Sign in to follow this  
momir

vojvodjanski belov

Recommended Posts

Ovi psi su u doba Rimljana bili nazivani Cane Neoplanta ili Neoplanta Mastino (uzmite u obzir da nekadasnji naziv mastino malo toga zajednickog sa psima koji se danas zovu mastifima). Neki od autoriteta vojvodjanske kinologije kazu da ima vise imena koja se pominju u vezi ovog psa kao sto su Neoplantaner, Vojvodjanski beli ovcar, Vojvodjanski ili Novosadski Belov, dok ga stocari tj. cobani zovu prosto i samo Belov.

Informacije o nastanku ovih pasa na tlu Vojvodine ima jako malo, neki misle da se oformio ukrstanjem belih Abruceskih pasa dovedenih od strane Rimskih legija sa ostalim blakanskim pastircima, drugi kazu da je pas nastao u skorijoj proslosti mesanjem pasa koje su doveli srpski doseljenici iz Bosne i Like (dakle Tornjaka, a mozda i Velebitskih pasa) sa Kuvasima (pa i Komondorima) i ostalih ovcarskih pasa ovog regiona, dok neki pak tvrde da je to autohtona, mozda i najstarija rasa sa podrucja Vojvodine a moram da napomenem da u ovu grupu spada i gospodin Jovica Plackic, predsednik komisije za standarde u KSV. Inace, za one koji mozda neznaju, Jovica Plackic se vec dugi niz godina zalaze za ocuvanje i standardizaciju Vojvodjanskog Pulina, a jedan od sledecih projekata mu je i standardizacija Vojvodjanskog Tekina (Teksina, Pacovana...). Covek koji vrlo dobro poznaje situaciju i stanje Belova na tom tlu (kaze da ih jos uvak ima u zavidnom broju).

Sta god da je od ove tri teorije istina (ni za jednu nema mnogo opipljivih dokaza, sve se bazira na pretpostavkama), meni ipak najlogicnije deluje ova prva jer se psi takvih karakteristika prvi put pominju u nekim Rimskim zapisima sa ovog podrucja. Jedna vazna stvar koja mi je usla u uho je ta da se kaze da su ti psi ogromni i jakih glava boje bele kao mleko. Ovi psi se danas srecu ili u cisto beloj boji ili beloj boji sa tamnim flekama (crne, braon, zuckaste boje), mogu biti izuzetno agresivni, sa ravnom ili kovrdzavom dlakom, a ima i "bradatih" primeraka.

Nazalost, sem sporadicnih pastira i vojvodjanskih seljaka koji jos uvek drze ove pse, nikome nije padalo napamet da se ozbiljnije njima pozabavi, tako da verujem da ce cisti (ili cistiji) oblici ovih pasa verovatno nestati kao i mnoge druge rase na ovim prostorima od kojih poneke (za koje mnogi nasi ljudi nisu ni svesni da ih je bilo) jos uvek imaju nekoliko tipicnih primeraka. Mora se pomenuti i svi moraju da shvate da je gotovo ceo Balkan jedan pravi stocarski Raj, i ako neko misli da je na njemu postojalo samo 6-7 pastirskih rasa koje danasnja zvanicna kinologija priznaje (vecina od tog broja je tek sad pred standardizacijom!), onda se grdno vara. Svaki planinski masiv je ovde bio prica za sebe, ovde je skoro svaki vladar imao neku svoju felu pasa pravljenu po njegovom ukusu! Planine su sve do nedavno mogle da cuvaju svoje tajne i bisere divljine, a mi, generacije 20. veka nismo bili dovoljno pametni da toliko bogatsvo prepoznamo i sacuvamo za buduce narastaje, te je ovo sto im danas prikazujemo samo jedan mali deo onoga sto smo nekad imali. Srecom, za neke gotovo izgubljene rase Balkana jos uvek nije kasno...ili mozda jeste?...

