Sign in to follow this  
olikan

Gramatika i upotreba gramatike na forumu

Recommended Posts

Eto, sticajem okolnosti , nisam imao informatiku u osnovnoj školi(takav predmet nije postojao)ali sam itekako morao da savladam pravopis i gramatiku, da naučim da se pravilno izražavam,a naročito da čitam,čitam,čitam...informatički sam se opismenio(ako uopšte jesam) mnogo,mnogo, kasnije i zato je moguće da su me pogrešno naučili,kao što neki ovde "uče mlade naraštaje-pogrešno" a po mom mišljenju to je veliki problem...

Nema to Trifune nikakve veze sa informatikom nego se zaista stavi razmak posle zapete , zagrada, tacke, navodjenja, zbog razumljivosti teksta.

"nisam imao informatiku u osnovnoj školi(takav predmet nije postojao)ali sam itekako"

Trebalo bi da bude:

"nisam imao informatiku u osnovnoj skoli ( takav predmet nije postojao), ali sam itekako" itd.

Eto, skrenuta ti je paznja Trifune, a ti se i ne trudis da to ispravis. Nisi znao; sad znas. 

Analogno tome, i vi trazite da neko ko ne zna neka gramaticka pravila, pise gramaticki ispravno, stavlja kvacice i sl. Zapravo, vi to zahtevate od ljudi, a sami se ne trudite da pisete ispravno, odnosno stavite razmak iza znaka interpunkcije. 

Sto kaze nas narod, "pljuni gore, pa na sebe". 

Edited by Berna22

Nema to Trifune nikakve veze sa informatikom n

Ček malo, nema veze sa daktilografijom, podešavanjem tastaure, nema veze sa informatikom (iako ste napisali da se "to" uči na časovima informatike u osnovnoj školi,pa bi "analogno" tome bilo zgodno da se dogovorite "sa sobom",o čemu se radi), dakle,  to je "bez veze sa bilo čim i nema veze ni sa čim, ili ni s čim,odnosno samo bezveze"...shvatio sam, barem se nadam, u stvari baš i nisam, a možda sam malo neodlučan, možda i nisam...ko razume, shvatiće...

Za ovu narodnu izreku dosada nisam čuo, no uvrstiću je u ostale, možda ustreba-"analogno"...

Edited by Trifun

Ček malo, nema veze sa daktilografijom, podešavanjem tastaure, nema veze sa informatikom (iako ste napisali da se "to" uči na časovima informatike u osnovnoj školi,pa bi "analogno" tome bilo zgodno da se dogovorite "sa sobom",o čemu se radi), dakle,  to je "bez veze sa bilo čim i nema veze ni sa čim, ili ni s čim,odnosno samo bezveze"...shvatio sam, barem se nadam, u stvari baš i nisam, a možda sam malo neodlučan, a možda i nisam...ko razume, shvatiće...

Za ovu narodnu izreku dosada nisam čuo, no uvrstiću je u ostale, možda ustreba-"analogno"...

Ja i ne znam tacno sta je informatika ( i ja sam neka stara skola i u moje vreme ni sam izraz nije postojao), nehotice ili hotimicno

si se okacio na moj post,a valjda si hteo da odgovoris Berni. Citasj pazljivo i repliciraj onome kome to i zelis.

Ček malo, nema veze sa daktilografijom, podešavanjem tastaure, nema veze sa informatikom (iako ste napisali da se "to" uči na časovima informatike u osnovnoj školi,pa bi "analogno" tome bilo zgodno da se dogovorite "sa sobom",o čemu se radi), dakle,  to je "bez veze sa bilo čim i nema veze ni sa čim, ili ni s čim,odnosno samo bezveze"...shvatio sam, barem se nadam, u stvari baš i nisam, a možda sam malo neodlučan, možda i nisam...ko razume, shvatiće...

Da "uči se", haha. Nije to nikakva nauka. Samo se deci skrene pažnja na to, jer će kompjuter ovo: "to,jer" prepoznati kao jednu reč, a ne dve. Eto, sad da znaš i zašto se stavlja razmak.

