Miki77

Zašto moj mali mops mora nestati i zašto ne može dobiti najbolje lečenje?

45 posts in this topic

Pre 5 meseci kupio sam ženkicu iz jedne hrvatske odgajivačnice, tada je imala 2 meseca. Po dogovoru sa odgajivačima dogovorili smo plaćeno čuvanje u odgajivačnici do kraja septembra-oktobra, usled mojih obaveza tokom leta. Da je sve bilo kako treba, danas su mi je trebali doneti i ujedno da sutra izlože svoje pse na izložbi koja se održava u mom gradu...

Prošle srede odgajivač me je obavestio da je doživela tešku povredu, da joj je smrskana glavična kost koja ulazi u kuk na zadnjoj levoj nogi. Odgajivač mi je ponudio da vrati novac nazad ili uz doplatu ženkicu iz istog legla kao moja, koju je ostavio za odgajivačnicu i koja je po njemu izložbeno bolja. Pošto se njegova ortakinja vezala za tu njihovu ženkicu, na neki način obostrano smo predložili suvlasništvo. Kasnije je ta ortakinja sastavila ugovor u suvlasništvu koji je za mene krajnje nepovoljan, gde sam pre tako reći hranitelj psa nego suvlasnik. Uz par sitnih korekcija taj ugovor sam ipak prihvatio, medjutim pomenuta ortakinja je odustala od suvlasništva i ostalo je da mi vrate novac.

Poenta cele situacija je u sledećem, mene nije zanimao ni povraćaj novca, ni drugi pas u vlasništvu ili suvlasništvu, već da mi daju mog psa. To sam im tražio i ništa više, rekao sam im samo mi dajte mog psa i ništa mi ne dugujete. Našao sam veterinare koji je mogu uspešno lečiti i kliniku na kojij se može prevazići njena teška povreda. Medjutim odgajivači nikako ne žele da mi daju mog psa, niti su želeli da mi pošalju veterinarsku dokumentaciju niti da pošalju kontakt veterinara gde se leči. Odgajivač želi da je, nakon njenog oporavka, kastrira i negde udomi za ljubimca. Medjutim kod mene ne može biti ljubimac ni pod kakvoj okolnosti, navodno će štetiti ugledu (a ja sam anoniman u kinološkim krugovima, a uz dužno poštovanje ni oni nisu baš odgajivačnica najvišeg ranga). Cela ta situacija budi mnoge sumnje... Iako je jasno da odgajivači pre svega štite svoj integritet jer je najblaže rečeno bruka da pas koji je kupljen kod njih i koji im je poveren na plaćeno čuvanje doživi tako tesku povredu...

Iz pristojnosti ne želim da navodim konkretna imena jer mi nije namera da nekoga brukam, već jedino želim da mi daju mog psa, a to je jedino što oni ne žele.

Pas realno nije ni bio tvoj, osim formalno uz nekakav vaš dogovor i ugovor. Ukoliko si u stanju da izvršiš potpuni povraćaj novca, menjaj odgajivačnicu i ne tuguj previše već potraži sreću na drugom mestu.

Istina je da se nesreće dešavaju, i sa tim se mora živeti.

Nabavi drugog ljubimca i uživaj sa njime.

PS

Možda delujem surovo, ali prošao sam mnogo suroviju epizodu da mi pas umire cele noći na rukama i mislim da znam šta savetujem. Zarekao sam se da neću uzimati psa bar sledeće dve godine, pa se predomislio na prvoj sledećoj izložbi.  

Ostavimo pse da budu psi, bolje je i za nas i za njih.  

Pas realno nije ni bio tvoj 

Pošto sam pravnik po struci iskomentarisaću u vezi toga... U vlasništvo tog psa stupio sam pravnim poslom koji se zove kupoprodaja. Otprilike i njihov rezon je sličan citiranom, da su meni "ustupili" psa, čime se elegantno zaobilazi činjenica da kao vlasnik mogu odlučivati šta je najbolje za mog psa. Odgajivač kada proda psa pravno nema više ništa sa tim psom, druga priča je što se u kinološkim krugovima lože na "ustupljivanje", "poveravanje", itd, što su izrazi koji se u pravnoj struci ne odnose na vlasništvo.

Oni izgleda jedino žele da zataškaju svoju bruku i spreče me da dodjem do psa, ne vodeći računa šta je najbolje za tog psa. I pritom se rešavaju dokaza o njihovom nemaru koji bi u mom posedu mogao biti osnov za utuženja po nekoliko osnova. Nemam nameru da ih utužujem u svakom slučaju, sa ili bez psa... A i da želim, kao pravniku mi je jasno da takav spor nema svrhe jer živimo u različitim državama, pa bi mi proces stvorio velike troškove i do okončanja bi proteklo dosta vremena kada bi sudbina psa već bila zapečaćena...

Stoga mi je jasno da je jedino moje sredstvo odbrane da ih naružim po forumima i fejsbuku, što na njihovu sreću nije moj nivo i ničemu ne bi služilo jer je pas u njihovom posedu pa je u njihovom posedu...

