Miki77

Zašto moj mali mops mora nestati i zašto ne može dobiti najbolje lečenje?

45 posts in this topic

Sve što sam naveo napisano je precizno i razumljivo bez skrivenih ili prenesenih značenja, ali izgleda da se površno čita.

Na predhodnoj stranici se lako uočava da sam se pozdravio sa sagovornicima, pa je naknadno usledilo pitanje u kome se izražava interesovanje o identitetu odgajivača. Iz poštovanja prema sagovorniku ipak sam odgovorio i to u smislu da ovu situaciju ne bi trebalo mešati sa odgojem, i da ako neko prepozna o kome se radi ima preporuku da saradjuje sa tim ljudima, jasno u smislu kupovine šteneta. Iz pomenutog je jasno da nije postojala moja namera da nekoga hvalim i time bilo kakvu diplomatiju vodim, već ta "pohvala" je spontano nastala kao deo naše komunikacije... Upotrebiću Vukovu reč revolt... Jako sam revoltiran i to je fakat, da li je to dovoljno da se neko diskredituje - nisam siguran... To je moj stav za koji ne tvrdim da mora biti tačan...

Takodje, nejasna su insistiranja na njihovom identitetu (iz razloga da ih se drugi klone) a pritom ni jedan od vas sagovornika nije osudio njihovo ponašanje, čak ako se ne varam svi ste pohvalili ponudu o povraćaju novca... Objavljivanje postova kao vid pritiska može imati smisla, ali bi svakako bilo delotvornije to učiniti na ruskom ili engleskom jeziku kojima se služim malo slabije nego srpskim... Stoga moje namere ovde su u skladu sa napisanim...

U jednom od postova na prvoj stranici naveo sam i činjenicu da sve prate od moje prve objave. Kad to kažem to je zato što znam jer su me obavestili o tome. Oni imaju neke svoje razloge zašto se ovde nisu oglasili, a ti razlozi meni nisu poznati... Njihovo vidjenje takodje je navedeno u jednom od mojih postova na prvoj stranici...

Izgleda da ni sagovornici ovde nisu uvideli, kao što ni odgajivači ne mogu da uvide, da su odgajivačeva prava da odlučuju o sudbini psa u ovoj situaciji ista kao što bi imali predstavnici nekog pansiona za pse u Beogradu. To što je u ovom slučaju odgajivač ujedno bio puppy sitter je sticaj okolnosti, i njima treba da bude jasno da imaju prava da odlučuju koliko i bilo koji drugi puppy sitter. Možda je korektna ponuda o povraćaju novca, ali meni to ništa ne znači. Hoću mog psa i ne znam šta im tu nije jasno. Sami su odgovorni za tesku povredu mog psa i njegovu invalidnost, nisam im prebacio zbog toga, niti im tražio bilo šta drugo osim da mi daju psa čiji sam vlasnik.

Iako sam imao sva prava da zanovetam i uslovljavam to nisam činio, samo sam želeo da mi se pošalje veterinarska dokumentacija i da uzmem mog psa. Druga strana zato jeste zanovetala. Odmah po saznanju o težini povrede predočeno mi je da moj pas mora da nestane radi višeg interesa, a zauzvrat mi ponudili povraćaj novca ili drugog psa. Ne želeći da se zameramo, teška srca odlučio sam se za drugog psa i ispoljio krajnji obzir pri tome. Najlakše mi je bilo da im doplatim koliko treba za njihovog psa, medjutim izgleda da sam iskazao empatiju prema ortakinji koju ne zaslužuje. Jer ista ta nije pokazala neku posebnu empatiju u situaciji za koju je isključivo ona odgovorna. A dokle seže njena arogancija možda svedoči i okolnost kada mi se obratila da sam joj narušio autorska prava na desetak fotografija mog psa od kojih sam napravio album na svom facebook profilu, a pritom u istom albumu od prvog dana stoji reklama za konkretno leglo sa svim njihovim kontaktima... Ovo je inače izrečeno nakon povrede za koju je odgovorna...

Vrhunac njihovog zanovetanja ispoljen je kada su povukli ponudu za njihovog psa i pritom otkazali dolazak kod mene, mesecima ranije dogovoren i koji je vec s moje strane bio organizovan do detalja. Šta su mi pritom poručili? Ok, tvoj pas je na čuvanju kod nas doživeo težak invaliditet, mi imamo planove za našeg psa, ali imamo planove i za tvog psa (invalidnog) pa ćemo ti poslati tvoje pare i dovidjenja-prijatno... A to što su moji planovi i očekivanja nepovratno narušeni njihovom, tj. njenom zaslugom, o tome nikome ništa... Da li mene neko pita da li želim da im prodam psa pa da mi šalju neke pare? Odakle nekome pravo da se tako ponaša i nameće nešto protiv nečije volje??? Zar izrečeno nije vrhunac nedoslednosti, šta kažu, ok naša je odgovornost ali ono što je naše ima za nas emotivnu vrednost i deo je nekih planova, a ono što je tvoje imaće za tebe svaku vrednost onoliko koliko ti kažemo...

Meni prebacuju da isticanjem vlasništva nad invalidnim psom, da se prema tom psu ponašam kao da je stvar u pitanju... A ko se zaista ponaša kao da je stvar u pitanju? Čiji je stav da pošto više nije za gledanje i visoko ocenjivanje, hajde da je sakrijemo.. Svi su u nekoj potrazi za savršenim psom, prave se razne selekcije, ulažu znatna sredstva. Sebi sam pronašao savršenog psa. Baš takav polomljen, invalidan, e bas takav je za mene savršen.

Da li vi poštovani sagovornici uvidjate suštinu problema? Da li uvidjate da mi je pas može se slobodno reći - otet...

Sve što sam naveo napisano je precizno i razumljivo bez skrivenih ili prenesenih značenja, ali izgleda da se površno čita.

Na predhodnoj stranici se lako uočava da sam se pozdravio sa sagovornicima, pa je naknadno usledilo pitanje u kome se izražava interesovanje o identitetu odgajivača. Iz poštovanja prema sagovorniku ipak sam odgovorio i to u smislu da ovu situaciju ne bi trebalo mešati sa odgojem, i da ako neko prepozna o kome se radi ima preporuku da saradjuje sa tim ljudima, jasno u smislu kupovine šteneta. Iz pomenutog je jasno da nije postojala moja namera da nekoga hvalim i time bilo kakvu diplomatiju vodim, već ta "pohvala" je spontano nastala kao deo naše komunikacije... Upotrebiću Vukovu reč revolt... Jako sam revoltiran i to je fakat, da li je to dovoljno da se neko diskredituje - nisam siguran... To je moj stav za koji ne tvrdim da mora biti tačan...

Takodje, nejasna su insistiranja na njihovom identitetu (iz razloga da ih se drugi klone) a pritom ni jedan od vas sagovornika nije osudio njihovo ponašanje, čak ako se ne varam svi ste pohvalili ponudu o povraćaju novca... Objavljivanje postova kao vid pritiska može imati smisla, ali bi svakako bilo delotvornije to učiniti na ruskom ili engleskom jeziku kojima se služim malo slabije nego srpskim... Stoga moje namere ovde su u skladu sa napisanim...

