Srdjan Popovic

Da li kupiti pit bulla?

Recommended Posts

E ovako prvo da se predstavim
Ja sam Srdjan Popovic i zivim u Banja Luci.Zelja mi je da uzmem pit bulla ali kako neki kazu to su vrlo prgavi psi.Imam 16 godina i cesto se bavim fizickom aktivnoscu.Sto znaci da bi cesto izvodio psa na trening.Takodje cuo sam da su oni raznom socijalizacijom jako fini psi.Pa eto treba mi misljenje nekog iskusnog.Imam malu sestru od 5 godina pa vjerovatno zato i pitam!

Hvala!

I jedna sugestija ....ispod tvoje teme koju si pokrenu je tema o apbt mislim da je 24 deo ....tu ima tekstva na kilo ......tu je izvaredna ekipa koja organizuje manifestaciju na Kostunjaku .....tu ti je sve o pitovima jednostavno procitaj ......srecno.

sreca pa je od banja luke do kosutnjaka 2 ulice, zacas ce stici da baci pogled :D   srdjane naravno procitaj temu o pitovima , a i o nekoj drugoj rasi eventualno, da bi mogao da uporedis osobine i vidis koji ti najvise odgovara :) 

malo off topic ---- znas iz stripa alan ford kad broj jedan kaze bob roku da obidje njujork, (u potrazi za necim jel)  a bob rok kaze "sreca pa je njurok selo s 2 ulice i 3 kucerka, zacas cu ga obici " :DDD ------ 

naravno treba procitati i edukovati se, ne samo o pit bulu nego i jos nekoj rasi.  srdjane ,  veci broj rasa voli da bude aktivan i svakako bi im se svidelo da svaki dan trce i treniraju :) 

Znate kako.Ja za price o pit bulllovima uopste ne vjerujem.Ako cemo iskreno prije bi ti ujela pudlice nego pit bull.Problem je u tome sto su ljudi navikli da pit bull bude glavni krivac za sve zato sto je uzgajan za borbe.Ja pit bullove obozavam i narucio sam sebi jednog maloprije.Ali volio bi jos neko misljenje o rasama koji bi po mojim karakteristikama pristajale

Hvala!

Znate kako.Ja za price o pit bulllovima uopste ne vjerujem.Ako cemo iskreno prije bi ti ujela pudlice nego pit bull.Problem je u tome sto su ljudi navikli da pit bull bude glavni krivac za sve zato sto je uzgajan za borbe.Ja pit bullove obozavam i narucio sam sebi jednog maloprije.Ali volio bi jos neko misljenje o rasama koji bi po mojim karakteristikama pristajale

Hvala!

Srecno sa malcem i otvori mu topic kad stigne u delu foruma predstavite svoje pse.

Nemoj da mu dajes drogu i bice super pas, moj se totalno promenio otkad sam poceo da mu dajem povremeno kokain, poceo je da rezi na komsije i da se sav nakostresi kad ih vidi, ozbiljan problem ...

Hvala!

Istina samo kad pit bull ugrize napravi po  500 savova,a pudlica te cokne i to je to.Nemoze se nijedan pas usporedjivati sa pitovima koji potjecu od sampiona,pravom pitu je cilj ubiti,a ostalim psima da dominiraju situacijom.

Ja bih vam savetovala da se odlucite ( ako vec zelite takvog psa) za ovog minijaturnog.

24118657zg.jpg

Ovaj mali je najbolji drugar i genijalan pas, inteligentan, druzeljubiv, jes da se ljudi prepadnu misleci

da ce biti nezgodan kad poraste, ali to je  verovatno vise zbog vlasnika kome jedan deo lica istetoviran,

medjutim i gazda i ovaj decak su genijalni. Nije tako brz kao ovaj moj, ali ga uvek ceka na krivini i ipak

on dohvati stap ili loptu  i onda to ne nosi svom gazdi nego donosi meni jer zna da sam ja bacila.

