Skoči na sadržaj

Fotografija

ORIJEN

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
159 odgovora na ovu temu

#1 Ban`s Angels

Ban`s Angels

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1602 postova

Postovano 14 November 2008 11:53

Ljudi jel neko cuo za ORIJEN hranu ! kao Nordish Canadska ovo ono. Pravi se od mesa 70% ! to inace u Canadu i USA normalno sam dal je to to i sto se uvozi kod nas tj nema je kod nas al mogu da je nabavim pa me zanima.
Veoma je rasprostranjena u Rusiji Ukrajini Britaniji imam je po ceni Royala.

par linkova
http://www.orijenpetfoods.co.uk/

http://www.championp...m/orijen/about/

Neki odgajivaci iz Bugarske kazu da je bolja od Royala ,nije problem u ceni ista je al kazu da se skoro sve lepi za psa i da ubedljivo od svih hrana ima manje izmeta od kad je koriste cak kaze veoma malo.

Sprema se na niskoj temperaturi kako bi svi sastojci ostali sto bolji i sto vise jer i sami znamo da se na viskoj temp. dosta vitamina i minerala izgube.

Ima onaj znak fazon zelenu jabuku ko kod nas dakle to se ne dobija lako a znaci da su svi sastojci genetski ne modifikovani i sa podrucja koja su cista i zemljisno i u vazduhu. Sve hrane su obogacene i Selenom.

Ima li ko saznanja vise o ovoj hrani

hvala !

evo cisto kog mrzi da skokne do linka ovog britanskog izvod pupy hrane sa cak 42% proteina !

The anatomical specialization of Puppies to a high protein meat based diet can be seen in the length of their gastro-intestinal tract, the development of their teeth and jaws, and their lack of the digestive enzymes needed to break down carbohydrate.

The Biologically Appropriate nutritional analysis for ORIJEN Puppy is high in meat proteins and fats, and very low in carbohydrate - exactly what Nature intended puppies to eat.

Organic calcium and phosphorus are naturally balanced for growing bones and teeth, and essential fatty acids - including DHA and EPA from fresh Lake Whitefish - nutritionally support immune and nervous system development.

Naturally occurring probiotic bacteria (micro organisms) promote healthy bacterial flora in the intestinal tract, and select botanicals help soothe, nourish and tone the digestive tract, and control insulin levels.

FRESH REGIONAL INGREDIENTS 
Deboned chicken, chicken meal, turkey meal, russet potato, lake whitefish, chicken fat, sweet potato, whole eggs, turkey, salmon meal, salmon and anchovy oils, salmon, natural chicken flavour, sunflower oil, sun-cured alfalfa, dried brown kelp, carrots, spinach, peas, tomatoes, apples, psyllium, dulse, glucosamine Hcl, cranberries, black currants, rosemary extract, chondroitin sulfate, sea salt.

TONIC HERBS AND BOTANICALS 
Chicory root, licorice root, tumeric root, funugreek, marigold flowers, sweet fennel, zea mays, peppermint leaf, chamomile flowers, dandelion, summer savory, rosehips.

ORGANIC MINERALS
Iron proteinate, zinc proteinate, manganese proteinate, copper proteinate.

PROBIOTIC MICROORGANISMS 
Dried Lactobacillus acidophilus fermentation product, dried Enterococcus faecium fermentation product.

PREMIUM VITAMINS
Mixed tocopherols (source of vitamin E), choline chloride, vitamin A, vitamin D3, thiamine mononitrate, vitamin B12, folic acid, biotin. 

