Bora1

Problemi sa stenetom

25 posts in this topic

Pozdrav

Imam stene zlatnog retrivera, star 2,5 meseca. Imam problem kad želim da vežbam sa njim, on kao da ne želi da sluša nego samo ide ka mojim rukama i da ih gricka i liže, kada vidi hranu da držim počne da skače samo da se dočepa hrane. Uz takvo ponašanje naučio sam ga da sedne i da stoji na mestu. Kad sam ga pokušao naučiti da legne ili da mi da šapu, odmah krene da mi liže i grize prste. Želim da napomenem da ga hranim redovno i kolicinski onoliko koliko su mi rekli u veterinarskoj apoteci, takodje mu dajem i kuvanu hranu i malo voća da ne jede stalno travu kad ga pustim napolje, ali ništa nije pomoglo. Ako bi neko mogao da me posavetuje šta da radim povodom grickanja i treninga bio bih vam veoma zahvalan... Hvala unapred (rofl)

Pozdrav. Imam sličan problem. Ja imam štene malinois staru 9 nedelja. I ona stalno gricka obuću i pantalone kad je zadovoljna, inače pažljivo prati moje pokrete. Kako da je obuzdam? 

Pozdrav svima. Vidim da u ovom topiku baš i nema neke frekventne aktivnosti, ali ipak da i ja postavim pitanje kao novi vlasnik malinois.

Kupio sam štene staro 8 nedelja, kod mene je sad 3 nedelje. Čitam svu moguću literaturu za dresuru, počev od Monike Sinner i njene kliker metode, pa sve do Cesar Millana- Kako da vaspitamo idealnog psa. Najverovatnije ja grešim negde, jer ne postižem baš puno uspeha. Štene je izuzetno rasejano, sve je interesuje, nikako da je fokusiram na "zadatke". Živim u kući sa dvorištom, tu je treniram, već je mogla da se navikne na razne "smetnje" (ptice, razni glasovi iz komšiluka, itd.).

Još jedna stvar: u toku igre ponekad reže na mene, pokušava da dominira. Probao sam razne metode iz raznih literatura kako da to prekinem, ali nemam uspeha. Ako je kaznim zbog takvog ponašanja, povinuje se, ali se desi da sledeći put opet uradi

Prvo pitanje: kako da je naučim da fokusira na mene u toku dresure?

Drugo pitanje: kako je odvići od agresivnosti (ono što ponekad ispoljava prema meni u toku igre)?

Kakvo fokusiranje na zadatke ocekujete od tako malog steneta? Posebno od malinice koja je kao ziva, energetska bomba, sve je interesuje, naravno da stene sve interesuje, nema ni kap flegmaticnosti u sebi? 

Da li ste sigurni da dominira? Na osnovu cega? Ili je to jedno zaigrano rezanje uobicajeno kod nekih pasa i stenadi? Ili je suvise igrom razdrazite? 

Tako malo stene se jos ne obucava nego vaspitava i postavljaju se temelji i osnove poslusnosti i kasnije obuke. 

Kako, gde i koliko joj izbijate stenecu energiju? 

Stene koje sam tek izvela iz boksa, ili u dvoriste ili u setnju prvo mora malo da se izduva, pozabavi svojim stenecim poslovima, smiri se malo e da bi moglo da obrati paznju na to bsto ga ucim i sto od njega trazim. 

Ima ovde na forumu deo Ponasanje i obuka, pa pogledajte malo i tu, ima konkretnih pitanja i konkretnih odgovora. 

Za to da vam iko od forumasa da savet i predlozi nesto morato malo konkretnije da opisete kako izgleda rezim tog steneta. 

Takodje, mislim da nije dobro pokusavati tako razlicite i cesto suprotne metode kao sto su klikerasi i samouki naslednici Saharova, nego se opredelite za metodu koja je u skladu sa vasim licnim pristupom i uverenjima. Pa idite tom metodom. Do savrseno vaspitanog psa vodi vise putica, ali kontraproduktivno je da mesate. 

