casper2

koju rasu izabrati

59 posts in this topic

Pozdrav svima, 

Kao što vidite potpuno nov sam na forumu. Prijavio sam se, za sada, da potražim pomoć oko dileme (iz naslova).

Ako dilemu rešim nadam se (il možda ne) da ću ostati aktivan član foruma. 

Evo moje priče: deca (12 i 5 god) žele psa. Žena i ja nismo baš voljni da im želju ispunimo, ali moram priznati da nismo ni odlučno protiv (jednim delom i mi želimo:)

Dilemu da ili ne kupiti psa ćemo već nekako sami rešiti. za sad smo više za: Da :)

Ali dilemu kou rasu bi odabrali i dalje nismo rešili. I zato sam tu :)

U uži izbor su nam ušle sledeće rase: 

Bišoni (Havanski, Malteški, Bolonjski, Cotton...), Kavalir španijel, jazavičar, zapadnoškotski terijer, cairn terijer, patuljasti šnaucer ... (moguće još neka...?)

Nismo izbacili ni mešanca, ali bi morali biti sigurni da neće mnog porasti...

Kriterijumi su nam da se ne linja (mnogo), poželjno bi bilo da ne smrdi, da ne laje preterano. To bi nam bio prvi pas tako da se bojimo kako bi se snašli s nekim komplikovnaim tvrdoglavim psom - nadam se da razumete šta hoću da kažem. 

Znam da na forumu postoje slične teme i da se o tome već raspravljalo, ali pošto je svaki pas/čvek priča za sebe, onda bi i taj naš (eventualni budući..) trebao isto tako biti posebna priča/tema :)

Nadam se da će se naći neko voljan da odvoji malo svog vremena i pomogne nam u izboru :)

Meni je Mops naj lepsi od tih malih pasa.Za decu je idealan,ne trazi preveliko odrzavanje ni previse setnje,zdravlje dobro.

Maki terijeri i pudlice su prgavi psi i ne dozvoljavaju da ih deca mnogo gnjave.Drugo terijeri vole da grizu namestaj po kuci.Mops je po karakteru idealan za decu,Dalje maltezeri i dugodlaki kad ih deca izvedu u setnju po blatu pada kupanje kuci,cetkanje duge dlake itd.Dal ce to deca ili roditelji da svaki put rade?

O mopsu nismo razmisljali. Zapravo kad smo gledali slike različitih pasa, deca su rekla da im se ne svidja, ali možda bi ih mogao ubediti.

Gledam karaktersitike i čine se ok, ali jedna stvar mi se kod jega ne svidja nikako: vidim da se dosta linja, a pošto mu je dlaka kratka to je onda još gore od linjanja dugodlakok psa - žena će na to uložiti bezuslovni veto :)

Jasno je meni da će većina brige oko psa pasti na mene i ženu, ali prihvatamo to. Ali trudićemo se da dosta tih obaveza odrade i deca. Koliko će nam to i uspeti videćemo. 

Dodaću i ovo: ideju da uopšte razmišljamo o psu smo dobili kad smo videli štene coton d.t. kod jednih prijatelja.  Moram priznati da nam se svima svideo. 

Zato smo krenuli u istraživanje i otkrili čitav jedan nama do sad nepoznat svet. Otkrili smo, recimo, te bišone koji se čine idealni za stan (osim naravno te potrebe za negom duge dlake), ali i druge gore nabrojane rase. 

(starijem) sinu (12) se svidja bigl ili dzek rasel, ali pošto smo pročitali da su oni jako aktivni i temperamentni i da se linjaju, rekli smo: ne. Ovde bih dodao da se njemu ne svidjaju buldozi i slične rase sa "čudnom" "zgužvanom" njuškom :wink: 

za sad su nam prvi na listi bišoni i to pre svega havanski koji koliko razumemo mogu biti višebojni (radije bi višebojnog od skroz belog), ali nekako su nam previše ko igračka (moram prznati da nam je to i plus i minus)

ok su nam i cavaliri 

super su nam i patuljaski šnauceri, možda i više od bišona, ali smo od jednih koje smo sreli na ulici :)  čuli da su temperamenti tj da puno laju i da grizu stvari po kući, što nam e baš i ne svidja. 

Jazavičar se iskreno meni najviše svidja, ali drugim u kući ne :wink:

Znam, znam da smo kompikovni :) ali odlučićemo se več jednom nekako. Za sad skuplamo što više informacija, pa ćemo odluku doneti na osnovu svega što smo čuli i pročitali... Ionako se nećemo uskoro odlučiti za kupovinu.