GUARANTEED ANALYSIS 
Protein 42.0% 
Fat 20.0% 
Carbohydrate 18.0% 
Moisture 10.0% 
Fiber 2.5% 
Calcium (min.) 1.6% 
Calcium (max.) 1.8% 
Phosphorus (min.) 1.4% 
Phosphorus (max.) 1.6% 
Omega-6 3.0% 
Omega-3 1.0% 
Glucosamine 500 mg/kg 
Chondroitin 150 mg/kg 
Microorganisms 80M cfu/kg 
pH 5.0 
Ash (min.) 6.5% 
Ash (max.) 7.0% 

BOTANICAL ANALYSIS 
Chicory root 700 mg/kg 
Licorice root 500 mg/kg 
Fenugreek 350 mg/kg 
Marigold flowers 350 mg/kg 
Sweet fennel 350 mg/kg 
Peppermint leaf 300 mg/kg 
Chamomile flowers 300 mg/kg 
Dandelion 150 mg/kg 
Summer savory 150 mg/kg 
Rosehips 150 mg/kg

VITAMINS 
Vitamin A 34 kIU/kg 
Vitamin D3 2.0 kIU/kg 
Vitamin E 400 IU/kg 
Vitamin K 2.5 IU/kg 
Vitamin B12 460 IU/kg 
Thiamine 65 mg/kg 
Riboflavin 55 mg/kg 
Niacin 248 mg/kg 
Pan. acid 46 mg/kg 
Pyridoxine 30 mg/kg 
Biotin 0.46 mg/kg 
Folic acid 3.5 mg/kg 
Choline 3550 mg/kg 
Ascorbic acid 65 mg/kg 
Beta carotene 0.66 mg/kg

AMINO ACIDS
Taurine 0.22 mg/kg 
T. Lysine 1.9% 
T. Threonine 1.8% 
T. Methionine 1.0% 
T. Isoleucine 1.8% 
T. Leucine 2.0% 
T. Valine 2.0% 
T. Arginine 3.2% 
T. Phen. 1.6% 
T. Histidine 1.1 
T. Cystine 0.5% 

MINERALS
Sodium 0.3% 
Chloride 0.5% 
Potassium 0.6% 
Magnesium 0.09% 
Sulphur 0.4% 
Iron 250 mg/kg 
Zinc 204 mg/kg 
Copper 24 mg/kg 
Manganese 24 mg/kg 
Cobalt 0.55 mg/kg 
Iodine 4 mg/kg 
Selenium 0.38 mg/kg

#2 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 14 November 2008 12:56

Prema sajtu Dog Food Analyses
http://www.dogfoodanalysis.com

Orijen je jedna od najbolje ocenjenih hrana u svetu, sa dodeljenih 6 zvezdica.
Svega 24 formula je dobilo ovu najbolju ocenu (od toga 5 su od Orijena).
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... .php/cat/8

Sa 5 zvezdica ocenjeno je 55 formula, niti se tu nalazi Royal Canin, niti bilo koja druga toliko hvaljena a preskupa hrana koju mozemo kupiti u Srbiji:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... .php/cat/8

Ista je situacija sa formulama ocenjenih sa 4 zvezdice - 160 vrsta - ni tu nema Royala, kao ni ostalih hrana koje mozemo nabaviti kod nas:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... .php/cat/4

Royal se pojavljuje tek u grupi formula ocenjenih sa 3 zvezdice - zajedno sa jos 411 vrsta:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... /5/page/16
Tu su jos neke vrste koje mozemo kupiti kod nas.

Da li mozes da saznas cenu Orijena po kojoj se prodaje u Bugarskoj?
Od nedavno se prodaje i u Madjarskoj, pa cu pokusati da saznam cenu tamo.

#3 Ban`s Angels

Ban`s Angels

Hero Member

• Members
  • 1602 postova

Postovano 14 November 2008 16:32

Cena 65-70 eura.
sto se tice analiza gledao sam i to i izgooglao preko 2 sata sto foruma sto raznih informacija i po svima ovo je usper hrana.
Mene samo zanimaju iskrena i licna iskustva ljudi sa nasih prostora ili bar naseg govornog podrucja.
javi kolko kosta u Hungary !

#4 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 5472 postova

Postovano 16 November 2008 01:47

Orijen je,kao sto rece Danijela,jedna od najboljih hrana na svetu,bez sumnje.Ona je vec trebala da se pojavi na trzistu Balkana,ali nije dogovoreno iz dva razloga.Prvi je sto prodajna cena nije mogla da bude ispod 80e po dzaku jer tako trziste diktira.A drugi je sto ima dosta proteina i pitanje je kako ce se to odraziti na nase pse,narocito oni koji jedu hranu sa maksimalno 32% proteina.

