Sign in to follow this  
Followers 0
dejandeki

Pas ne laje na nepoznate

20 posts in this topic

Pozdrav. Imam zenku nemackog ovcara staru 7 meseci. Do sad je 2-3 puta lajala na  ljude. Ne treba mi agresivan pas ali bih voleo da se bar oglasi kada se neko nepoznat nadje u dvoristu,ima li neko nekakav savet kako to da je naucim?

Lavez pasa je komunikacija psa prosto receno zvucnakomunikacija .Lavez moze biti iz hiljadu razloga ,agresije ,straha i slicno a moze iz cisto toga ej nesto se promenilo neko usao ...moze se pas za to nauciti tj da javlja ,alarm pas ....mislim da sa no neces imati problema da laje jel su lajavi ........mlada je jos.

21 hours ago, Red Nousse said:

Lavez pasa je komunikacija psa prosto receno zvucnakomunikacija .Lavez moze biti iz hiljadu razloga ,agresije ,straha i slicno a moze iz cisto toga ej nesto se promenilo neko usao ...moze se pas za to nauciti tj da javlja ,alarm pas ....mislim da sa no neces imati problema da laje jel su lajavi ........mlada je jos.

Hvala!

On 12/25/2016 at 12:17, dejandeki said:

Pozdrav. Imam zenku nemackog ovcara staru 7 meseci. Do sad je 2-3 puta lajala na  ljude. Ne treba mi agresivan pas ali bih voleo da se bar oglasi kada se neko nepoznat nadje u dvoristu,ima li neko nekakav savet kako to da je naucim?

Nadji drugara koga ona ne poznaje.Nek se taj tvoj drugar pravi kao da je agresor,neka dodje sa nekom motkom,neka pravi buku,lupa na ogradu ,dere se i nek je izaziva.Ti joj stani iaza ledja kao podrska,da se nebi uplasila i hrabri je da reaguje na njega.Toliko za pocetak,pa kad krene da reaguje,posle ide sledeci deo obuke,opisacu...Obuka je relativno prosta i izmisljena pre mnogo vekova i ne moze da omane...

18 hours ago, Pako31 said:

Nadji drugara koga ona ne poznaje.Nek se taj tvoj drugar pravi kao da je agresor,neka dodje sa nekom motkom,neka pravi buku,lupa na ogradu ,dere se i nek je izaziva.Ti joj stani iaza ledja kao podrska,da se nebi uplasila i hrabri je da reaguje na njega.Toliko za pocetak,pa kad krene da reaguje,posle ide sledeci deo obuke,opisacu...Obuka je relativno prosta i izmisljena pre mnogo vekova i ne moze da omane...

Probao sam to,ona se samo uplasi i udje u kucicu,ali nisam bio iza nje,mozda zato nije htela da zalaje.

4 hours ago, dejandeki said:

Probao sam to,ona se samo uplasi i udje u kucicu,ali nisam bio iza nje,mozda zato nije htela da zalaje.

Dobro znaci takva je da ce joj trebati dosta rada.Sad budi pored nje pa nek ponovi vezbu i tako vise puta dok ne pocne.Kod svakog psa je razlicito zavisi od karaktera.Ima vremena i taman ti je sad sa 7 meseci vreme da krenes i da ne odustajes do koncnog rezultata!

i nagrada obavezno. vazda treba u dzepu imati neku poslasticu. moj čim zalaje gleda u prozor jesam li primjetio i trci sa druge strane kuce na vrata da se omasti

mada i snjim tek treba da se radi

a zar ne treba vučijak isto kao rot da prirodno čuva , bez treninga ?

4 hours ago, Bobbi said:

i nagrada obavezno. vazda treba u dzepu imati neku poslasticu. moj čim zalaje gleda u prozor jesam li primjetio i trci sa druge strane kuce na vrata da se omasti

mada i snjim tek treba da se radi

a zar ne treba vučijak isto kao rot da prirodno čuva , bez treninga ?

I ja sam mislio da ce biti prirodan cuvar. Cuo sam da ako pas nema to u krvi da je dzabe dresura,jel to istina

Ni jedan pas ne cuva bez obuke ,pas stacionar .cuvar je samo obucen pas .Pokretac teme nece cuvara stacionarca no alarm psa a sa tim lupanjem i nepoznatim i mahanjem motkom se dize agresija tako da nemoj to da radis ....kod dizanja agresije mora ici cela obuka jednike .

Edited by Red Nousse

J a ti mogu napisati kao se ,,pravi ,, alarm pas ali ako to ne znas teorijski neces ni prakticno tako da ne vidim svrhu .

4 hours ago, Red Nousse said:

Ni jedan pas ne cuva bez obuke ,pas stacionar .cuvar je samo obucen pas .Pokretac teme nece cuvara stacionarca no alarm psa a sa tim lupanjem i nepoznatim i mahanjem motkom se dize agresija tako da nemoj to da radis ....kod dizanja agresije mora ici cela obuka jednike .

bogami ja znam x pasa , posebno rotova koji čuvaju bez dresure

ko je to imao para za dresuru do prije 10 godina? Pogotovo šarci po sela. Mnogo smo usli u pomodarstvo. 

Pa i u samom opisu rase od strucnjaka rota klasifikuju da bi trebao da bude teritorijalan i čuvar i bez dresure

5 hours ago, dejandeki said:

I ja sam mislio da ce biti prirodan cuvar. Cuo sam da ako pas nema to u krvi da je dzabe dresura,jel to istina

ono sto mene razočara je plasljiv pas. Ali plasljiv u smislu da nema čak ni agresiju nego je submisivan. Bolje ni nemat psa no imat takvog. 