18 hours ago, Tuncay said:

Kakvo fokusiranje na zadatke ocekujete od tako malog steneta? Posebno od malinice koja je kao ziva, energetska bomba, sve je interesuje, naravno da stene sve interesuje, nema ni kap flegmaticnosti u sebi? 

Da li ste sigurni da dominira? Na osnovu cega? Ili je to jedno zaigrano rezanje uobicajeno kod nekih pasa i stenadi? Ili je suvise igrom razdrazite? 

Tako malo stene se jos ne obucava nego vaspitava i postavljaju se temelji i osnove poslusnosti i kasnije obuke. 

Kako, gde i koliko joj izbijate stenecu energiju? 

Stene koje sam tek izvela iz boksa, ili u dvoriste ili u setnju prvo mora malo da se izduva, pozabavi svojim stenecim poslovima, smiri se malo e da bi moglo da obrati paznju na to bsto ga ucim i sto od njega trazim. 

Ima ovde na forumu deo Ponasanje i obuka, pa pogledajte malo i tu, ima konkretnih pitanja i konkretnih odgovora. 

Za to da vam iko od forumasa da savet i predlozi nesto morato malo konkretnije da opisete kako izgleda rezim tog steneta. 

Takodje, mislim da nije dobro pokusavati tako razlicite i cesto suprotne metode kao sto su klikerasi i samouki naslednici Saharova, nego se opredelite za metodu koja je u skladu sa vasim licnim pristupom i uverenjima. Pa idite tom metodom. Do savrseno vaspitanog psa vodi vise putica, ali kontraproduktivno je da mesate. 

Poštovana!

Hvala što ste tako brzo odgovorili, i hvala na sugestijama.

Onda da malo podrobnije opišem moja iskustva sa psima.

Imam 53 godine, otkad znam za sebe imali smo psa, uglavnom mešance. Uvek sam živeo u kući sa dvorištem, tako da je pas uvek imao mesta za trčkarenje. Nijedan nije bio dresiran, naučeni su samo osnovnim radnjama. Pri put sam imao rasnog kera pre oko 25 godina, škotskog ovčara, kuju. Kod prve smo mislili da je samo ona plašljiva, pa smo je poklonili prijatelju, i uzeli drugu. Ispostavilo se da je to njihova narav, pošto je i druga i treća bila takva. Pre oko 15 godina smo uzeli dalmatinca. On je bio neustrašiv, pametan, inteligentan, samo na žalost u ono vreme sam previše radio, pa nisam imao vremena da ga učim. Bio je sa nama do pre dve godine, kad smo ga morali uspavati zbog bolesti.

Pre 2.5 godine mi je jedna komšinica dovela malinou starog oko 7-8 meseci na poklon, ona nije imala uslove da ga drži kako treba. Međutim moja žena još nije prebolela dalmatinca, tako da ga nisam prihvatio. Ali to je bio momenat kad sam se zaljubio u tu rasu. Gledao sam filmove o njima na Animal planet-u, Youtube-u, čitao šta sam našao, i odlučio da hoću jednog. Žena je nedavno dala zeleno svetlo :). 

Nikad nisam dresirao psa, pa sam mnogo tražio po internetu kako bih je mogao naučiti barem osnovnim stvarima. Tako sam našao snimke Stonnie Dennisa kako dresira pse već od njihove šeste nedelje. I to baš malinoe. Zato sam mislio da treba tako rano početi. Bilo mi je čudno kako tako mlado štene može naučiti da sedne, legne ustane itd. Po mojoj logici su u ovo doba još toliko rasejani, da je nemoguće, ili jako teško ih bilo čemu naučiti, naročito ako je neko početnik u dresiranju, kao ja. Stoga molim Vaše cenjeno mišljenje, da li da ostavim zasad dresuru, i samo da je naučim "lepom ponašanju"?

Inače jedan dan moje malinice izgleda ovako:

Ujutru pre nego što krenem na posao, nahranim je. Kad dođem sa posla dobije ručak, i igranje u dvorištu sa mnom oko pola sata. Kasno popodne opet igra u dvorištu i vaspitavanje. Zatim predveče šetnja, pa dresura (odnosno vaspitavanje), igranje, večera. Inače navikavam je na to da bude van boksa samo onda kad sam ili ja ili neko iz porodice napolju. To je već i naučila, nema plakanja kad odem negde ili sam u kući.

