casper2

koju rasu izabrati

47 posts in this topic

Posted (edited)

2 hours ago, casper2 said:

Ma uopšt nije nezodan. Ni jedan savet ne može biti suvišan. 

Ja obećavam da ni jedan savet neću poslupati - slepo :) 

Ali isto tako obećavam da ću svaki savet razmotriti. 

AST (american staford terier?) - pretpostavljam da je to ovaj sa slici(?) 

Ne, taj i slični ne dolaze u obzir uopšte. Ne želimo opasnog psa. Nemamo potrebu da se branimo od bilo koga, a ne želimo nikoga ni da napadamo. 

Sa psom hoćemo samo da se igramo - očigledno je da je za nas ova FCI 9 grupa. 

Ne postoji unapred opasan pas! Postoje samo vise ili manje ovako ili onako zahtevne rase. I zahtevne jedinke i u okviru manje zahtevnih rasa i medju mesancima. Pas je opasan pas i u necijim rukama a u rukama nekog drugog taj isti pas nije.

Neki od terijer bulica vaze i za psece dadilje, tako ih i zovu nanny dog jer je njihova tolerancija ogromna, daleko veca nego kod vecine malih. Sto naravno ne znaci da treba pustiti dete da psa gnjavi. 

Njima zaista nije u opisu radnog mesta da se druze za psima, ne nikako, ali istorijska uloga i istorijska selekcija vodjena je po prirodi stvari tako da budu prema ljudima OK, umiljati.  To sto se tice predispozicija rasnih. 

Ovde kod mene saradjuju vatrogasci i integrisani spasilacki sistem sa pitbull klubom i redovno za klince u projektu Mali vatrogasac gostuju i pokazuju legalne sportove terijera tipa bull uz naravno obilato mazenje vecine psecih sportasa u pauzi. I policija ili kinoloske organizacije poslusne, socijalizovane pitbulle vode i u obdanista u okviru edukacije decice da se od malena nauce kako da se ponasaju prema psima. 

35456-gallery1-xl3eo.jpg

35454-top_foto1-maxf4.jpg

Ovo pisem kao molbu da ne podlegnete predrasudama pre nego sto se uopste usli u kuckarki svet. Od asta ili pita sklanjajte svog psa, kada ga budete imali, ne dopustite mu da ga gnjavi, fitilj mu je tu kratak, a dete od malih jer mnogi nisu navikli na decu a mali su, moze svako da ih ugazi, ali imaju zube da se brane i kad se uplase.  Ako bas hocemo da uopstavamo.   

Takodje, upozorenje: ni sa jednim psom necete moci samo da se igrate. Da ne bi bila igracka placka morate da ga vaspitavate, socijalizujete na ljude, pse, decu,druge zivotinje. To je ozbiljan posao ali bonus gratis je super jedan porodicni pas. Ma koje rase bio.

Edited by Tuncay

Razumem ja da vi znate o psima mnogo više od mene. I da gledate pse iz nekog drugačijeg ugla nego mi koji nemaju pse i o njima ne znaju mnogo. I da verujete čvrsto u to sve to što pišete. 

Ali nisam ni ja baš pao s marsa. Ponešto o psima znam, ponešto umem i sam da zaključim na osnovu podataka koje znam, čujem ili pročitam. 

Verujem da će me pre ujesti neki mali pas iz te čuvene grupe FCI 9. Ali ni 100 ujeda tih malih pasa nije jednako jednom tih velikih pasa "napravljenih"  da izgledaju opasni i budu jaki. 

PBT jeste "dizajniran" da bude opasan po svojoj prirodi. Ne mora se on ni trenirati za borbe, da bi ta priroda bila uvek na prvom mestu i spremna da se ispolji u svakom trenutku. 

A AST jeste njegov blizak (verovanto i najbliži) rodjak. Znam, reći ćete,  AST je odgajan i usmeravan da mu se smanji ta agresivna priroda njegovog bližeg ili daljeg rodjaka, ali AST je svejedno potencijano opasan pas. spreman je da brani svohg gazdu (kao manje više svaki drug pas) i nikad se ne zna kad će njegov gada imati loš dan, a pas to osetiti... pa iskaliti svoj odbramebi nagon na ... nekome...