Medjutim,na Balkanskom trzistu ce se veoma brzo pojaviti jos jedna hrana koja ima 6 zvezdica i koja je pristupacnija iz vise razloga.
Prvi i osnovni je cena.Npr. dzak od 13,7 kg(znate i sami da Ameri ne mere u kg nego u paundima ili kako se vec kaze) kostace nepunih 50e :shock: :!: :D sto je vise nego pristupacna cena ili bolje receno jeftinije od Royala i slicnih hrana.
Razlog sto je ovako jeftina je taj sto hrana ide direktno iz Amerike,bez posrednika i sto ce zbog probijanja trzista proizvodjaci formirati posebnu cenu za ovaj deo Evrope.

Drugi razlog je taj sto hrana ima standardno proteina koliko i "nase" hrane ali je daleko veci procenat svarljivosti ili sto rece Bukovski za Orijen,hrana se bukvalno lepi psima i kolicina izmeta je mala.Razlika je znaci samo sa Orijenom u proteinima,ali ova hrana(jos ne znam ime) je totalno na prirodnoj bazi zato i ima 6 zvezdica.

Dakle,prosto receno,blago nasim psima :D

#5 aboneel

aboneel

Newbie

• Members
  • 133 postova

Postovano 16 November 2008 09:18

Tako je hrana ce uskoro biti na nasem podneblju ali nesmem da otkrivam nista konkretno osim da se pocetak prodaje ocekuje oko polovine decembra.

#6 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 16 November 2008 17:16

Eto,nisam jedini upucen,ima i drugih :wink:

#7 Arcibald B.

Arcibald B.

Newbie

• Members
  • 37 postova

Postovano 19 November 2008 12:55

Ako nije problem da kazete o kojoj hrani je rec? Kao i ko ce biti distributer iste? Gde bih mogao da je nabavim?

Cena od 50eura je krajnje pristupacna za tako jednu kvalitetnu hranu. Moram reci da nisam nikada gledao ove studije i analize hrane, dok to nije postavila Danijela na ovom topiku, pa su me ovi podaci iznenadili.

Cak i dati novac za Orijen hranu, koja ima 42% proteina nije promasena investicija. Ja imam tromesecnu Kali, stene dobermana i jos uvek joj ne dajem granule, jer trazim nesto novo. Gotovo sve sam probao sa svojim prethodnim psom, bio manje i vise zadovoljan kao i svi, ali ovo deluje obecavajuce! Ako je vi nabavljate, javite kako i kojim putevima da vidim mogu li i ja. :)

#8 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 20 November 2008 20:15

Po najnovijim informacijama,hrana u Evropu stize oko 1.12. Potrebno je da se urade neke analize kvaliteta tako da ce na trzistu Srbije da bude sredinom decembra.
Inace hrana je bez zrnevlja,kukuruza i pirinca...dakle osnovni sastojak je meso pa otuda i velika iskoriscenost hrane.A dodaci mesu su voce i nesto malo povrca,dakle potpuno prirodno.Hrana plus sadrzi probiotike,minerale uklopljene u proteine,bobice koje pospesuju urinarni trakt...

#9 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 20 November 2008 20:35

Evo i meni stigle cene Orien hrane po kojoj se prodaje u Madjarskoj.

Bukvalno, mail mi je stigao ovakav:

Abouth the Orijen food! Its not a cheap food, but its very good. My dogs
changed in a short time. Every fat changed to muscle, the hair is
very shining and the nose its beautiful, shining and health.

