Skoči na sadržaj

Fotografija

Nemacki kratkodlaki pticar (Deut. Kurz. Vor. FCI: 7.1.1-232)

• Ova tema je zaključana Ova tema je zaključana
1304 odgovora na ovu temu

#1 jasmina

jasmina

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 211 postova

Postovano 06 March 2004 23:53

Nemacki Kratkodlaki Ovcar - Deutscher Stichelhaariger Vorstehhund
FCI: 7.1.1-232

Iako je poreklo nemackog kratkodlakog pticara veoma kontraverzno, smatra se da je ova rasa potekla od zajednickog pretka svih pticara tzv. psa za mreze. Rasi je kasnije dodavana krv drugih pasa (ukrstanja sa spanskim pticarima, poenterima, italijanskim pticarima...)

Postovana fotografija

Kao presudna podloga za izgradnju i razvoj uzgoja bila je rodovna knjiga nemackog kratkodlakog pticara izdata 1897.g.Princ Albrecth zu Solms-Braunfeld, postavio je pravila za ocenjivanje oblika tela, jednostavna pravila za rad i standard rase. Danas, nemacki kratkodlaki pticar prolazi kroz filter uzgojnih i ispitnih pravilnika. U standardu je predstavljeno kako on treba da bude izrazen. On je sposoban da ispunjava sve zahteve u lovistu do duboke starosti.

To je plemenit, harmonican pas, cija gradja tela omogucava snagu, izdrzljivost i brzinu. Uspravno drzanje, -tecna-spoljna linija, suva glava, dobro nosen rep, sjajna dlaka, harmonicno kretanje sa osvajanjem prostora, podvlace njegovu plemenitost. Duzina tela treba da je nesto veca od visine grebena. Narav je ujednacena, cvrsta, pouzdan je, obuzdanog temperamenta, niti nervozan, niti plasljiv.

Glava je suva, markantna, ni prelaka ni preteska. Snagom i duzinom odgovara polu i obliku tela. Lobanja je ravno zaobljena, slabo izrazena potiljna kvrga, ceona brazda nije duboka, nadocni lukovi primetno vidljivi. Stop je srednje izrazen. Nos je u osnovi braon, samo kod pasa bele boje dozvoljena je nosna pecurka boje mesa ili tackasta. Njuska je siroka, duboka i snazna, psu omogucava pravilno nosenje divljaci. Posmatrano sa strane, nosnik ima blago uzdignuce u svim prelazima od plemenitog -ovnujskog- nosnika, do neznatnog uzvisenja iznad ravne linije. Kod muzjaka je jace izrazen. Prihvatljiv je i potpuno ravan nosnik, dok je ulegnut teska greska. Usne su prilezuce, ne prejako preklapajuce, dobro pigmentisane. Zubalo je makazasto, pri cemu sekutici gornje vilice treba bez razmaka nalezu na donje. Obrazi su snazni, dobro misicavi. Oci su srednje velike, idealna boja je braon. Kapci dobro nalezu. Usi su srednje duge, visoko i siroko usadjene, ravne i bez uvrtanja cvrsto visece uz glavu. Na donjem delu tupo zaobljene, nisu mesnate a ni tanke. Treba da su napred polozene, dopiru priblizno do ugla usana.

Duzina vrata je u harmoniji prema opstem izgledu.Potiljak veoma misicav,blago zaobljen.

Postovana fotografija

Gornja linija tela je ravna i blago padajuca. Greben je jasan, ledja cvrsta i dobro misicava. Vrhovi kicmenih prsljenova moraju biti dobro prekriveni misicima. Slabine su kratke, siroke, misicave, ravne ili blago zaobljene. Prelaz od ledja ka slabinama je napet i dobro zatvoren. Sapi su siroke i dovoljno duge, nisu kratko odsecene i blago padaju ka repu. Dobro su misicave. Grudi su vise duge nego siroke, sa dobro izrazenim predprsjem i po mogucstvu daleko unazad pruzenom grudnom kosti. Ona treba da lezi na istoj visini kao i lakat. Rebra dobro zaobljena, ni ravna ni bacvasta,zadnja rebra dobro nadole pruzena.

Rep je visoko usadjen, snazan u korenu, suzava se, srednje dug. Za upotrebu u lovu skracen na oko polovinu. U mirovanju opusten, u kretanju nosen vodoravno i ne visoko iznad ledjne linije ili ajko savijen.