U jednom od postova na prvoj stranici naveo sam i činjenicu da sve prate od moje prve objave. Kad to kažem to je zato što znam jer su me obavestili o tome. Oni imaju neke svoje razloge zašto se ovde nisu oglasili, a ti razlozi meni nisu poznati... Njihovo vidjenje takodje je navedeno u jednom od mojih postova na prvoj stranici...

Izgleda da ni sagovornici ovde nisu uvideli, kao što ni odgajivači ne mogu da uvide, da su odgajivačeva prava da odlučuju o sudbini psa u ovoj situaciji ista kao što bi imali predstavnici nekog pansiona za pse u Beogradu. To što je u ovom slučaju odgajivač ujedno bio puppy sitter je sticaj okolnosti, i njima treba da bude jasno da imaju prava da odlučuju koliko i bilo koji drugi puppy sitter. Možda je korektna ponuda o povraćaju novca, ali meni to ništa ne znači. Hoću mog psa i ne znam šta im tu nije jasno. Sami su odgovorni za tesku povredu mog psa i njegovu invalidnost, nisam im prebacio zbog toga, niti im tražio bilo šta drugo osim da mi daju psa čiji sam vlasnik.

Iako sam imao sva prava da zanovetam i uslovljavam to nisam činio, samo sam želeo da mi se pošalje veterinarska dokumentacija i da uzmem mog psa. Druga strana zato jeste zanovetala. Odmah po saznanju o težini povrede predočeno mi je da moj pas mora da nestane radi višeg interesa, a zauzvrat mi ponudili povraćaj novca ili drugog psa. Ne želeći da se zameramo, teška srca odlučio sam se za drugog psa i ispoljio krajnji obzir pri tome. Najlakše mi je bilo da im doplatim koliko treba za njihovog psa, medjutim izgleda da sam iskazao empatiju prema ortakinji koju ne zaslužuje. Jer ista ta nije pokazala neku posebnu empatiju u situaciji za koju je isključivo ona odgovorna. A dokle seže njena arogancija možda svedoči i okolnost kada mi se obratila da sam joj narušio autorska prava na desetak fotografija mog psa od kojih sam napravio album na svom facebook profilu, a pritom u istom albumu od prvog dana stoji reklama za konkretno leglo sa svim njihovim kontaktima... Ovo je inače izrečeno nakon povrede za koju je odgovorna...

Vrhunac njihovog zanovetanja ispoljen je kada su povukli ponudu za njihovog psa i pritom otkazali dolazak kod mene, mesecima ranije dogovoren i koji je vec s moje strane bio organizovan do detalja. Šta su mi pritom poručili? Ok, tvoj pas je na čuvanju kod nas doživeo težak invaliditet, mi imamo planove za našeg psa, ali imamo planove i za tvog psa (invalidnog) pa ćemo ti poslati tvoje pare i dovidjenja-prijatno... A to što su moji planovi i očekivanja nepovratno narušeni njihovom, tj. njenom zaslugom, o tome nikome ništa... Da li mene neko pita da li želim da im prodam psa pa da mi šalju neke pare? Odakle nekome pravo da se tako ponaša i nameće nešto protiv nečije volje??? Zar izrečeno nije vrhunac nedoslednosti, šta kažu, ok naša je odgovornost ali ono što je naše ima za nas emotivnu vrednost i deo je nekih planova, a ono što je tvoje imaće za tebe svaku vrednost onoliko koliko ti kažemo...

Meni prebacuju da isticanjem vlasništva nad invalidnim psom, da se prema tom psu ponašam kao da je stvar u pitanju... A ko se zaista ponaša kao da je stvar u pitanju? Čiji je stav da pošto više nije za gledanje i visoko ocenjivanje, hajde da je sakrijemo.. Svi su u nekoj potrazi za savršenim psom, prave se razne selekcije, ulažu znatna sredstva. Sebi sam pronašao savršenog psa. Baš takav polomljen, invalidan, e bas takav je za mene savršen.

Da li vi poštovani sagovornici uvidjate suštinu problema? Da li uvidjate da mi je pas može se slobodno reći - otet...

Ja sam te u prvim postovima razumeo i milsim da su ti trebali predati psa,ako si ti vec pristao da ga uzmes sa takvom povredom.Naravno da nije moguce izlagati psa sa invaliditetom i da si ti kada si  pristao da ga uzmes vec bio svestan da pas nije za izlozbe.Ti imas potpuno pravo kada se ljutis,ali mi nije jasno da ih posve svega preporucujes drugima kao pozitivan primer za kupovinu psa.Sve koje sam pitao su mi rekli da je u Hrvatskoj jedina odgajivacnica koja ulaze u pse u smisli uvoza vrhunskih krvnih linija,Abonel ili tako nesto iz okoline Osijeka,a da ima i neka u Zagrebu koja je takodje ozbiljna,pa sam zbog toga pitao da li je neka od te dve ili je u pitanju neka manje poznata i koja od skoro postoji. Sto se tice saveta da uzmes svoj novac, mislim da je jedino logicno posle njihovog odbijanja da ti predaju psa,jer mozes doci u situaciju da na kraju ni taj novac ne dobijes.

Uvidjamo samo delimicno sustinu problema pre svega zato sto nemamo uvid kako je sacinjen ugovor. Vi kao pravno potkovan covek znate 1000 puta bolje od mene da igra itekako ulogu kako je dogovoreno, kako je zapisano i kako potpisano. Ni pred sudom nazalost nigde po svetu nije sta jeste, ni sta je pravedno, nego sta uspe da se dokaze.

To da li je pas otet i da li je njihovo pravo bilo jednako pravu vlasnika jednog pansiona ili jos uvek imaju odgajivacko pravo da se bez/uz sankcije predomisle, to iz ove price nije, bar meni jos uvek jasno. 

Jasno bi bilo da je stene odvedeno, bilo kratko kod Vas pa otislo na cuvanje. Da, tada bi Vas pas bio otet.

Ali ovde, ako dobro shvatam to nije bio slucaj. Jeste li Vi (ili Vas opunomocenik) uopste bili tamo da preuzmete stene, potpisete ugovor date novac i ostavite novac za cuvanje, ili kako je vec bilo dgovoreno?

Sastavni deo tog kupoprodajnog ugovora trebalo bi da bude i protokol o preuzimanju steneta, bilo kao dodatak, bilo kao nekoliko klauzula u samom ugovoru. 

Ako niste bili, niste preuzeli "predmet kupoprodajnog ugovora", (joooj, kako to ruzno zvuci), makar ga nikuda ne vodili nego samo pomazili i otisli da ga preuzmete kasnije i ako to niste potvrdili svojim potpisom a oni svojim, onda je drugi slucaj u pitanje, ne otmica, nego samo to da se odgajivac nefer predomislio i moze da Vam vrati novac. Opet, ogradjujem se, ne znam kakve sankcije imate navedene u ugovoru ukoliko jedna strana odustane od kupoprodaje. Ako imate. 