So the price is in 3 category, 1 bag, 3 bag or 4-5 bag, of course the
4-5 bag is the cheapest.
20 kg Adult cost 15000 FT its round 60 Euro
Puppy 13,5 kg its 11000 Ft round 40 Euro
and the 6 fish 13,5 kg 13400 Ft round 50 Euro

pa ako dobro razumem, cene su svrstane u 3 katerogirije, u zavisnosti od kolicine koju kupujete.
Mislim da su ovo najpovoljnije cene, kada se uzima 4-5 vreca:

- 20 kg. Adulta je oko 60 eura
- 13.5 kg Puppy je oko 40 eura
- 13.5 kg hrane od ribe je oko 50 eura.

Ostalo razumete, samo reci pohvale za Orijen. Ove cene opet nisu visoke u poredjenju sa hranom daleko losijeg kvaliteta koja se prodaje kod nas, a slicne je cene.

#10 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 20 November 2008 20:53

Da,to je cena za orijen u Madjarskoj ali ako se uzima 4-5 vreca.Ako se uzima manje cena je dosta veca.U Srbiji bi bila jos skuplja jer se kod nas vise placa carina i porez :?

Inace,hrana je odlicna,ne bi imala 6 zvezdica da je suprotno.Ja sam citao po internetu o njoj,jedina zamerka je ona koju sam vec naveo,velika kolicina proteina.Kazu,da ta kolicina proteina u potpunosti odgovara samo odraslim psima malih pasmina,a da kod mladih pasa malih pasmina,mladih i odraslih pasa srednjih i velikih pasmina moze da izazove odredjene probleme sa zglobovima,bubrezima...ne mora da znaci ali moze.

#11 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 20 November 2008 21:01

Evo i jedan clanak koji govori koliko proteina treba da bude u ishrani pasa.

http://www.drsfoster...cle.cfm?aid=459

#12 aboneel

aboneel

Newbie

• Members
  • 133 postova

Postovano 20 November 2008 21:15

Ja sam skoro razgovarao sa prijateljem iz Budimpešte i on mi je rekao za cene Orijena i one su malo vece u proseku za 10 eura od ovde navedenih. Ali bez sumnje to je vrhunska hrana za pse.
A sto se tice proteina hrana koja zadovoljava velike energetske potrebe steneta divovske pasmine je mac sa dve ostrice. Visoka energetska vrednost od preko 4000 kcal/kg, visoko probavljivim proteinima, netopivim mineralima, moze u fazi od drugog do šestog meseca izazvati ozbiljne probleme sa zglobovima.

#13 kokan

kokan

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 319 postova

Postovano 20 November 2008 23:04

Sta bi na kraju??? Dobra ili losa hrana??? Vidim da je ocenjena sa 6 zvezdica tj da je superpremium hrana a opet sada ne valja sto ima visok sadrzaj proteina! Sada mi nista nije jasno!!!! :cry:

#14 avaforst

avaforst

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 863 postova

Postovano 21 November 2008 12:21

Ni meni nije jasno kako je dobila 6 zvezdica ako postoji mogucnost da sjebe zglobove? Ako ima neko stvarno strucan po ovom pitanju nek da odgovor ! Unapred hvala