Pre 5 meseci kupio sam ženkicu iz jedne hrvatske odgajivačnice, tada je imala 2 meseca. Po dogovoru sa odgajivačima dogovorili smo plaćeno čuvanje u odgajivačnici do kraja septembra-oktobra, usled mojih obaveza tokom leta. Da je sve bilo kako treba, danas su mi je trebali doneti i ujedno da sutra izlože svoje pse na izložbi koja se održava u mom gradu...

Prošle srede odgajivač me je obavestio da je doživela tešku povredu, da joj je smrskana glavična kost koja ulazi u kuk na zadnjoj levoj nogi. Odgajivač mi je ponudio da vrati novac nazad ili uz doplatu ženkicu iz istog legla kao moja, koju je ostavio za odgajivačnicu i koja je po njemu izložbeno bolja. Pošto se njegova ortakinja vezala za tu njihovu ženkicu, na neki način obostrano smo predložili suvlasništvo. Kasnije je ta ortakinja sastavila ugovor u suvlasništvu koji je za mene krajnje nepovoljan, gde sam pre tako reći hranitelj psa nego suvlasnik. Uz par sitnih korekcija taj ugovor sam ipak prihvatio, medjutim pomenuta ortakinja je odustala od suvlasništva i ostalo je da mi vrate novac.

Poenta cele situacija je u sledećem, mene nije zanimao ni povraćaj novca, ni drugi pas u vlasništvu ili suvlasništvu, već da mi daju mog psa. To sam im tražio i ništa više, rekao sam im samo mi dajte mog psa i ništa mi ne dugujete. Našao sam veterinare koji je mogu uspešno lečiti i kliniku na kojij se može prevazići njena teška povreda. Medjutim odgajivači nikako ne žele da mi daju mog psa, niti su želeli da mi pošalju veterinarsku dokumentaciju niti da pošalju kontakt veterinara gde se leči. Odgajivač želi da je, nakon njenog oporavka, kastrira i negde udomi za ljubimca. Medjutim kod mene ne može biti ljubimac ni pod kakvoj okolnosti, navodno će štetiti ugledu (a ja sam anoniman u kinološkim krugovima, a uz dužno poštovanje ni oni nisu baš odgajivačnica najvišeg ranga). Cela ta situacija budi mnoge sumnje... Iako je jasno da odgajivači pre svega štite svoj integritet jer je najblaže rečeno bruka da pas koji je kupljen kod njih i koji im je poveren na plaćeno čuvanje doživi tako tesku povredu...

Iz pristojnosti ne želim da navodim konkretna imena jer mi nije namera da nekoga brukam, već jedino želim da mi daju mog psa, a to je jedino što oni ne žele.

Ja bih rekla da su ti ljudi prilicno korektni. Ti nisi mogao da se vezes za stene koje i ne poznajes tako da je

cudno da stene koje ne poznajes nazivas svojim psom. Trebalo je da kazes" predmet ugovora", ali pas nije predmet,

u ugovoru to jeste.

Ti i ne znas kakve povrede ima, ali si nasao kliniku i veterinare?

Odgajivaci imaju razloga ( i budi srecan da je tako) sto ti ne daju bas tog psa.

I moj ti je savet ( nema sada veze sa ovom situacijom) da ne uzimas psa sa 6-8 ili 10 meseci jer cete biti

oboje nesrecni,. Ako ti je moguce uzmi stene sa osam nedelja, ako ne onda odlozi cuvanje psa za neki svoj

drugi period zivota.

U vezi komentara da "realno pas nije bio moj" i da "nisam mogao da se vezem"... E pa upravo je stvar u tome da sam se vezao i to mnogo, na osnovu fotografija i videa koji su mi slani...Logicno da je smisao mog javljanja sto sam emotivno vezan, O kojoj se povredi radi naveo sam u predhodnom postu, kako mi je receno.

Pravnik sam po struci i pas je moje vlasnistvo, To vlasnistvo je steceno kupoprodajom. I vlasnik po svakom zakonu jedino moze odlucivati kako ce se postupati sa njegovom imovinom, u sta spadaju i zivotinje. Ovde se na najgrublji nacin uzurpira necije pravo vlasnistva kako bi neko prikrio svoju nebrigu i sacuvao neki ugled u kinoloskom svetu, pri cemu se najmanje vodi racuna o najboljem interesu za psa.

Meni jedino preostaje utuzenje, gde bi se proces otegao i odgajivaci bi svakako do okoncanja postupka ucinili sta su naumili...

Iskreno receno, ni ja ne mislim da ste se vezali za tog mopsica, vec pre za svoju predstavu kako ga volite i on vas i kako je to Vas cetvoronozni clan porodice.

Ona prava duboka emotivna veza gradi se sa zivim psom, kada stene ili pas dodje, 24 sata dnevno. Godinama. I kada zajedno uzivate i kada dodju trenuci koji su sve samo ne uzivanje. Sazreva i produbljuje se godinama do one neopisivo dragocene povezanosti starog psa i njegove porodice. 

Ni taj mopsic nema neku emotivnu vezu sa vama.

Moze da ima (ne tvrdim da ima zaista) sa odgajivacima, tj. sa ljudima kod kojih je. Znaci, kada bi pitali samog psa, ako je naravno kod njih sve u redu, onda sasvim sigurno ne bi kazao eee, salji me kod onog cike sto me voli preko videa, nego pusti me tu gde sam.  