Znate one izjave iz novina gazda pasa (priznajem raznoraznih rasa) koji su napali nekoga i manje ili vipe ga povredili:

"To nije do sad nikad uradio! To se desilo prvi put" 

Znam, odgovor: "Moj pas to ne bi nikad uradio!" 

Da bi ispravno procenili morate znati za sta je "dizajnirana" ta priroda, odnosno kako je vodjena rasna selekcija. Kod pitolikih a i kod drugih koji su istorijski sluzili za borbe (ne sa ljudima nego za borbe pasa, naglasavam pasa) selekcija je vodjena na drugog psa, nikada na ljude.  Ima to svoje zasto. 

Ne radi se o nekakvoj cvrstoj veri vec (granpa) iskustvu licnom. Bliskom i neposrednom. Praksa naravno potkrepljena i etoloskom teorijom, kao korektiv za zakljucke. 

Nije svaki pas spreman da brani svog gazdu. Otkud Vam to? A ovo da ja imam los dan a moj pas to oseti pa iskali moj preneseni bes, svoj odbrambeni nagon na nekog nepoznatog, to su zaista bajke-iz-medijske-hajke. 

To sto gazde pasa koji su napali prvo pred napad vicu "moj nece" a posle napada "ju ne znam sta mu bi" to nema veze ni sa AST-om ni sa pitom. Nikakve. To je stvar koja maksimalno nervira i iritira sve nas odgovorne vlasnike pasa. Ne postoji pas koji nikad nece i nikad ne bi. Za odgovornog vlasnika pas je predvidljivo bice. Vrlo. Ja znam kada moj pas zaista nece a znam i kada hoce i kada mozda samo hoce ali znaci postoji rizik. Takve situacije ne dozvoljava niko od nas odgovornih. Po cenu da se izdere na vlasnika drugog psa, drugog psa ili na neodgovorne roditelje sa detetom. 

Naravno, ne pise mu na celu, vlasniku, da li je odgovoran, onaj ko sa psima ima iskustva moze primetiti po psu, onaj koji nema kao da je slep. Ja Vam ne kazem da idete da mazite svakog AST-a koga vidite po principu "kuca nece". Ne kazem ni da sklanjate dete od svakog malog psa, jer ima malih pasa koji ce se rado poigrati. Samo se bunim protiv kolektivne krivice a zasnovane na totalnom nepoznavanju urodjenih predispozicija odredjene rase i na novinskim "izvestajima"  u kojima budlastina sustize lupetanje. 

Mozemo da govorimo o obimu stete, povrede koju pas moze da napravi. To da. I zato odgovornost vlasnika raste sa fizickim i mentalnim predispozicijama njegovog psa. Konkretno ja, sa mojom rasom gde ce mnogi pustiti dete ili sami imati poriv da pomaze, jaoo vidi lavic, mece, eeee kako mirno deluje, moram da poradim od steneta daleko vise, da socijalizujem mnogo dublje nego da dobijem stene od olikanovog AST-a. Jer moj ako ne ulozim trud itekako hoce da se ogradi prema nepoznatoj ruci koja je krenula da ga pomazi a AST nece. 

Da bi ispravno razmeli te razne pseće prirodu i ne osudjivali kolektivno treba da cela nacija završi barem neki ozbiljan kurs...

Stav svih nas laika za pse (a mi smo realno velika većina) se ugalavnom zasniva na ovakvim: http://www.blic.rs/staford i sličnim vestima. Znam, da ćeš reći to je medijska hajka. I verovatno ćeš, delimično, imati pravo. Ali i ne baš.

Pokušaj da nadješ nešto slično za drugu rasu - recimo nešto ovako: http://www.blic.rs/pudlica i nećeš naći ništa. Ne zato što mediji žele hajku na staforde a ne na pudlice (zapravo verovtno možda i hoće ali s pravom) nego zato što je šteta koju može da napravi staford i slični (uključujući i druge potencijalno i realno opasne rase) mnogo veća od one koju i teorijski može da napravi pudlica. Verujem ja da su pudlice ugrizle više ljudi od staforda, ali nebitno je to. 