Imam ja razumevanja za Vas revolt, ali u svetu izlozbene kinologije i rasnih pasa povoda za revolt, frustraciju i ogorcenje na svakom koraku a i bez  veze sa kupovinom steneta.  Utoliko morate da se pripremite na to da cete oooo jos koliko puta biti revoltirani. Izmedju ostalog i tom uvrezenom, uobicajenom odgajivackom praksom, koja nije nimalo dobra ni lepa da ospu drvlje i kamenje na vlasnike stenadi koja nisu ispala bas TOP ili koja imaju diskvalifikacionu manu, ili probleme sa zdravljem a takav vlasnik, sto je za klub i statistike uzgoja vrlo pozeljno i preferira se, izvedu i tu stenad na ocenjivanje ili smotru za uzgojnu dozvolu. Tu stenad- "neuspehe" mnogi odgajivaci dozivaljvaju kao svoj blam, pojavu koja im kvari prodaju stenadi i odgajivacki ugled, pa tako nastoje da ih sakriju i ubede vlasnike da sa njima nikuda na izlaze. Mislim, to je stara prica. Sazna svako ko zakoraci u svet izlozbi. 

Vas odgajivac je postupio izuzetno nekorektno ako Vam je ponudio drugo stene ali sa nekim uslovljavanjem i restrikcijama. I nema potrebe da tu imate nekakvu empatiju prema njima. To se ne radi.  Ponudi se vracanje novca + ono za cuvanje ako ne da stene, ponudi se za taj isti novac koji je vec dat drugo stene ili se ponudi vracanje dela novca ukoliko novi vlasnik insistira da zadrzi stene. 

A opet moram da Vam ponovim - makar to znacilo za mene velike komplikacije, ja Vam verovatno isto tako ne bih predala invalidno stene koje treba leciti. Ne zato sto hocu nekuda da ga skembam i sakrijem, nego zato sto Vas, ako bas niste iz kruga mojih proverenih prijatelja, ne poznajem i ne mogu ni da gatam da li ce stene kod Vas dobiti neophodno lecenje, ma sta pricali i nemam garancija da ga necete teslimiti neku dalje kada Vam podje za rukom da nabavite izlozbene stene. Opet, bez ljutnje, kao odgajivac ja Vas ne poznajem da mogu da budem uverena da mogu to bolesno stene da Vam poverim kada ste od mene nabavljali izlozbeno stene.  

Sto se tice saveta da uzmes svoj novac, mislim da je jedino logicno posle njihovog odbijanja da ti predaju psa,jer mozes doci u situaciju da na kraju ni taj novac ne dobijes.

Novac neću primiti u svakom slučaju. Samo vreme treba pokazati pod kojom okolnošću će se to dogoditi, hoće li mi dati mog psa ili ne. Ako ostanu pri tome da mi je ne daju, to će biti treći neuspeli pokušaj da dodjem do psa za godinu dana... U oba predhodna navrata sam opraštao, nikakav problem nemam da i treći put učinim...

Prvi put je bilo u ovo doba prošle godine. Kupio sam ženkicu od dva meseca. Trećeg dana od kupovine je uginula, najverovatnije od parvoviroze, te simptome je ispoljavala. Istog dana kada sam je doneo odbijala je da jede i pije i pokazivala znake bolesti, vodjena je kod veterinara ali uzalud, treće noći sam gledao nekoliko sati kako umire, izdahnula je rano ujutru na putu do ambulante. Zmanić je na početku slično pomenuo, eto i ja sam prošao kroz to... Odgajivač mi je nudio drugo štene mopsa, ili dobermana ili bišona, ali nisam mu se više javio niti sam se negde žalio... 

Drugi put sam takodje zbog neke više, ovog puta džentlmenske, diplomatije morao da poklonim moju ženkicu.. Nebitni su razlozi... Medjutim i u toj situaciji dogodio se biser odgajivača. Dogodilo se da sam prvi rezervisao, istog dana kada je dobio leglo, kada mi je saopštio da ću zbog te okolnosti prvi birati. Pošto su bila dva mužjaka i dve ženkice, rekao sam mu da mužjake nudi drugima a da ću izabrati izmedju te dve ženkice. Kada je prošlo dva meseca, najavio sam se nedelju dana unapred da ću doći da uzmem štene. Ispostavilo se da je u tih nedelju dana prodao jednu ženkicu, i moje pravo prvog biranja svelo se da uzmem tu ženkicu koju mi je ostavio. Bez polemike sam mu platio koliko je tražio, uzeo štene, ali je taj čovek kod mene završio svaku dalju karijeru... Možda je njegovo obrazloženje bilo istinito, ali tako se ne ponašaju ozbiljni ljudi... Tada se nisam mnogo razumeo u osobine koje odredjuju kvalitet ali odmah su mi iskusniji ukazali da štene ima prednju desnu šapicu okrenutu ka spolja, da je izdužena i ima slabe prednje noge... Ne ističem to kao mane (tražio sam ljubimca), već iznosim kao argumente koji ukazuju zbog čega možda odgajivač nije ispoštovao svoju reč. A u pitanju je čovek poštovan u kinološkim krugovima, koji i obavlja odredjenu delatnost koja bi po prirodi stvari trebala biti nespojiva sa delatnošću odgajivača... I o ovome sam do sada ćutao...

Onda sam naišao na ovog čoveka iz Hrvatske, kome se mora priznati stručnost i uvidjavnost (osim po ovoj temi). Zašto sam od njega odlučio da kupim štene? Zato što mnogi naši odgajivači iz Srbije nisu bili zainteresovani da mi pomognu nekim savetima jer nisam od njih kupio štene, neki su i otvoreno tako rekli, a nikome nisam želeo da se pravdam... Rekao sam zbog čega nisam želeo komunikaciju sa onim od koga sam kupio drugu ženkicu... Čak i jedna iz obližnjeg mesta koja je i stručnjak za tu grupu nije pokazala preterano interesovanje da pomogne nekim savetom, a poznato joj je da sam se kao klinac družio sa njenim mužem, da stanuje u ulici gde ima nekoliko kuća moje familije i još neke zajedničke okolnosti... Toj gospodji će nekada mnogo ozbiljnije nešto trebati, ali što kažu pamti pa vrati... E kada mnogi iz Srbije nisu imali razumevanja da upute neki savet, našao se neko iz Hrvatske i to mnogo pre nego će dobiti konkretno leglo i kada se nije znalo da ću tu drugu ženkicu morati da poklonim i da mogu biti potencijalni kupac...

Sada je možda mnogima jasnije zašto odvajam ovu temu od odgoja kada su konkretni odgajivači iz Hrvatske u pitanju...