Ne patim od izbegavanja pozajmljenica u upotrebi... niti dok pišem, niti dok govorim. To tvoje ironisanje i šovinizam ostavi za sebe. 

Piše se ni sa kim.

Ja za neke svoje nedoumice , a svakako da ih imam tu i tamo, ali me nije blam da pitam, koristim ovaj sajt:

http://kakosepise.com

Problem je dragi covece da ljudi uopste i ne zele da se " opismene", smatraju da im je dovoljno to koliko i kako znaju i ajde

kako da im mi objasnimo da bi trebalo da nekoga pitaju?

jer će kompjuter ovo: "to,jer" prepoznati kao jednu reč, a ne dve

Dakle,ima veze sa informatikom i sa podešavnjem kompjutera,mada zaista ne znam šta to znači "prepoznati kao jednu reč", kada, u kom smislu... i u redu prihvatam,  kao nešto što je standard, iako je to tehničko pitanje i nikakve veze s gramatikom tj,  pravopisom nema...sad, šta znači "samo se deci skrene pažnja"...verovatno znate Vi,u moje vreme tako nešto nije postojalo...a i ako se "samo" skreće pažnja, znači da i nije pravilo, no, dobro

Molim Vas da budemo korektni i konkretni,   da  tačno naznačite šta je u mojim postovima šovinističko...precizno...u protivnom, smatram to  uvredom  i apsolutnom  insinuacijom...što se ironije tiče, nije potrebno, jasno mi je-analogno...

Što se postova tiče, Justina, izvinjavam se, tako je,  Berni sam replicirao mada je to u principu irelevantno, obzirom da zastupate iste, pardon, skoro iste stavove...

Dakle,ima veze sa informatikom i sa podešavnjem kompjutera,mada zaista ne znam šta to znači "prepoznati kao jednu reč", kada, u kom smislu... i u redu prihvatam,  kao nešto što je standard, iako je to tehničko pitanje i nikakve veze s gramatikom tj,  pravopisom nema...sad, šta znači "samo se deci skrene pažnja"...verovatno znate Vi,u moje vreme tako nešto nije postojalo...a i ako se "samo" skreće pažnja, znači da i nije pravilo, no, dobro

Molim Vas da budemo korektni i konkretni,   da  tačno naznačite šta je u mojim postovima šovinističko...precizno...u protivnom, smatram to  uvredom  i apsolutnom  insinuacijom...što se ironije tiče, nije potrebno, jasno mi je-analogno...

Što se postova tiče, Justina, izvinjavam se, tako je,  Berni sam replicirao mada je to u principu irelevantno, obzirom da zastupate iste, pardon, skoro iste stavove...

Vidi Trifune, ti si mene ( ja sada samo o sebi) stvarno sada povukao za nogu, rep, jezik, kako god, pa cu od sada reagovati na tvoj pravopis

i (ne) poznavanje svog maternjeg jezika. Barem dok ovaj topik bude aktuelan, a licno se nadam i apelujem na moderaciju da ga zatvori ili

prebaci na neko manje vidljivo mesto.

Ti pises obzirom, a to nije pravilno,. I sta cemo sad?

Piše se s obzirom na, a moze i da, ali nikako obzirom jer to ne znaci nista.

Ili je profesija novinarska ili stamparska. Novinska ne postoji (headbang)

Kako vas bre ne mrzi da bijete ovakve besmislene bitke?

tipfeler.. mrzi me

Odgovorih na post da treba tolerisati neke manje pravopisne greske i slozih se sa Tuncayom . I sad idemo u detaljisanje.

Ovo sto sam napisao u pocetku je zaista osnova , sad ne znam sta radite.

Vatra22, Vi ste kao strucnjak za gramatiku ili clan neke grupe koja oponira sve sto ne dolazi od iste? 

Pri tom koristite sto ste dama i moram da Vam vise nego kulturno i odgovaram na provokacije.

Ostavite se engleskog , ili hocete da vezbate malo? Na drugom sajtu i sa drugim ljudima , Ja sam jedno dve godine razmisljao pola na engleskom , pola na srpskom. Da, i dalje koristim pomoc prijaatelja kada pisem neki zvanican dopis od sina ili njegove devojke koja je profesor istog u Kanadi.

