casper2

koju rasu izabrati

82 posts in this topic

Preživesmo prvu noć. Pa i nije bilo tako strasno, kako samo se bili naplasili. 

Put je podneo odlično (vozli smo se oko 1.5 sat). Prethodno smo ga malo izmorili šetnjom i igrom. Jurcao je za mačkom i kokoškom... :giggle: 

U boxu za prevoz je ležao, možda i spavao. A unutra samo ga namamili na prevaru sa nekom lopticom. Nije se mnogo bunio.

U stanu je naravno istraživao, grickao, trčao.

Izvodili smo ga u šetnju par puta. Ako se to može nazvati šetnja - nije hteo da ide tamo gde smo hteli, nego je njuškao i išao tamo i ovamo bez nekog cilja. Delovao mi je potpuno zbunjen. Zapravo to je verovatno i normalno. Pa i ja bih bio zbinjen kad bi me neko odveo u nepoznatom pravcu :) Najzbunjeniji i najsmešniji je bio uveče: krene na jednu stranu, pa gleda, pa na drugu, pa gleda, pa sedne, pa legne. Delovalo je ko da u sebi misli: "Gde sam ja? Gde su svi?..." 

Kako, bre, da ga šetam kad se tako ponaša? Kako da ga izmorim? Sad mi baš ništa nije jasno! :)  Da stvar bude još gora. Nekako slabo i jede. Kad smo došli dali smo mu porciju briketa, i on je to u više navrata čak i pojeo. A uveče je više od pola ostavio. A poslastice koje smo kupili kao za nagradu za trening, je pojeo dve, i sad ih ignoriše. Pa kako da ga nagradim hranom, kad hranu neće da jede?  Verovanto je uplašen i pod stresom zbog promene? 

Uspeo je da nam ostavi iznenadjence :giggle: Nismo ni primetili da se priprema da to uradi, koliko trčkara okolo. Izgubili smo ga iz vida samo 2 sekunde i bilo je gotovo. Napolju to još ni jednom nije obavio, pa ne znamo kako da ga nagradimo za to i iznegnemo sledeći mogući incident :wink:

Baricu je ostavio na podlgi koju smo mu ostavili pored boxa. Da li je bilo slučajno ili se ne to već naučio, ne znamo. Ali ljudi od koga smo kupili su nam rekli da su ga već navikli na higijenu i da kod njih to radi napolju. 

Upoznali smo i igrali se, ako se to tako može nazvati sa dosta pasa iz komšiluka. Sasvim se lepo ponašao, obzirom da nije imao prilike da upozna mnogo drugih pasa u prethodnoj kuću. Bio je malo nepoverljiv i zbunjen, ali se nije bojao. Čak je uspeo i da se posvadja i, recimo, potuče sa jednim duplo većim mešancem, koji je mislio da je ženska (znate već na šta misim) :giggle:

archy_x1.png

Posted (edited)

Zaboravih još ovo: u kavez smo ga zatvarali dva puta. Kad smo ručali (pročitali smo da tako treba). Tad je cvileo nekih 10ak min. Sve vreme smo bii na ivici da ga pustimo napolje, ali smo izdržali  Posle se smirio i ležao. Jako se veselio kad sam ga pustio napolje. 

Drugi put smo ga zatvorili uveče za spavanje. Tad je cvileo manje. I tiše. Možda zato jer smo žena i je sedeli pored kaveza, pa mu malo pričali. On je kao spavao, ali svaki put kad se neko od nas pomerio, on je digao glavu. Na kraju je ostao ležeći i nije cvileo. Iskreno bili smo prijatno iznenadjeni da nije cvileo. 

Inače uveče je legao negde po neko slučajnom izboru i kao spavao. Mi smo ga polako uzeli i kao preneli u kavez da nastavi da spava. to je naravno bila naivna pomisao - odmah je izašao i legao na neko drugo mesto. Posle par pokušaja smo ga ubacili unutra i kavez zatvorili, praktično na silu. Znam da ne treba na silu stvaljati u kavez, ali bili smo u dilemi šta da radimo u tom slučaju, ali nismo se usudjivali da ga pustimo bez nadzora izvan kaveza, pa smo zato tako postupli. 

Dakle, jesmo li ispravno uradili ovo sa kavezom?

Edited by casper2

1 hour ago, casper2 said:

Izvodili smo ga u šetnju par puta. Ako se to može nazvati šetnja - nije hteo da ide tamo gde smo hteli, nego je njuškao i išao tamo i ovamo bez nekog cilja. Delovao mi je potpuno zbunjen. Zapravo to je verovatno i normalno. Pa i ja bih bio zbinjen kad bi me neko odveo u nepoznatom pravcu :) Najzbunjeniji i najsmešniji je bio uveče: krene na jednu stranu, pa gleda, pa na drugu, pa gleda, pa sedne, pa legne. Delovalo je ko da u sebi misli: "Gde sam ja? Gde su svi?..." 