Tu stenad- "neuspehe" mnogi odgajivaci dozivaljvaju kao svoj blam, pojavu koja im kvari prodaju stenadi i odgajivacki ugled, pa tako nastoje da ih sakriju i ubede vlasnike da sa njima nikuda na izlaze. Mislim, to je stara prica. Sazna svako ko zakoraci u svet izlozbi.naveli citirano s moje strane ima smisla sa njihovog gledišta.

Od predhodnih vaših pretpostavki, ovo citirano s moje strane ima smisla sa njihovog stanovišta. Moj pas sada spada u "neuspeh". Medjutim bitna je razlika što taj neuspeh nije urodjen već je stečen nesrećnim slučajem. Ako nemam problem sa tim, zašto bi neko brinuo o tome...

A činjenica da nemam problem sa time posledica je da sam za kratko vreme uvideo da je kinologija kod nas ustrojena na pogrešnim osnovama, bar na osnovu uvida konkretne rase i subjektivnog utiska koji ne mora a priori biti tačan... Pojedini izlažu samo kod odredjenih sudija, ne postoji opšti kriterijum standarda, negde se unapred zna ko će šta osvojiti, ne postoji zdrava konkurencija već se gleda gde će se ko prijaviti pa neki drugi se tu neće prijaviti, a o medjuljudskim odnosima se naširoko pripoveda kao o nečemu trajno narušenom... Sujeta i ljubomora na svakom koraku, negde tuče izbijaju... Čovek kupi psa izuzetne estetike i vrhunskog pedigrea, možda jedinstvenog u Evropi, za koga izdvoji enorman novac za naše uslove i taj pas će priplodom definitivno podići kvalitet rase na znatno viši nivo u širem okruženju; e za tog psa su do mene stigle razne priče o njegovim manama, a nikoga ništa ne pitam... Vrline se valjda podrazumevaju ili mnogima nisu bitne jer im ne odgovaraju... U pozadini svega biznis, tj. pare, ko će prodati koje više štene... A što su oglasi puni štenadi "šampionskog porekla" za 100-200 evra to nikoga ne brine... Malo koga brine što se prodaju čak i bolesni psi... I u svemu tome negde se zaturilo ono osnovno na čemu počiva relacija čovek-pas...

Ne vidim sebe u pomenutoj priči i zato kažem da je invalidan pas za mene savršen...

Pomenute okolnosti ne bi trebalo da budu predmet rasprava po forumima, jer iznošenje i istinitih činjenica koje mogu štetiti nečijem ugledu su protivzakonite. Kinološka udruženja, a pre svega savez bi trebali biti znatno aktivniji u određivanju standarda medju odgajivačima (pa zašto ne i kategorisanju) i nadziranju istih da narod ne bi prolazio kroz razne situacije. Koji su kod nas standardi za odgajivačnicu, koliko mi je poznato bar dve ženke od 9 meseci i uplata neke takse... Složićemo se da to i nisu neki standardi... Ima li medju odgajivačima bitnih razlika, kao recimo izmedju hotela sa dve ili pet zvezdica? Odgovor je prost, ima. A kako laici (koji su pre svega kupci) mogu razlikovati vrhunskog odgajivača od onog manje posvećenog? Nema načina da se razlikuju, u oglasima su svi isti. Danas mogu nekome reći, imaš par mesta u Srbiji gde možes kupiti dobro štene, ali to mogu reći tek danas kada sam prošao kroz razne situacije...

Ok,ali mi sada nije jasno kako si se toliko navikao na psa koji nikada nije ziveo kod tebe(taj u Hrvatskoj) i na sve nacine pokusavas da dodjes do njega,a svog psa(tog drugog) si poklonio devojci.Kako si mogao svog psa bilo kome da poklonis ???Ja milsim da pas nije stvar,a da je to slicno kao da dete ili nekog drugog clana porodice prepustis  nekome i tesko da bilo koji razlog moze biti opravdanje,a najmanje "zbog neke dzentlmenske diplomatije"

Ok,ali mi sada nije jasno kako si se toliko navikao na psa koji nikada nije ziveo kod tebe(taj u Hrvatskoj) i na sve nacine pokusavas da dodjes do njega,a svog psa(tog drugog) si poklonio devojci.Kako si mogao svog psa bilo kome da poklonis ???Ja milsim da pas nije stvar,a da je to slicno kao da dete ili nekog drugog clana porodice prepustis  nekome i tesko da bilo koji razlog moze biti opravdanje,a najmanje "zbog neke dzentlmenske diplomatije"

Nisam baš siguran da je to pitanje koje proizilazi iz moja poslednja dva posta... Gore jasno stoji "morao da poklonim" i takodje "nebitni su razlozi" (za ovu temu), ali su isti na neki način i odredjeni "višom džentlmenskom diplomatijom" jer se nekoliko meseci obostrano vodila briga. Da li to znači da sam to uradio dobrovoljno ili sa velikim zadovoljstvom...

Iz čega je izveden zaključak da "svim načinima pokušavaš da dodješ do njega"... Ima raznih načina a smatram da ova objava ne podrazumeva ni jedan od onih na koje mislim... Pritom zar bilo koji od podrazumevanih načina ne diskvalifikuje moj stav da sam dva puta oprostio i da nemam nikakav problem da to učinim i treći put. Ali je bitno da se konstatuje da to nije moja volja i da sam primoran na to...

I što je takodje vrlo bitno da se konstatuje. Cela moja priča išla je samo i jedino sa konkretnim odgajivačem. Njegova ortakinja mi je bila potpuno nebitna i sa njom sam imao samo površnu komunikaciju. Medjutim njenom nepažnjom je došlo do nesrećnog slučaja. I tada je odgajivač postupio na za mene prihvatljiv način. Ali pri tome ortakinja je ispoljila prilično rigidne stavove, i neprofesionalne i nekorektne i na svaki način... Time mi je dala primer da onda ja njih ne moram da ispoštujem, bar ne dobrovoljno... Nisam tražio ništa sem svog psa u konkretnom stanju, ali ako mi je nešto bilo ponudjeno pa sam to prihvatio najmanje što je trebala onako odgovorna da uradi je da minira ceo dogovor. I time pokvari ne samo dotadašnji odnos već i budući, jer joj je svakako bilo poznato da bih sa par kupovina vrlo brzo izgubio status anonimnog u kinološkim krugovima...

Kao što sam u situaciji sa drugim štenetom bio primoran da popustim, isto tako uvidjam da je odgajivač bio primoran da popusti svojoj ortakinji, i usled toga svi moji načini da dodjem do mog psa počinju i završavaju se ovim redovima. 

Pre godinu dana pokušao sam ovde da diplomatskim putem pronadjem rešenje konkretne situacije. Medjutim kao što se moglo i pretpostaviti konkretni odgajivači su ostali dosledni, i nakon nekog vremena vratili su mi novac na kućnu adresu. Nisam imao nameru da bilo koga brukam usled nesrećnog slučaja, ma kako se nekorektno nakon toga poneli. Radi se o Ronaldu Nekicu i Marineli Karasic i u pitanju je odgajivacnica Of Hyrule. Moje ime je Miroslav Milanovic. U prilogu je slika pomenute sa povredjenim psom i to je jedina fotografija foto dive sa psom na kojoj se ne nalazi sa iskeženim osmehom. Na konkretnoj slici je sama sebi isekla lice. Zašto?