Vlasnik jeste. Ne znam sta tacno pise u ugovoru. Zacrnite osetljive podatke, anonimizirajte ga, pa okacite ovamo da vidimo, eventualno. 

Da li ste odgovoran? 

Ako bas nije u pitanju stene gde presudjuju izlozbene i uzgojne ambicije kada postoje i varijante da stene ostane kod odgajivaca dok se ne pokaze da li opravdava nade, jer sa 8, 9, 10 meseci vidite vise nego kod steneta od dva meseca, dakle ako nije bila ta varijanta u pitanju (a onda nema reci o takvom emotivnom vezivanju) onda se ne ostavlja stene u odgajivacnici na cuvanju tri meseca. Uzimam stene u onom trenutku kada mogu da mu se posvetim i obavim onaj kljucni deo vaspitavanja, socijalizacije i brige da se razvije u odraslog psa. Ako me cekaju neodlozni poslovi i obaveze, onda odlazem nabavku steneta.  Desi se da iskrsne nesto poslovno sto ne moze da se odbije, kada je vec stene u kuci. Ali to je drugi slucaj. Ovo stene nije ni preuzeto. 

Utoliko, ja da sam na mestu odgajivaca sigurno ne bih jurila da bas Vama predam stene koje se razbolelo. Taj mali detalj da ste kupili psa iako jos nekoliko meseci ne mozete da mu se posvetite i da ste spremni da ga ostavite do 5. meseca, meni, iskreno receno ne bi bas ulivao poverenje u Vas. 

Ponudili su Vam novac ili drugo stene. To je uobicajena i uvrezena praksa kod korektnih i solidnih odgajivaca a verujte mi, nisu svi u odgajivackom svetu posteni da postupe tako. 

Moze naravno lako da bude i neka sumnjiva rabota.

Ali, ovako kako ste izneli ni ne mora. Pas jeste u zakonima mnogih zemalja stvar, imovina, ali u zakonima nekih drzava psebna stvar o cijim potrebama mora da se vodi racuna. Znaci Vase pravo da odlucujete sta cete i kako cete sa njim nije bezgranicna samovolja.

Ovde kod mene, recimo, po novim zakonima sudski izvrsitelj nema prava da zapleni psa kucnog ljubimca za prinudnu naplatu dugova. 

Ne loze se kinoloski krugovi na ustupanje ni na poveravanje psa. Postoje decenijama kategorija  pasa u suvlasnistvu, "placement" jedinke, gde onaj koji je tako dao psa ima itekako pravo da odredjuje i odlucuje. Ti ugovori su pravno valjani po belom svetu, sto ne bi bili i kod nas.

Takodje, mnogi odgajivaci zadrzavaju sebi pravo i to je navedeno i u ugovoru da im pas bude vracen ako ga novi vlasnik zlostavlja ili ne brine valjano o njemu jer se na to ugovorom obavezuje. I kada je kupoprodajni. 

U SAD ili Kanadi je vrlo cesto sastavni deo ugovora ako stene po proceni odgajivaca nije za dalji uzgoj da bude u odredjenom uzrastu kastrirano/sterilisano. 

Elem,

ne stavljam ruku u vatru za tog Vaseg odgajivaca, ali razmislite malo i postavite se u njegovu situaciju. Ovako kako Vam dajemo pogled sa strane. 

Pa ili tuzite, ili kako su Vam lepo rekli zmanic i Justina, potrazite drugog odgajivaca, drugo stene koje cete moci da preuzmete odmah. 

Sretno, u svakom slucaju. 

Hvala lepo Tuncay, upravo sam se i javio zbog slicnih komentara strucnih ljudi. Prilicno sam razocaran i savest mi je nemirna, pa ne znam sta mi je ciniti, ne mozemo se dogovoriti, utuzivanje nema svrhe, a opet ne mogu od svega dici ruke... .

Ne bih se slozio sa nekima ovde da stene za izlozbe treba uzimati sa 8 nedelja.Svi znaju da je bolje uzeti sto kasnije i to da bi se videlo kakav pas ce biti.Kod jednog odgajivaca  u Americi stene koje se uzima kada predje 5 meseci je duplo skuplje,nego sa 2 meseca,a da ne pricam da pojedini vrhunski svetski odgajivaci i ne prodaju stence pre neke odredjene starosti,dok ne vide da li ce pas zadovoljavati njihove kriterijume.Cena je naravno velika,ali tako onaj ko ocekuje dobrog psa ne kupuje "macku u dzaku."Sto se tice kupovine steneta za ljubimca,slazem se da je najbolje ga uzeti sa navrsenih 8 nedelja

Cek, cek...

mi smo govorili o emotivnom vezivanju ne o hladnom, racionalnom kalkulisanju (ovo pisem sasvim neutralno, ne pogrdno) od koga i kada uzeti stene sa kojim se zeli u ozbiljno izlaganje ili jos teze uzgoj. 

Jedno je stene sa prevashodno izlozbenim ambicijama ali onda se ono posmatra i malo drugacije, kroz prizmu toga da li ce te ambicije opravdati ili ne  pa nekada ako ne opravda - cao bela kidavela a drugo je stene kao clan porodice, pseci ali clan gde je u prvom planu ta veza covek - pas.  Zao mi je, ali u odgajivacnicama je taj odnos malo drugaciji, ako su vece i ima vise pasa.  Nije tako prisan i tesan kao sa psom koji moze biti izlozbeni, pa i svetski sampion ali je na prvom mestu ljubimac. 