Posted (edited)

Ima li koga da se bavi preko dana jos sa stenetom? Potrebno je u kratkim intervalima ali cesce. Koliko je meni poznato i koliko vidim po ovom uzorku sto znam, premda da naglasim nisam ama bas nikakav ni blizu strucnjak za belgijske ovcare to su psi vezaniji za vlasnika i porodicu od nekih drugih rasa i zele i traze kontakt sa svojim ljjudima. 

Dresura, odnosno obuka, pogledala sam prvi video koji ste pomenuli, dolazi kasnije. Ono sto on radi i sto treba da se radi od prvog dana jeste da se postavljaju osnove te obuke. A to je, nauci se stene polako na neke osnovne komande, kroz igru i nagradu, pozitivno se nauci i onda se to uvezbava, uvezbava i uvezbava a sada sok je malo ne ocekujete jos perfektnu izvedbu. 

Ako zelite da se pas fokusira, sada jos za to ucenje kroz igru, kratko, pa opet voljno, jer stene nije u stanju jos da se usredredi dugo na bilo sta, onda morate imati nesto sto ga interesuje. Vecina radi na slastice, na hranu, te poslastice koje se daju u vezbama treba da budu u sitnim komadicima i da budu primamljivije, nego sto stene normalno dobija. Moze da se fokusira na vas i zato sto imate igracku koju voli, i to je metoda kod nekih. 

Vase je sada da naucite komandu ili radnju, da naucite takodje i zabrane, sta se kod vas sme sta se ne sme, s tim da to sto stene zna i usvoji komandu jos uvek ne znaci da ce je uvek ispuniti. Zato i vezbate dok pas ne sazri. 

Znaci, samo vi lepo nastavite po semi pustim stene iz boksa, pustim mu malo lufta stenecih poslova i blesavljenja, pa onda malo ucim, provezbam, par minuta ne vise pa opet voljno jer stene jos ne moze dugo da odrzava paznju. Ako vama odgovara pristup sa videa tog momka koji uci male malinice, onda idite tako. 

Takodje izvodite, ako je veterinar zbog vakcinacija dao dozvolu u beli svet, medju druge pse, ljude, socijalizujte maksimalno. Setnja je jedna super stvar, stene se i mentalno izmori ako nadje drugare za igru jos i fizicki izbije energiju i onda je prijemcivije da smireno reaguje na to sto od njega trazite.

Edited by Tuncay

Za stene je potrebno imati mnogo strpljenja. To je ono sto i meni nedostaje i gde sam gresio. Mozda su godine u pitanju jer i ja sam u istim godinama kao i vi a mozda i neke druge okolnosti. Stene ce najvise i najbolje da nauci kroz igru sa vama. Moze vam ga i vrhunski profi dresirati ali ako ga vi posle toga ispustite uzalud sav trud. Ali i ako bude profi radio sa njim mozete videti da ono najbolje sto je naucio je u stvari ono sto je naucio u igri sa vama. Opste obrazovanje i vaspitanje se moze nauciti sa profijem ali specificno ponasanje i karakteristike psa poticu od pecata koji je dao vlasnik jer naravno , kakav vlasnik takav i pas. Zato treba sto vise i igre i druzenja sa psom a pogotovo sa malinoom koja trazi prisustvo vlasnika .Kod mene je malo drugacije jer moj pas zivi u stanu i zajedno smo sve vreme osim dok sam na poslu.

Posted (edited)

Godine bi trebalo da donose vise razumevanja i strpljenja :giggle: ono sto godine donesu negativno jeste da je covek komotniji i manje voljan da aktivnije izbija stenetu energiju a takodje i izvesnu vecu zabrinutost unapred, da li ce, kako ce, da li radi ispravno, dok mladost ima onu "nema veze, lako cemo" parolu i kod obuke pasa. 

Evo i ovi su bas mali, tako oko tri meseca, pa ih opet u obdanistu psecem malo kao uce. 