Plan nam je da čekamo leto tj letnji raspust da bi imali više vremena da se natenane naviknemo na kucu, ali i ona na nas. Dakle imamo još dosta vremena da se odlučimo. 

Klasična roditeljska zamka!!! Kupiti psa kao igračku deci od 2 i 5 godina!!! Moja najstarija unukica od 5,5 godina kaže da će da bude veterinar i slatko se izigra sa mojim psom kada dodje! Njena majka je htela psa u jednom trenutku, ali sam je odgovorio. Ona je imala psa i jako dobro zna kolika je to obaveza posebno pored dece, a na poslu je bukvalno ceo dan.
Žestoko sam protiv ovakvog razmišljanja koje pokazuje da nemate nikakvo predznanje o psima!
Morate znati da je to pas roditelja, a ne dece. Da, video sam da ste to pomenuli, ali nisam siguran koliko ste i svesni toga jer pas je velika obaveza po pitanju higijene, ishrane, šetnje i svega ostalog, posebno prvih nedelja po dolasku u kuću.
Pročitajte u celosti sledeće mučenje žene trudnice koja je sebi uzela igračku pa razmislite još malo (mnogo!):

Ako ipak pogrešite pa uzmete psa znajte da je ispravan odabir rase ključ za dobar suživot. Pas se prvenstveno bira prema sopstvenom temperamentu. Ako ste vi inertni pa uzmete terijera na primer to je propast za sve zajedno. Naravno i obratno. Takođe je važno znati koji su psi podložniji kućnoj dresuri, a to su po pravili psi namenjeni baš za stan kao što su pudele i slične rase.

Zatim je vrlo bitna i vrsta dlake. Svaki pas se linja to da vam bude jasno, neki više, neki manje što zavisi od rase i ishrane. Važno je znati da je duga dlaka povoljnija varijanta od kratke i oštre dlake. Duga dlaka na tepisima lako se vidi i čisti četkom usisivača ili nekom drugom četkom. Najvažnije je da duga dlaka ne može da uđe u usta jer morate da je osetite. Duga dlaka traži održavanje, a neke rase i redovno šišanje. Kratka i oštra dlaka se zavlači svuda i jako se teško čisti, a lako se proguta jer se gotovo i ne oseti.

Eto, samo sam nabacio nekoliko napomena, a vi sada razmišljajte dalje.

savo, jedno dete ima 12 godina, a s 12 godina moze gotovo i samostalno da se brine o psu. mi smo sa 7-8 godina sami isli kod veterinara i nosili sto ptice sto macke sto pse, kako ove vlasnicke tako i povredjene lutalice, doduse tad nas je uvek ispred zgrade bilo po 4-5-oro da se igramo pa idemo svi zajedno....

mislim da su pudlice idealne sto se tice linjanja, jer se gotovo uopste ne linjaju, a i ne osecaju se generalno. pri tome su jako pametne i sve mogu da nauce , a i ima ih u crnoj, beloj, sivoj i bez boji (ili narandzastoj, kako ko kaze), i u 3 velicine, najmanja tzv. toj pudla, srednja, koja je takodje mala, i velika koja je bas velika naspram druge dve. moze lepo da se osisa , dlaka je kovrdzava i bas mekana , za mazenje super, a i za cesljanje nije problem . vrlo lepi psi, pametni.

a sto se prgavosti tice, to je vise do gazde nego do rase . jedna prijateljica mog rodjaka  ima 3  bisona, i imala je vec leglo. medjutim, ta njena 3 odrasla psa nisu nalik prgavim bisonima koji se razvlace po rukama, sto uglavnom svi vidjamo u 80% slucajeva, nego pre nemackim ovcarima. idu uz nju, nemaju povodac, na komadu "stani" oni se ukopavaju u mestu, na "kreni" krenu, poslusni su , igraju se s drugim psima  ali kad se krece kuci oni su pored nje. i uopste se ponasaju kao psi koji nisu prgavi. spavaju oni po kaucima i foteljama, ali se zna red i disciplina u smislu iako lako mogu da skoce na sto dok se jede oni to ne rade, ni ne prilaze da traze hranu kad ljudi jedu, sto na ulici sto u kuci, i vrlo su dresirani i vaspitani i vole i decu i ljude. doduse, ta njegova prijateljica ih vodi na izlozbe i zato ih je dresirala, umesto samo da ih razvlaci kao lutke po rukama.

tako da bilo kog psa da uzmete, ako ga naucite da bude pas nece biti problema. dresura je najvaznija, a onda mozete da imate i bigla i labradora i mesanca i veliko i malo kuce i u 30 m2 i u 150 m2  i nikakvih problema biti nece. sto se ciscenja tice, dok je stene tu ciscenje ne gine vise i cesce, jel.... 