Takodje jedno je dogovor ostaviti na cuvanje stene zbog obaveza a drugo od pocetka se dogovoriti da ce stene odgajivac dati sa 8, 9 meseci ako pocne da se pokazuje da opravdava nade koje se u njega ulazu po rodovniku, kombinaciji i karakteristika sa osam nedelja. 

Cek, cek...

mi smo govorili o emotivnom vezivanju ne o hladnom, racionalnom kalkulisanju (ovo pisem sasvim neutralno, ne pogrdno) od koga i kada uzeti stene sa kojim se zeli u ozbiljno izlaganje ili jos teze uzgoj. 

Jedno je stene sa prevashodno izlozbenim ambicijama ali onda se ono posmatra i malo drugacije, kroz prizmu toga da li ce te ambicije opravdati ili ne  pa nekada ako ne opravda - cao bela kidavela a drugo je stene kao clan porodice, pseci ali clan gde je u prvom planu ta veza covek - pas.  Zao mi je, ali u odgajivacnicama je taj odnos malo drugaciji, ako su vece i ima vise pasa.  Nije tako prisan i tesan kao sa psom koji moze biti izlozbeni, pa i svetski sampion ali je na prvom mestu ljubimac. 

Takodje jedno je dogovor ostaviti na cuvanje stene zbog obaveza a drugo od pocetka se dogovoriti da ce stene odgajivac dati sa 8, 9 meseci ako pocne da se pokazuje da opravdava nade koje se u njega ulazu po rodovniku, kombinaciji i karakteristika sa osam nedelja. 

Slazem se u potpunosti,ali ovde mi je nesto kontradiktorno. Koliko vidim odgajivaci se plase izlaganja i lose reklame,a sto moze da znaci da je stene bilo predvidjeno za neko intezivnije izlaganje,jer ako je trebalo biti kucni ljubimac ili za "mozda neki put" izlaganje ne vidim razlog zasto mu ne bi predali stene koje je on u potpunosti platio i prepustili njemu brigu o psu,jer ko je lud da izlaze psa koji se otezano krece ili sepa. Slazem se da se niko ne moze emotivno vezati za psa sa kojim ne provodi vreme i kojeg je mozda jednom u zivotu video,eventualno prilikom odabira.

Pri kupoprodaji psa nije bilo pomena ni o kakvim ogradama koje odgajivači mogu postaviti. Takodje, nije bilo pomena ni o kakvim eventualnim okolnostima da ukoliko se u toku čuvanja štene ne pokaže kao izložbeno zadovoljavajuće da neće biti preuzeto i slično. Još pre slanja kapare obavestio sam odgajivača o svojim obavezama preko leta i da ću kupiti štene jedino ukoliko za to vreme bude na čuvanju u odgajivačnici - što je prihvatio. Dakle jedini uslov pri kupoprodaji bio je sa moje strane. I taj odgajivač zna moj stav da ukoliko bi se pas kod mene pokazao kao izložbeni - pokazao bi se, ukoliko ne, biće najsrećniji ljubimac. I taj pas je na neki način mesecima član moje porodice, nema čoveka koji je u tom periodu bio sa mnom u kontaktu a da nije čuo za ime tog psa i koga nisam smorio pričama o tom psu...

Ono što mene vredja je činjenica da odgajivači odbijaju da prihvate odgovornost prema meni kao vlasniku. Fakat je da sam vlasnik psa koji je njima poverio psa na čuvanje i nad kojim je nastupila teska invalidnost u toku čuvanja. To je činjenica iz koje nastaju pravne posledice da imam pravo zahtevati odštete za: tešku invalidnost psa, dalju negu, moje duševne bolove, izgubljenu dobit itd... Ovo kažem formalno jer nemam nameru da se bavim tim.

Pomenute pravne posledice su jasne svakome ko je dobronameran i odgajivačima trebalo bi da bude jasno da sam ja taj koji jedino ima pravo da uslovljava. Medjutim oni ovu situaciju žele da reše samo onako kako to njima odgovara. Na jedan prikriveni način izbegavaju odgovornost smatrajući da mi ne mogu prodati psa sa telesnom manom - a pas je davno prodat. Ortakinja žali što mi ne mogu ustupiti psa. Pri čemu zaboravlja da je davno prodala tog psa i da sam ja tog psa ustupio njoj na čuvanje. A nisam postavio pitanje niti želim, kako ga je to čuvala kada se teška povreda dogodila baš mom psu a ni jednom od desetak njenih... I imala je obraza da mi predloži ugovor o "suvlasništvu" nad njenim psom iz istog legla gde navodno imamo prava nad tim psom 50:50, a faktički po njihovim pravima u najboljem slučaju po mene moj udeo je 1/4. Samim tim jasno je da svog psa izuzetno znaju da cene odredjujući mu dvostruku cenu u odnosu na mog iz istog legla, a ispostavilo se da im je i to malo jer imaju nameru da "kalkuliraju sa štencima". A ko je odgovoran što isto kalkuliranje nisam u mogućnosti da uradim?