Drugu stvar si već i sama pomenula: ni ja niti bilo ko ne zna da li je neki veliki pas (ajde da se ne 'vatam vise za ASTa) koji mi se približava u parku socijalizovan i pitom ili nije. Ne piše mi to na čelu. Niti da li njegov vlasnik iskusan sa psima ili nije. Da li ga poznaje i moze da proceni kad je potencijalno opasan a kad nije. Da li ga trenira za borbe ili da se igra sa decom u vrticu. Da li je vlasnik u tom trenutku pijam drogiran, iznerviran, kratkog fitilja po prirodi ... Ne znam ništa od toga. 

Ako nije na povodcu i ako nema korpu (a češće su bez korpe nego sa njom) potencijalno jeste opasan! 

Tako da nemoj mene (i mnoge) da kriviš za ovakav stav. Traži krivce na drugom mestu. Ali čak i da ih nadješ tu krivu Drinu nećeš ispraviti i većina će i dalje misliti baš ovako. Tako da pitanja tipa: "ko te nauči da je ast opasan" su kranje naivna. Ne trebam ja da dajem odgovor na ta pitanje nikome, nego neki drugi treba da odgovore na to pitanje onome ko eventalno ne zna odgovor na njega. 

Posted (edited)

Upravo tako. Da bi suzivot vecine koja pse nema sa vlasnicima i njihovim psima proticao miroljubivo i glatko potrebna je sira edukacija i te vecine, u svakoj naciji, koja pse nema. Otud ta policija vodi te pitbule u obdanista, jer su oni tu pouzdaniji vaspitani i socijalizovani i od civija i od bisona plisona, da nacija od malena nauci sta je sta. Otud pitovi na tom redovnom kursicu i takmicenju Mali vatrogasac. Time se negde bavi drzava. Ovde kod mene gde se tom edukacijom nacije kuckara i ne-kuckara bave vlasti, sistematski, temeljno i dosledno uvrezen je stav da pas ne mora da bude na povodiku sa korpom e kako ne bi bio potencijalno opasan. Policija i vlasti insistiraju da moj pas bude pod kontrolom. Ne kontrolise povodnik, ni korpa, nego rec, volja i autoritet, ulozen rad vlasnika.  To je mentalni lanac jaci od bilo kako debelih karika. 

Nacija je edukovana pa zna. I novinari su ovde edukovaniji u toj oblasti, mozda zato sto su im pitovi dolazili u obdaniste kad su bili mali, stafbulici na kanisterapiju njihovoj deci pa znaju iz icnog iskustva. A kada senzacionalisticki, jer to prodaje vest naravno, i krenu u letnje doba, avgust kad je oseka vesti, redakcija je dovoljno korektna da u clanak uvrsti i izjavu strucnjaka - veterinara, kinologa, etologa, pseceg psihologa da konkretni slucaj svede na pravu meru i razjasni sta je sta. 

To je jedan od dokaza da misljenje nacije, vecine ne mora uopste da bude takvo kakvo trenutno preovladjuje na Balkanu. Nemam iluzije da cu ja jedna ispraviti bilo koju krivu Drinu. Ali ako je potrebno da se ispravi onda se pocinje upravo upozorenjem da nije to bas tako kako se vecini cini. 

Ne krivim. Posebno ne kolektivno da bih krivila. Alergicna sam generalno na kolektivno krivljenje. Objasnjavam. 

Edited by Tuncay

2 hours ago, casper2 said:

Razumem ja da vi znate o psima mnogo više od mene. I da gledate pse iz nekog drugačijeg ugla nego mi koji nemaju pse i o njima ne znaju mnogo. I da verujete čvrsto u to sve to što pišete. 

Ali nisam ni ja baš pao s marsa. Ponešto o psima znam, ponešto umem i sam da zaključim na osnovu podataka koje znam, čujem ili pročitam. 

Verujem da će me pre ujesti neki mali pas iz te čuvene grupe FCI 9. Ali ni 100 ujeda tih malih pasa nije jednako jednom tih velikih pasa "napravljenih"  da izgledaju opasni i budu jaki. 

PBT jeste "dizajniran" da bude opasan po svojoj prirodi. Ne mora se on ni trenirati za borbe, da bi ta priroda bila uvek na prvom mestu i spremna da se ispolji u svakom trenutku. 

