nemanjaboxerpz

Do kada namestanje izlozbi????

107 posts in this topic

Redovan sam ucesnik na vecini izlozbi u svom okrugu. Medjutim imam jednu mnogo veliku zamerku na kss,kada ce stati na put poznatim odgajivacima,kinoloskim sudijama i kupcima njihovih pasa?? Vlasnik sam dva nemacka boxera, zenke od 10m i muzjaka od 5m. U ovoj godini sam bio na 10tak izlozbi sa svojim psima i od svih sam pobedio jedino na izlozbi u Pozezi sa muzjakom. Tu smo uzeli prvo mesto na baby bis-u. Ne mogu da sakrijem svoje odusevljenje za prvo mesto, iako mi je najiskrenije bilo cudno jer se sa mnom takmicilo nekoliko pasa poznatih odgajivaca. Danas sam saznao da je posle naseg prvog mesta bilo i svadje medju sudijama jer je pas koji je bio u konkurenciji sa nama iz odgajivacnice sudije Save Ignjatovica koji je sudio IIFci grupu. Problem je bio jer je trebao da pobedi pas iz njegove odgajivacnice koji je u vlasnistvu jednog momka iz Cacka. U dogovoru sa drugim sudijom da pobedi taj pas na izboru za baby bis sudija je greskom dodelio mom psu prvo mesto a ne njegovom,e sad da li je to pogresio jer je moj pas za njega bio lepsi pa je pomislio da je to taj kome treba da dodeli prvo mesto ili je nesto drugo u pitanju zaista ne znam. Uglavnom iz zaista poverljivih izvora znam da je to bilo namesteno i voleo bih da znam do kada ce to trajati?? Ima i nas koji volimo svoje pse,ulazemo maximalno u njih i od njih vidimo ljubav a ne PROFIT! I moj pas je iz poznate odgajivacnice ali mi nikad nije palo na pamet da zovem odgajivaca da mi namesti prvo mesto!

Odobravam ovaj post. Molim učesnike diskusije da se kao prvo predstave (ukoliko želite da svoj sadašnji nalog promjenite u vlastito ime ili ime uzgajivačnice, pošaljite mi pp) , a dalje, da pišu konkretne informacije, a ne informacije iz druge, treće ruke, 'čuo od ovog, čuo od onog'.

Ukoliko mislite da je po vašem vlastitom mišljenju neki pas na nekoj od izložbi bio bolji, onda konkretno i navedite razlog, zbog kojeg mislite da je taj pas trebalo da uzme pobjedu. Ili ukoliko ste primjetili da jedni te isti uzgajivaci/vlasnici uzimaju pobjede, godinama na istim izlozbama, kod istih sudaca, cak i u grupama i BIS programu, navedite.

Hvala.

Hvala vam na odobravanju teme. Ne bih zeleo da otkrivam ime osobe od koje sam saznao za ovo namestanje baby bis-a jer mi je receno u poverenju i ne bih zeleo da joj kaljam ugled odgajivacnice. Ja nisam kinoloski sudija niti vlasnik odgajivacnice,takodje ni neko ko moze da kaze da li je moj pas bolji od drugog,samo jedan "obican" covek koji voli svoje pse i trudi se da postigne neke rezultate sa njima. U postu nisam blatio ime nijednog odgajivaca vec sam izneo svoje misljenje o namestanju izlozbi i neuspelom pokusaju namestanja baby bis-a,a svi odlicno znaju sta se radi u kinoloskim krugovima. Samo zelim da najbolji pobedi,a ne najskuplji.

ja pratim dobermane i vidim da na izlozbi u leskovcu pobedjuje pas iz leskovca. U novom sadu pas iz odgajivacnicieiz novog sada. Da li je to slucajnost ili ne ja ne znam stvarno. Desilo mi se da izgubim u Beogradu 2013 godine od psa koji je manjeg kvaliteta od mog za CAC. Prišlo mi je 10 ljudi posle izlozbe da mi kazu da sam trebao da pobedim. A isto tako sam bio svestan da je bilo kvalitetnijih pasa u rasu tog dana, Al sam trebao da pobedim u razredu.