Uvaženim odgajivačima najvišeg svetskog ranga baš i nije stalo do vrednosti mog psa za mene, kako emotivne tako ni materijalne. Na emotivnu vrednost za mene gledaju tako što može biti svakome ljubimac samo ne meni, A materijalnu odredjuju u smislu da mi vrate istu sumu novca koju sam poslao pre 4-5 meseci pri cemu zaboravljaju da se bavim poslom u kom bi u konkretnom periodu od te sume napravio dvostruku, kao sto su oni u istom periodu udvostručili vrednost svog psa.

Situacija je takva kako jeste i izgleda da mora biti po njihovom ali neke stvari treba da se znaju...

Pri kupoprodaji psa nije bilo pomena ni o kakvim ogradama koje odgajivači mogu postaviti. Takodje, nije bilo pomena ni o kakvim eventualnim okolnostima da ukoliko se u toku čuvanja štene ne pokaže kao izložbeno zadovoljavajuće da neće biti preuzeto i slično. Još pre slanja kapare obavestio sam odgajivača o svojim obavezama preko leta i da ću kupiti štene jedino ukoliko za to vreme bude na čuvanju u odgajivačnici - što je prihvatio. Dakle jedini uslov pri kupoprodaji bio je sa moje strane. I taj odgajivač zna moj stav da ukoliko bi se pas kod mene pokazao kao izložbeni - pokazao bi se, ukoliko ne, biće najsrećniji ljubimac. I taj pas je na neki način mesecima član moje porodice, nema čoveka koji je u tom periodu bio sa mnom u kontaktu a da nije čuo za ime tog psa i koga nisam smorio pričama o tom psu...

Ono što mene vredja je činjenica da odgajivači odbijaju da prihvate odgovornost prema meni kao vlasniku. Fakat je da sam vlasnik psa koji je njima poverio psa na čuvanje i nad kojim je nastupila teska invalidnost u toku čuvanja. To je činjenica iz koje nastaju pravne posledice da imam pravo zahtevati odštete za: tešku invalidnost psa, dalju negu, moje duševne bolove, izgubljenu dobit itd... Ovo kažem formalno jer nemam nameru da se bavim tim.

Pomenute pravne posledice su jasne svakome ko je dobronameran i odgajivačima trebalo bi da bude jasno da sam ja taj koji jedino ima pravo da uslovljava. Medjutim oni ovu situaciju žele da reše samo onako kako to njima odgovara. Na jedan prikriveni način izbegavaju odgovornost smatrajući da mi ne mogu prodati psa sa telesnom manom - a pas je davno prodat. Ortakinja žali što mi ne mogu ustupiti psa. Pri čemu zaboravlja da je davno prodala tog psa i da sam ja tog psa ustupio njoj na čuvanje. A nisam postavio pitanje niti želim, kako ga je to čuvala kada se teška povreda dogodila baš mom psu a ni jednom od desetak njenih... I imala je obraza da mi predloži ugovor o "suvlasništvu" nad njenim psom iz istog legla gde navodno imamo prava nad tim psom 50:50, a faktički po njihovim pravima u najboljem slučaju po mene moj udeo je 1/4. Samim tim jasno je da svog psa izuzetno znaju da cene odredjujući mu dvostruku cenu u odnosu na mog iz istog legla, a ispostavilo se da im je i to malo jer imaju nameru da "kalkuliraju sa štencima". A ko je odgovoran što isto kalkuliranje nisam u mogućnosti da uradim?

Uvaženim odgajivačima najvišeg svetskog ranga baš i nije stalo do vrednosti mog psa za mene, kako emotivne tako ni materijalne. Na emotivnu vrednost za mene gledaju tako što može biti svakome ljubimac samo ne meni, A materijalnu odredjuju u smislu da mi vrate istu sumu novca koju sam poslao pre 4-5 meseci pri cemu zaboravljaju da se bavim poslom u kom bi u konkretnom periodu od te sume napravio dvostruku, kao sto su oni u istom periodu udvostručili vrednost svog psa.

Situacija je takva kako jeste i izgleda da mora biti po njihovom ali neke stvari treba da se znaju...

Koliko vidim iz tvog posta tebi je materijalni deo veoma vazan. Uzmi novac koji ti vracaju,ako vec mozes,a na to sto bi ti "zaradio dvostruko" za taj isti novac mozes da zaboravis i mislim da je glupo to i pominjati

Koliko vidim iz tvog posta tebi je materijalni deo veoma vazan. Uzmi novac koji ti vracaju,ako vec mozes,a na to sto bi ti "zaradio dvostruko" za taj isti novac mozes da zaboravis i mislim da je glupo to i pominjati

Nisi lepo razumeo smisao. Svakako da predhodni post treba tumačiti u vezi sa predhodnim, nema potrebe da se ponavlja napisano. Reč je da neko ko nema nikakva prava da uslovljava i da samo treba da se "pokrije ušima" ispoljava dvostruke standarde. Za svoju ženku iz istog legla mogu isticati i emotivni i materijalni momenat, dok isto to ja nemam prava da uradim.