Prednje noge su ravne i paralelne, plecke koso i unazad ravno prilezuce. Snazna suva muskulatura. Dobar ugao izmedju plecke i nadlaktice. Nadlaktica je po mogucstvu duga, dobro i suvo misicava. Laktovi su prilezuci uz telo, postavljeni daleko unazad. Podlaktica je snazna, misicava, saplje snazno. Sape su okrugle do kasikaste, sa dobro zatvorenim i zaobljenim prstima, nokti snazni. Zadnje noge su paralelne i ravne, dobro uglovane. Butine su duge,misicave i siroke. Dobar ugao izmedju karlice i butine. Dosaplje snazno i vertikalno postavljeno. Skocno zglob snazan.

Dlaka je kratka i gusta, treba da je jedra i cvrsta. Na glavi i usima treba da je deblja i kraca.
Boja: braon bez oznaka, braon sa neznatnim belim ili prskanim oznakama na grudima i nogama, tamno braon melirano sa braon glavom, braon plocama ili tackama, svetlo braon meliran sa braon glavom, braon plocama, tackama ili bez ploca, bela sa braon oznakama na glavi, belim plocama ili tackama, crna boja u istim nijansama kao braon. Dozvoljen je zuti palez, lisa, prskane usne.

Visina grebena muzjaka je 62-66cm, a zenki 58-63cm.

#2 MilanOgnjenovic

MilanOgnjenovic

Newbie

• Members
  • 5 postova

Postovano 13 April 2004 00:27

ako ima neki ljubitelj nemaДЌkih ptiДЌara neka se javi.Д†ao.

#3 Guest_Bojano_*

Guest_Bojano_*
  • Guests

Postovano 17 June 2004 08:46

Evo javljam se :mrgreen:

I da pozdrav svima.... sad sam tek nasao ovu stranicu.

#4 Jovica Zakonovic

Jovica Zakonovic

Newbie

• Members
  • 112 postova

Postovano 18 June 2004 22:39

\:D/ Posto pored ostalih rasa gajim i NKD javljm ti se
Trenutno imam pored majke i dva steneta od 8 meseci koje sam ostavio za sebe,u gajenju NKD veci akcenat stavljam na radne sposobnosti nego na eksterijer,ali kod ovih dvoje sam dobio i jedno i drugo,ako mogu da pomognem oko nekih saveta javi se.
Pozdrav svima,Jovica Zakonovic/

#5 Jovica Zakonovic

Jovica Zakonovic

Newbie

• Members
  • 112 postova

Postovano 28 June 2004 01:04

:director: Sta se desave,
Jasmina,je otvorila divnu temu o jos divnjoj rasi a vi se nejavljate.
NKD je rsa o kojoj se moze neiscrpno pisati,onaj ko je nema ili nije imao prilike da gleda kako se ti psi ponasaju na terenu,nezna sta je propustio.
Graciozni pokreti,snazno i brzo osvajanje prostora uz besprekorno ali uvek na specificno lep nacin markiranje,je nesto sto se mora doziveti.
Pokusaj da se to recima objasni je isto kao da pokusavate nekom ko nije video Dugu posle kise,da ojasnite lepotu boja koju ste videli.
Jedini do sada se javio "Bojano"kome sam oba puta odgovorio,ali javljajte se ovde Jasmini,da i ostali citaju vasa pitanja a ja i ona cemo vam vec odgovoriti na sava vasa pitanja.
Puno pozdrava od mene,javite se :phone:

#6 Djomla

Djomla

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 711 postova

Postovano 22 December 2005 01:45

Da li je NKD pticar pogodan za zivot u stanu,mislim oko dlake da li se mnogo linja? Da li mu odgovara zivot u gradu be lovackih aktivnosti?

Unapred hvala!!!

#7 Djomla

Djomla

Advanced Member

• Members
  • 711 postova

Postovano 22 December 2005 01:47

bez

#8 del Absinthium

del Absinthium

Advanced Member

• Members
  • 681 postova

Postovano 02 June 2006 11:18

Da li je NKD pticar pogodan za zivot u stanu,mislim oko dlake da li se mnogo linja? Da li mu odgovara zivot u gradu be lovackih aktivnosti?

NKD moze se drzati u stanu. Dlaka mu se odrzava kao i kod svih ostalih kratkodlakih pasmina. Zivot u gradu bez lovackih aktivnosti za njega je dosta tezak ali izvodljiv. Sustina je da ako se ne izvodi u lov, onda svakodnevo mora imati dosta istrcavanja, plivanja i drugih fizickih aktivnosti kako bi svoju energiju imao gde da kanalise.