#15 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 21 November 2008 14:04

Da se razumemo,Orijen je vrhunska hrana,ali ono stvarno vrh,ali pri tome govorimo o njegovom sastavu i vrsti namirnica koje sadrži.
Kao što kažu istraživanja i rezultati na stranici koja se spominje,kvalitet sastojaka koji se koriste u njenom nastajanju je apsolutno neupitan i besprekoran.
Znači ona je po svom sastavu nešto o čemu nažalost "premium i superpremium" hrane koje mi trenutno na tržištu imamo,mogu samo da sanjaju,tj o kojima mi nažalost kupujući tu istu hranu koja trenutno postoji na našem tržištu,pa nažalost čak i one koje se jako visoko kotiraju kao royal,možemo samo sanjati.
Orijen je neosporivo i dan danas jedna od najkvalitetnijih hrana za pse ikada napravljenih,no problem sa Orijenom ,ako ga uopste možemo nazvati problemom,je taj što je on prvi uz Innovu Evo krenuo sa proizvodnjom grain free(hrana bez žitarica i sl),i tu razliku nadomestili su visokim procentom proteina što se u prvi mah učinilo odličnim rešenjem,ali....
Znam da ćete sada reći kako ja nisam stručan,ali ja i nepišem svoja licna iskustva niti zaključke,nego kao i vi čitam najnovija istraživanja,i pratim sve što može pomoći meni kao i drugima u odgoju i suživotu sa psima,a da ne spominjem da poznajem i sarađujem sa nekim starim odgajivačima iz inostranstva koji su imali prilikuda koriste ovu hranu i znam kakva su i njihova iskustva po tom pitanju.
Eto,samo ako na toj stranici koju čitate,otvorite poglavlje o Orijenu(kliknete na orijen),i to baš o tome za štenad i mlade pse,videćete da su i vodeći eksperti koji su radili istraživanja i ostale agencije za analizu hrane,naveli taj problem,da nije nikako adekvatan za pse u razvoju,ili pse sa problemima u radu bubrega(koji se nažalost manifestiraju često tek tada kada se sa takvom hranom krene).
na prvi pogled delovalo je idealno što sadrži toliko proteina,i dan danas ,kao što vidite samo 24 prozvoda odgovaraju standardu od 6(ili eventualno5) zvezdica,dok npr Royal canine i ima većinom 1 ili gde god koji proizvod sa 2 (.Žalosno ali istinito)

Ono što sam ja hteo reći,da mi ,tj ja i mnogi već godinama pokušavamo da dodjemo do proizvoda sa 5 ili 6 zvezdica,ali po nekoj prihvatljivoj ceni,nažalost još se ni 1 takav nije pojavio,ali hoće,tj dolazi.
Neću govoriti više o kojem se proizvodu radi jer on tu nijetema,mogu vam samo reći da se nalazi među ova 24 sa 6 zvezdica,a nakon dugotrajnog ispitivanja tržišta,odlučeno je da će baš zbog svog prihvatljive kolicine masti i belančevina to biti taj proizvod. Jer nažalost Orijen kao i Innova Evo,prihvaćenii su najčešće od vlasnika patuljastih i malih rasa,dok vlasnici srednjih,velikih a posebno gigantskih pasmina,baš zbog svega ranije navedenog,oklevaju,i najčešće (gotovo u 80% od onih koji koriste grain free hranu a to je danas većina ljudi u zapadnim zemljama) ne koriste Orijen niti Evo,kako zbog istraživanja kako i zbog negativnih licnih iskustava kada su mladi psi u razvoju ili bolesni (psi osjetljiivi na toliki proteinski udeo) u pitanju.
Ja mogu samo da kazem da kada sam dobio ovu vest da je dogovor konačno sklopljen i hrana po prvi put dolazi na naše tržište i da će cena biti relativno prihvatljiva(pogotovo jer je hrana sam vrh,za razliku od npr Royala koji je daleko od toga, a znamo koiko košta),bio sam oduševljen jer ja odgajam šarplanince,a većina zna da je to velika rasa,ali i moji prijatelji koji imaju labradore rotove i sl,svi znaju da je toliki proteinski udeo neprihvatljiv,ali naravno sve zavisi od vlasnika i njegovog izbora,ja licno želim samo najbolje za svoje pse.

Orijen je znači vrhunska hrana,sastav i kvalitet namirnica koje koriste besprekoran,način čuvanja i pripreme te hrane,upravo zato ima 6 zvezdica,ali nažalost nije prilagođen za većinu pasa,tj za veće pasmine,a pogotovo pri tom,ponavljam mlade pse,i pse osetljive na toliku količinu proteina.
Hrane koje su se pojavila nakon Innove Evo i Orijena,a koje su grain free i koje takođe koriste samo vrhunske namirnice,pa su zato isto rangirane među ona 24 najbolja proizvoda sa 6 zvezdica,znači hrane tog tipa,ali novijeg porekla,su upravo poučene tim problemom sa proteinima,spustile tu kolicinu na normalnu,tj onu koja je optimalna,i naravno ubacili druge izuzetno kvalitetne dodatke tipa bobica,probiotika,lekovitog bilja,algi,zdravih ugljenohidrata,minerala i slično,da bi izbalanisrali sastav i dobili isto što i Orijen i Evo, kvalitetom ,a naravno mnoge su tim dodacima tipa cikorije i sl,otišle i još korak dalje,i naravno napravile optimalan balans i količinu proteina prilagodile većini pasa.