Izvinjavam se zbog nepažnje, bio sam ubeđen da sam pročitao 2 i 5 godina!

Posted (edited)

23 hours ago, casper2 said:

O mopsu nismo razmisljali. Zapravo kad smo gledali slike različitih pasa, deca su rekla da im se ne svidja, ali možda bi ih mogao ubediti.

Gledam karaktersitike i čine se ok, ali jedna stvar mi se kod jega ne svidja nikako: vidim da se dosta linja, a pošto mu je dlaka kratka to je onda još gore od linjanja dugodlakok psa - žena će na to uložiti bezuslovni veto :)

Jasno je meni da će većina brige oko psa pasti na mene i ženu, ali prihvatamo to. Ali trudićemo se da dosta tih obaveza odrade i deca. Koliko će nam to i uspeti videćemo. 

Dodaću i ovo: ideju da uopšte razmišljamo o psu smo dobili kad smo videli štene coton d.t. kod jednih prijatelja.  Moram priznati da nam se svima svideo. 

Zato smo krenuli u istraživanje i otkrili čitav jedan nama do sad nepoznat svet. Otkrili smo, recimo, te bišone koji se čine idealni za stan (osim naravno te potrebe za negom duge dlake), ali i druge gore nabrojane rase. 

(starijem) sinu (12) se svidja bigl ili dzek rasel, ali pošto smo pročitali da su oni jako aktivni i temperamentni i da se linjaju, rekli smo: ne. Ovde bih dodao da se njemu ne svidjaju buldozi i slične rase sa "čudnom" "zgužvanom" njuškom :wink: 

za sad su nam prvi na listi bišoni i to pre svega havanski koji koliko razumemo mogu biti višebojni (radije bi višebojnog od skroz belog), ali nekako su nam previše ko igračka (moram prznati da nam je to i plus i minus)

ok su nam i cavaliri 

super su nam i patuljaski šnauceri, možda i više od bišona, ali smo od jednih koje smo sreli na ulici :)  čuli da su temperamenti tj da puno laju i da grizu stvari po kući, što nam e baš i ne svidja. 

Jazavičar se iskreno meni najviše svidja, ali drugim u kući ne :wink:

Znam, znam da smo kompikovni :) ali odlučićemo se več jednom nekako. Za sad skuplamo što više informacija, pa ćemo odluku doneti na osnovu svega što smo čuli i pročitali... Ionako se nećemo uskoro odlučiti za kupovinu.

Plan nam je da čekamo leto tj letnji raspust da bi imali više vremena da se natenane naviknemo na kucu, ali i ona na nas. Dakle imamo još dosta vremena da se odlučimo. 

Ovako na osnovu ovoga sto pisete, unapred eliminisite jazavicara, to je tvrdoglavi i veoma samostalni pas usput lovacki, mada je meni on prva i vecna :inlove:.Eliminisite i snucija, ne zato sto bi bio preterano lajav ili grizao stvari po kuci,..a i inace, sto bi grizao bilo koji pas ako mu dovoljno izbijate energije i ako ne samuje i ne dosadjuje se a usput ste mu objasnili od steneta da namestaj, otrovno skupe kozne cizme supruge i druge tako stvari ne sluze za grickanje. Nego je i on malo ozbiljniji pas i kad je patuljasti varijetet. 

Bigl i svi terijeri zahtevaju intenzivno izbijanje energije i to je tesko postici. Za pocetnika. 

Verujem da necete pogresiti ako uzmete bilo kog od tih "plisona", bisonce, kotonce, bolonjce, itd itd. Svaki mali pas ma kako licio na igracku moze da se lepo, fino vaspita da bude pravi pas, na kraju krajeva bez obzira na velicinu svaki pas i jeste pas a ne hodajuca igracka i ako prema njemu tako pristupite onda ce se tako i ponasati. Kod Vas je to posebno vazno zato sto deca moraju da nauce da pas nijie igracka, vec zivo bice sa svojim potrebama i svojim pravima u porodoci. Psecim. Ono masovnih histerija i lajavaca a nekad i ujedljivaca od malih pasa, to su krivi mahom vlasnici. Sve malo sto sam u zivotu srela a da  ima suvislog vlasnika bilo je super. 