A AST jeste njegov blizak (verovanto i najbliži) rodjak. Znam, reći ćete,  AST je odgajan i usmeravan da mu se smanji ta agresivna priroda njegovog bližeg ili daljeg rodjaka, ali AST je svejedno potencijano opasan pas. spreman je da brani svohg gazdu (kao manje više svaki drug pas) i nikad se ne zna kad će njegov gada imati loš dan, a pas to osetiti... pa iskaliti svoj odbramebi nagon na ... nekome...

Znate one izjave iz novina gazda pasa (priznajem raznoraznih rasa) koji su napali nekoga i manje ili vipe ga povredili:

"To nije do sad nikad uradio! To se desilo prvi put" 

Znam, odgovor: "Moj pas to ne bi nikad uradio!" 

Gospodine,

imam ovog psa 14 g. 

Znam bar 50 astova u dusu. Moj pas nema odbrambeni nagon, nikakav, probao sam. Mislim na ljude i na ono sto se nama desavalo. Moj pas ne brani mene , nikad nije ni pokusao. U moj stan udje potpuno nepoznat covek i on ili hoce da se igra ili nece ni da ustane. 

Drugo su psi. Tu jeste , hajde da se izrazim kao i vi, dizajniran, da se bori, sa psima, ne za ljude , kao npr doberman, rot  i mnoge druge pasmine koje idu na coveka i kreirane su za to.. ASt je APBT selektiran po izgledu za show manifestacije, tako da mu je svakako malo opala ta agresija ili game zbog selekcije, odnosno nacina na koji je radjena..To su isti psi generalno gledajuci.

Nisam rekao da ne znate pse, savetovao sam sjajnog psa bas iz grupe koju ste odabrali.

E sad. Nemoj vise nikada da nazoves asta opasnim . Ja te sada molim, najlepse i kulturno. I nemoj da predpostavljas sta cu reci. Sacekaj, 

1 hour ago, casper2 said:

Da bi ispravno razmeli te razne pseće prirodu i ne osudjivali kolektivno treba da cela nacija završi barem neki ozbiljan kurs...

Stav svih nas laika za pse (a mi smo realno velika većina) se ugalavnom zasniva na ovakvim: http://www.blic.rs/staford i sličnim vestima. Znam, da ćeš reći to je medijska hajka. I verovatno ćeš, delimično, imati pravo. Ali i ne baš.

Pokušaj da nadješ nešto slično za drugu rasu - recimo nešto ovako: http://www.blic.rs/pudlica i nećeš naći ništa. Ne zato što mediji žele hajku na staforde a ne na pudlice (zapravo verovtno možda i hoće ali s pravom) nego zato što je šteta koju može da napravi staford i slični (uključujući i druge potencijalno i realno opasne rase) mnogo veća od one koju i teorijski može da napravi pudlica. Verujem ja da su pudlice ugrizle više ljudi od staforda, ali nebitno je to. 

Drugu stvar si već i sama pomenula: ni ja niti bilo ko ne zna da li je neki veliki pas (ajde da se ne 'vatam vise za ASTa) koji mi se približava u parku socijalizovan i pitom ili nije. Ne piše mi to na čelu. Niti da li njegov vlasnik iskusan sa psima ili nije. Da li ga poznaje i moze da proceni kad je potencijalno opasan a kad nije. Da li ga trenira za borbe ili da se igra sa decom u vrticu. Da li je vlasnik u tom trenutku pijam drogiran, iznerviran, kratkog fitilja po prirodi ... Ne znam ništa od toga. 

Ako nije na povodcu i ako nema korpu (a češće su bez korpe nego sa njom) potencijalno jeste opasan! 

Tako da nemoj mene (i mnoge) da kriviš za ovakav stav. Traži krivce na drugom mestu. Ali čak i da ih nadješ tu krivu Drinu nećeš ispraviti i većina će i dalje misliti baš ovako. Tako da pitanja tipa: "ko te nauči da je ast opasan" su kranje naivna. Ne trebam ja da dajem odgovor na ta pitanje nikome, nego neki drugi treba da odgovore na to pitanje onome ko eventalno ne zna odgovor na njega. 