Molim da moje postove ne ispravljate( na srpski mislim , naravno) , a nece ih ni biti.

Ogorcenost koju primecujem u Vasim postovima me zaista navodi na samo jednu pomisao.

Edited by olikan

Tako je Justina...tipfeler...i mrzi da dalje polemišem...

Mrzi te,?

Pa nas je mrzelo od samog pocetka, ti si bio taj koji nas je navukao na ove besmislene diskusije.

I sad se povlacite i ti i tvoj drug Olikan?

Pa odlicno onda. Aj pisemo o psima (heart)

Mrzi te,?

Pa nas je mrzelo od samog pocetka, ti si bio taj koji nas je navukao na ove besmislene diskusije.

I sad se povlacite i ti i tvoj drug Olikan?

Pa odlicno onda. Aj pisemo o psima (heart)

Eto konstruktivnog posta sa malom ispravkom sa moje strane. Nisam nikoga navukao , rekao sam ko procita , procita ... a i nije toliko besmisleno bilo u pocetku.

Evo, moj Cooper i dalje u 11 godina ne suzbija agresiju i to me ubi . Morace Lycan da ga malo dovede u red, iako je kasno . Ili ne? Vinko je daleko .

Pozdrav svima, lep dan , 

Olikan

P.S. Lep dan , Olikan. Dobra rima :mrgreen:

valjda ce da vam bude za nauk da se ne mesate gde vam nije mesto, drago mi je sto su vas Jusina i Berna dobro isprasile.

moderatori, zatvarajte ovo dok je smesno, da ne postane jadno.

pozdrav  (sun)

Vatra22, Vi ste kao strucnjak za gramatiku ili clan neke grupe koja oponira sve sto ne dolazi od iste? 

Kakva Vatra22 covece? Ako znas da pises, valjda znas i da citas, pise: Berna22.

Nigde se nisam predstavila kao strucnjak za gramatiku, ali sam bila uzoran djak Filoloske gimnazije u Beogradu, a danas sam fakultetski obrazovan gradjanin (ali ne potcenjujem, za razliku od tebe, one koji to nisu). 

Ostavite se engleskog , ili hocete da vezbate malo?

Hahaha, s kim, sa tobom? Budi ljubazan, moje znanje engleskog jezika ne potcenjuj, jer nemas nikakvu predstavu o njemu (i ne ocekujem da imas, jer to ovde i nije tema). 

Ogorcenost koju primecujem u Vasim postovima me zaista navodi na samo jednu pomisao.

Ja licno vidim ogorcenost u opaskama i potrebi da ispravljate tudj pravopis, odnosno u pokretanju same tematike na forumu o PSIMA. 

Pa pazi, obzirom da ti je toliko stalo do "cistote" samog jezika, pretpostavila sam da bi zeleo da znas i kako da ti pisani tekstovi izgledaju lepo i korektno, jer veruj mi, ovako bodu oci. Meni licno to ne smeta, kao sto mi ne smeta i kad neko napise "nesmeta", ali primecujem da si "pedantan", analogno - postoji lepa srpska rec za tu karakternu osobinu, ali nije za forum. Analogno... sam ocekivala da ces uloziti malo truda, al' ajd'. 

Edited by Berna22

Kakva Vatra22 covece? Ako znas da pises, valjda znas i da citas, pise: Berna22.

Nigde se nisam predstavila kao strucnjak za gramatiku, ali sam bila uzoran djak Filoloske gimnazije u Beogradu, a danas sam fakultetski obrazovan gradjanin (ali ne potcenjujem, za razliku od tebe, one koji to nisu). 

Hahaha, s kim, sa tobom? Budi ljubazan, moje znanje engleskog jezika ne potcenjuj, jer nemas nikakvu predstavu o njemu (i ne ocekujem da imas, jer to ovde i nije tema). 

Ja licno vidim ogorcenost u opaskama i potrebi da ispravljate tudj pravopis, odnosno u pokretanju same tematike na forumu o PSIMA. 

Kada sam podcenio nekoga?