Kako, bre, da ga šetam kad se tako ponaša? Kako da ga izmorim?

Ponasa se sasvim normalno kao stene koje su odveli i sada se polako navikava na nove ljude (u koje jos nema poverenja jer ne zna sta od njih da ocekuje) i novi prostor a Majka Priroda mu veli da nije uputno da se mnogo udaljava od brloga. Moji, kod kojih su ti imperativi Majke Prirode mnogo dublje i cvrsce ukorenjeni nekih prvih nedelju do 10 dana zacrtaju sebi granicu koliko su spremni da se udalje od kuce a pisala sam vec, strasno je smesno zato sto moja stenad idu bez povodnika, pa odjednom stene zastane na toj svojoj imaginarnoj crti, njuska paralelno sa njom ali odbija da je predje. Kada prenesem par koraka dalje, pa spustim, stene se kao igracka na navijanje klaj klaj vrati, smao predje natrag tu crtu pa tu i dalje njuska i bavi se svojim poslovima. Posle tih 7 do 10 dana, zavisi od naravi steneta, stene jednostavno samo od sebe crtu predje i idemo u normalnu setnju. 

Elem, setacete ga, naravno da cete ga setati itekako cete ga setati, ali dajte mu vreme da se navikne, stekne vece poverenje u porodicu i da pocne da se udaljava od kuce. 

Nekako slabo i jede.

Neka jede ono sto je jeo kod odgajivaca. Stres utice, promena, stene mora malo da se navikne a otud i ona preporuka da se hrani onim sto je jeo kod odgajivaca prvih par dana, pa onda polako da mu se menja, da uz stres od prelaska u novi dom ne dodju jos i stomacni problemi. 

Pa kako da ga nagradim hranom, kad hranu neće da jede

Nige nije pisano da nagrada mora da bude hrana. Recimo, ja sistematski i ciljano uopste ne koristim hranu kao nagradu, jer se mnogi vlasnik osloni na takvu metodu nagradjivanja pa posle kada odraslije stene ili mladi pas ili naravno i odrastao naidje na nesto daleko zanimljivije napolju, vlasnik vice "na, na, na" a veselnik vec odzujao za zecom, drugim psom, sta ja znam sta je u tom trenutku zanimljivije. Naucio me moj prvi pas jos od steneta - napolju je od prvog dana sistematski odbijao da uzme bilo sta jer je bilo toliko drugih zanimljivijkih sadrzaja.  Moja nagrada mojim psima su pohvali, pomazi, potapsi, nekad da prvo naredim ispuni pa pustim da uradi ono sto je namerio sto bas zarko zeli (ako naravno ne spada u zabranjene ili nepozeljne radnje) i dok su mali igracka. 

Takodje, pas obicno ne uzima hranu kada je pod nekim stresom. Masa pasa nece nista kao nagradu recmo kod veterinara.  Videcete da li je u pitanju promena doma sa tim mrljavljenjem ako se nastavi pitajte prvo odgajivaca a ako se cini problematicno onda veterinara. Ali mislim, da kao i u slucaju setenje dalje od doma ovde vazi stara narodna "strpljen spasen". 

Napolju to još ni jednom nije obavio, pa ne znamo kako da ga nagradimo za to i iznegnemo sledeći mogući incident

Pohvalicete ga cim to prvi put uradi napolju, kod kuce dalje pokusavajte da ulovite trenutak, priprema za gomilicu je ociglednija nego za baricu, pa recite fuj, prenesite na tu WC podlogu i pohvalite kad tamo dovrsi. Tako i za barice. I barice hvalite prvo vreme kada uradi napolju. 

malo nepoverljiv i zbunjen, ali se nije bojao. Čak je uspeo i da se posvadja i,

Upoznavanje sa drugim psima malo lakse, odnosno da se izbegnu te male pocetne svadje ovih prvih dana dok ne stekne u vas i kod vas samopouzdanje. Socijalizacija steneta na pse treba da protice u tom glavnom osetljivom periodu tako da pasa bude sto vise, ali da iskustva budu pozitivna. Nemojte dozvoljavati da mladi ili odrasli psi naskacu na Arcija ni da se igraju sa njim grubo. Vodite racuna takodje da odrasli pas, posebno mladi lako izmore stene, jer ono jos ne ume da proceni kada je dosta. Kada se igrad sa drugim stenetom priblizne starosti umeju da procene nekako prirodno svoje snaga, ali mladi pasu igri moze da bude previse. Posebno po ovim vrucinama. 

52 minutes ago, casper2 said:

Dakle, jesmo li ispravno uradili ovo sa kavezom?