Pošto su mi polomili psa, nisu imali obraza da me odmah otkače vraćanjem novca pa su najpre reda radi provlačili priču o nekakvom suvlasništvu nad sestrom iz legla koju su ostavili sebi. Dok sam ja jednu sestru iz legla platio 1000 evra, oni su drugoj sestri iz legla odredili cenu od 2000 evra, valjda da bi udeli bili pola-pola. Pri čemu su zaboravili da su ne mnogo pre toga tu istu od 2000 nudili nekoj ženi za 1600, koja im se nakon odredjivanja te cene od 1600 više nije javljala. Dakle u konkretnoj situaciji za mene je bilo skuplje... I to suvlasništvo pola-pola, evo kako su videli:

Pas Of Hyrule Roma,ostenjena 06.03.2015. u vlasnistvu Ronalda Nekic i Marinele Karasic,daje se u suvlasnistvo Miroslavu Milanovic kod kojega ce zivjeti pod sljedecim uvjetima :

1. Rodovnik psa ostaje kod vlasnika(Nekic/Karasic)

2. Pas ce biti izlagan iskljucivo sa vlasnicima,ili pod profesionalnom rukom na izlozbama koje budu dogovorene izmedju vlasnika i suvlasnika

3. Pas u zivotu smije imati svega 3 legla

4. Dogovor oko parnjaka moze biti zajednicki(izmedju vlasnika i suvlasnika)

5. Leglo ce biti ostenjeno i odnjegovano kod vlasnika,ukoliko vlasnici ne budu u mogucnosti osteniti i odnjegovati leglo-to ce uciniti suvlasnik

6. Svako leglo ce biti dijeljeno na pola,kako raspodjela stenaca tako i zarada od prodaje legla

7. Vlasnici uzimaju prvobirane stence iz svakog legla

8. Legla ce biti prijavljena u Hrvatskoj,pri cemu ce stenci imati HR rodovnike

9. Suvlasnik nema pravo na prodaju ni kastraciju navedenog psa

10. Ukoliko suvlasnik nebude u mogucnosti da vise skrbi o psu,pas mora biti vracen vlasnicima...Isto tako ukoliko pas nebude zivio u adekvatnim uvjetima ili nebudu ispunjeni gore navedeni detalji-vlasnici imaju pravo psa uzeti natrag.

Neko bi u konkretnoj situaciji džekovski dao drugog psa u zameni. Neko bi pri odredjivanju suvlasnista imao u obzir stvarnu vrednost povredjenog psa pre povrede i stvarnu vrednost sestre iz legla. Ali kao što se da primetiti Nekic/Karasic, u situaciji za koju snose iskljucivu krivicu, predhodno svom psu podižu vrednost (valjda da bi udeli navodno bili pola-pola), a potom faktički po svojim pravima taj njihov udeo znatno povećavaju... I pritom u celoj priči ponašali su se tako da im je samo stalo da se priča što pre završi i zataška zbog nekog njihovog "ugleda".

Ne bih ja njima osporavao nikakav ugled jer mi je odlično poznato na čemu se zasniva. Medjutim, javnost treba da zna s kim ima posla jer njih dvoje nemaju nikakvih skrupula. I dalje bih ćutao o svemu, ali nakon što sam i lično prisustvovao izložbi gde su potpuno namestili rezultate (a nakon mnogih glasina da to rade), odlučio sam da ovo napišem. Inače bije ih glas da neće da izadju na izložbu gde nisu sigurni da će bar BOB osvojiti, a kada neku izložbu potcene pa ne uzmu BOB onda ne prihvataju ni pruženu ruku drugih izlagača, kao npr. u Bijeljini... Ako sam pre 2 godine kao početnik naseo na neku njihovu priču zasnovanu na profi fotografijama samo iz odredjenih uglova, nadam se da ljudi neće napraviti moju grešku

15086978_1472242412805163_1731174289_n.jpg

Ja ne kapiram u cemu je problem (upravo sam potrosila pola sata citajuci ovu temu). Odgajivac ti je vratio novac, sasvim korektno s njegove strane. Pas je imao nesrecu, desava se. Vidim na slici da je operisan i da se o njemu vodi racuna. Nisu hteli da ti daju tog psa jer si uporan da ga vodis na izlozbe, a pas definitivno nije za izlozbe. Ovo trabunjanje oko cena i oko toga da si se vezao za psa preko slika je samo to - trabunjanje. Niko se za psa ne vezuje preko slika a odgajivac ima pravo da ti kaze cenu a ti lepo ili prihvatis ili ne prihvatis, cao zdravo. 

Vratio si se posle godinu dana da dokazes - sta? Get over it, nadji drugog odgajivaca ako ti ovaj toliko ne odgovara i kupi napokon psa i uzivaj sa njim. 

Vi ste Berna 22 izgleda uzalud potrošili vaših dragocenih pola sata.

Nejasno je na osnovu cega ste stekli utisak da sam bio uporan da psa sa polomljenim kukom vodim na izlozbe. Taj pas i nije bio prodat kao visoko izložbeni, zbog nekih nedostataka, poput belih noktiju na jednoj ili dve šapice ne sećam se vise. A kada vec spominjete novac da vam kazem da sam usled pomenutog (belih noktiju) svakako psa mogao dobiti jeftinije, ali nisam zeleo vec sam ponudio uobičajenu njihovu cenu. A i zbog toga su se posle lepo zahvalili...

Vi potpuno zamenjujete teze. Ja nisam poslao tamo nekom, na koga sam nabasao na fejsbuku, odredjenu sumu novca da mi posle par meseci vrati istu sumu. Poslao sam za psa koga su polomili i posle toga se poneli krajnje bezobrazno. Psa su ko zna gde sakrili a meni najpre ponudili nekakav ugovor o suvlasnistvu kao da su nekoliko puta osvajali BOB Westminster, a onda su i od toga odustali i vratili pare koliko oni smatraju da treba.

Da li sam i kako ja mogao da se vezem to se vas Berna ne tice. Ako su mogli da mi polome psa pa da me posle zezaju i ucenjuju, mogao sam predhodno i ja da se vezem za psa. Ako nista drugo to je bilo moje vlasništvo. 

Za vašu informaciju ja sam kupio psa i to ne bilo kakvog. Svako ko se i malo razume u rasu zna da vise vredi po svakom osnovu nego cela ta prevarantska odgajivacnica Of Hyrule.

A ono zbog cega sam se javio posle godinu dana jeste iznošenje istine, izmedju ostalog npr. o krajnje čudnim okolnostima pod kojima dolaze na CACIB Beograd samo kada ce im se nesto dodeliti. Recimo zasto na proslom CACIB Beograd u martu niko ozbiljan iz Srbije nije izveo svoje pse, a dosli oni i sa sasvim prosečnim muzjakom uzeše BOB. Ko ih protezira po CACIB-u Beograd i ko ih i zasto dovodi? Ja znam ko ali za sada cu cutati. A znam i zasto - revansiranje za € od parenja...