edit: Predstavite se ostalim ucesnicima

srbija je mala sredina i svi koji se bilo cime bave - ako su u tom poslu duze i ozbiljnije se bave time - znaju se medjusobno i jedni drugima "cesu ledja" , tako da mislim da nikad nece pobediti najbolji, nego "poznati" . tako je bilo i pre nekoliko godina na takmicenju za aplikacije za mobilne telefone (dakle programiranje), i u biranju i postavljanju odgovornih lica i direktora na razne funkcije, recimo nacelnika bolnice, pa je tako, nazalost, i u kinologiji kod nas. uvek iste sudije, iste odgajivacnice, i tako i pobednici spram toga. sto rece aleksandar s, u leskovcu je najlepsi i najbolji pas iz leskovca, u novom sadu iz novog sada. tako da iskreno receno mislim da namestanje nikad nece prestati. :-(   svim ucesnicima izlozbi srecno a vlasnicima zelim puno zivaca za sve, prevashodno nepravdu koja je kod nas izgleda standard. 

edit: Predstavite se ostalim ucesnicima

Svi mi sto pratimo izlozbe takodje placamo posteno ucesce kao i drugi odgajivaci,ja recimo predjem oko 150 do 200km svaki put kada idem na izlozbu i sve to me kosta mnogo na godisnjem nivou. Ali ni to nije skupo kada dodjes i posteno pobedis, kada znas da ti se sav trud i napor isplatio. Nazalost samim tim namestanjem izlozbi odbija se veliki deo ljubitelja pasa koji dolaze jer vole da se takmice,koji cele godine treniraju svoje pse,ulazu maksimalno koliko mogu u njih(a svi znamo koliki je srpski budzet) da bi dosli na izlozbu gde ih pobedi "skupi" pas.. Primetio sam da mnogo ljudi oceni svoje pse i odmah potom napusta izlozbu zaleci da nema sta da traze na bis-u jer je sve namesteno. Sta treba da radimo,da ne idemo na izlozbe i pustimo samo odgajivace da se takmice pa da pobedi onaj koji ima najvise para??? Jedino pitanje za savez, kada ce otvoriti oci i koliko im je dosta?

To nije problem samo kod vas, to je problem svugde. Ali razlika je u tome sta kad vi imate veliki broj pasa, onda je neminovno da psi budu tu negde po kvalitetu i lakse se moze ,,zamaskirati,, to mestenje. Imala sam i ja lose iskustvo. Zbog toga moj pas je isao samo na specijalke van moje zemje,jer u moje i nema. Smatram da je jedino specijalizovana izlozba ostala relevantni pokazatelj za kvalitet pasa, kao i uspeh jednog odgajivaca. Zato licno kazem ljudima da idu na nacionalne i internacionalne izlozbe da bi pokupili CH, a ako zele zaista da vide gde je njihov pas, onda da idu na specijalke. Nazalost dosta stvari su truli, i mentalitet je takav kakav je, pa se ovo tesko moze iskoreniti.

Slazem se u potpunosti sa Nemanjom ciji je boxer, ja sam bio prisutan, bis u Pozegi je bio namesten,to je tako bilo providno, delegat izlozbe je odlicno odglumio..Pored svega toga maltretirao je i pse i njihove vlasnike po onoj kisi i hladnoci da setaju milion puta u krug,a znalo se ko ce pobediti, nemam reci

edit : predstavite se ostalim ucesnicima teme

Do kada? 

Do tada dok izlagaci ne pocnu da se bune makar koristeci ono sto im omogucavaju pravilnici i nacionalni i FCI.

Do tada dok ne pocnu da bojkotuju sudije koji gaze eticke kodekse i pravilnike a vaze za njih oba. 

Inace BIS, tj. revijalni deo uvek moze da da povoda za glasine da je namesten, zato sto je tu vrlo sirok i to sasvim legitimno prostor za subjektivni stav sudije koji bira, bilo grupu, bilo BIS. Da me ubijes, ako mu nista ne govore moje tunje sunje mogu da izvedem ideal, etalon rase, prezentiram ga perfektno, nece mu zapeti za oko...posegnuce za onim sto zna. 

Dakle, ne bih ja unapred bezala od tog revijalnog dela sa izlozbe, moze biti namesteno a ne mora i onda je zaista lutrija. 

I na kraju krajeva, ko od vlasnika neke rase, ima tako savrsen pregled svih finesa ostalih rasa u grupi, da ne govorim o svim rasama koje su se pojavile na izlozbi pa da moze za BIG ili BIS da kaze trebalo je da daju meni a ne drugom? 

Lepo rece Nade VET, ako ko hoce pravu i realnu ocenu neka ide na specijalku, ili mozda i na CAC, CACIB ako je pozvan sudija specijalista bas za vasu rasu.

A da je cela kinologija komercijalozovana uz sve negativno sto uz to ide, jeste...nije da nije...sve vise i vise. 