Ma neodoljivo celjade. (heart)

Hvala!

Jeste, ljudi su navikli da pitolino bude glavni krivac i kad jeste i kad nije, vole ljudi tako "ijaooo strasno strasno..." ali takodje i zbog raznoraznih vlasnika pitova koji nemaju predstavu sta i koga imaju u rukama pa tako tvrde pre ce pudlica nego pit....

Ja u "jao jao strasno" price o pitovima takodje ne verujem, ali imam ipak predstavu, izmedju ostalog i zahvaljujuci jednom :inlove:  pitu koji je davno davno dopao mojih ruku o tome sta su i ko su.  Ni savrseno socijalizovan pit sa kojim se radilo prvih sest sedam meseci sve perfektno da bude pit ljubimac nece a ni ne treba da porekne ono sto ima u genima zahvaljujuci selekciji. Znamo kakva je ili kakva je bila.

Dakle, postoje izvesna ogranicenja u komunikaciji i druzenju sa ostalim psima.Taj  :wub:  muzjak, bio je savrseni drugar sa mojim psom, sa kojim je odrastao tih prvih sest meseci pa se onda ponovo sreo kada su mu bile dve godine ali to je bilo nesto neponovljivo, dok su za ostale pse u setnji vazile mere opreza i ogranicenja. 

Kod pita dvostruko vise vazi bolje spreciti nego leciti, jer to kako izgleda leciti posle pita lepo je kratko sazeo vinko. 

Za pita je neizmerno vazno adekvatno izbijanje energije, super su bull sportovi kako radi drustvo na Kosutnjaku  (clap) . Imati pita koji ce izlaziti u setnju podrazumeva odlicno odradjenu poslusnost. 

Takodje, trebalo bi da ga dobiju u ruke samo mudri, trezveni i hladnokrvni ljudi koji imaju umece samokontrole a takodje i kontrole svog psa. Kada bi bila ispunjena ta tri uslova - pas zdravo u bull sportovima izbijene energije, poslusan u rukama coveka koji zna sta ima i kontrolise se prvo on, bilo bi daleko manje onoga "jao strasno, pit je kriv i kada nije". 

Edited by Tuncay

Jeste, ljudi su navikli da pitolino bude glavni krivac i kad jeste i kad nije, vole ljudi tako "ijaooo strasno strasno..." ali takodje i zbog raznoraznih vlasnika pitova koji nemaju predstavu sta i koga imaju u rukama pa tako tvrde pre ce pudlica nego pit....

Ja u "jao jao strasno" price o pitovima takodje ne verujem, ali imam ipak predstavu, izmedju ostalog i zahvaljujuci jednom :inlove:  pitu koji je davno davno dopao mojih ruku o tome sta su i ko su.  Ni savrseno socijalizovan pit sa kojim se radilo prvih sest sedam meseci sve perfektno da bude pit ljubimac nece a ni ne treba da porekne ono sto ima u genima zahvaljujuci selekciji. Znamo kakva je ili kakva je bila.

Dakle, postoje izvesna ogranicenja u komunikaciji i druzenju sa ostalim psima.Taj  :wub:  muzjak, bio je savrseni drugar sa mojim psom, sa kojim je odrastao tih prvih sest meseci pa se onda ponovo sreo kada su mu bile dve godine ali to je bilo nesto neponovljivo, dok su za ostale pse u setnji vazile mere opreza i ogranicenja. 

Kod pita dvostruko vise vazi bolje spreciti nego leciti, jer to kako izgleda leciti posle pita lepo je kratko sazeo vinko. 

Za pita je neizmerno vazno adekvatno izbijanje energije, super su bull sportovi kako radi drustvo na Kosutnjaku  (clap) . Imati pita koji ce izlaziti u setnju podrazumeva odlicno odradjenu poslusnost. 