To sto se koristite engleskim je lepo i korisno . Nastavite. Ja se ne mesam u diskusiju o pitovima , ne znam ni priblizno dovoljno. Toliko o engleskom koji ne bih ni pominjao da niste ispravili moju korekciju.

Pokazite mi na bilo kojoj pasminskoj temi moju ispravku.I nije na nijednoj temi o psima , vec posebnoj za to. Da li Vi znate da citate ?

Dama ste,  prelazak na ti. To je ogorcenost.

Edited by olikan

valjda ce da vam bude za nauk da se ne mesate gde vam nije mesto, drago mi je sto su vas Jusina i Berna dobro isprasile.

moderatori, zatvarajte ovo dok je smesno, da ne postane jadno.

pozdrav  (sun)

Za ovu podrsku imate bar tri pohvale od koleginica.

Vama sigurno nije mesto . I polako sa izrazima mlada damo .

Da nije jadno  , bilo bi smesno.

Kada sam podcenio nekoga?

Ne pise se "podceniti", nego "potceniti". To se zove "jednacenje suglasnika po zvucnosti". 

Ogorcen je onaj koji ima potrebu da uci druge (obzirom da ste otvorili temu, pretpostavljam da vam smeta sto su drugi nepismeni), a ne trudi se da najpre i sam nesto nauci. 

Edited by Berna22

Ne pise se "podceniti", nego "potceniti". To se zove "jednacenje suglasnika po zvucnosti". 

Ogorcen je onaj koji ima potrebu da uci druge (obzirom da ste otvorili temu, pretpostavljam da vam smeta sto su drugi nepismeni), a ne trudi se da najpre i sam nesto nauci. 

opet tipfeler. Zar stvarno mislite da ne znam kako se to pise ? Naivni ste mlada damo.

Fish.

Nisam ja otvorio temu. Hocete li to shvatiti vec jednom? 

Ogorcen je onaj koji uci druge? Ovo moram da zapisem . Jeste li to sami smislili ili Vam je neko dosapnuo . Sjajno.

Pa ucim . Nisam siguran za profesore , ali sta je tu je .

Edited by olikan

Takođe se ni rečenica ne počinje sa pa,al' eto zgodi se...fakultetski obrazovanim građanima, koji očito imaju manjak koncentracije, s obzirom na to da je sledeće  napisala baš ta osoba

Analogno tome, i vi trazite da neko ko ne zna neka gramaticka pravila, pise gramaticki ispravno, stavlja kvacice i sl.

i sad "analogno" zaista nemam nameru da "ulažem trud" i "presipam iz šupljeg u prazno" ...i da, nisam baš nešto naročito zainteresovan da mi isti predočavaju kako moji pisani tekstovi izgledaju, to valjda svi koji znaju da čitaju vide,odnosno trebalo bi...

Ogorcen je onaj koji ima potrebu da uci druge (obzirom da ste otvorili temu, pretpostavljam da vam smeta sto su drugi nepismeni)

Eto, koliko se čita i obraća pažnja...mene upozorili, a sad filolozi,fakultetski obrazovani,akademski građani svega par postova posle prave istu grešku...zaista zabrinjavajuće...toliko o tome

opet tipfeler. Zar stvarno mislite da ne znam kako se to pise ? Naivni ste mlada damo.

Fish.

Nisam ja otvorio temu. Hocete li to shvatiti vec jednom? 

Ogorcen je onaj koji uci druge? Ovo moram da zapisem . Jeste li to sami smislili ili Vam je neko dosapnuo . Sjajno.

Pa ucim . Nisam siguran za profesore , ali sta je tu je .

Hahaha, smesni ste. Ukljucite neki "spellcheck", mnogo tipfelerujete. 

zaista zabrinjavajuće...

Trifune, nemojte molim vas toliko da brinete. Ima i bitnijih stvari u zivotu  (granpa)

Edited by Berna22

Za ovu podrsku imate bar tri pohvale od koleginica.

Vama sigurno nije mesto . I polako sa izrazima mlada damo .

Da nije jadno  , bilo bi smesno.

ja odlicno znam gde mi je mesto, a vama se grohotom smejem

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this