A ako cu ja sa psom TEAM HERAT'S GODIVA koja je najvišeg mogućeg svetskog kvaliteta, da zaobilazim vece izlozbe jer su fiksirane u korist raznih prevaranata, onda neka sve ide u... I u pravu su ljudi iz sveta sto imaju averziju od ovih prostora. Zbog moje dvogodišnje upornosti Godiva je u Srbiji, a da je po redovnom toku stvari zavrsila u Americi, pola Evrope bi mastalo o njenom potomstvu kao o vrhuncu svog dostignuća i dozivljavalo ekstazu od lajkovanja i komentarisanja njenih slika. 

Ni ova a pogotovo jucerasnja objava ne tice se vas Berna. Poslata je poruka ljudima na koje se odnosi. A Godiva i ja preskacemo sve nameštene izlozbe i naredna 2-3 meseca samo uživamo :wink:

Dobro, i posle ovog najnovijeg posta stoji ono sto smo napisali na pocetku, bar ja ne vidim razlog da revidiram, posebno ono sto sam rekla da se ne mozete vezati za psa na osnovu fotografija i video snimaka, nego ste se vezali i zaljubili u svoju predstavu, fikciju kako ga volite i kako on voli vas i uopste opsta ljubav. Ima takvih vlasnika i sa realnim psima, nije da nema. Zaljube se oni u to kako svog psa vole a realno kad se pogleda bolje da ga ne vole nego da pruze psu ono sto mu zaista treba, za njegove psece potrebe a ne nase ljudske psiholoske projekcije. Sada ne mislim time na Vas i Vaseg realnog psa.  Stojim i iza svojih reci da da sam ja odgajivac ne bih bolesno ni invalidno stene koje posle operacije moze imati trajne posledice nikada dala nepoznatom kupcu, ma kako mi se suvisao činio, nego bih ga ostavila ili kod sebe ili udomila kod prijatelja za koje provereno znam da će invalidnom psu pruziti dobar dom. Za dobro steneta. 

Sada da dodam da je naslov teme potpuno promasen jer mopsic niti je morao da nestane, niti mu nije bilo omoguceno adekvatno lecenje. 

Sto se izlozbenog dela price i mahinacija raznih tice, to sto je neko dosao na ovu izlozbu na onu nije ne moze nikako biti nikakav dokaz da je izlozba namestena. Ako ja cimnem psa 1.000km u Prag u vreme kad mogu da ga izlazem u Beogradu ne govori nista o tome da je beogradski CACIB namesten ili da sam namestila prasku izlozbu pa idem tamo.  Takodje, logicno je da ako se ne pojavi konkurencija, bolja i dovoljna, BOB ce lako uzeti i manje nego prosecni a kamoli prosecni muzjak ili zenka. 

Posto pristrasnosti svakako a i mahinacija na izlozbama, ne samo u Srbiji nego po celom svetu ima i to sve vise otkako je to sve vise biznis a manje hobi, oni odgajivaci i izlagaci kojima to smeta vec neko vreme biraju izlozbe prema tome da li ce se na njima pojaviti kompetentni sudija ciji ugled garantuje da ce suditi ni po babu ni po stricevima.  Ne interesuje ih koja je to izlozba i ko ce na nju doci. 

Takodje, sasvim generalno, ne misleci na Vas slucaj, mogu odgovorno da kazem pa i da prilozim dokaze da psece slavno prezime ne garantuje da ce to stene izrasti u sampiona aaaaah da sednemo na teme kojim bi se ta renomirana odgajivacnia ponosila. Staro je zlatno odgajivacko pravilo da ako u leglu dobijete jedno takvo vrh stene, odgajivac peva od srece a ako se rode dva takva ponavlja kombinaciju. 

Moj konstruktivni predlog za Vas je da svemu pridjete malo opustenije i uzivate pre svega u realnom, svakodnevnom odnosu sa Vasim novim psom,zbog psa samog a ne kakvo prezime nosi.  U suprotnom pogubicete na izlozbama nerve. 

Edited by Tuncay

Ma apsolutno me se ne tice, bice da se tice odgajivaca koga pokusavas da ocrnis, ali svako ko malo bolje razmisli o svemu sto pises shvatice da si u nekom zestokom tripu i van bilo kakve realnosti. 

On 19.11.2016 at 8:39, Miki77 said:

Vi ste Berna 22 izgleda uzalud potrošili vaših dragocenih pola sata.

Nejasno je na osnovu cega ste stekli utisak da sam bio uporan da psa sa polomljenim kukom vodim na izlozbe. Taj pas i nije bio prodat kao visoko izložbeni, zbog nekih nedostataka, poput belih noktiju na jednoj ili dve šapice ne sećam se vise. A kada vec spominjete novac da vam kazem da sam usled pomenutog (belih noktiju) svakako psa mogao dobiti jeftinije, ali nisam zeleo vec sam ponudio uobičajenu njihovu cenu. A i zbog toga su se posle lepo zahvalili...

Vi potpuno zamenjujete teze. Ja nisam poslao tamo nekom, na koga sam nabasao na fejsbuku, odredjenu sumu novca da mi posle par meseci vrati istu sumu. Poslao sam za psa koga su polomili i posle toga se poneli krajnje bezobrazno. Psa su ko zna gde sakrili a meni najpre ponudili nekakav ugovor o suvlasnistvu kao da su nekoliko puta osvajali BOB Westminster, a onda su i od toga odustali i vratili pare koliko oni smatraju da treba.

Da li sam i kako ja mogao da se vezem to se vas Berna ne tice. Ako su mogli da mi polome psa pa da me posle zezaju i ucenjuju, mogao sam predhodno i ja da se vezem za psa. Ako nista drugo to je bilo moje vlasništvo. 

Za vašu informaciju ja sam kupio psa i to ne bilo kakvog. Svako ko se i malo razume u rasu zna da vise vredi po svakom osnovu nego cela ta prevarantska odgajivacnica Of Hyrule.

A

ja tebe ne razumem, znao si da kupujes stene koje bas i nije za izlozbe, dao si silne pare za stene i sada ti kao nesto nije jasno?

Moj pas ( sada ima dve i po godine) takodje nije nikakav kandidat za bilo kakve izlozbe jer ima hiljadu mana ( estetskih),

a i ja sam njega skupo platila, ali ja nemam pse zbog izlozbi nego zato sto volim neku odredjenu rasu, a ako je sve drugo u redu sa psom

evetualni rezultati na izlozbama ne bi me uoposte zanimali.

Ne razumem kako je neko mogao da polomi psa!!!

Ja se za pse ne vezujem zbog vlasnistva (vezujem se za cipele, neke jakne , ali nikako za psa), srecna sam kada se

pas veze za mene.