Edited by Tuncay

Redovan sam ucesnik na vecini izlozbi u svom okrugu. Medjutim imam jednu mnogo veliku zamerku na kss,kada ce stati na put poznatim odgajivacima,kinoloskim sudijama i kupcima njihovih pasa?? Vlasnik sam dva nemacka boxera, zenke od 10m i muzjaka od 5m. U ovoj godini sam bio na 10tak izlozbi sa svojim psima i od svih sam pobedio jedino na izlozbi u Pozezi sa muzjakom. Tu smo uzeli prvo mesto na baby bis-u. Ne mogu da sakrijem svoje odusevljenje za prvo mesto, iako mi je najiskrenije bilo cudno jer se sa mnom takmicilo nekoliko pasa poznatih odgajivaca. Danas sam saznao da je posle naseg prvog mesta bilo i svadje medju sudijama jer je pas koji je bio u konkurenciji sa nama iz odgajivacnice sudije Save Ignjatovica koji je sudio IIFci grupu. Problem je bio jer je trebao da pobedi pas iz njegove odgajivacnice koji je u vlasnistvu jednog momka iz Cacka. U dogovoru sa drugim sudijom da pobedi taj pas na izboru za baby bis sudija je greskom dodelio mom psu prvo mesto a ne njegovom,e sad da li je to pogresio jer je moj pas za njega bio lepsi pa je pomislio da je to taj kome treba da dodeli prvo mesto ili je nesto drugo u pitanju zaista ne znam. Uglavnom iz zaista poverljivih izvora znam da je to bilo namesteno i voleo bih da znam do kada ce to trajati?? Ima i nas koji volimo svoje pse,ulazemo maximalno u njih i od njih vidimo ljubav a ne PROFIT! I moj pas je iz poznate odgajivacnice ali mi nikad nije palo na pamet da zovem odgajivaca da mi namesti prvo mesto!

Izvinite Nemanja mozete li nabrojati koje su to izlozbe i kog ranga koje ste posecivali??? Bavite li se dugo bokserima ili su ovo prvi bokseri?

Nisam bio prisutan i ne znam koji je pas bio bolji. Verujem da je Vama vas pas najlepsi ali se postavlja pitanje koliko ste strucni da to realno procenite.

Zanima me jos koliko ste specijalizovanih izlozbi za boksere posetili ove godine sa Vasim psima? Osim Srem Winera i Godisnje izlozbe u Sirigu na kojima ste sigurno bili ima li jos neka izlozba za rasu koju ste posetili???

Edited by del Cuore Grande

Ppstovanje gospodine,ako procitate moj drugi komentar videcete da sam napisao da ja nisam sudija da bih sudio koji je pas lepsi za to su oni zaduzeni. Imam boxere 4 godine,pre toga sam imao 3 godine rotvajlere ali sa njima nisam bio na mnogo izlozbi kao sa boxerima. Kao sto sam vec rekao bio sam na 10tak izlozbi ove godine,mozda koju vise jer radim svaki dan pa kad imam slobodan vikend izvedem svoje pse na izlozbu. Nisam bio subjektivan kada sam pisao komentar,vec sam rekao sta su mi rekli za bis u Pozezi a svi znamo sta se radi i na drugim izlozbama. Namestanje je neminovno i to niko ne moze da demantuje. Jedini moj stav je to da treba da ppbedi pas koji je najbolji a ne najskuplji ili iz najpoznatije odgajivacnice. Npr prosle godine je super rezultat postiga boxer iz odgajivacnice Slavka Bosancica (Marisol el Bosk) koji je vrhunski pas, u to sam se licno uverio na dosta izlozbi prateci tog psa. Boxer Camaro u vlasnistvu Dragana Babica iz V Banje je na zadnjih nekoliko izlozbi uzeo rasu u konkurenciji sa mojom zenkom i ni jednom nisam bio LJUBOMORAN jer je pas predobar. Znaci ja nisam neko ko je ljubomoran i ko ce reci da je moj pas bio bolji,ja ovde govorim o uopstenom namestanju bisa a ne o tome da li je moj pas bolji od drugog boxera.

Ove godine sam posetio 20 manifestacija, sa izletista Grza vratio sam se zacudjen.

Kinolosko drustvo iz Paracina mi je ipak ostavilo najnegativniji utisak.