Takodje, trebalo bi da ga dobiju u ruke samo mudri, trezveni i hladnokrvni ljudi koji imaju umece samokontrole a takodje i kontrole svog psa. Kada bi bila ispunjena ta tri uslova - pas zdravo u bull sportovima izbijene energije, poslusan u rukama coveka koji zna sta ima i kontrolise se prvo on, bilo bi daleko manje onoga "jao strasno, pit je kriv i kada nije". 

(thumbup)

Mene samo zanima namjena tog pita? Kako cete kupiti mislim odabrati tog pita, na osnovu cega? Na osnovu rodovnika, e pa to nisu izlozbeni kerovi a ako se gledaju titule koje taj pas ima u rodovniku i ako je selekcija dobro uradzena, a vi zadovoljni njegovim rodovnikom jer je od extra predaka i gle cuda nakon 8-9 mjeseci taj isti pas koji se je igrao u parku sa psima odjednom proradi i pocne da se bije. Ja mislim da ljudi treba da razgranice sta zele kada kazu hocu pita, niko ne zeli stene od hladnog pita svi se furaju na predke tih pasa a voljeli bi da imaju super smirenog psa da je dobar u parku sa svim psima. Ovo je moje subjektivno misljenje kada je pit u pitanju, to je rasa kuju veoma cijenim samo ljudi trebaju da upoznaju sta je pit. Neko je stotinama godina pokusavao da napravi pita takvog kakav je zahvaljujuci opet selekciji, a sada bi bakice da u parku vodaju pita.

Pit ima hiljadu i jednu super osobinu zbog koje ga moze voleti covek koji bezi od njegove istorijske namene kao djavo od krsta.

Jedino sto ako se zbog te hiljadu i jedne druge osobine odluci da ga uzme, onda mora da se pomiri i sa time sto mu je selekcija i preci predala u genima. 

Ko zeli smirenog psa koji ce biti dobar sa ostalim psima u parku ili ce ih ignorisati neka ne uzima pita. To je jasno kao dan. Ako ga ima i vodi ga u park a ima takvih ljudi i takvih pitova, onda mora da racuna da ce uglavnom druge pse izbegavati. 

Ne znam, ne razumem se toliko ali ne znam ni da li uopste moze da se nadje garantovano hladni pit, odnosno stene sa hladno garancijama. Ima ljudi koji bi rado bas takvog uzeli. 

Za takve je onda staford...nista drugo no apsolutno hladan pit,iako ima izuzetaka

Svi bi pita jer zajebano zvuci al niko nema zivaca da se nosi sa njim 

Kao stene pa cak ni kao odrastao ne moze da se nadje garantovano hladan,jer neki prokinu cak i tek sa nekoliko godina starosti dok neki pocnu i kao jako mali stenci da budu izuzetno agresivni

Naravno postoje zapadnjacke alternative ugl. plavi ''pitovi'' mada sve je to mesano i popularizovano pod netacnim nazivom,ali zbog toga  laik ce pre reci da je to od 30kg pit nego kad vidi cistokrvnog od 16kg

Ljubitelji pita kao ljubimca ulaze u kontradiktornost tražeći štene sa pedigreom. Žele psa za šetnju parkom i igranje sa drugim psima , a upravo dobar pedigre (ako je tačan) to sve onemogućava , ili u najmanju ruku dovodi u pitanje. Zbog drugačije selekcije , dobar pedigre kod pita ne znači da mu je deda bio ljepotan kao kod staforda već neustašiv borac , sto je i način na koji je ostavio dobar pedigre potomcima.

Sad Ameri šetaju nekakve zombije , takozvane xxx " pitove " koji osim izgleda (a i to donekle) nista sa pitovima nemaju. Pse u kojima je ubijen svaki instinkt. Zanimljivo je zasto ljudi koji zele samo ljubimca uopste rizikuju sa pitom , kad vec ima razblazena pit verzija na trzistu (staford).

Ovo se NE odnosi na one koji zele radnog pita u treningu , to jest sportiste kojima treba pas koji će da ih prati , trčanje , duge setnje , zdrav zivot itd ... nego na upravo ove koji žele samo lagane šetnje , igranje sa drugim psima u parku , a za to uzmu tempiranu bombu kojoj treba aktivnosti kao za dva psa druge rase.