Razmislite i o pudli. To je isto super porodicni pas. Stabilan, pametan voljan da se igra i uci trikove, stvari koje zabavljaju decu. Poslusan, lak za obuku. Ako Vam se eventualno ne svidja izlobeno uredjivanje, grooming, frizure ne mora. Ja obozavam svaku pudlu kada je ravnomerno osisana, prelepi su mi to psici, sasvim drugacije izgledaju od izlozbenih. 

Evo Vam IX FCI grupe gde cete najverovatnije naci najpogodniju rasu a u principu, ako psa ne uzimate bas za izloizbe sve danas moze da se osisa da Vam nega te dlake ne prestavlja vecu brigu. 

http://fci.be/en/nomenclature/9-Companion-and-Toy-Dogs.html#s1

Sto se dece tice, mladji bebac ce tek uciti kako se ponasa prema psu a starije dete moze da preuzme deo ali samo obaveza. Da li ce hteti, to vec ne znam, to mozete Vi da procenite, jer deca kao deca, kukaju, obecavaju plavetnilo sa neba ali posle pas spadne na roditelje. Tako da, mislim, imati trezven pristup da cete se psom baviti pre svega vi, premda neka deca od 12 i vise godina koja su bas pasoljupci preuzmu gotovo celu brigu na sebe spontano. 

Prolistajte i generalnu negu, brigu, vaspitavanje, socijalizaciju za psa kao takvog, opštu, ma koje rase bio, da steknete dublju predstavu sta vas ceka. Jer, na kraju krajeva, nekad nema ni veze da li ste pocetnici, da li strahujete da li bi izasli na kraj sa nekom komplikovanijom psecom naravi, vec je vazno kako pristupate - da li ste voljni da unapred informisani trezveno odlucujete, realno procenjujete svoje uslove, strpljivo sticete znanja, iskustva, ulazete trud, vreme, energiju. U takvim rukama nema komplikovanih rasa a pas kada odraste obicno bude za uzor a ne problematican. 

Edited by Tuncay

Posted (edited)

Shi tzu je nepogresiv izbor. Samo zdrav i uzivacete. Fantazija od pozitivne energije, svugde mozete sa njim, dobar zivotni vek .

Pustite terijere i pudle. Bishna ima moj rodjeni brat, tesko cete naci dobrog, bela dlaka... ne/

Shi tzu definitivno , to vam kaze covek sa astom i bez kompleksa. Uzivacete. 

Edited by olikan

On 1/3/2017 at 3:41 PM, casper2 said:

Evo moje priče: deca (12 i 5 god) žele psa. Žena i ja nismo baš voljni da im želju ispunimo, ali moram priznati da nismo ni odlučno protiv (jednim delom i mi želimo:)

Dilemu da ili ne kupiti psa ćemo već nekako sami rešiti. za sad smo više za: Da :)

Ipak ne uzimajte psa. Ucinite ogromnu uslugu na prvom mestu psu, pa sebi, a onda i deci.

Hvala svima na pozitivnim predlozima i savetima. Proučićemo i razmislićemo o svemu. 

Da ne odgovaram svakome ponaosob, samo ću komentarisati pojedine rase/predloge, po sećanju 

Pudle se nekako ne svidjaju nikome u kući i iskreno ne znam ni da objasnim zašto. Znam da zvuči paradoksalno jer su prilično slične bišonima (bišoni, ako se ne varam, imaju delom i gene pudle?) Možda zbog slika onih izložbenih primeraka. Ne svidjaju nam se ni bišoni koji su sredjeni za izložbe (duga izčešljana dlaka do poda). Ako se odlučimo za njega definitivno bi ga šišali. I verovatno bi izabrali nekog u boji ili još bolje šarenog. 

Zapravo, najradije bi uzeli psa koji "više liči na psa" a manje na igračku (kao što je recimo: biglznate ono ), ali moram da pravimo kompromise. Zato mikro psi (kao što su recimo jorkširski terijeri otpadaju) otpadaju. Ali otpadaju i (pre)veliki

Baš pre neki dan smo u šetnji presreli vlasnicu shi-cu-a, koja ga je prilično nahvalila i izreklamirala, tako da je definitivno i on u igri. 