Zelim jos jednom da se zahvalim Tuncay i ostalim članovima na informacijama. Zamolio bih da se više ne komentariše na ovu temu, jer nema svrhe. Srdačan pozdrav svima i do neke nove konverzacije o mnogo lepšim temama...

Zelim jos jednom da se zahvalim Tuncay i ostalim članovima na informacijama. Zamolio bih da se više ne komentariše na ovu temu, jer nema svrhe. Srdačan pozdrav svima i do neke nove konverzacije o mnogo lepšim temama...

ok,ali bi mozda bilo dobro da napises koja je odgajivacnica u pitanju,pa da buduci kupci budu oprezni

Ovako. Ima itekako smisla komentarisati zato sto moze da pomogne drugim ljudima da situaciju izbegnu. 

Materijalna vrednost kod stenadi i pasa ne raste automatski sa vremenom, kod vecine se  smanjuje. Nema ovde nikakve veze sto ste taj novac mogli da obrnete. To je Vas problem i Vasa stvar. Sa tim se u uvrezenoj odgajivackoj dobroj i postenoj praksi ne kalkulise. 

Navela sam da je uvrezena fer i korektna odgajivacka praksa po razvijenom kinoloskom svetu da ako se kupuje show quality stene, pa se dalje pojavi neka nasledna mana ili nesto drugo sto ce ga za izlozbe diskvalifikovati, a u ovom slucaju jeste diskvalifikovano posle takve povrede, da se ako covek zeli da zadrzi takvo stene vraca deo sume, ili vlasnik pristaje da stene koje je vec uzeo vrati odgajivacu i dobije ili pare natrag, samo one koje je platio, ili pristane da uzme iz te odgajivacnice drugo, potencijalno izlozbeno stene. U punovredno vlasnistvo, kakvo je bilo sa onim prvim stenetom. 

Da, zaboravila sam, sleduju Vam i pare koje ste platili za cuvanje steneta, posto stene niste dobili. 

Ne i suvlasnistvo. Utoliko nisu Vasi odgajivaci fer, jer je suvlasnistvo vrlo veliko ogranicenje za prava obe strane i u principu bi trebalo u te rabote ulaziti samo u okviru odgajivacke saradnje ili sa zaista proverenim ljudima. Vi jedni druge ne poznajete tako, te ja da sam na Vasem mestu ne bih sa njima ni u kakav suvlasnicki odnos ulazila.  Znaci ponuda suvlasnistva nad drugim mopsicem kao zamena za Vaseg nije fer, nije korektna i ne dolazi u obzir. 

O onom emotivnom delu: odgajivac nema samo odgovornost prema Vama. Ima i odgovornost prema tom stenetu koje je zadesila takva nesreca. 

Jedan odgovorni odgajivac koji svoje pse voli i zeli im dobro, nece predavati nepoznatom coveku invalidno stene, cak i ako ga je taj platio. Prvo, ovom konkretnom stenetu je potrebno lecenje i rehabilitacija i tokom toga izbegavanje stresa. Drugo je da se vec naviklo mesec dva dana na Vas. Ali nije. Ono Vas ne poznaje. Njemu je za ozdravljenje neophodno pored lekarske nege to da bude u poznatoj sredini, sa poznatim ljudima i poznatim psima. Prelazak u novi dom jeste stres. Itekakav. I sada Vi na patnju sto je bolesno zelite da mu dodate jos i to da ide u nepoznatu sredinu, kod nepoznatih ljudi, od kojih ne zna sta da ocekuje? Stene je to, zivotinja. Kako cete mu to objasniti? Znas ovaj cika je dobar, voli te, bice ti dobro kod njega. 

Da sam ja odgajivac, upravo iz emotivnih pobuda, verovatno bih vratila novac + plus pare za cuvanje ili ponudila sledece punovredno stene+ vratila pare za cuvanje, ovo Vase izlecila i ostavila u odgajivacnici, ili bih nasla da ga udomim kod nekog od prijatelja, u svakom slucaju kod ljudi za koje znam da ce se o stenetu kome mogu da ostanu posledice zaista pobrinuti. Jer, ponavljam, Vas odgajivac unapred ne poznaje da zna kako ce se poneti prema stenetu koje moze da vuce posledice svoje povrede. Nije to nista protiv Vas, mozete biti zaista andjeo, najbolji covek na svetu i stvoriti i invalidnom stenetu pseci raj, ali to u odnosima odgajivac-novi vlasnik nijedna strana ne zna i ne moze da kaze unapred da je tako. 

Takodje, tu zenkicu bih sterilisala da nekome ni slucajno ne padne na pamet da je nakon te povrede, kada odraste opterecuje stencima. 

I zelim da Vam kazem, kao neko ko to zna iz svog licnog iskustva, nije lako imati invalidnog psa, sa posledicama, zdravstvenim bilo povrede, bilo nasledne. Ne mislim sada na materijalni i vremenski deo, nego bas emotivno nije lako. Gledati psa u onim trenucima kada ga ogranicava njegov hendikep i kada se leta po VET-ovima. 

To su emotivno patnje i dusevne boli. Kada zaista volite svog psa. Ne to sto Vam nisu dali ono stenekoje obozavate preko videa i vec ste ga misaono usvojili.