Eto,a koga zanima više,neka protčita one članke koje sam ja juče postavio o potrebama za proteinima i poredi ih sa Orijenovim(ili ako nađete nove ,druge drugih autora,i videćete da ni u jednoj nije normalno da pas koristi hranu sa preko 40% proteina pa čak ni oni najaktivniji,najotporinji i najzdraviji tipa pasa koji i dan dans aktivno vuku sanke na aljasci)).

#16 Ban`s Angels

Ban`s Angels

Hero Member

• Members
  • 1602 postova

Postovano 21 November 2008 18:50

Sve u svemu odlicna hrana ispade Orijen ! Ako je problem visok procenat proteina lako se sa nekom tipa pro pan moze mesati 50 = 50% i dobiti vrh !!! Aj posto tolko izreklamira tu novu hranu reci bar kako se zove da izgooglamo i za nju sve sto treba i reci cenu valjda ce biti do 50 eura ? I ko je uvoznik :)

p.s. kad trebam nesto da uvozim ako si slobodan da te angazujem kao PR menadzera :P dobar si

#17 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 21 November 2008 20:07

Ako je problem visok procenat proteina lako se sa nekom tipa pro pan moze mesati 50 = 50% i dobiti vrh

To je greska :!: Time samo srozavas Orijen i druge hrane sa 6 zvezdica jer Pro Plan je hrana koja ima svega jednu zvezdicu i ne vredi nicemu kao i ostale na nasem trzistu :!:

Da ne bilo da ja kudim Orijen zbog neke druge hrane evo cinjenica koje su sami proizvodjaci napisali.

Dakle,Orijen riba,obratite paznju na sledecu recenicu.Znaci poslednja recenica u tekstu dole "The protein and calcium content ....", ili u prevodu "Udeo proteina i kalcijuma u ovoj hrani veoma je visok posebno za štenad,i može biti odgovarajuć samo za odrasle(zrele) pse,posebno kada je reč o velikim rasama"

Evo i direktnog linka
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... 1284&cat=8

Evo ga i Orijen adult,ovde obratite paznju na pretposlednji deo,koji kaže "The only caution..."
Što u prevodu znači " jedinu zamerku i oprez koji bismo pomenuli kada je reč o ovoj hrani je da ovolika količina proteina može da odgovara samo odraslim psima,a posebno ako se radi o velikim rasama"
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... =915&cat=8

a evo i orijen puppy i puppy large(što znači da tra hrana nikako nije prilagođena štencima velikih rasa kao što na njoj piše) takođe imaju tu rečenicu,evo linkovi

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... =915&cat=8
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... =913&cat=8

i nakraju orijen senior sa istim problemom,a da napomenem dauglavnom stariji psi ,bez obzira na rasu,ako nemaju perfektne bubrege sa ovim pogodite kako će da završe
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... =913&cat=8

#18 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 21 November 2008 20:26

Mozda bi se dodavanjem kuvanog pirinca - rize (ugljeni hidrati) mogao promeniti udeo proteina, tj. srazmerno se smanjiti?

#19 Babic Dragan

Babic Dragan

Hero member

• Members
  • 5472 postova

Postovano 21 November 2008 20:33

Ne znam... ja sto sam citao te americke zakljucke o hrani za pse oni kazu da kukuruz,zrnevlja,riza...nisu dobri za ishranu pasa.Nijedna od ovih hrana sa 5 ili 6 zvezdica nema rizu dok ove sa jednom imaju gotovo sve.

#20 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 21 November 2008 20:43

Ma ne znam ni ja, razmisljam. Ako su u pravu, pas bi u prirodi jeo samo meso, znaci procenat proteina bi opet bio jako visok. Kako mu u prirodi ne bi smetao?