I kao da samo to nije već previše nego još traže pedigriranog pita , znači ono štene u kom je vjerovatnoća da se probudi zov predaka još i veća. Naravno ako i kad se to desi , za samo suzbijanje tog instikta izmedju ostalih stvari potrebna je pojačana aktivnost i trening , za koji opet prosečan čovjek pun obaveza nije spreman , a kažem tražio je psa za šetnju po parku sa drugim psima.

Opet kažem ovo se odnosi na lagane rekreativce koji uživaju da im se pas igra sa drugima bez bojazni. Zašto se takvi odlučuju na pita , kad kao što rekoh ima čak i eksterijerno ljepša (i neuporedivo mirnija) pit verzija na tržištu a to je staford.

Opet se dolazi do kontradiktornosti , a to je da ljudi kupe pita i pretvaraju ga u staforda , jer neminovno je da će nekoliko generacija pita drzanih kao ljubimci bez treninga u stanovima , dovesti do toga da oni postaju vremenom krupniji , inertniji , pasivniji , jednom rječju pretvaraju se u staforde. Zašto prolaziti kroz taj proces kad već imamo gotov proizvod u vidu staforda za te namjene?

To je sve zbog te fame oko pita , pa ga ljudi žele usput mjenjanjući mu ne samo prirodu i karakter nego i izgled. Ne kažem da pit treba da bude u 4x4 , ali sigurno je da ne treba ni da dijeli ovu zlosrećnu sudbinu ostalih rasa koje su pretvorene u zombije , i to pazite ne samo karakterno nego i fizički , pogledajte engleskog buldoga na šta to danas liči , a pogledajte kakav je bio prije 100 godina.

U svemu ovome ljubitelji pitova u izvornom obliku su se našli na muci , kako ga sačuvati u urbanim sredinama , svijet je krenuo dalje , borbe su zabranjene , čak u nekim sredinama u EU i sami pitoliki psi. Jedini način je spartanski trening i ukrstanje manjih pedigriranih primjeraka , da se izbjegne ovaj najnoviji trend gigantizma i " pitova " od 40 ili 50 kilograma.

Edited by Bobbi

Ljubitelji pita kao ljubimca ulaze u kontradiktornost tražeći štene sa pedigreom. Žele psa za šetnju parkom i igranje sa drugim psima , a upravo dobar pedigre (ako je tačan) to sve onemogućava , ili u najmanju ruku dovodi u pitanje. Zbog drugačije selekcije , dobar pedigre kod pita ne znači da mu je deda bio ljepotan kao kod staforda već neustašiv borac , sto je i način na koji je ostavio dobar pedigre potomcima.

Sad Ameri šetaju nekakve zombije , takozvane xxx " pitove " koji osim izgleda (a i to donekle) nista sa pitovima nemaju. Pse u kojima je ubijen svaki instinkt. Zanimljivo je zasto ljudi koji zele samo ljubimca uopste rizikuju sa pitom , kad vec ima razblazena pit verzija na trzistu (staford).

Ovo se NE odnosi na one koji zele radnog pita u treningu , to jest sportiste kojima treba pas koji će da ih prati , trčanje , duge setnje , zdrav zivot itd ... nego na upravo ove koji žele samo lagane šetnje , igranje sa drugim psima u parku , a za to uzmu tempiranu bombu kojoj treba aktivnosti kao za dva psa druge rase.

I kao da samo to nije već previše nego još traže pedigriranog pita , znači ono štene u kom je vjerovatnoća da se probudi zov predaka još i veća. Naravno ako i kad se to desi , za samo suzbijanje tog instikta izmedju ostalih stvari potrebna je pojačana aktivnost i trening , za koji opet prosečan čovjek pun obaveza nije spreman , a kažem tražio je psa za šetnju po parku sa drugim psima.