Hvala Aleksa na odgovoru, nisam znao da postoje i" bradati'' belovi.Posto vidim da imate zavidno znaje o psima,molio bih za vase misljenje o belim psima u Memedovicevoj emisiji "Karpatski vukovi".Da li se radi o ovoj rasi?Molio bi ako neko ima slike ovih pasa da ih postavi.

Hvala Aleksa na odgovoru, nisam znao da postoje i" bradati'' belovi.Posto vidim da imate zavidno znaje o psima,molio bih za vase misljenje o belim psima u Memedovicevoj emisiji "Karpatski vukovi".Da li se radi o ovoj rasi?Molio bi ako neko ima slike ovih pasa da ih postavi.

U memedovicevoj emisiji se radi o , Komondoru. Mladi psi su snimljeni tamo.

Pozdrav.

Sto se tice Memedoviceve emisije, nisam potpuno siguran ali mislim da se ne radi o Komondorima kako buldozer kaze. Ne znam koliko me secanje sluzi, ali cini mi se da je u toj emisiji domacin kod koga je snimano stado rekao da ima domace Belove ali da mu bas ne rade dobro posao, tj. da nisu bas neki zastitnici stada od vukova. Tada su mu cini mi se obecani stenci (ili jedno stene, zaboravih) Srednjeazijskog ovcara od Damjana Koprivice, koji su mu kasnije i uruceni, no to nije nasa tema...

Momire, ne bih mogao detaljno da ti kazem gde su ovi psi najbrojniji, ali regionalno gledano mislim da su sada najbrojniji u Banatu. Ne znam da li postoji neki predlog standarda za ove pse, savet koji mugu da ti dam ako te ovi psi zaista interesuju je isti koji sam dao i Dorjani u temi o Tekinima - pokusaj da kontaktiras Jovicu Plackica u Kinoloskom Savezu Vojvodine, on ce ti sigurno dati vise informacija.

Sto se tice Memedoviceve emisije, nisam potpuno siguran ali mislim da se ne radi o Komondorima kako buldozer kaze. Ne znam koliko me secanje sluzi, ali cini mi se da je u toj emisiji domacin kod koga je snimano stado rekao da ima domace Belove ali da mu bas ne rade dobro posao, tj. da nisu bas neki zastitnici stada od vukova. Tada su mu cini mi se obecani stenci (ili jedno stene, zaboravih) Srednjeazijskog ovcara od Damjana Koprivice, koji su mu kasnije i uruceni, no to nije nasa tema...

Momire, ne bih mogao detaljno da ti kazem gde su ovi psi najbrojniji, ali regionalno gledano mislim da su sada najbrojniji u Banatu. Ne znam da li postoji neki predlog standarda za ove pse, savet koji mugu da ti dam ako te ovi psi zaista interesuju je isti koji sam dao i Dorjani u temi o Tekinima - pokusaj da kontaktiras Jovicu Plackica u Kinoloskom Savezu Vojvodine, on ce ti sigurno dati vise informacija.

Aleksa,proveri malo bolje,videces da se ipak radi o Komondorima.

Pozdrav.

ne znam zasto ali u krugovima nase kinologije kad god se pomene pitanje domacih nepriznatih rasa uvek se to govori sa nekom rezervom.Primer je sa vojvodjanskim pulinom koga neki ljudi iz saveza smatraju samo varijatetom hrvatskog ovcara ili sa tekinom koga smatraju tek nekim mesancom jazavicara,ne znam mozda se mi stidimo svog kinoloskog nasledja ili tek nam je mrsko da se malo potrudimo oko priznavanja pa nam je lakse da kazemo da takve rase vec postoje.Slicna je stvar i sa belovom, sop-om ,pastircima itd.

Nije stvar kako ćete Vi tog psa u Srbiji zvati, bitno je da se on razlikuje od tih postojećeih pasmina s karakteristikama koje nisu zajedničke s "kopijom", dakle da pulin ima neke specifičnosti koje mudi ili hrvatski ovčar nemaju kao i belov da nije kopija kuvasza.

