i vlasnik pasa krivi sto su pustili klinca medj copor pasa bez nadzora odraslih. Ici ce obojica u zatvor, pitanje je samo krace ili duze. 

Kako pas moze da napadne vlasnika? Lepo. Kad je vlasnik zabrljao sa vaspitanjem, socijalizacijom , obukom i brigom da pas ima ispunjene osnovne psece potrebe moze kako da ne. Taj napad nije vodjen da ubije, nego samo kao manifestacija zakona zuba, iz serije kad si ti covek takav tupson glupson nesposobnjakovic da imas autoritet i pruzi red, mir i stabilnost uz hranu, vodu i setnju, moram siroti ja pas da tu ulogu preuzmem. Pas u tom slucaju opominje coveka da poslusa sta mu pas komanduje, a vlasnik naravno ne kapira a pas u nekom trenutku prelazi u disciplinovanje kakvo bi uradio sa drugim psom. Pa ako se nesrecno desi a ovo sa stafbulicem nisam jos pogledala ali moralo je biti nesretna okolnost da ujede gde i kako je ujeo, onda napad moze nehotice i da bude fatalni. Da ne govorim o tome da bi da je napadnut drugi pas taj napadnuti ukljucio onda citav jedan mehanizam signala i komunikacije koji bi spustio prirodnu kocnicu kod napadaca i zaustavio agresiju na adekvatnom nivou a ne da ide dalje. 

Znaci, psi su maksimalno pouzdana, neopasna, bezbedna, predvidljiva benigna bica, najbolji prijatelj coveka, ali svaki covek koji uzima psa mora da nauci i sazna i to kako se prema psu ponasa i kako da od svog steneta ili psa kog je uzeo napravi onog dobrog pseceg sugradjanina. Ne moze covek ni za volan da sedne a da ne nauci kako se vozi i kakvi su propisi. Ubice sebe ili nekog. 

Evo, stafbulica, Stella, poceo zivot tuzno, lutalica, spasena a onda dobila posao kod policije. 

Posted (edited)

5 hours ago, casper2 said:

Pogledala sam ta dva linka i nigde nema opisa kako se desilo pa ni nekog nagovestaja zasto.

Za bolje razumevanje stafbulica evo insert iz jos jednog dokumentarca bas BBC. Prvo poruka ne sudi o kjizi po koricama a drugo da statisticki, opet zbog istorijske selekcije ugriz terijera tipa bull je nesto drugaciji nego recimo labice i da oni cesce idu na lice i vrat, dok labice na ruke i noge a da, opet satatisticki u Velikoj Britaniji znatno vise ljudi potrazi lekrasku pomoc zbog ujeda labradora, nego stafbulica. Napominjem da je stafbulic izuzetno popularan, valjda po brojnosti na 5. mestu kod Britanaca. 

To sve sto sam ovamo izvukla odgovara onome kako ih ja dozivljavam u praksi a ima ih ovde kod mene jako mnogo i cak su mozda i omiljeniji pas za kanisterapiju od labice i zlacanog. 

Edited by Tuncay

Drugi članci u vezi ovog slučaja pružaju malo drugačiji pogled na situaciju:
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/mar/29/man-mauled-to-death-by-dog-during-interview-bbc-film-crew-staffordshire-bull-terrier

https://www.thesun.co.uk/news/3214323/mario-perivoitos-mauled-to-death-staffordshire-bull-terrier-bbc-film-crew/

Komšije kažu da je u stanu uvek bio haos, tuče, svađe, korišćenje narkotika. Postoji i sudska zabrana da dovodi ljude u stan da bi se sprečile haotične situacije koje su nastajale. Yahoo koristi (kao i naš Blic) senzacionalne naslove koristeći reči "jezivo", "strašno", "tragedija", "čeljusti", "vrištanje" a u člancima preskoče da napomenu ključne činjenice koje predhode nekom događaju. BBC je snimao dokumentarac, odbijaju da kažu o čemu se radi ali se pretpostavlja da je intervju namenjen za krimi-policijski serijal. Komšije kažu: “I heard someone shouting ‘get the dog off me, get the dog off me Mario’. That’s when I heard the dog really start and Mario must have stepped in. I heard them shouting for the dog to get off him and that’s when it must have bitten him. I heard screaming for help.”“I heard shouting saying ‘get the dog off me’ - the dog was barking really loudly". Izgleda da pas prvo lajao na nekoga drugog u stanu, vlasnik se umešao, nastalo je komešanje i pas je ujeo vlasnika.

Biće da, kao što je lepo naglasila Tuncay, vlasnik nije imao autoritet, pas je u nekom trenutku neko ponašanje smatrao neprimerenim i krenuo da zavede red a šta se dalje desilo i kako je došlo dotle da pas ujede vlasnika to se verovatno neće saznati. Vlasnik ne može da svedoči a ljudi koji nisu upoznati sa psećim načinom razmišljanja svaki napad tumače kao bezraložan iako pas uglavnom ima (sa pseće tačke gledišta) logičan razlog. Očigledno je da niko od prisutnih u stanu pa ni sam vlasnik nisu bili u stanju da primereno odreaguju da spreče a ni da prekinu napad.