Opet kažem ovo se odnosi na lagane rekreativce koji uživaju da im se pas igra sa drugima bez bojazni. Zašto se takvi odlučuju na pita , kad kao što rekoh ima čak i eksterijerno ljepša (i neuporedivo mirnija) pit verzija na tržištu a to je staford.

Opet se dolazi do kontradiktornosti , a to je da ljudi kupe pita i pretvaraju ga u staforda , jer neminovno je da će nekoliko generacija pita drzanih kao ljubimci bez treninga u stanovima , dovesti do toga da oni postaju vremenom krupniji , inertniji , pasivniji , jednom rječju pretvaraju se u staforde. Zašto prolaziti kroz taj proces kad već imamo gotov proizvod u vidu staforda za te namjene?

To je sve zbog te fame oko pita , pa ga ljudi žele usput mjenjanjući mu ne samo prirodu i karakter nego i izgled. Ne kažem da pit treba da bude u 4x4 , ali sigurno je da ne treba ni da dijeli ovu zlosrećnu sudbinu ostalih rasa koje su pretvorene u zombije , i to pazite ne samo karakterno nego i fizički , pogledajte engleskog buldoga na šta to danas liči , a pogledajte kakav je bio prije 100 godina.

U svemu ovome ljubitelji pitova u izvornom obliku su se našli na muci , kako ga sačuvati u urbanim sredinama , svijet je krenuo dalje , borbe su zabranjene , čak u nekim sredinama u EU i sami pitoliki psi. Jedini način je spartanski trening i ukrstanje manjih pedigriranih primjeraka , da se izbjegne ovaj najnoviji trend gigantizma i " pitova " od 40 ili 50 kilograma.

Ljudi traze stene sa pedigreom jer zele da im pas bude zdrav, da znaju da mu roditelji nisu bili bolesni,

a normalan covek zeli i da vidi te roditelje , a narocito leglo i pod kojim i kakvim uslovima se kuja ostenila

i kako se postupa sa stencima, kako zive, kako se vlasnik brine o njima, a to bi znacilo da stene mora da ime

"pedigre".

Ovo " cak u nekim sredinama" danas je 3/4 Evrope sa tendencijom da se ide na 100%, kao i sa zabranom

pusenja.

Mnogo , zapravo skoro 90% rasa izgubilo je znacaj i namenu koju su nekada imali,a to bi znacilo da

postoje samo radni psi ( tu svakako nisu nekakve borbe i okrsaji), a tu je mozda samo 8% pasmina.

Psi , cuvari stada, zapravo vise ne postoje jer ni stada vise nema. Ja sam nedavno razgovarala sa

jednim ovcarom ( Nemacka) koji ima neka tri psa , mesanca, zlatna stvorenja, pitala sam ga zasto nema

recimo bordera ( granicni koli, specijalac) a on mi kaze da nije valjda poludeo da daje 3000 evra za tri steneta

koja pojma nemaju sta i kako da rade, ako vec stenci koje njegova kuja dobija ( sve mesanci Bog te pita cega)

uce vec od svoje majke kako se stado cuva.

Danas covek zeli psa kao drugara, drustvo, pratioca, zivotnog saputnika i sapatnika tako da ce odredjene

rase izgubiti svaki smisao pa ce ili biti kao ovaj engleski buldog modifikovani do neprepoznatljivosti ili ce

se praviti neke mini rase ( imam u komsiliku jednog mini pita i meni je licno drago da tako nesto i postoji).

Ljudi traze stene sa pedigreom jer zele da im pas bude zdrav, da znaju da mu roditelji nisu bili bolesni,

a normalan covek zeli i da vidi te roditelje , a narocito leglo i pod kojim i kakvim uslovima se kuja ostenila

i kako se postupa sa stencima, kako zive, kako se vlasnik brine o njima, a to bi znacilo da stene mora da ime

"pedigre".