Shvatam Vas. Imam i to iskustvo. Napravila sam kombinaciju, cekala 1,5 godinu, nagovorila odgajivaca da vakcinise kako bi se posle jednog neuspeha rodilo zdravo pravo leglo, dogovorena je kao beton cvrsta zenkica bez obzira da li ce biti jedina i moj izbor kao prvi, iako obicno bira odgajivac. Ja sam dala ime i njoj i ostalima u leglu. Pratila maltene svakodnevno kako rastu. Da bi se u poslednjem trenutku odgajivac predomislio i resio da zadrzi zenkicu a meni ponudio muzjaka. Mogla sam da se naljutim, da odustanem, da ne pristanem. Nisam. Uzela sam tog "nezeljenog" muzjaka i nisam se ni na tren pokajala jer je uneo u nas dom toliko srece i harmonije sa mojom starom kujom, skoro kao nijedno stene do sada. 

Edited by Tuncay

Napisaću jos ovo. Ukoliko neko prepozna o kojoj se odgajivačnici radi, nema potrebe da bude oprezan. Vec imaju svaku moju preporuku! Ti ljudi sa dosta znanja rade posao kojim se bave, i sa istim uvažavanjem cenim njihov rad danas kao i onog dana kada sam rešio da kupim od njih štene. I ovo ne pisem zato sto znam da prate objavu od prvog posta, iza svake ovde napisane reci stojim i stajacu. Dogodila se nezgoda, nismo se sporazumeli kako da se prevazidje situacija i to je to. Bice po njihovom i neka bude. Ali ne može se diskvalifikovati nečiji rad zbog jedne incidentne situacije, koja sustinski nema veze sa odgojem. Pozdrav

Napisaću jos ovo. Ukoliko neko prepozna o kojoj se odgajivačnici radi, nema potrebe da bude oprezan. Vec imaju svaku moju preporuku! Ti ljudi sa dosta znanja rade posao kojim se bave, i sa istim uvažavanjem cenim njihov rad danas kao i onog dana kada sam rešio da kupim od njih štene. I ovo ne pisem zato sto znam da prate objavu od prvog posta, iza svake ovde napisane reci stojim i stajacu. Dogodila se nezgoda, nismo se sporazumeli kako da se prevazidje situacija i to je to. Bice po njihovom i neka bude. Ali ne može se diskvalifikovati nečiji rad zbog jedne incidentne situacije, koja sustinski nema veze sa odgojem. Pozdrav

ovaj tvoj post i onaj prvi sa kojim si zapoceo temu gde kazes:"Iz pristojnosti ne želim da navodim konkretna imena jer mi nije namera da nekoga brukam",kao i da nisu neka odgajivacnica najviseg ranga,da ti jedino preostaje njihovo utuzenje i ostalo sto si naveo  nemaju nikakve veze i kao da su ga pisala dva razlicita coveka. Svi koji drze pomenutu rasu verovatno znaju o kome se radi,jer koliko sam ja cuo tamo ima jedan ili dva poznata odgajivaca mopseva,ali bi bilo lepo da si u prvom postu napisao o kome je rec,a zbog ljudi koji imaju nameru da kupe psa i nisu upuceni kao ostali koji se vec drze te pse. Znaci da rezimiramo,svi koji hoce mopsa imaju tvoju preporuku da kupe tamo gde si i ti pokusao,a imao lose iskustvo i zbog kojeg si pokrenuo ovu temu

ovaj tvoj post i onaj prvi sa kojim si zapoceo temu gde kazes:"Iz pristojnosti ne želim da navodim konkretna imena jer mi nije namera da nekoga brukam",kao i da nisu neka odgajivacnica najviseg ranga,da ti jedino preostaje njihovo utuzenje i ostalo sto si naveo  nemaju nikakve veze i kao da su ga pisala dva razlicita coveka. Svi koji drze pomenutu rasu verovatno znaju o kome se radi,jer koliko sam ja cuo tamo ima jedan ili dva poznata odgajivaca mopseva,ali bi bilo lepo da si u prvom postu napisao o kome je rec,a zbog ljudi koji imaju nameru da kupe psa i nisu upuceni kao ostali koji se vec drze te pse. Znaci da rezimiramo,svi koji hoce mopsa imaju tvoju preporuku da kupe tamo gde si i ti pokusao,a imao lose iskustvo i zbog kojeg si pokrenuo ovu temu

Mislim da i ne bi bilo u redu da navodi ime odgajivacnice jer to i nije tema.

Ja  kao vlasnica sada i drugog psa tvrdim da se emotivna veza stene-vlasnik ne stvara za 24 sata,

traje to i nekoliko meseci, ja bih cak rekla i godinu dana. Prvih nekoliko nedelja koje vlasnik i stene zajedno provedu

jedno drugo i ne registruju bas ozbiljno, stene je razigrano, radoznalo, sve ga na svetu vise zanima od samog vlasnika,

vlasnik je pa opet u nekom stresu, 7-8 puta dnevno izvodjenje napolje, razmislja da li stene dovoljno jede, pije,

da li se on ( vlasnik) dovoljno igra s njim, kada da pocne sa malo ozbiljnijim vaspitavanjem, kako da socijalizacija

bude perfekta, tako da stvrana emotivna veza pocinje recimo sa 6 meseci zivota steneta.

Stvarati emotivnu vezu na osnovu slika i prica malo je jel off.