Potpuno pravo imas za povodac ili korpu. Zbog pasa. Moj je 14 g sa njom. Ko vodi asta bez korpe ili povodca gde ima pasa nije cist. Namerno pisem o astu, jer ga ja imam, i jedno vreme je dolazio u ruke raznih idiota koji kao i USA pitovi zbog njih stekose takvu reputaciju.

Kupi ti shi tzyu , uzivaces. 

Procitao sam sto je pisano u Blicu. Da, oni cesto pisu i to bas o stafordima i ne znajuci sta je to. 

Samo jedno pitanje. Da li mislis da americki stafordski terijer moze da usmrti dete. Ja cu reci. Moze i coveka od 100kg. A ovde se prica o povredama, manjim srecom, zbog verovatno opsteg meteza je tako reagovao. Vidim uciteljice nije ugrizao, povredio, usmrtio, nego pametan direktor juri vilama psa medju decu. Pametno, a nemaju 10 000 da rese pse lutalice, sposoban i pametan. Kao i mnogi i eto nas gde smo.

I naravno da bih za mnoge rase uveo dozvole za posedovanje. 

13 hours ago, casper2 said:

Korpa nije obavezna, bar ne u Beogradu, ne znam pouzdano kako to rešavaju druge opštine.
casper2 u većini stvari se slažem sa tobom po pitanju rasa o kojima se raspreda već cela stranica. Ti psi su preozbiljni za prvog psa (iako deluje da si imao psa ranije), posebno su preozbiljni za to da ih deca izvode samostalno. Ima ih naravno predivnih i moja keruša se često izdere na jednu ženku asta čuvajući svoju lopticu, ova se malo naroguši i nikom ništa, idemo dalje i družimo se redovno. Što reče Tuncey ja se bojim vlsnika tih pasa, a ne samih životinja. Mator sam i mnogo pamtim pa i prvog bul terijera donetog u Beograd i ko ga je doneo i sa kojom namerom. Pričao sam tu priču već negde na forumu. Nije to davna istorija, otprilike početak 80-tih što je za nas matore bilo juče :giggle:. Nije ni bitno, držite se vi onih rasa sa kojima unapred znate da nećete imati nikakvih društvenih problema i da mogu i deca da ih izvode bez bilo kakvih trauma.

Hoću da vam skrenem pažnju na nešto drugo. Dobro bi bilo da uzmete štene od par meseci uz sve teškoće koje to donosi i da odrasta zajedno sa vašom  porodicom. Međutim, dosta je komplikovano uzeti "zimsko štene" i za vlasnika i za psa. Zato bi bilo dobro da se još malo strpite, razmislite o svemu i sačekate toplije dane kada i vi i pas možete biti duže napolju.

Baš tako i planiramo: da uzmemo štene od par meseci na leto. Hteli bi i pre, ali jednostavno nećemo imati dovoljno vremena baš kad je štenetu najpotrebnije, pa ćemo se strpeti. A i treba nam vreme da naučimo nešto o psima plus da se raspitamo malo o rasama i da utvrdimo da li smo uopšte sposobni da imamo psa. 

Za sad su nam u igri: bišoni, shi cu, pudle, kavalir španijel, zapadnoškotski terijer. I patuljasti šnauceri, iako ste nam ovde savetovali da ga zaobiđemo. Raspitaćemo se  još o njima... :wink: I mešanac, ali naletimo na nekog pogodnog. 

Pošto planiramo da uzmemo psa tačno u odredjeno vreme, potreban nam je malo veći izbor rasa, jer možda nećemo moći u to vreme naći baš rasu koju bi hteli. 

Nisam imao psa, ali čitam u zadnje vreme, pa sam nešto i naučio o psima. 

Niko se nije oglasio da mu kaze da uzme nekog od zahtevnih, ja cak rekoh u prvom postu da mu je jaza i patuljasti snuci preozbiljan ako mu je pik plisonce kotonce i dala link na IX FCI da pogleda plisone i njima slicne.  