Apsolutno kod pitova pedigre ne služi za to jer je to samo online podatak o tome ko su mu pretci ali ne možeš znati po tome ni da li je neki bio bolestan ili manbiter,sem da veruješ odgajivaču na reč čak i da veruješ za to da li je to stvarno link pedigrea psa kojeg kupuješ

i kako se postupa sa stencima, kako zive, kako se vlasnik brine o njima, a to bi znacilo da stene mora da ime "pedigre".

Normalan covjek zeli da vidi pedigre načinjen upravo na osnovu onoga šta prezire? Tesko. Pogotovo medju pitovima taj takozvani pedigre ne znaci nista , pogotovo da je stene zdravo , mnogi su falsifikati , a cak i da su pravi , znaci li da je predak bio potpuno psiho fizicki zdrav ako je bio dobar borac? Post ispod tvog ti to dobro objasnjava. Predak moze i da je man biter , i sta sa tim? Vidim vlada lose misljenje o pitadzijama a sad odjednom treba vjerovati pedigreima ... A to kako stenci zive , i kako ih hrane nema veze sa pedigreom.

Jedino sta kupac moze jeste da vjeruje na rijec , a pedigre nije sveto pismo nego je daleko od toga. Ovdje nije bitno ni jeli pedigre tacan ili ne vec je simptomaticno zasto ljudi uopste traze pedigre vezano za pita a ovamo su pacifisti.

Kao sto rekoh stvar je ovdje psiholoske prirode. Znamo svi sta predstavlja pedigre , mnogi ga zele ali ne zele sebi da priznaju zasto. Znamo kako su ti pedigrei nastali i na osnovu kojih sposobnosti.

Ovo " cak u nekim sredinama" danas je 3/4 Evrope sa tendencijom da se ide na 100%, kao i sa zabranom

pusenja.

Pogledajte americku scenu , svi sa kao ogradjuju od nasilja a opsta fascinacija istim. Ljudi su u sukobu sa samim sobom. Samo bi bila greota da se cijela ova zbrka zavrsi nestajanjem tako jedne dragocjene rase kao sto je APBT samo zato sto pit nije trenutno "politicki korektan" u ovoj sveopstoj feminizaciji drustva.

Ne sumljam da ce uskoro samo pudlice biti dozvoljene , u skladu sa novim liberalnim manifestom. Jeli ono Čerčil rekao da ce fašisti budućnosti biti skriveni pod anti-fašistickim plaštom?

Koliko se sjecam negdje u zapadnoj evropi u jednoj raciji uspavljivani su pitoliki psi, i to pazite samo na osnovu eksterijera , znači čak ni provjera karaktera , pa šta je to nego fašizam. Nazalost takvo je stanje u "razvijenom" svijetu danas i treba traziti nacine da se tome ludilu suprostavi. Bas sam gledao u jednom dokumentarcu par savjeta Cezara Milana kako da se nesto ucini , upravo povodom nepravde prema APBT.

Danas covek zeli psa kao drugara, drustvo, pratioca, zivotnog saputnika i sapatnika tako da ce odredjene

rase izgubiti svaki smisao pa ce ili biti kao ovaj engleski buldog modifikovani do neprepoznatljivosti ili ce

se praviti neke mini rase ( imam u komsiliku jednog mini pita i meni je licno drago da tako nesto i postoji).

Nazalost to se sprema - ili ce rase postati invalidi na 4 (kratke) noge ili ce se pretvoriti u neke hibrid neupotrebljive verzije same sebe , ili ce biti osudjene na nestanak. Samo ne vidim sta tu moze da raduje svakog zdravomisleceg covjeka , pogotovo sportistu?

Pravljenje invalida od nekad ultimativnih atleta? To se kosi čak i sa zakonima evolucije a kamoli etike.