Moram da dodam i ovo (iako sam, mislim, to već napisao): svesni smo, da ako se odlučimo za psa, da ćemo o njemu verovatno i pre svega brinuti ja i žena. I spremni smo na to. Decu ćemo pokušati da uključimo u te obaveze. Da li ćemo i uspeti, ko to zna :wink:

Moram da pomenem i ove negativce:

@Ivana, jel imaš ti neki problem?

Mesanac je super varijanta, ali onda malo teze covek bira predispozicije - vrsta dlake, narav, mislim na onaj deo gde covek unapred bira zato da mu se odredjena rasa lakse uklopi u odredjene uslove.  Sto se same potencijalne velicine tice u azilu bi trebalo ili veterinar da budu dovoljno iskusni da procene vrlo okvirno, prema starosti steneta i njegovoj trenutnoj velicini dokle ce porasti.  Tako da mozete da nadjete da usvojite stene, liliku, koje ce ostati malo do srednje. 

Bigl jeste snupika tako psece presladak ali bigl ima jednu veliku manu kao kucni ljubimac, da morate itekako da mu izbijete energiju da ne bude jedan nesrecni bigl.  Poznajem i sretne biglove ali daleko vise nesretnih. 

Dosadna ja, ali pudlu ne potcenjivati. Prva ja da je imam ne bih nikada isla na izlozbene fazone frizura, nego samo ravnomerno sisala a onda je pravi slatkis pas. 

grooming-vertical-12.png

Si cu je isto fina jedna varijanta, lepo izgleda i osisan, premda je konkretno ta dlaka malo zahtevnija za rascesljavanje.

Za izbor rase korisnije Vam je da nadjete nekoga ko ce biti dovoljno otvoren i bez potrebe da reklamira te da Vam kaze ono negativno sto Vas ceka. Znaju ovde ljudi na forumu da ja tvrdim da je moja rasa remek delo, bozanska cestica, duuugo duuugo nista ispod nje pa tek onda orijentalni pastirci ali iz principa svakome ko pita da nabavi nju prvo isponabrajam ono zasto ga ne treba uzeti e da bi ako ipak ustanovi da mu to nece smetati i da bi sa tim izasao na kraj predjem na ono zasto je No1. Za mene.  

Sto se negativaca tice, polako. Ne mora i verovatno nema nikakav problem, samo su mnogi od nas, pocev od mene same vec umorni od olako uzetih zivih bica, uzetih sebicno iz zaljubljenosti u sebe same kako su super kad svog psa deklarativno na recima vole, bez razmisljanja, ima komsija, traze deca, videla kod pevaljke... pa nekad nekome novjaliji na forumu kazemo radije  ne, nisi ti za psa.  

Uvek ce se naci neko umoran, nagledao se psecih nesreca, jer zglajza uvek pas, covek ne, da kaze nemoj. I ja sam na nekim temama. Imajte za to razumevanja. 

ja uvek prvo predlazem mesanca, jer su to po meni najbolji psi. imamo ih 5 :D  ali pitali ste za rasu, a rasa koja se ne linja a mnogo je pametna je pudla. evo bas ovakvu kao na slici od tuncay,  narandzastu je imala nasa drugarica, kao klinka, dal smo bili 4-5 osnovne :) frizura joj je bila ova "before". 

jako je dobra ideja uzeti psa iz azila. narocito mladog psa, ne stene. nama je dosetala jedna mesanka s ulice, med medeni, mala je, a pametna mnogo, sve je znala sama. nismo znali kako se zove pa smo je naucili na novo ime, nikakav haos nije pravila u kuci , nista nikad nije izgrizla, nikad nije izvrsila nuzdu u kuci, naucila je da sedne, kad setamo prati u stopu po cenu da se ne igra sa ostalima kad otrce na 30 m od nas da igraju "jure" sa ostalim psima drugarima.....a dosla je odrasla, mada mlada, imala je oko godinu, godinu i po. postedela nas je muka ucenja gde se vrsi nuzda i rasta zuba gde stradaju kablovi i namestaj uglavnom :D divan pas, mozda da vam je pozamimo na nedelju dana da vidite kako je imati mesanca :D  