Za ovu konkretnu malinicu, dvoriste samo dvoriste nije dovoljno pa cak i kada je maltene kao fudbalski stadion. Setnja redovna, makar jedna dnevna, iako sam ja i sa dvoristem izlazila u minimalno tri a sa stenetom i vise, nema veze stan, dvoriste, dakle ta setnja je i vece izbijanje energije i vece zadovoljavanje mentalnih podsticaja za psa. Znaci ako stene izadje jednom dnevno napolje u setnju, kad se vrati u dvoriste bice smirenije i  bolje ce reagovati na rad sa vlasnikom. 

Takodje, najefikasniji program i vaspitavanja i obuke je kada se radi 24h dnevno, odnosno, kada vreme koje posvecujete psu iskoristite tako da te vezbice, necega, bilo cega, budu prosarane i rasporedjene kroz celo vreme. Znaci malo igre, pa se recimo pauza, mali se smiri, pa na komandu pogledate sape, zube, usi jer i to je poslusnost, da stene dozvoljava na komandu manipulacija, pa opet igra, pa malo komandice, ko ova dva malca na videu, kratko, zaista kratko, nekoliko ponavljanja.

To je kod steneta bolje nego da tokom dana neko isto vreme bude izdvojeno za vaspitavanje i obuku. 

Edited by Tuncay

Hvala vam svima na preporukama. Samo još jedno pitanje. I u igri, i kod učenja, kad je pohvalim i bilo kad je pomazim, hoće da gricka ruku. Kao da ne podnosi da je pipnem. I to je tako otkad je kod mene. Kako da je odučim od toga? Kako da joj dam do znanja, da je neću dirati nego je mazim?

Imate beba, koja tako igra, na to je trebate opomenuti, jos malo jos koji mesec pa ce zube menjati i opet ce zeljeti da gricka. Nasocite je da mora da gricka svoje igracke a ne ruke

4 hours ago, Tuncay said:

Godine bi trebalo da donose vise razumevanja i strpljenja :giggle: 

aha :giggle::giggle: ono sto godine donesu to je ono pitanje : "a sto mi je ovo trebalo? ". Da se bar osecam mladji pored steneta pa i nekako ali bez obzira sto sam mladolik ipak me krstenica,  isijas i sl. gresi iz mladosti podsecaju na to pitanje zasto mi je ovo trebalo ? Sta je tu je, nazad nema.

Sto se tice grickanja ruku u toku igre , komanda NE ce to vremenom da resi. 

STRPLJENJE !!!!

Posted (edited)

1 hour ago, cecco said:

Hvala vam svima na preporukama. Samo još jedno pitanje. I u igri, i kod učenja, kad je pohvalim i bilo kad je pomazim, hoće da gricka ruku. Kao da ne podnosi da je pipnem. I to je tako otkad je kod mene. Kako da je odučim od toga? Kako da joj dam do znanja, da je neću dirati nego je mazim?

Moguce da mahinalno gricka kada se pomazi glava. Ima takvih stenaca a moguce je da je samo jos sva u euforiji, daj daj, da se igramo a igra se naravno u tom uzrastu tako sto se uhvati u njusku ruka, noga, ljudska pseca, psece uvo, pseci rep. Imali smo goscu, osmonedeljno stene chow-a koje je najlepsu igru  videlo u tome da zarije zubice ko pirana u rep zlatne retriverke koja sedi. 

Ako zaista nema poriv da mazenje i dodir rukom bude pohvala, moguce je i to, kazete od prvog momenta, znaci odgajivac nije navikao dok je bila kod njega, onda mozete onako kako sam ja radila sa stenetom koje se razbolelo, zestoko, opako neuroloski a kad se malo sabralo i izvuklo iako je ostalo ludo potpuno se vratilo u stanje divlje zvercice, znaci ruka joj je bas smetala a kamoli da bude pohvala. 

Kod takvog steneta, kod vase konkretno bazirajte onda na hrani i igrackama i igri kao pohvali a svakako izrazito hvalite glasom. Ne idite na glavu, vec kako se stene muva oko vas vrlo lako lagano, kao paperje dasak vazduha samo pomazite rukom. Mirno, uz neki ljubazan mio ton glasa. Kratko. Tako polako polako navikavajte da je jednostavno lagano dodirujete, kad prodje i kad je tu oko vas, ledja su najbolje mesto, bok. Ovlas u prolazu. Polako ce se navici. 