Edited by Bobbi

Da li kupiti pita? U tom slučaju moj odgovor bi bio ne, pošto nisi skoro uopšte upućen u rasu, prvo nauči sve o njima pa tek onda uzimaj psa, ili ako baš sad hoćeš pita i ne čeka ti se, onda kupi na oglasima nekog za 50-60 e , po mogućstvu plavog, kad poraste imaće 30 kg ako ne i više i kad ga šetaš svako ko ga vidi pre će za njega reći da je pit nego za npr ovu moju kuju : 1465299_117135235293834_3210719334138004
a opet zadovoljavaće tvoje potrebe da imaš dobrog prijatelja i psa sa kojim možeš da treniraš i sve ostalo što ti treba.
Ja sam malo stariji od tebe, i prvog pita sam dobio sa 12-13 godina, i to sa jako kvalitetnim poreklom  - http://pedigree.gamedogs.cz/details.php?id=122826 i tada nisam znao ništa o pitovima, hteo sam psa kog ću da šetam po parkovima, koji će da se igra sa drugim psima i ostalo, takodje sam hteo da ima 30 kg i da izgleda kao pit kakvog većina zamišlja. Nisam ga na vreme edukovao, socijalizovao i ostalo, pa eto ne mogu da ga šetam po parkovima sa ostalim psima, čak ne mogu uopšte sa povodca da ga pustim i manbitter je i to na granici da bude maneater(deda mu je bio takav takodje ). Ubrzo sam ušao u svet pitova, naučio sve o njima, edukovao sebe i ostalo, al' sve bi to bilo mnogo bolje da sam se edukovao pre nabavke psa a ne posle. Zato ti dajem savet da ne praviš istu grešku kao ja, ništa drugo, edukuj se na vreme , pa tek onda razmisli da li ti stvarno želiš pitbula ili samo želiš psa koji izgleda kao pitbull.

Pa dobro, rodovnik kao caga da su roditelji i preci bili pitovi da tu nije muckan niko drugi. Eto. Pa i rodovnik FCI priznatih rasa znaci i garantuje samo to. Da je to stene te i te rase zato sto mu je toliko i toliko predaka upisano u knjige rodovne, zvanicne. I kod rodovnika FCI priznatih rasa ima muljanja negde vise negde manje od nacionalne kinologije do nacionalne kinologije. 

Mislim ako sam resila da nabavim pita zbog one njegove hiljadu i jedne :inlove: osobine a bezim od borbi kao djavo od krsta, i tada mi je valjda stalo da to bude cist pit, ne mesanac pita. 

Vec sam na ovoj temi pitala da li neko negde ide preko kriterijuma provere u legalnim bull sportovima. Eto, to bi bio pit atlet a bez provera po istorijskom delu. 

Vremena se menjaju neprestano. I druge rase gube svoju funkciju i svrhu. Mislim ako mi je drago sto zivimo u drugacija vremena i ne moze niko da me pokupi i proda u roblje da skupljam sultanu pamuk na plantazama Cukurove, sa statusom radne zivotinje, onda mi je isto drago sto vremena neke stvari i kod zivotinja menjaju i bacaju na djubriste istorije.  Ili bar nemam prava da se bunim i zalim za tim, ako mi odgovara da ne zivimo vise u robovlasnickom ni feudalnom sistemu. 

A ako cemo pravo kinologija je mlada, dva veka svega. Dakle, bitno u svemu jeste to da se od tih rasa koje su tokom ta dva veka napravljene ne prave invalidi zdravstveno , fizicki, psihicki, nego da koliko je to god moguce budu u stanju da obavljaju svoju prvobitnu funkciju ukoliko je ona legalna naravno i drustveno prihvatljiva, jer i to se menjalo tokom vekova.  Za to treba naci nacin da se ta sposobnost rase ocuva, testiranjima raznim, pa i sportovima raznim psecim, simuliranjem rada, ako vec nema negde, recimo, ovaca pa da pastirac cuva a ovcar pase. 

Mislim, sto ne zalite za onim psima od kojih je napravljen pit? Tom istorijskom selekcijom? Sigurno su bili drugaciji a za njima se ne zali.

Edited by Tuncay