Svakako je to destinacija koju sam prvi i poslednji put posetio. Izletiste Grza, veoma ne pristupacno za parkiranje, veoma ostra trava (korov) pokosena dan ranije na nekih 10-tak cm, u centralnom ringu se izlila neka "voda", osim hladovine nista dobro tog dana... Pocinje BIS, junior bis uzima bobtail, cini mi se iz inostranstva... Posle toga krece izbor po grupama gde organizator poziva 3-4 puta preko razglasa vlasnike bobteila da udju i oni u ring... Ostali ucesnici su vec zavrsili prezentovanje svojih pasa i psi su vec u stavu... Pristize prozivani pas i odmah ga postavljaju u stav, posle par sekundi postavljaju ga i na prvo mesto te grupe... Naravno vecina prisutnih su prokomentarisali istog trena da je to i pobednik tog dana sto se na kraju i desilo. Pas je veoma kvalitetan i ne kazem da licno imam nesto protiv njegove pobede. Manje vise svaki od 10 pasa u finalu ima svoje sanse za pobedom jer ne bi bio tu gde jeste da nije kvalitetan. I sam ponekad uzmem pehar za prvaka rase i ranije napustim dogadjaj, tako da uvek ima rasa koje se ne pojave u revijalnom delu. Meni je bilo cudno da neko ko vodi program proziva odredjenog pojedinca da udje u ring. S druge strane vise puta sam video da sudija ne primi u izbor za BOG psa koji malo zakasni. Tesko je raskrinkati bilo kakvu mucku ali nazalost bicemo svedoci sve vise slicnih situacija kao sto je ona iz Sokobanje gde su nezadovoljni izlagaci pretukli sudiju.

Ja pozivam vlasnika boxera Camara ako moze javno da kaze koliko sam cekao da izvede psa na izlozbi u Cacku iako sam znao da nemam sanse pored njega da uzmem rasu. A mislim da sam ispao covek jer sam cekao najmanje 1h jer je kasnio a moj pas je vec bio ocenjen cekali smo ga samo za rasu, iako sam mogao da kazem sudiji da necu da cekam i da moj pas uzme rasu. Mislim da vam to govori nesto o meni (del Cuor Grande), i da nisam potezao ovu temu zbog mog psa,boxera,rotvajlera ili neke druge rase vec namestanja izlozbi.

Nema sta, u Cacku si bio i vise nego fer i korektan. U Pozegi smo bili do proglasenja prvaka rase, posle smo otisli kuci, tako da ne znam sta se dogadjalo u BIS-u.

Ljudi ja sam realan, dosta sudija ima koji se  ne razumeju u rasu koju ocenjuju i ne znaju standarde, kada pobedi pas koji je u standardu i zaista dobar i kvalitetan nema sta da se bunim,ali boli nepravda, pogotovo ako znas da je namesteno,a desavalo se da budem prisutan dogovaranju,tacnije moje kolege

@kremenko, @111, @aleksandar s, @ dr_danilo kao i @nemanjaboxerpz - predstavite se punim imenom i prezimenom kako bi mogli i dalje da pisete na ovoj temi. 

Za svaku tvrdnju i optuzbu o namestanju morate biti spremni da istu i potkrepite dokazima. Rekla kazala price nikome ne cine dobro. 

Nema eazloga da se predstavljam jer me ljudi koji pisu poznaju,a takodje sam se cuo sa sudijom Savom koga sam spomenuo u komentaru tako da znam sve. A ovde je tema izlozbi uopsteno,ne odgajivaca.

Nema eazloga da se predstavljam jer me ljudi koji pisu poznaju. A ovde je tema izlozbi uopsteno,ne odgajivaca.