Nego smatram da ko uzima psa i ukljucuje se u kuckarski javni, gradski "saobracaj" trebalo bi mislim da se malo poduci i da pocne da se orijentise makar malo i u tome kako on da se ponasa kad koga kako sretne, ali osnovano i na osnovu cinjenica a ne na osnovu pozutele, tabloidizirane stampe, posebno kada su te teme u pitanju.  Kad je olikan napisao, pogledala sam i ja taj clanak o upadu u skolsko dvoriste. Da je objavljen ovde kod mene minimalno bi imao pasus dva jos sta o tome kaze strucnjak.  A taj bi rekao nesto sasvim deseto od onog kako je zazvucao i kako je poruceno u clanku. Konkretno u tom. 

Ako cemo pravo, kod mene drzava decenijama vec vodi statistike napada pasa. Pitoliki su tu u dnu statistike. A ima ih, nije da ih nema i pitova i stafordica i amstafa i bulterijera i za ljubimce i za lov.   Na vrhu decenijama bili NO i ljubljeni :inlove: jaza. Taj isti jaza koji je ulazio kao opcija na ovoj temi ali drugi ukucani ga nisu hteli. 

I sta sad? Da proglasimo jazu za opasnog psa?

Kako su se razmnozili labradori i zlacani oni se polako penju prema vrhu statistika. Da njih proglasimo za opasnu rasu, zatvorimo u zatvor povodnika i korpe na njusci i rebnemo im taksu? 

p.s. i moji se druze ili su se druzili sa nekim pitovima, stafbulicima, bulterijerima, ali ja ne rizikujem svadju povodom loptice, igracaka ili hrane, usmeravam, pazim kao kobac da toga ne bude, jer mi je potencijalno suvise rizicno. Kontrolisem i igru jer moji ne podnose bas to loptica bully skocica kao nacin igre.

To su situacije gde godinama moze da bude sve OK a recimo u trenutku kada se poklope zenke oko teranja ili jedna lazno skotna, moze da preskoci odjednom varnica i onda eto opet hrane za tabloide i zutilo pa ce opet biti naslov : razjareni krvolok taj i taj pocepa mirnu seterka kucu ili tunju sunju plisanog lavica. Naravno, ne ulazeci i to ko je zasto i kako poceo. 

Ma ljudi. 

Pravilo jedan ne prilazite i ne provocirajte takve pse i naucite i decu i svoje psice da to ne rade

Pravilo dva kada vidite pustenog OPASNOG PSA SKLONITE SE, JER TAJ TRAZI INCIDENT

4 hours ago, Sava said:

Korpa nije obavezna, bar ne u Beogradu, ne znam pouzdano kako to rešavaju druge opštine.
casper2 u većini stvari se slažem sa tobom po pitanju rasa o kojima se raspreda već cela stranica. Ti psi su preozbiljni za prvog psa (iako deluje da si imao psa ranije), posebno su preozbiljni za to da ih deca izvode samostalno. Ima ih naravno predivnih i moja keruša se često izdere na jednu ženku asta čuvajući svoju lopticu, ova se malo naroguši i nikom ništa, idemo dalje i družimo se redovno. Što reče Tuncey ja se bojim vlsnika tih pasa, a ne samih životinja. Mator sam i mnogo pamtim pa i prvog bul terijera donetog u Beograd i ko ga je doneo i sa kojom namerom. Pričao sam tu priču već negde na forumu. Nije to davna istorija, otprilike početak 80-tih što je za nas matore bilo juče :giggle:. Nije ni bitno, držite se vi onih rasa sa kojima unapred znate da nećete imati nikakvih društvenih problema i da mogu i deca da ih izvode bez bilo kakvih trauma.

Hoću da vam skrenem pažnju na nešto drugo. Dobro bi bilo da uzmete štene od par meseci uz sve teškoće koje to donosi i da odrasta zajedno sa vašom  porodicom. Međutim, dosta je komplikovano uzeti "zimsko štene" i za vlasnika i za psa. Zato bi bilo dobro da se još malo strpite, razmislite o svemu i sačekate toplije dane kada i vi i pas možete biti duže napolju.

To nije tacno. Korpa je obavezna da ne navodim rase i dimenzije, bvelicinu psa. Kazne su od 2500 do 75000. Sto pisete takve stvari?

Jos nesto, Beograd je grad , a ne opstina.

Savo, skoncentrisi se, ovo ce neko da procita i popije kaznu.