Ja sam izabrala stene preko slika, ali kad sam dosla u odgajivacnicu ipak sam se predomislila, uzela sam drugo,

bilo je njemu (stenetu) naravno to svejedno (lmao) 

A što je nepristojno da čujemo ime odgajivača ili i njihovu verziju priče ???

Vuče vrlo precizno se izražavam. To po tebi deluje kao da su pisala dva različita čoveka. Kakve veze ima moja situacija sa odgojem, Ja sam bio jako zadovoljan psom dok se nije dogodila nezgoda. Te dve stvari moraju se razlikovati. U konkretnoj situaciji navodjenje bilo kakvih imena može dovesti do narušavanja nečije časti i ugleda i to u teškom obliku javnim putem , što je protivzakonito i što mi je kao pravniku odlično poznato, a što ako ćemo pošteno nije ni ljudski. I to je moja preporuka i ostalim članovima da ako imaju sa nekim neku situaciju, da se bave jedino situacijom, bez navodjenja bilo čijih imena. Ovde nije reč o osveti već o savetovanju i informisanju o "uvrezenoj odgajivačkoj dobroj i poštenoj praksi", kako Tuncay navodi. U nekim situacijama moraju se emocije ostaviti po strani, koliko god to nama bilo teško...

Malo pre je Tuncay postavila post u isto vreme kada i ja, sto sam sada primetio i želim da se delom osvrnem, s namerom da nekome može pomoći informacija koju imam, i zato se javljam poslednji put po ovoj temi.

U Cirihu postoji, kompanija sa klinikom, koja je specijalizovana za najteže povrede kostiju i kukova kod pasa u smislu izrade raznih pomagala koja se ugradjuju. Naziv te kompanije je: Kyon. Meni nije namera nista sto se tice materijalnog, koliko god to neko pogresno protumacio, vec jedino da se taj pas leci na toj klinici. A to je i ono sto podrazumevam pod najboljim lecenjem koje je pomenuto u naslovu. Onako kako ja gledam meni bi najveca satisfakcija bila da moj pas može koliko toliko normalno da hoda, i to bih menjao za 100 svetskih titula. 

A koliko se ko i kako mogao vezati za psa je subjektivna stvar. Eto ja sam se vezao da sam u stanju da za njegovo lečenje platim višestruko od vrednosti koliko sam platio.

Odgajivac moze da se javi sa svojom pricom. Niko mu ne brani. 

Nekada je neophodno da se bavi imenom i prezimenom (odgajivacnice) kod stancera i prevaranata e da ne bi ljudi nasedali. 

Ovde moze a ne mora. Miki 77 je izneo problem i kako on na to gleda. Mi ostali smo nastojali da damo informacije kako to obicno funckionise, sta je tu bilo nekorektno, sta je korektno i fer a ja dodala sta je moglo (nije moralo da bude tako) da stoji iza toga da su resili da ne predaju kupljeno stene, vec da mu lecenje obezbede oni i udome ga eventualno dalje kao ljubimca. 

Utoliko, mislim korisne informacije i za druge. 

Sto se lecenja tice, nemamo ovde vet dokumentaciju slucaja i prognoze lecenja i terapije da bi znali da li je stenetu potreban bas najtezi kalibar svajcarske klinike. Mozda je povreda takva da ce moci da se super sanira i u zemlji gde je stene i mopslica ce moci relativno normalno da hoda. Sanirali su onomad davno i u Beogradu na VET fakultetu izgubljeni slucaj psa koga je udario tramvaj, kamion i automobil pa je poziveo dugih 13 godina a pregazen sa 9 meseci, osvajao i titule kod (vecine nasih tada za tu rasu) neukih sudija iako je ko rasu poznaje bilo jasno da sa tim hodovima nesto nije u redu.  

A vezivanje? Videcete kad Vam zaista udje mopsić u kucu, kada krenete da prozivljavate sa njim i dobro i lose, da je ta vezanost sasvim, sasvim drugacija.

A što je nepristojno da čujemo ime odgajivača ili i njihovu verziju priče ???

Ja nisam pricala o nepristojnosti ( ako se na mene odnosio tvoj post) nego da po meni nije OK

da se prica o ljudima, odgajivacima koji ovde recimo i ne zalaze, a sa celom pricom njihovo ime

i prezime i nema nikakve veze.

Ja nisam pricala o nepristojnosti ( ako se na mene odnosio tvoj post) nego da po meni nije OK

da se prica o ljudima, odgajivacima koji ovde recimo i ne zalaze, a sa celom pricom njihovo ime

i prezime i nema nikakve veze.

Svakako nije lepo pricati lose o ljudima koji ne zalaze ovde,ali onda je trebao da pise drugacije,npr:" stene iz jedne susedne zemlje",a ne mops iz Hrvatske,a tamo ima par odgajivaca i onda nije OK prema onom odgajivacu koji nema veze sa ovim slucajem.Savet bi svakako dobio,ali mislim da je hteo da prikaze svoj revolt i izvrsi neku vrstu pritiska na odgajivace da bi dosao do nekog cilja,a dokaz je i to sto ih u prvih nekoliko postova  napada i razmilja o utuzenju,da bi na kraju imao samo reci hvale za njih