Edited by Tuncay

3 hours ago, Pitagora said:

aha :giggle::giggle: ono sto godine donesu to je ono pitanje : "a sto mi je ovo trebalo? ". Da se bar osecam mladji pored steneta pa i nekako ali bez obzira sto sam mladolik ipak me krstenica,  isijas i sl. gresi iz mladosti podsecaju na to pitanje zasto mi je ovo trebalo ? Sta je tu je, nazad nema.

Sto se tice grickanja ruku u toku igre , komanda NE ce to vremenom da resi. 

STRPLJENJE !!!!

Eeee, pa to je ona komocija koju sam pominjala, posebno ako je covek nesto za zivota tog do tih godina postigao, ostvario, pa navikao da zna, da je dobar u tome sta radi a sad odjednom u klupu za osnovce. (lmao)

Ne znam, ja pored steneta podetinjim, ali to je valjda indivudalno u coveku da mu ostane da bude jedan neozbiljan covek :clown: ali komocija jeste tu, evo ceznem da uzmem za ljubimca uz psa i zeca, ili onog orijasa jednog ogromnog ili one sa spustenim usima, ali sve to ostaje u domenu pustih zelja jer sam komotna i lenja da sad ucim od najosnovnijih osnova o zecevima o kojima nista ama bas nista ne znam, osim da su pepani. 

4 hours ago, cecco said:

Moj dok je bio stene meni nije grickao ruku ali supruzi jeste. Zasto je njena ruka bila ukusnija to neznam. Ali proslo je to veoma brzo.

1 hour ago, Tuncay said:

Ne znam, ja pored steneta podetinjim, ali to je valjda indivudalno u coveku da mu ostane da bude jedan neozbiljan covek :clown: 

e da se nasalim i ja : necemo nadam se podetinjiti do te mere da se i u pelene vratimo ! to nikako ne bi valjalo ! I ja ispunjavam sada svoje detinje zelje a sto se tice ostalih iz zivotinjskog carstva ? ja ne bih zeceve nego ptice. To je lako ispuniti , kavez, pesma, cvrkut ...ali ja obozavam i sove. One me fasciniraju, njihov huk u toku noci, to obozavam a ima ih i u centru grada , jedino neznam da li ih je dozvoljeno drzati u kavezu jer su zasticene.

(lmao) a to je koliko je ko namerio da pozivi, za nekoliko decenija ako rastegnemo od ovih sadasnjih godina do 90-te ili preko nije iskljuceno da cemo podetinjiti skroz :giggle: i bez steneta. 

Pozdrav svima... prvo želim da se zahvalim svima koji su dali svoje savete u ovom delu foruma... meni je dosta pomoglo, stene mi napreduje odlično, sada zna sve osnovne komande i čak sam ga naučio da hranu sme da uzme tek kad mu kažem... Želeo bih postaviti još jedno pitanje. Odnosi se na šetnju na povodcu. Napomenuo sam da imam dvorište i da je štene napolju, ali ipak moram da ga naučim da šeta na povodcu. Pokušavao sam sve metode i najviše mi se isplatila sa hranom. Konstantno mamljenje. Problem u tome je kada izadjemo van, njega i nešto drugo zainteresuje, krene da ide svojim putem i počne da vuče povodac. 

Kada bi mi neko mogao reći neki savet kako da ga naučim da u šetnji ništa ne juri da jede ili tako, nego da me prati i bude fokusiran na moj pokret?

Ne treba zaboraviti da se stene izvodi iz dvorista u setnju da ima "voljno", da se interesuje za okruzenje oko sebe, ne zato da ide kao vojnik ili IPO sportista fokusirano na nas. Taj deo je na komandu i kod odraslog psa i nikako nikako naglasavm ne traje celu setnju, jer to onda za psa i nije neka setnja.