Valjda kao kod ljudi , širok dijapazon karaktera. 

4 hours ago, Red Nousse said:

J a ti mogu napisati kao se ,,pravi ,, alarm pas ali ako to ne znas teorijski neces ni prakticno tako da ne vidim svrhu .

Ako ti nije muka u najkracim crtama napisi. Volim da čitam od ljudi koji se razumiju.

Konkretno , za alarm psa , ogradjeno dvoriste , buldog - sta bi podstaklo kod njega teritorijalni instinkt i lavež , štene pola godine. Čak i doza agresivnosti ne mari , ne smeta. 

KAd nadjes vremena ...

Svaka radna disciplina se uci tako i stacionarno cuvanje ,pas mozda pokazuje naznake ili sta vec ali samo obucen cuva ,stacionarni cuvar jednako aktivna odbrana i da dodam izvorni sarci su prica za sebe  tu je sve drugo od copora do nacina drzanja ma sve ...inace pastiri su najbolji cuvari prostora .Stacionarni cuvar ima svoje parametre osnova je agresija iz terotorije ali ima tu jos svasta nesto ...to se uci ....a za tvog buldoga pustim ti pp.

I mene je bas razocarala, da li moze da se promeni nesto kad poraste?

2 hours ago, Bobbi said:

ono sto mene razočara je plasljiv pas. Ali plasljiv u smislu da nema čak ni agresiju nego je submisivan. Bolje ni nemat psa no imat takvog. 

Valjda kao kod ljudi , širok dijapazon karaktera 

Moze, kako da ne moze ali to zahteva vlasnika koji ume da gradi poverenje psa u sebe i dize mu ukupno samopouzdanje. Od steneta najbolje. Da je rec o primarno plahom, plasljivom psu vidi se samo u zaista kriznim situacijama, u uobicajeno kriznim ne.

Inace, agresija iz straha je jedna od najbrutalnijih agresija. Nije nikako za potceniti. 

Usput nije mi jasno zasto se uzme NO, pas koji insistira da se obucava, da se njime komanduje, da mu se da radni zadatak a ocekuje se od njega da bude urodjeno samostalni cuvar? 

Nekada se to je istina sa psom nije nesto kao radilo ni obucavalo da cuva. Ne mora da se daje za besne pare na dresuru ali ima elementarnih stvari koje vlasnik psa koji mu cuva dvoriste radi i to od steneta ako je predvidjeno da se u tom pravcu razvijaju njegove osobine.

Uvek je bolje imati bilo kakvog psa, pa i plasljivog, nego nemati, mnijem ja (rofl) 

On 25.12.2016. at 0:17 PM, dejandeki said:

Ne umem da ti dam dobar savet i ne znam kako to može da se dresira, ali moguće je da može. Po mom iskustvu rekao bih da je u pitanju priroda psa. Sedam meseci nije mnogo, moguće je da se promeni sa protekom vremena. Ja držim setere celog života i svi su bili dobri "čuvari" bez ikakave dresure. To su naravno lovački psi pa sam zato stavio navodnike, ali u osnovi i nije šala jer u njihovoj karakteristici i stoji da su dobri čuvari. Naravno, ne znaju da ujedu. U praksi to znači da svi poznati iz ulice mogu da prođu nekažnjeno, ali ako samo neko nepoznat priđe kolima koja su na ulici alarm se dernja ko lud! Nikda se ne dernja bez veze pa tako uredno oblajava i ptice, mačke, veverice i ostalo što im je u krvi.

7 hours ago, Red Nousse said:

Svaka radna disciplina se uci tako i stacionarno cuvanje ,pas mozda pokazuje naznake ili sta vec ali samo obucen cuva ,stacionarni cuvar jednako aktivna odbrana i da dodam izvorni sarci su prica za sebe  tu je sve drugo od copora do nacina drzanja ma sve ...inace pastiri su najbolji cuvari prostora .Stacionarni cuvar ima svoje parametre osnova je agresija iz terotorije ali ima tu jos svasta nesto ...to se uci ....a za tvog buldoga pustim ti pp.

Hvala !

Poslao sam ti pp.

1. pas je 7 mjeseci, tek zube promjenio (tj kuja)

2. stavite tablu na kapiju (ako vec niste)

3. ako imate pustenog psa u dvoristu, a otkljucanu kapiju, u koju moze svako da udje, to vam nije pametno, jer svako moze otvoriti kapiju, da pas izadje, i napravi cirkus, odluta, pogine....

4. stavite zvono na kapiju i zakljucajte kapiju, i onda vam nece niko uci nepozvan 

5. ukoliko zelite obucenog psa, imajte u vidu da URADJENOG psa, treba KONTROLISATI, a koliko vidim niko vam to ovde nije napisao, nego pisu kako probuditi agresiju kod psa (pozivajuci se na vremena prije jednu deceniju.....kad su psi bili isti kao i danas, u zavisnosti ko sta zeli od psa)

6. jeste cuvanje rasna karakteristika njemackih ovcara, no postoje psi, koji prirodom nisu zjalavi i ja licno takve i preferiram, jer je lajanje nerjetko odlika plasljivosti.

7. jedna od solucija bi bila da kujicu date nekome ko ima starijeg, obučenog psa u dvorištu, prosto da proradi. 

8. Imajte u vidu svakako da će uskoro ući u tjeranje (nadam se da ste upoznati da se kuja ne pušta na parenje na prvo tjeranje  i preporučujem sterilizaciju, ako nema predispozicije za produženje loze rase)

Sa srećom