Edited by olikan

Korpa je obavezna za opasne a opasna u tu svrhu setanja i izvodjenja po javnim povrsinama je i seterka koju ima Sava (lmao) zato sto je visa od 55 cm u grebenu. (funny)(banghead)

A biser je da opasan pas i pitoliki ne smeju da se pustaju sa povodnika ali smeju da se puste bez povodnika (sa korpom, po mogucnosti metalnom da mogu da umlate po potrebi drugog psa) u pseci parkic., medju decicu koja su tu dovela svoje bisoncice plisoncice. Cuj u ogradjeni prostor. 

I Odluka o drzanju pasa u Beogradu a jos vise taj Pravilnik o opasnim psima zaista biserni. 

A i ovo pas cuvar imovine. Ko je pas cuvar imovine? Da li moj prvi chow koji je sacuvao imovinu od lopova, oterao ih trojicu, nakon obavljenog uvidjaja policijskog postaje opasni pas pa sam do tada mogla da ga setam pustenog (tada sam mogla i setala, nije bilo te odluke) jer je bio 51 u grebenu a od te noci odjednom vise ne mogu, jer je pas cuvar imovine? 

Da, da, treba zaplasiti gradjanina pokornog, super za manipulaciju. 

Edited by Tuncay

4 minutes ago, Tuncay said:

Korpa je obavezna za opasne a opasna u tu svrhu setanja i izvodjenja po javnim povrsinama je i seterka koju ima Sava (lmao) zato sto je visa od 55 cm u grebenu. (funny)(banghead)

A biser je da opasan pas i pitoliki ne smeju da se pustaju sa povodnika ali smeju da se puste bez povodnika (sa korpom, po mogucnosti metalnom da mogu da umlate po potrebi drugog psa) u pseci parkic., medju decicu koja su tu dovela svoje bisoncice plisoncice. Cuj u ogradjeni prostor. 

I Odluka o drzanju pasa u Beogradu a jos vise taj Pravilnik o opasnim psima zaista biserni. 

A i ovo pas cuvar imovine. Ko je pas cuvar imovine? Da li moj prvi chow koji je sacuvao imovinu od lopova, oterao ih trojicu, nakon obavljenog uvidjaja policijskog postaje opasni pas pa sam do tada mogla da ga setam pustenog (tada sam mogla i setala, nije bilo te odluke) jer je bio 51 u grebenu a od te noci odjednom vise ne mogu, jer je pas cuvar imovine? 

Ne kazem da je dobra, nego upozoravam na posledice.Jel po toj odredbi obavezna? Jeste.I, sta cemo mi sad, da stavljamo emotikone kada dodje kazna. Licno sam video kada je zeni kosarkasa Grbovica pisana kayna ya lutalicu 13 godina staru. 5000 dinara u Strahinica bana ulici.

Kao sto je minibul opasan. Za koga? Veverice_.  Ali ja sad moram da platim jer zakon odredio da placam 300eura godisnje. Moram. 

12 minutes ago, Tuncay said:

Uskoro ce Air Srbija postati verovatno low cost kompanija, pa dodjite cesce da se ovde upoznate i snadjete. Sto svakako ne preporucujem.

Ja cu u kontra smeru. Kad ispratim mog opasnog.

Edited by olikan

Ne pozivam ja nikoga da bilo koji propis krsi dok je na snazi. Da sam slucajno sada sa psima u Beogradu kao sto sam bila 90-tih verovatno bih pripazila da uzimam iskljucivo tunje sunje koje nece prerasti 55cm u grebenu.  Mozda ne bih ni imala psa kada bih mogla da ga pustam sa povodnika samo nocu. 

Zakoni se postuju dok vaze, sto nista ne smeta da se upozori da je to vrh budalastina, cak i kada bi htela da se napravi neka takva odluka pa i pravilnik moze da se uradi normalno a ne ovako. A ako ima prostora i mogucnosti i da se rovari i lobira da se ukine/izmene. 

Varate se ako mislite da ne znam...i vaznije, bolnije stvari. Nema to veze. Covek misli sta misli i prica sta prica.  Apatican je ako je apaticen ili ako je takav ide sut protiv rogatog pa nagraise. Svako po svom, gde god da je. 