evo kako je nas komsija , koji mnogo radi a nazalost je ostao da zivi sam i u principu nije imao vremena za stene a zeleo je opet da ima psa (posto ih je ceo zivot imao) resio taj problem : trazio je mladog psa, od 8-9 meseci do godinu i po - dve, mesanca, koji nema dugu dlaku. to mu je bio zahtev. otisao je do azila u ovci, mislim da je i drazevac zvao, i valjda jos azil u zemunu, i pitao sta imaju tog opisa i starosti i otisao i pogledao. jednog od onih u kog se zaljubio na prvi pogled je na kraju usvojio :)  naravno, on ga je sad naucio i da sedne, i da legne, razne trikove, da laje na komandu i td....hocu da kazem iako je vec uzeo malo starije stene, tj mladog psa, nadoknadio mu je sve sto je proziveo na ulici i dok je bio jedan od 1000 u azilu i pruzio mu ljubav i topli dom. zali samo sto nije mogao vise  da ih uzme , 7 dana se mislio koga ce, ali nije zazalio ni trenutka. oglasi su takodje puni pasa koji se poklanjaju, za neke se zna i s cim su mesani, tako da se moze ocekivati bar velicina. ipak je, po meni,  bolje 150-200-500 evra dati prvenstveno na decu, ili na hranu za psa, veterinara, vakcinaciju, sterilizaciju ili kastraciju, da se nahrani neki ubogi ulicar,  nego za rasno stene, narocito ako ce to biti obican ljubimac a ne za izlozbe. naravno, ako hocete da vodite na izlozbe, da se ocenjuje pas, i da se pari, onda je bolje dati te pare nekom pouzdanom odgajivacu. 

sto se naravi i karaktera tice, sve je to do gazde. pre 20-30 godina pudlica je na setalistu ujela dete koje se igralo bez da je pipne uopste, i taj covek i dan danas ima na licu oziljak. opet, napuljski mastif je bio toliko dobar da je deci sluzio kao penjalica i svasta su mu radili sto bi se pre podvelo pod mucenje, al eto on je voleo i nije mu smetalo.... tako da je najcesce do gazde karakter.... ima radnih pasa koji su nevaspitani do zla boga, razmazeni, a eto bar za njih je dresura kao relativno jednostavna u smislu "stvorena".... 

naravno da je bolje prvo dobro "izguglati" o psima i uputiti se , jer nije to samo igra, dresura i setnja, a od troskova samo hrana (ako izuzmem trosak za rasno stene). tu je i veterinar, ako se ne daj boze psu nesto desi ili oboli, a nekad taj trosak moze da bude i veci, pa racunajte i na tu stranu pri nabavci bilo koje zivotinje, a ne samo psa. primera radi, i lekovi za ribice su po par stotina dinara ili i preko 1000. 

Izvinjavam se kao relativno nov,ali primetio sam da je ovo vec 1001 tema sa naslovom "KOJU RASU DA IZABEREM"?

Pa rado bih odgovorio "IZABERI KOJU GOD HOCES RASU I KOJA TI SE NAJ VISE SVIDJA!!!"

Sto pitas druge koju rasu da izaberes?Ja cu da ti savetujem rasu koju ja drzim,drugi ce da ti savetuje rasu koju on drzi i tako u nedogled!Svako je sebi izabrao rasu koju naj vise voli!

pako31, kao sto vidis i sam, pitaju zato sto nemaju psa a zeleli bi a nisu bas kinoloske sudije da znaju svaku rasu u prste. pri tome imaju svoju pricu i situaciju i zahteve, a ko pita ne skita.....ne znam sto ti smeta sto neko pita kad ne zna. 

Posted (edited)

ne ne odbacujemo pudle. samo su nam se neke druge slične rase malo više svidjaju. recimo ovako nešto:

havanese-med.jpg

Znam za problem sa mesancima: da ne mogu da se unapred predvide osobine i velicina. Zapravo meačncu su nam jedan od favorita, ako bi našli odgovarajući: da barem otprilike znamo poreklo i na taj način koliko toliko možemo da predvidimo kakav će na kraju ispasti. 

I, ne razmišlamo o izložbama uopšte. Tražimo psa drugaar sa kojim ćemo se igrati i koga ćemo maziti. Ništa više od toga.

A za nagetivca No. 2 (a moguće i: 3, 4, 5...): 

Jel umeš ti, 'leba ti, da objasniš: šta tražiš ti na temi koja te "uopše ne zanima"? Verovanto ne umeš?

Znaš li ti da su po bontonu internet komunikacije, velika slova znače: vikanje!? verovanto blage veze nemaš. Dakle, zašto peniš? Čemu nervoza? 

Edited by casper2

12 hours ago, Pako31 said:

Izvinjavam se kao relativno nov,ali primetio sam da je ovo vec 1001 tema sa naslovom "KOJU RASU DA IZABEREM"?