To što tekin nekima liči na jazavčara a nekima na nešto drugo - nemojte se zamarati oko toga, uvijek će biti onih koji prigovaraju. Neka oni kažu argumentirano da je to križanac jazavčara, na temelju čega pričaju to, na kraju, nikad niste imali toliko jazavčara da bi se oni križali okolo i njihova se štenad prodavala-djelila i da su išla dalje u uzgoj.

Samo nastavite svoj posao.

Nadam se da sam jasan, inače pasmina-pasmine neće nikad biti priznate

Nadam se da ce se kinoloska javnost u ovoj zemlji dozvati pameti i konacno shvatiti sa kakvim kinoloskim blagom raspolazemo

Zašto misliš da netko drugi to treba raditi? Savez će nakon određenog broja pasa i određenog vremena morati to napraviti a dotad . . . Sve je u našim rukama!

Koliko ti imaš tih pasa?

ko može pomoći:

Prvi Klub Vojvođanskih rasa "Panonija", kontakt tel. 064/256-48-34

ps. skinuto s bloga vojvođanskih rasa pasa

Da li neko zna broj telefona kluba za vojvodjanske rase pasa "Panonija"?

Nije stvar kako ćete Vi tog psa u Srbiji zvati, bitno je da se on razlikuje od tih postojećeih pasmina s karakteristikama koje nisu zajedničke s "kopijom", dakle da pulin ima neke specifičnosti koje mudi ili hrvatski ovčar nemaju kao i belov da nije kopija kuvasza.

To što tekin nekima liči na jazavčara a nekima na nešto drugo - nemojte se zamarati oko toga, uvijek će biti onih koji prigovaraju. Neka oni kažu argumentirano da je to križanac jazavčara, na temelju čega pričaju to, na kraju, nikad niste imali toliko jazavčara da bi se oni križali okolo i njihova se štenad prodavala-djelila i da su išla dalje u uzgoj.

Ja samo ne razumem zasto neko moze da tvrdi da vojvodjanske pasmine nikada nece biti priznate?

Odakle tolika sloboda da se ovo tvrdi?

Ja samo ne razumem zasto neko moze da tvrdi da vojvodjanske pasmine nikada nece biti priznate?

Odakle tolika sloboda da se ovo tvrdi?

vidim da nisi razumio šta je buco tio reć.

da pojasnim. u panonskoj nizini ima dosta sličnih pasa koji obitavaju u nekoliko zemalja(hrvatska, mađarska, srbija)

pojedine zemlje su selekcionirale te pse i napravile pasmine. e sad ako vi želite selekcionirat(stvorit pasmine) koje će FCI priznat nesmite pravit kopije postojećih.

to znači hrv. ima hrvatskog ovčara, mađarska mudija-to su slične pasmine, ali ipak se dovoljno razlikuju da su posebne. ako želite da se pulin prizna morate napravit očiglednu razliku između njega i ono dvoje.

mađarska ima kuvasza, a vi belova. belov mora imat razlike, koje će mu omogućit da bude priznat ko zasebna pasmina.

to buco želi reć. vi imate pasmine koje smatrate svojim(a one to i jesu i imate pravo na njih). ali okolne zemlje su već selekcionirale i stvorile slične pasmine(isto s punim pravom).

zato morate pazit da te pasmine imaju neku specifičnost, a ne da budu kopije već postojećih.....

Ima dooosta razlika izmedju gore navedenih pasa.Veoma uocljivih,kako eksterijerno tako i karakterno. Daleko je vise popisano,izmereno,zavedeno itd. nego sto se zna. A da se radi radi se,onoliko koliko se moze trenutno. Sve te rase (priznate i one ne priznate) su po mnogo cemu koliko specificne toliko i razlicite. Ovo govorim iz nekih svojih licnih iskustava sa terena,gde se mogu videti sve te rase.