Pozdrav!!!
Marko

#9 Djomla

Djomla

Advanced Member

• Members
  • 711 postova

Postovano 02 June 2006 14:08

Hvala Mare.
Mada mi je i smesno koliko nisam znao kada sam postavljao onaj post.Saznao sam dosta o NKD i o doooosta drugih rasa...ali hvala jos jednom!

#10 toshapn

toshapn

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 23 July 2006 09:09

Evo i mene,postao sam od pre 5 dana i ja vlasnik zenke NKD,koja ima 2 meseca i 6 dana :lol:
Stvarno predivan pas :D

#11 Profi

Profi

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 174 postova

Postovano 25 July 2006 02:25

Rade Savic sa Princom proslogodisnjim svetskim prvakom
Postovana fotografija

#12 pkolenovic

pkolenovic

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 26 September 2006 10:02

Drago mi je da sam nasao ovaj forum, da li neko ima na prodaju mladunce?

#13 toshapn

toshapn

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 26 September 2006 10:57

Kad otprilike stene NKD-a dostigne svoju visinu i velicinu kao odrasli pas?Malo konfuzno pitanje,ali nadam se da je razumljivo :D
Eto je moja Nina napunila 4 meseca,laje na komsijske macke po dvoristu,ali ne sme da ih pojuri,nego stane na 4 metara od njih,digne prednju nogu i laje :lol: :lol: :lol:
Treba mi i savet tj da napise neko kad ce ona otprilike da dobije teranje,i otprilike sve nesto vezano za odrastanje ove rase

Pozdrav svima

#14 del Absinthium

del Absinthium

Advanced Member

• Members
  • 681 postova

Postovano 26 September 2006 11:07

Odrastanje i polno sazrevanje je uglavnom individualna stvar. Neki optimum kod ove rase je oko sest meseci bi zenke trebale da imaju prvo teranje.
Sto se tice visine i uopste velicine njihovo formiranje traje oko dve godine. Sad kod nekog je to ranije od dve god kod nekog je kasnije od dve god. NKD u visinu raste do nekih godinu godinu i po dana a kasnije dobija na sirini i muskulaturi.
Zanima jel tvoja zenkica lovna ili kucni ljubimac?

Pkolenovic pre svega dobrodosao na forum. :D
Sada trenutno na forumu niko ne prodaje stenad NKD-a, pogledaj u ZOV-u tamo ces sigurno naci.

#15 toshapn

toshapn

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 26 September 2006 14:23

Zanima jel tvoja zenkica lovna ili kucni ljubimac?

Kucni je ljubimac,niko u mojoj kuci nije lovac,ali imam planove da je vodim u lov sa komsijom od kojeg sam i dobio psa,dakle ja da idem sa njima samo da bi se setao a pas da sa svojom bracom i ocem uci zanat :lol:

#16 del Absinthium

del Absinthium

Advanced Member

• Members
  • 681 postova

Postovano 26 September 2006 17:37

:arrow: Toshapn bilo bi lepo ako mozes da postavis neke slicice male Nine! :D

#17 toshapn

toshapn

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 26 September 2006 18:31

Slike

Prve tri slike su od pre mesec ipo,a ove dve su skoro slikane

Postovana fotografija

Postovana fotografija

Postovana fotografija

Postovana fotografija

Postovana fotografija

#18 del Absinthium

del Absinthium

Advanced Member

• Members
  • 681 postova

Postovano 26 September 2006 19:02

Slike

Prve tri slike su od pre mesec ipo,a ove dve su skoro slikane

Izvini ne znam sta je sa mojim kompom jednostavno ne vidim slike ako ti nije tesko posalji mi ih na mail ili postavi linkove.

Pozdrav! :D

#19 toshapn

toshapn

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 26 September 2006 20:59

Evo poslao sam ti slike na mail,zeza ovaj imageshack gde se postavljaju slike,zagusenje neko na serveru.

#20 del Absinthium

del Absinthium

Advanced Member

• Members
  • 681 postova

Postovano 26 September 2006 23:49

Lepa je mala Nina svaka cast! :D
Jedina zamerka u njenom exterijeru je rep.Veterinar ili ko ga je vec sekao malo je vise odsekao.
Takodje i cisto braon psi su poprilicno retki tako da je to jos jedan plus sa njene strane.
U svakom slucaju zelim ti puno srece i uspeha u odgoju i radu sa njom.