Pa rado bih odgovorio "IZABERI KOJU GOD HOCES RASU I KOJA TI SE NAJ VISE SVIDJA!!!"

Sto pitas druge koju rasu da izaberes?Ja cu da ti savetujem rasu koju ja drzim,drugi ce da ti savetuje rasu koju on drzi i tako u nedogled!Svako je sebi izabrao rasu koju naj vise voli!

Pogresan odgovor, potpuno pogresan odgovor, zbog takvih koji paf bez razmisljanja odaberu sta im se svidja samo zato sto im se svidja bez ikakvog realnog osnova da mogu da izadju u susret oni i uslovi koji ce mu pruziti bas takvom psu ja sam umorna, ivana76 takodje pa nam prvo krene misao, nemoj, nemoj nikakvog da uzmes ili uzmi plisanog. 

Treba da pita druge i treba da pita bas na forumu druge jer ovde je najveca sansa da ce mu odgovoriti neko ko nece reklamirati svoju rasu, vec ce probati koliko moze da se udubi i kaze sta misli koji pas bi bio pogodan a koja rasa nikako ne. A ta informacija mu je dragocena. 

Kako moze da voli rasu neko ko o njoj pojma nema? Moze da mu se svidi izgled i mitologija i bajke, legende oko istorijske namene. Neki uzmu i po principu "ocem ovo sto niki nema". Koliko mojih je uzeto tako pa igracka placka. Jedan od najdivnijih azijata (zavrsio nesrecno u selu na lancu) koje znam uzet je po principu da mladjana tek vencana hanuma privrednika moze da se duvanderise medju Beogradjankama pa kad je videla sta stene azijata znaci a jos pride srela mog tadasnjeg tunju sunju u punom sjaju, odraslog, vaspitanog, bozanstvenog odmah se pokajala sto nije uzela tunjajka lavica. Azijat je izdrzao do druge godine, jer smo se njime bavili mi iz komsiluka a onda je kao opasan po porodicu, odnosno hanumu, deportovan na selo na lanac.  Milina jedna od pametnog, stabilnog, zdrave prave pastirske glave, zdravog anatomski pravog azijata. 

Neka, neka pitaju. Ako pomogne jednom ili dvojici da se presaberu i ne naprave gresku, pa zaista uzmu ono sa cim mogu da obezbede u svojim uslovima skladan suzivot, ja zadovoljna. 

1 hour ago, Tuncay said:

Pogresan odgovor, potpuno pogresan odgovor, zbog takvih koji paf bez razmisljanja odaberu sta im se svidja samo zato sto im se svidja bez ikakvog realnog osnova da mogu da izadju u susret oni i uslovi koji ce mu pruziti bas takvom psu ja sam umorna, ivana76 takodje pa nam prvo krene misao, nemoj, nemoj nikakvog da uzmes ili uzmi plisanog. 

Treba da pita druge i treba da pita bas na forumu druge jer ovde je najveca sansa da ce mu odgovoriti neko ko nece reklamirati svoju rasu, vec ce probati koliko moze da se udubi i kaze sta misli koji pas bi bio pogodan a koja rasa nikako ne. A ta informacija mu je dragocena. 

Kako moze da voli rasu neko ko o njoj pojma nema? Moze da mu se svidi izgled i mitologija i bajke, legende oko istorijske namene. Neki uzmu i po principu "ocem ovo sto niki nema". Koliko mojih je uzeto tako pa igracka placka. Jedan od najdivnijih azijata (zavrsio nesrecno u selu na lancu) koje znam uzet je po principu da mladjana tek vencana hanuma privrednika moze da se duvanderise medju Beogradjankama pa kad je videla sta stene azijata znaci a jos pride srela mog tadasnjeg tunju sunju u punom sjaju, odraslog, vaspitanog, bozanstvenog odmah se pokajala sto nije uzela tunjajka lavica. Azijat je izdrzao do druge godine, jer smo se njime bavili mi iz komsiluka a onda je kao opasan po porodicu, odnosno hanumu, deportovan na selo na lanac.  Milina jedna od pametnog, stabilnog, zdrave prave pastirske glave, zdravog anatomski pravog azijata. 

Neka, neka pitaju. Ako pomogne jednom ili dvojici da se presaberu i ne naprave gresku, pa zaista uzmu ono sa cim mogu da obezbede u svojim uslovima skladan suzivot, ja zadovoljna. 