Jete budalastina mnogo toga. 

Sunjajte se i dalje. 

3 hours ago, Tuncay said:

Jeste Tuncay, skroz sam zaboravio jer su meni opasni psi potisnuti u glavi, a uzgred ni jednom u mom kraju vlasnici ne stavljaju korpe. Po odluci o držanju pasa u Beogradu obavezan je samo povodac, a po posebnoj odluci o držanju opasnih pasa koja je menjana milion puta i korpa i još neke obaveze.

Za pokretaca teme ..nema potrebe da delite postove na pozitivne i negativne jer kad neko napise uvodni post onakav sta ocekujete ....svako ko poznaje osnove kinologije ce reci da kupite sliku za zid a ne psa ali malo tolerancije nije na odmet pa ja to nece reci .Prvo trebate odluciti na cisto sami sa sobom da li zelite psa pa tek onda birati soj pasa koji vam odgovara,psi ne smrde ako se odrzavaju ,pas je nagonska zivotilja i ima svoja pravila jel da Tunacy a heeeehhhhh....ovo tunacy zanemari  intrena nasa sala .Od selekcije i namene zavisi i sta mozete ocekivati od rase to se zove karakter .Namena i selekcija su osnova za biranje psa ne izgled .Morate da obrati paznju na zdravlje jer vidim da ste skoncetrisani na 9 fci ,ali to je pravilo za vecinu fci sou psa .Postoje jednostavno razlike u nameni pasa i selekciji i da neke rase teorijski mogu biti mnogo opasnije po coveka od drugih npr dajte jednom laiku  cuvarsko lovacke cau vau i tuncay e tu je razlika ,nije sve za svakoga ....:giggle:.....ako zelite da ucite o kinologiji na dobrom ste mestu za osnovnu teorijsku edukaciju pustite masovne medije to je kes ........inace psi su vam zakon ....

On 1/10/2017 at 14:30, Tuncay said:

Ne pozivam ja nikoga da bilo koji propis krsi dok je na snazi. Da sam slucajno sada sa psima u Beogradu kao sto sam bila 90-tih verovatno bih pripazila da uzimam iskljucivo tunje sunje koje nece prerasti 55cm u grebenu.  Mozda ne bih ni imala psa kada bih mogla da ga pustam sa povodnika samo nocu. 

Zakoni se postuju dok vaze, sto nista ne smeta da se upozori da je to vrh budalastina, cak i kada bi htela da se napravi neka takva odluka pa i pravilnik moze da se uradi normalno a ne ovako. A ako ima prostora i mogucnosti i da se rovari i lobira da se ukine/izmene. 

Varate se ako mislite da ne znam...i vaznije, bolnije stvari. Nema to veze. Covek misli sta misli i prica sta prica.  Apatican je ako je apaticen ili ako je takav ide sut protiv rogatog pa nagraise. Svako po svom, gde god da je. 

Debilni zakoni ne treba ni da se donose a ako se donesu,gradjani koji su postavili u fotelju te koji pisu zakone koji ne odgovaraju gradjanima imaju potpuno pravo da protestvuju javno protiv bilo kog zakona za koj oni smatraju da nije dobar! A mi Srbi smo poznati kao narod koj postuje zakone samo ako mora :D ,zato nas i volim nismo roboti kao nemci i skandinavci imamo bre dusu :D 

23 minutes ago, Pako31 said:

Debilni zakoni ne treba ni da se donose a ako se donesu,gradjani koji su postavili u fotelju te koji pisu zakone koji ne odgovaraju gradjanima imaju potpuno pravo da protestvuju javno protiv bilo kog zakona za koj oni smatraju da nije dobar! A mi Srbi smo poznati kao narod koj postuje zakone samo ako mora :D ,zato nas i volim nismo roboti kao nemci i skandinavci imamo bre dusu :D 

Ja volim Bernu u uniformi. Ona bi nas dovela u red. 

Cesi, gde jos imam firmu najvise postuju zakone na svetu. Ogranicenje 50, 49 svi voze. Neverovatno.Bio sam dosta puta tamo i svugde dok sm radio skoro i za jednu veliku kompaniju, nisam mogao da prodjem ispod 300eura kazne. 

Ja sam za Bankok i tako...