On 11/19/2016 at 10:48, Tuncay said:

Stojim i iza svojih reci da da sam ja odgajivac ne bih bolesno ni invalidno stene koje posle operacije moze imati trajne posledice nikada dala nepoznatom kupcu, ma kako mi se suvisao činio, nego bih ga ostavila ili kod sebe ili udomila kod prijatelja za koje provereno znam da će invalidnom psu pruziti dobar dom. Za dobro steneta. 

Sada da dodam da je naslov teme potpuno promasen jer mopsic niti je morao da nestane, niti mu nije bilo omoguceno adekvatno lecenje. 

Sto se izlozbenog dela price i mahinacija raznih tice, to sto je neko dosao na ovu izlozbu na onu nije ne moze nikako biti nikakav dokaz da je izlozba namestena. Ako ja cimnem psa 1.000km u Prag u vreme kad mogu da ga izlazem u Beogradu ne govori nista o tome da je beogradski CACIB namesten ili da sam namestila prasku izlozbu pa idem tamo.  Takodje, logicno je da ako se ne pojavi konkurencija, bolja i dovoljna, BOB ce lako uzeti i manje nego prosecni a kamoli prosecni muzjak ili zenka.

Takodje, sasvim generalno, ne misleci na Vas slucaj, mogu odgovorno da kazem pa i da prilozim dokaze da psece slavno prezime ne garantuje da ce to stene izrasti u sampiona aaaaah da sednemo na teme kojim bi se ta renomirana odgajivacnia ponosila. Staro je zlatno odgajivacko pravilo da ako u leglu dobijete jedno takvo vrh stene, odgajivac peva od srece a ako se rode dva takva ponavlja kombinacija.

Odgovoricu samo na Vas komentar tj. bitne delove koje sam citirao

Pošto od početka iskreno komentarišete reći cu Vam da je poenta ove teme pre svega u sledećem. Sve je meni bilo jasno i pre ove objave. Poenta ove objave je kako sam predhodno već naveo u - izbegavanju odgovornosti. I ova moja objava ima poentu u tome, a to je negiranje i izbegavanje bilo kakve odgovornosti koje je imalo svoj istorijat u iskazivanju nepoštovanja prema meni u više navrata nakon povrede, a što je naposletku kulminiralo predlogom nekog suvlasništva od 10 tačaka koje sam objavio... Sve to ako se povreda zaista dogodila... Cela ta priča kako su psa navodno udarila nekakva gvozdena vrata malo je verovatna, tim pre što su odbijali slanje bilo kakve dokumentacije o povredi ili da pošalju kontakt veterinara... A vi kao iskusni odgajivač pretpostavite o čemu se najpre može raditi na osnovu konkretnog reza i činjenica o odbijanju slanja bilo kakvih informacija... To što bi Vi udomili psa tamo gde provereno znate da će imati dobar dom, ne znači da su i drugi imali takve pobude. Meni je rečeno da pas mora biti kod nekoga ko uopšte i ne zna o kom se psu radi ni čiji je ni koje je rase. I takodje mi je rečeno da ne žele da se drugi smeju i rugaju, u tom smislu... Dakle bilo je reči o svemu samo ne o "dobrom domu" za psa kako ste naveli... Na šta Vam kao iskusnom odgajivaču može ukazati tolika tajanstvenost? Da li možda na nešto što posredno može kompromitovati druge pse?

Što se tiče "izložbenog dela", kako ste naveli, opet uopšteno ispravno komentarišete. Ali očigledno niste upućeni u konkretne odnose u rasi koji su nažalost u većini slučajeva trajno poremećeni mnogo pre nego što sam uopšte počeo da se ozbiljnije interesujem za mopsove. Usled toga veći broj ljudi godinama ne izlaže na CACIB Beograd jer zna da nema šanse. Imate pojavu da je jedna porodica prisvojila CACIB Beograd kao svoju izložbu, i služi im za prezentaciju njihovih pasa i njihovih "prijatelja". Ja sam izašao iz tog kruga "prijatelja" jer me nikakvo licemerje ne zanima. A vi pogledajte rezultate upravo završene izložbe i biće Vam jasnije ono što sam pre 15-20 dana naveo, a što mi je bilo poznato pre 3-4 meseca... Nikakav problem za mene ne bi bio da nije reč o najreprezentativnijoj izložbi kod nas. tj. da je u pitanju neka livada. Bar kod nas ima mnogo livada i svako sebi može naći neki kutak. Medjutim pošto je reč o reprezentativnoj manifestaciji nema smisla da bilo kome služi za organizovanje privatnih žurki i kad ih je neko zadužio (poput imenovanih) da im se sklone i tako im poklone nešto što ne zaslužuju. Nadam se da sam sada jasniji. Ovo predhodno se odnosi na saveznike kod nas od Nekic/Karasic. A što se Nekić/Karasic tice pre 15-20 dana pomenuo sam da sam bio prisutan na izložbi gde sam bio svedok sta rade, u kaoliciji sa Nekicevim bratom koji odgaja akite. Radi se o ovogodišnjoj Lipici, i da nisam bio prisutan ne bih verovao da nekome na pamet mogu pasti rezultati koje su braca Nekic ostvarili. Pogledajte rezultate i bice Vam jasnije, u dva dana 5 x BIS1 i BIS3 (a navodim samo reprezentativne kategorije: baby. puppy, junior, zreli). Napravili budale ljude iz pola Evrope... Od 12 izložbi na kojima je moja Godiva učestvovala jedino u Lipici nije ušla u puppy BIS plasman, čak je ni u užu selekciju medju 6 oba dana nisu birali, čak je nisu ni gledale sudije u BIS-u, nije ih zanimala... A u isto vreme njihov 2 meseca mladji dečak u bebama je osvojio BIS1 i BIS3. Na sreću narod tamo nije imao povez na očima i svi su mogli videti kvalitativnu razliku izmedju Godive, koju ni medju 6 puppy nisu birali, i njihovog baby BIS dečaka...

Upravo sam se dotakao vašeg komentara o slavnom prezimenu. Kod Godive je slavno prezime u srazmeri sa imenom. Godiva ima 9.5 meseci i za sada se odlično razvija u izuzetnog izložbenog psa, u najvišu svetsku klasu. Da nije tako ćutao bih i bio manji od makovog zrna... Zato "lajem" jer stvarno nema smisla. Ako odeš zapadno ne možeš da ostvariš plasman zbog jednih, ovde ne možeš zbog drugih... Godivi preostaju jedino CAC izložbe po Srbiji da ostvari neki plasman, što je sramota ali ne moja... Da su ti drugi na mom mestu davno bi revoluciju napravili...

On 11/19/2016 at 10:48 AM, Tuncay said:

Posto pristrasnosti svakako a i mahinacija na izlozbama, ne samo u Srbiji nego po celom svetu ima i to sve vise otkako je to sve vise biznis a manje hobi, oni odgajivaci i izlagaci kojima to smeta vec neko vreme biraju izlozbe prema tome da li ce se na njima pojaviti kompetentni sudija ciji ugled garantuje da ce suditi ni po babu ni po stricevima.  Ne interesuje ih koja je to izlozba i ko ce na nju doci. 