Ja sam uvek bila u takvim uslovima da mi bezbedni park a i zakoni su mi takvi omogucuje da izodim stenad i pse bez povodnika. Tako da radim tako da ga izvedem iz zgrade na povodniku, tu naucim da me ne vuce ali ni tu mi ne ide pored i pustam da njuska i cita psece novine a nakon 10-tak metara pustam slobodno i idemo. Ako setam tudjeg psa na povodniku taj deo mu popustim duzinu i u principu idem za njim.  Za 10-tak minuta ili ranije, svejedno, svoje slobodno stene postavim na povodnik i ucim ga da sad idemo bez zastajanja i njuskanja, mojem stenetu koje je kasnije kao odrasli pas nekad ama bas celu setnju slobodno, sam povodnik je znak da mi sada idemo kuda i kako ja hocu ali zna da ce uskoro biti pusteno opet "voljno". 

Tudjem psu ili stenetu koje vodim na povodniku posle tih pet, 10 minuta, povodnik skratim (imam uvek onaj sa dve karabinke da se prilagodjava duzina ili fleksi) i idemo onako kao sto idem sa mojim psima, nekada promenom tempa dam signal da sada idemo lepo ciljano bez zastajkivanja i njuskanja. Pa opet posle nekog vremena voljno. Vezbam menjanje pravca. 

Ako neko bas vuce, tudji pas, navikao kod vlasnika onda malo produzim setnju e da bih mogla kad god krene da vuce da stanem, ili da napravim par koraka natrag. Ali to mora dosledno, zaista, premda brzo shvate. Vucem = nema napred. 

Za skupljanje otpadaka i svega tako necega u setnji vredi jedan jedini savet, paziti ko kobac ali ama bas dosledno u toku setnje sta stene radi i ztabranjivati, zabranjivati, zabranjivati.Sto uzme u usta mirno uz opomenu izvaditi ili narediti "pusti".  Starinski recepti su bili da se namerno ostave komadici mesa a u njima biber ili ljuta paprika mlevena, da stene uzme pa da vidi koliko je to fuj, ali ja poznajem pse koji se nimalo ne zgade i jos vicu daj daj gde gde jos jos. 

To da se stene i pas fokusira na vas, to je potrebno u onom delu i onom vremenu koji ste izdvojili za vezbanje, onim intervalima kracim kada u setnji radite. Duzi deo setnje je slobodno vreme gde pas nije fokusiran na vlasnika i gleda svoja pseca posla i trazi svoju psecu zabavu.  Izasli smo zbog psa mi, ne on zbog nas. 

Od mojih ne trazim nikada da se fokusiraju na mene jer je rasi propisana izuzetna samostalnost i kako god da okrenete i kada vas poslusaju procenjuju situaciju prvo sami, pa poslusaju voljno ili nevoljno.  Znaci, moze pas da ide i onu klasicnu komandu "pored" noge ili kratko na povodniku i to perfektno a da ne gleda u vas, da se ne fokusira u vas i da primecuje i vas i sve sto se desava u okolini, ali zato sto mu je data komanda, ne reaguje na okolne nadrazaje. 

Dodao bih jos nesto , pas ce uvek pratiti sta vi radite ! Iako vam ne bude izgledalo tako ,iako bude radio ono sto ne sme , uvek ce osluskivati i pratiti vodica. Moj NO iako je kao stene jurio za lutalicom da se igra i nije hteo da mi se vrati , doj je trcao u zabranjenom pravcu stalno se okretao da vidi gde sam ja i kako reagujem. Ja sam tada napravio gresku i isao za njim. Vratio mi se tek kada sam ga na parkingu izgubio iz vida , on je nasao mene. Njega sam u pocetku ucio da ne vuce ali oni veoma vuku i to im je osobina i to se na izlozbama trazi od njih. Kada smo ga obucavali ponasanju na izlozbi trebalo je uraditi suprotno i naterati ga da vuce. Kada vuce mene onda su mu usi zabacene unazad i tako  prati mene koji sam iza. Kada ga vodi drugi hendler onda su mu usi napred i trazi gde sam ja. Prema tome, pas ce uvek pratiti sta vi radite a da li ce vas uvek poslusati to je drugo pitanje. Da li ce i koliko da vuce to je vas izbor , ja nekada mog pustam da vuce a nekada ga drzim uz nogu....