Ma kako neko sa strane moze da pomogne coveku u odabiru rase?Taj koj pita on od prilike zna sta hoce.Nebih rekao da se neko dvoumi izmedju civave i doge pa sad da mu pricamo doga ti je velika treba dobro da je hranis da bi porasla velika a civava ti je mala pa ne smes da je pustas da se igra sa psima od 80kg da je ne povrede itd..

Ljudi pitaju izmedju slicnih rasa sta da izaberu.I svako ce da im savetuje razlicito prema svom ukusu.Meni je mops lepsi od pudlice ali glupo je da to savetujem coveku ako se njemu vise svidja recimo ovaj pas sa slike ,ne znam koja je rasa.

Kako ne moze? Itekako moze. Vec time sto mu kaze : e, taj ti se svidja ali prema uslovima koje imas, na njega zaboravi. Ili, super pas, svi su super, nema koji nime super ali nije sve za svakoga a sa ovim mozes da ocekujes negativno to, to, to i to. 

Najmanje je potrebno da mu pricamo rani dogu da postane velika ili sklanjaj civija od pasa od 80kg. Nisu u igri samo slicne rase, plison, bigl, jazavicar razlicite price. 

Ponovo, nije poenta da coveka savetujem prema svom ukusu, nego da mu ljudi kazu otvoreno ova rasa ovakva ova onakva. I to pre svega u negativnom smislu, tj. ono sto moze da donese probleme, da ih bude svestan i da se presabere. 

Ako ne zurite sa uzimanjem psa i ako ne insistirate da uzmete stene, mada nije iskljuceno da i na to naidjete, mozda bi ste mogli da odete u neki od azila za pse. Nekako imam utisak da psi sa "papirima" lakse nadju put do doma, tako sto ih prodaju ili poklone, a kuce u azilu, ne bas tako lako...Kada smo se mi odlucili na taj korak, a posto smo vec imali psa, dogovorili smo se ljudima iz azila da uzmemo psa na neko vreme, da vidimo da li ce psi da se slazu, a i da vidimo da li smo mi u stanju da se nosimo sa tim adekvatno, kako, pre svega, psi ne bi ispastali. Eto, sad imamo jos jednog psa...

U principu nam se ne žuri. Mislim da sam već napisao, ali evo ponovo: planiramo da uzmemo psa na leto, za vreme školskog raspusta. Da imamo dovoljno vremena da se naviknemo na psa a i pas na nas. Pa se posle kad krene škola morati da ostaje sam neko vreme, ali do tad smo planirali da ga na to polako naviknemo.

Što se tiče dileme: štene ili odrastao pas, gotovo sigurno ćemo uzeti štene. Tako žele deca, i mi ćemo im tu želju gotovo sigurno ispuniti. Iako znamo da je sa štenetom više posla dok je još malo, ali spremni smo da se potrudimo. Da li smo i spremni da ispunimo sve zahteve, ne znamo još. Raspitujemo se i raspitivaćemo se, pa ćemo na osnovu svih informacija doneti sve odluke.

Bilo koji savet u ovako vaznoj odluci jeste nezgodan. Nema se dovoljno informacija, afiniteta.. ja sam isao na sigurno po porodicu. E sad da li ima obaveza ima, ali i ta dlaka se osisa na krace i nema toliko problema.

Sigurno ne ast ili sl.  u takvoj situaciji . A ja imam asta.

Ma uopšt nije nezodan. Ni jedan savet ne može biti suvišan. 

Ja obećavam da ni jedan savet neću poslupati - slepo :) 

Ali isto tako obećavam da ću svaki savet razmotriti. 

AST (american staford terier?) - pretpostavljam da je to ovaj sa slici(?) 

Ne, taj i slični ne dolaze u obzir uopšte. Ne želimo opasnog psa. Nemamo potrebu da se branimo od bilo koga, a ne želimo nikoga ni da napadamo. 

Sa psom hoćemo samo da se igramo - očigledno je da je za nas ova FCI 9 grupa. 

Casper, a ko te nauci da je ast opasan.?

Pre ce te ujesti neko iz 9te grupe nego ast, mislim na coveka. Ukoliko ne kupis bolesnu jedinku ili je na siru napravis takvom, sto mozes od svakog psa. 

Ja sam savetovao zbog zahtevnosti asta i slicnih. 

Kupi sta hoces, svu srecu zelim, odluci sam naravno. Pazi samo na potrebe malih rasa. I vaspitaj ga kao da je veliki i OPASAN.