Bavim se psima 5 godina. Neko će reći malo je...Prvi je kupljen  iz kućnog legla ali već drugi je bio iz poznate odgajivačnice...Doduše splet okolnosti je to "ružno pače" doneo nama u kuću i od njega je zaista izrastao "labud". Sa njim smo obišli više od 30 izložbi za godinu dana. Čuo sam od raznih ljudi ( a i jednog sudije sa kojim sam imao "neki" sukob ) da mi je "neko" namestio neke izložbe.Ne znam samo kome treba da se zahvaljujem zbog toga.  "Gomila" pehara u kući...Između ostalog imamo osvojen jedan BIS i jednu specijalku...Gomila BOB i BOG obeležja...Nije bog zna koliko puno ali nije ni malo...Nemam sudije prijatelje, nemam sudije za prijatelje ni na društvenim mrežama...ne idem sa njima u kafane...ne družimo se privatno...nemam ja njima ništa da pružim ...nisam njihov nivo...Primećivao sam mnoge nelogičnosti po izložbama ali me to ne dotiče...jer to je borba sa vetrenjačama...nesme pošten čovek da se usudi da išta kaže jer ne zna ko kome drži stranu...ja se prvenstveno pojavljujem na izložbe zbog konkurencije u rasi koju čuvam...zbog mišljenja sudije koji poznaje rasu koju izlažem...Pobeđivali smo mnoge...gubili takođe...ali nikad od lošijih pasa...Uvek dostojanstveno pružimo ruku i trudimo se da sledeći put budemo bolji. Ono što recimo mene lično više "boli" od nekog nameštanja su prećutni dogovori među samim kinološkim sudijama .Možda i više od toga bode mi oči to što kinološke sudije LIČNO izvode svoje pse i naravno da ako idemo logikom stvari ,svaki sudija će  svom kolegi sudiji da dodeli neku od titula,  jer jednostavno nikad se ne zna ko će kome i kad da zatreba...što i predstavlja neki vid nameštanja. Takvih primera je i previše jer skoro sve sudije imaju svoje odgajivačnice a mislim da to tako  ne bi smelo da se dešava... Sudija u ringu ne treba da zna čiji je koji pas već da mu sudi po standardu rase , što opet nekad nije ni približno dobro jer se dovoljno ne poznaju standardi određenih  rasa pa onda presuđuju lični sud ( ukoliko se ne poznaje rasa) ,poznanstva, urgencije i slično. Za takve stvari i postoje hendleri. Sramota je stvarno kuda ide naša kinologija...stav i ponašanje pojedinih sudija ali boga mi i samih izlagača...u šorcevima i papučama... ni k od kinologije...Da se ja pitam padale bi 4 ali boga mi i diskvalifikacije...šta se sve voda po izložbama... nije ni čudo koliko nisko stojimo...kao što jednom jedan čovek reče " i magare da izvedeš na izložbu ubolo bi 4 CAC-a za šampiona srbije "...Sve to govori o niskoj svesti kako samih izlagača  preko sudija , delegata do samog vrha naše kinologije...čast izuzetcima...

@kremenko, @111, @aleksandar s, @ dr_danilo kao i @nemanjaboxerpz - predstavite se punim imenom i prezimenom kako bi mogli i dalje da pisete na ovoj temi. 

Za svaku tvrdnju i optuzbu o namestanju morate biti spremni da istu i potkrepite dokazima. Rekla kazala price nikome ne cine dobro. 

Slazem se potpuno!!! Dajte slike pasa,neki video,pobednika i porazenog,a koji je mozda zasluzio da pobedi. Svako moze da otvori i nekoliko profila i da proziva bilo koga,a sa drugog da podrzava samog sebe.

Takvih primera je i previše jer skoro sve sudije imaju svoje odgajivačnice a mislim da to tako  ne bi smelo da se dešava... 

Taman posla da nemaju odgajivacnice! I ovako je previse kinoloskih sudija, koje odaju utisak da pojma nemaju o psima iako ih odgajaju. Kako bi tek bilo da dodje da sudi neko ko nikad kera odgojio nije?

Sudije ne znaju ili se prave da ne znaju standarde rasa koje ocenjuju. Ili pokazuju nedopustiv nivo nezainteresovanosti za ono sto rade. Psima ne prilaze ni za zivu glavu, da ne spominjem pregled (ne zuba i testisa, ima jos stosta da se opipa na psu). Jednog psa sam u prosloj i ovoj godini izvela sve ukupno na 7 izlozbi. Samo je 2x (i slovima: dva puta) bio ispipan, i to samo kod inostranih sudija. Te sudije su pisale i najdetaljnije i najrealnije ocenske liste od svih dobijenih. Nase sudije? Strogo na 3 metara od psa i ocenska lista, koja bi se mogla dati bilo kom drugom psu iz istog razreda, pri cemu se nigde ne pominju standardom odredjene kriticne tacke (u mojoj rasi konkretno- glava, oko, uho, lopatica, bedra, rep). Nisu primeceni nedostaci, koji cak nisu ni pasmiski karaketristicni, tako da bi svaki sudija morao da ih makar napomene izlagacu, ako ih vec ne upise u ocensku listu. Da ne zaboravim, moj pas je dugodlaki, znaci ispod krzna moze da se krije i oveca katastrofa. Prema onom sto vidim da se radi na izlozbama u inostranstvu, i kratkodlaki psi se prepipavaju. Ako se dobro secam sta sam citala, pravilnici FCI zahtevaju 'rucni pregled'.

Sve u svemu, ja jos nisam stigla do toga da se zalim na namestaljke. Kriticno mi je da sudija pokaze makar kakav interes za psa, u koga je uoci izlozbe mnogo ulozeno (suplementi, frizura, kotizacija, benzin, vreme za pripremu), da zna standard, da popuni ocensku listu, kad se vec kod nas na tome insistira, pa cu tek onda da razmisljam o namestanjima.