Delimicno. Za kavez bi bilo pametnije da provezbavate na krace, ne zato sto u tom trenutku treba da ostane u kavezu, nego kao vezba da Arci ukapira da je to privremeno, njegova kucica i da cete ga pustiti. Kao sto se vezba stene da ostaje samo u kuci. Kazem mu mirno da idem i da cu se vratiti, fraza koju posle upotrebljavam do kraja negovog zivota, izadjem, ono se dere, ja sam blizu, cujem, pravim se luda, posle par minuta cim napravi pauzu u dranju tako da mogu da udjem kad je tisina i mir vratim se i mirno, bez sada neke euforije da ne pomisli da je nesto vanredno, pohvalim stene. Tako gledam da nikako ne ulazim u vasem slucaju nikako kavez da ne otvaram i ne pustam dok se nije smirilo i ucutalo. 

Iskustva velikog sa kavezom nemam iz prostog razloga sto sam protiv. Ali ucili smo stene chow-a na transporter jer je moralo da putuje 1000km a javnim prevozom a nije se znalo da li ce ostali putnici dopustiti da predje u krilo. Radili smo tako da smo stene hranili svaki obrok u transporteru, prvo sa dignutim gornjim delom, vrlo brzo sa spustenim kao u kucici a otvorena vratasca, zatvarali tako pomalo, hvalili kada je cutalo pa tada pustili. Bezbolno i vrlo brzo je naucilo, mada, naravno, kako to i biva na kraju nije bilo ni potrebno, jer su se u autobusu otimali da tako neodoljivo stene putuje i u njihovom krilu :giggle:

Ima na Youtube masa uputstava kako se navikava na kavez. Generalni princip je taj koji sam opisala. 

Sretno Arciki, otvorite vi njemu i temu na delu predstavite psa ili odgajivacnicu, pa da se radujemo i slickama.  

@Tuncay

Tačno tako se ponašao. Njuškao je oko zgrade. Motao mi se oko nogu, zaplitao mi onoaj povodac (razmišljao sam da li mi uopšte i treba). U kom god pravcu je krenuo išao je max 100m i onda bež nazad :D

Što se tiče upoznavanja, sve je bilo super osim ta jedna epizoda, kad stvarno nisam znao šta da radim. Vielo se da je najviše zbunjen, jer ga ja ovaj spopao. Onda ga skroz izlizao po glavi. (Šta li mu je to značilo?). Vlasnik je onako leno odvajao tog osa kad je ovog mog naskakivao. Na kraju kad su krenuli, Ariči je potrčao za njima. Valjda je hteo još da se igra. Sad nemam pojma da li taj sustret da okarakterišem ko pozitivan ili negativan? Da je negativan, ne bi tršao za njim, to je moja logika. Ali psi verovanto imaju malo drugačiju logiku od moje(?) 

Svi ostali sustreti su bili super. Nuškanje. Opet zbunjenost, ali i radoznalost. Delovalo je da se zabalja. :) A da ne pominjem svoje iskustvo: nisam se više isprišao sa ljudima u komšiliku, koje prvi put srećem nego juče o jutros :wink:

@Aris 

Hvala. Uživamo :wink:

Ali iskreno više se lovimo i zbunjeni smo. I on, a i mi :wink:

Koliko danas ću otvoriti novu temu, jer naslov ove je postao nepogodan - nema nam više biranja, to nam je što nam je :wink:

Posted (edited)

Sad nemam pojma da li taj sustret da okarakterišem ko pozitivan ili negativan?

Nije negativna, sve spada u rok sluzbe i prakse, pisala sam vec da generalno nije tragedija ni neka ogrebotina ni napad ako nije preterano ozbiljno, jer i to bi trebalo stene da nauci. Da ne umiru svi od srece da ga vide ili da se neke stvari odraslim psima ne rade.

Jedino sto je uputno da ovih prvih dana kada tek gradite vezu i poverenje ta iskustva budu striktno pozitivna. A nece biti ako se neko grubo igra sa njim iako ne napada. Zato, ako ne znate sta da mislite, zamolite vlasnika drugog psa da svog skloni sa steneta. Kasnije malo, za nedelju dve, vec cete videti po Arciju u kojoj meri mu to smeta. moja rodjena kuja umela je da se vrlo vrlo grubo igra sa svojim stencima kad se rasparadi i dvoje, najsamosvenijih kasnije najostrijih po naravi su to podnosili stoicki, dok su se ostala stenad sklanjala. Ja sam kuju onda usmeravala da te sto se sklanjaju ostavi na miru, da se igraju sa psom ocem koji je koliko god bio ostar sa stencima bio vanredno nezan. 

Samo polako sa svime. Strpljivo. Beba je tek Arci. 

Edited by Tuncay

Hvala, Tuncay, za sve što si mi do sad napisala.

Stvarno si mi dala puno korisnih saveta i nekako se sigurnije osećam.