Onda ja jedino mogu da ponovim ovo gore citirano. 

Svakom normalnom jedino moze da bude drago ako je uvezeno iz renomirane odgajivacni stene koja opravdava razvojem svoje prezime i nade ulozene u nju. Idite onda sa njom i dalje u svet, vodeci racuna o tome pred koga izlazite u ring. 

I srecno. Od nerviranja vajde nema. 

Hvala lepo. Upravo zbog te činjenice komentarisao sam ovde posle godinu dana. Jasno da ništa drugo ne preostaje nego dalje u svet, e sad drugo je pitanje koliko je to finansijski moguće jer trebalo bi negde daleko otići bar jednom mesečno... Ovako koliko se bude moglo jednom, dva mozda tri puta godisnje...

Mislim da je totalno nebulozno komentarisati BIS program i ko je usao u uzi izbor,a ko je dobio.To je revijalni deo i verovatno svaki pas koji je dotle dosao moze da se nadje na postolju.Razumem kada se neko buni sto je izgubio u svom razredu ili za rasu,ali prvi put cujem da se neko zali na BIS i zasto nije dobio nista u BIS-u.Sto se tice Nekica ,znam da ima u Hrvatskoj sa Akitama i da ljudi dobijaju i na Svetskim i Evropskim izlozbama,da su im psi izuzetno kvalitetni. 

On 12/7/2016 at 15:48, Vuk2 said:

Mislim da je totalno nebulozno komentarisati BIS program i ko je usao u uzi izbor,a ko je dobio.To je revijalni deo i verovatno svaki pas koji je dotle dosao moze da se nadje na postolju.Razumem kada se neko buni sto je izgubio u svom razredu ili za rasu,ali prvi put cujem da se neko zali na BIS i zasto nije dobio nista u BIS-u.Sto se tice Nekica ,znam da ima u Hrvatskoj sa Akitama i da ljudi dobijaju i na Svetskim i Evropskim izlozbama,da su im psi izuzetno kvalitetni. 

Vas stav je legitiman. Ali... BIS je revijalni deo i navodno nebitan, a u praksi se iskusni odgajivaci laktaju oko njega samo tako. Mnogi nece izaci na izlozbu ako im nije garantovano postolje, a oni najiskusniji nece izaci ako im nije garantovan BIS1... I to svi znaju, ali se nesto ne prica o tome... Poenta moje price je sto Godiva nije ni gledana u tom delu, kao da nije ni ucestvovala. Dok su psi konkretnih, i te kako zagledani... Takav odnos je s korektnog kinoloskog aspekta krajnje nekorektan, jer Godiva nije nikakva moja petljavina, vec je kupljena i debelo placena od najpriznatijih svetskih odgajivaca (uglavnom od takvih ljudi kupuju recimo Rusi i Skandinavci, pa onda priznati odgajivaci sa ovih prostora kupuju potomstvo kod tih Rusa i Skandinavaca). Pritom, kad ste vec pomenuli tog brata sa americkim akitama, taj toliko ima kvalitetne pse u svim generacijama da su mu dali i puppy i junior i zreli BIS1. Smesno... Da komedija bude veca, prvog dana zreli BIS1 osvaja americka akita iz Italije, a drugog dana americka akita tog Nekica...

Mozemo govoriti i o sudjenju u rasi na toj izlozbi. Slucajno sam nedavno naisao na post izvesnog Slovenca koji se, ako sam dobro razumeo, odnosi da je sudija za njegovog Dogo Canario mislila da je Napuljski mastif... Ista ta gospodja sudija je sudila puppy BIS prvog dana i bila je prilicno sigurna u svoju odluku, pa je izmedju oko 30 puppy-ja izabrala iste one i po istom redosledu kao sto je bilo postolje baby BIS-a jedne velike izlozbe u Hrvatskoj, nekoliko meseci ranije. Koja je verovatnoca da se tako nesto dogodi? Mozemo govoriti i o sudjenju u mojoj rasi na toj izlozbi, i kako su tretirani psi cuvenog italijanskog odgajivaca Serdja Sofijentinija, coveka koji je osvajao svetske titule kada braca Nekic nisu ni znali sta su mopsevi ili akite...

Laktaju se oko BIS-a i celog tog revijalnog dela ali on jeste koncipiran tako da bude subjektivan. Naravno da cak i iskusni olraund ali potekao iz neke rase i specijalista za neke rase, cak i da spada u onu sacicu renomiranih zbog koji se potezu kilometri na izlozbu nece pogledati mog Tunju Šunji a bome ni Godivu ako je covek potekao od engleski i irskih setera ili je prvobitno dobermandzija, zato sto ce pre gledati da li ono sto dobro zna zavredjuje da stane na BIS postolje. Sta ima da gleda Tunjicu i Godivu kada nije toliko verziran i ne moze biti za sve rase da zna da li je to jedan bajni chow i mopsic ili samo prosek ali eto BOB u konkurenciji koja je bila. 

Mogu da primer izlozbi kod mene, tog revijalnog dela, gde znamo da na primer na jednoj od cetiri najprestiznijie CACIB izlozbe velike sanse ima da stane na neko od pobednickih postolja sarplaninac ako je izrazit primerak, jer tamo ocenjuje na izlozbi uvek neko ko ih poznaje. Drugde jedva da ima sanse. Na jednoj od izlozbi imao je sanse chow, samo ako se udostojio da saceka jer je u odboru vedrila i oblacila funkcionerka kluba a nije imalo nikakve veze da li je to odgajivac njen smrtni neprijatelj sa kojim godinama ne govori ili ko. Bitno je da su uvek pozivane sudije koji ce tog chow-a BOB-a zagledati i ako ikako mogu i postaviti ga na BIS ili drugo revijalno postolje. 

Zelim da kazem generalno da je revijalni deo koncipiran i zamisljen uz visoku dozu subjektivnosti arbitra te je utoliko zaista bespredmetno buniti se sto nista nisam dobio.  Tu neminovnu subjektivnost sam bas nedavno resavala sa prijateljicom koja ima dva Ich, nemacke doge a stariji se od ove jeseni izlaze u razredu veterana. I ona a posebno moj drug njen suprug maltene htedose da se zale sto u izbor za najveterana izlozbe sve dobijaju "neki mali, smesni, kod igracke" stari osam godine sto za njih nije nikakva starost a njihov veteran, doga sa osam godina baaaas postariji nista.

Pa sam joj objasnila da se mane corava posla jer subjektivnost je tu neminovna ali da nastavi da se lakta i ceka i na taj revijalni deo jer cini uslugu rasi, posto propagira u javnosti da ne mora doga da ima zivotni vek do pet godina i da moze i sa osam godina da leti po ringu a i njoj samoj se dize rejting kod onih sudija kakvih ne bi trebalo da bude koji gledaju ko drzi povodnik jer ce se setiti krhke plavuse sa veteranom dogom u ringu.

Eto, reko ja ranije, cuvajte zivce i ako se sekirate, sekirajte se gde treba.