Samo čitam, čitam i opet čitam o vaspitanju šteneta. I ovde i na drugim mestima. O sledećem nisam našao rešenje. 

Primetio sam da kad zatrčim, ona za mnom, i hoće da me uhvati za nogu (pantalone). Da li je to normalno, pošto je ovčar, i kako je odučiti od toga? 

Posted (edited)

Najnormalnije moguce za svakog psa da to radi. Nema tu niceg loseg i nenormalnog, to je igra, jedino sto je to kada je u pitanju covek apsolutno nepozeljno.

Uvesti generalnu zabranu da hvata i gricka nogavice i noge. To je jednostavno NE.  Mozete malo i da provezbavate. 

Uvek je dobro simulirati i prirediti neke situacije a ne da se ceka da se sama pojavi. Tako brze i u vreme kada covek hoce moze da koriguje stene i usmerava ka pozeljnom ponasanju. 

Jako je vazno u vaspitanju pored tog pozitivnog usmeravanja na pozeljno ponasanje postavljati i jasna pravila, ovo se sme ovo se ne sme. I da to bude dosledno. Tako odrasta jedan stabilan pas kada ima red i stabilno okruzenje, kada mu je jasno sta se od njega trazi i kakvo njegovo ponasanje ce poruzrokovati kakvu reakciju. 

Edited by Tuncay

Tuncay, vidim da se razumeš pa da te pitam... kako da naučim stene da ide u boks na komandu, da ne moram da ga unosim i kako da ne skače.

Posted (edited)

Ah...u konkretno to se ne razumem bas posto moji ne da nisu tri sekunde proveli u boksu, nego po kuci i stanu ni nemaju mesta, nego oni odaberu gde ce lezati prema svojim psecim strategijama a ja tamo rasporedim cebencad. (lmao) Ko god me pozove u posetu sa psom, cak i oni kuckari koji nikako ama bas nikako ne pustaju pse unutra, zna da ili ce morati da pusti i mog psa ili cu i ja solidarno ostati napolju ma kako de lux boks mu nudio.. Kad sam negde sa psom naravno. 

Boks bi trebalo da bude slicna komanda kao "mesto" odnosno da se pas salje u svoju kucicu slobodicu.  Logicno je da stene nece biti odusevljeno. Zavisi takodje koliko vreme provodi u boksu. Ako je suvise dugo i suvise velika dosada iz steneceg ugla gledano onda nece bas rado da ide tamo.

Svakako bih stene izmorila a onda vezbala tako da udjem sa njim uz komandu "mesto" ili "boks" a da tamo u boksu nadje slasticu ili neku igracku, najbolje one interaktivne sto ga zabave na duze vreme i pohvalila. Takodje, malo bih provezbavala da samo udje u boks i da vrlo brzo iz njega bude pustena ili cak sa otvorenim vratascima. Da usvoji komandu boks a da poveze da nije haps na duze nego da ce biti pustena. 

Ono sto pouzdano znam jeste da stene i pas ne sme da oseca boks kao kaznu. Nego kao svoj brlog. 

Ne kazete kada i kakvo skakanje. 

Edited by Tuncay

Hvala na savetima oko boksa... A u vezi skakanja, stene iz igre skače na ljude, ne da bi ih povredilo ili slično. Steneca igra i radoznalost, ali ipak ne bi trebalo to raditi...sa tim kad poraste biće dosta veći i nekim drugim ljudima će smetati.

Tacno, sasvim normalno, kao i glockanje ali ne sme to da radi. Nekoliko malih uputstava kako pripremati od steneta da ne skace na ljude.

Isto tako, nije na odmet povremeno upotrebiti pretragu ovde na forumu, to su sve uobicajene teme, odgovori na probleme tj. ponasanje koje manje ili vise svi imamo sa stencima i sve ih treba nauciti. 

Nekada, kada mi nesto ne izadje sta sam htela (moja greska, ne do pretrazivaca) u pretrazi samog foruma, onda zapitam cica Googlisu a dodam rec balkankinology u upit, pa mi izadje nekad preglednije savsta nesto.