Sign in to follow this  
olikan

Gramatika i upotreba gramatike na forumu

Recommended Posts

Odakle vam taj postotak ...80 % ? 

Lupio , mada mislim i da je veci. Nisam vrsio studiozna ispitivanja sigurno .

Edited by olikan

Ili ne zna nemacki, mada mi se cini da se drugacije pise. Nisam bas u dobrim odnosima sa istim jezikom .

Edited by olikan

:grin:  znaju  (granpa) svi koji su koristili pisace masine  (lmao)  (lmao)  (lmao) .

Evo ako neko ne zna  

770-040539.jpg

Znaju zato sto je tipfeler ili (za goyu spec (dog) .) zatipak (pravim se vazna, sad sam nasla da ima i domaca rec) bio nocna mora a ne bezvezarija kao sada sa kompjuterima. nista lakse od ispravljanja tipfelera. 

U srpskom je u upotrebi bas tako "tipfeler" , nemacki (koji uopste ne znam) "Tippfehler" .

Edited by Tuncay

Lupio , mada mislim i da je veci. Nisam vrsio studiozna ispitivanja sigurno .

Mislim da se nikako ne treba proizvoljno  razbacivati postocima i brojkama , ili ih mjeriti u takvoj kategoriji (prisutni ili ne na net-u)

:grin:  znaju  (granpa) svi koji su koristili pisace masine  (lmao)  (lmao)  (lmao) .

Evo ako neko ne zna  

770-040539.jpg

Znaju zato sto je tipfeler ili (za goyu spec (dog) .) zatipak (pravim se vazna, sad sam nasla da ima i domaca rec) bio nocna mora a ne bezvezarija kao sada sa kompjuterima. nista lakse od ispravljanja tipfelera. 

U srpskom je u upotrebi bas tako "tipfeler" , nemacki (koji uopste ne znam) "Tippfehler" .

Nikad cuo za zatipak.  Mislite na greske u kucanju.

Mislim da se nikako ne treba proizvoljno  razbacivati postocima i brojkama , ili ih mjeriti u takvoj kategoriji (prisutni ili ne na net-u)

Ja se izvinjavam na ovoj neoprostivoj, uzasavajucoj,  proizvoljnoj proceni . Ali sam skoro siguran da je preko 80 posto medju svetom koji ne koristi ovaj vid komunikacije ili nije iz novinske profesije.

Evo ako neko ne zna  

770-040539.jpg

Ma gdje ma nađe Tuncay...germanizam tipfeler (kolokvijalno) mi je daleko poznatiji, jednako kao i daktilografija na pisaćoj mašini..

Zatipak je za goyu koji nije iz Srbije.

Ni ja nisam cula za zatipak, zaintrigiralo me pa nadjoh ovo

Zatipak, riječ koja bi trebala u govoru zamijeniti tuđicu 'tipfeler', proglašena je na svečanosti u Lipiku najboljom novom hrvatskom riječi, drugo mjesto je osvojila riječ nekapnica, a treću nagradu je osvojila riječ dodirnik (touch screen)

A tipfeler je odavno, davno davno pre interneta pa i kompjutera legitimno u upotrebi kao tudjica u srpskom jeziku.

I u kucanju i stamparska greska. Ona koja nije plod neznanja, vec jednostavno skliznuli prsti. 

Svako ko je u poslu koristio pisacu masinu. 

Edited by Tuncay

Tuncay, nisam imao pojma i zaista to prvi put čujem iz tvojih usta. Pogledao sam na netu značenje te nove hrvatske riječi.
Komentari ljudi  za još neke druge  od tih novih  riječi su me od (heart)  (lmao)  (funny)

Edited by goya

Ja se izvinjavam na ovoj neoprostivoj, uzasavajucoj,  proizvoljnoj proceni . Ali sam skoro siguran da je preko 80 posto medju svetom koji ne koristi ovaj vid komunikacije ili nije iz novinske profesije.

Ili je profesija novinarska ili stamparska. Novinska ne postoji (headbang)

Kako vas bre ne mrzi da bijete ovakve besmislene bitke?

E svaka čast...ovo što sledi je suština onog što sam hteo reći,pa dame i gospodo pročitajte...

Ja danas pisem i govorim srpski na bazi onoga sta sam procitala. Cenim i volela bih da kad pogresim, da mi neko ukaze gde sam pogresila i da me koregira.

Dakle,ako "forsirate" novovremensko neobavezno pisanje i smatrate da kinološki forumi nisu mesto gde o pisanoj reči treba raspravljati,jako,jako grešite...

Po ovome što vi (pod ovim vi mislim na sve zagovornike pisanja "neobaveznom formom")zatupate,pravila treba poštovati selektivno u zavisnosti od sitacije i mesta događaja,a trebalo bi da znate da bez obzira koliko je nešto rasprostranjeno,omasovljeno i prihvaćeno, ne znači da je i pravilno...

Dakle, to što je neko filolog,lektor,prevodilac,profesor jezika(bilo kog)ga ne obavezuje da poštuje pravila pisane reči,odnosno da ih poštuje selektivno u zavisnosti od situacije,po onom što zagovornici ove teorije zastupaju,a pošto je ovo forum o psima,pretpostavljam da se svi zalažete da se kinološka pravila i standardi rasa,poštuju uvek i svugde...e vidite to tako ne ide,zato nam i jeste tako kako nam je...

Pravila su pravila u bilo  kojoj oblasti, ili ih poštujete ili ne,selektivno i "po potrebi" je najgora moguća varijanta...to što je jezik živa kategorija,što se uzima kao opravdanje za primenu "novovremenskog neobaveznog pisanja" (kao i kinologija,uostalom)ništa ne menja na stvari,jer ako do nekih promene dođe,naravno zvanično,one automatski postaju sastavni deo pravila...

Internet, kao nov (relativno) način komunikacije, takođe ima neka svoja pravila i norme koje se razlikuju od pravopisno/gramatičkih i ukoliko osoba više koristi internet a manje druge pisane oblike komunikacije,vremenom,upada u "zamku novovremenskog neobaveznog pisanja".Naročito se odnosi na mlađe osobe kojima,pravopisi gramatika nisu "ni u predsoblju malog mozga" i onda naravno,eto generacija i generacija "hendikepiranih i funkcionalno nepismenih"...

I još nešto,fenomenalna rečenica Neleta iz starog Zabranjenog Pušenja:"Ko igra za raju, a zanemaruje taktiku,završiće karijeru u nižerazrednom Vratniku"...dakle,pravila su pravila,mogu da nam se dopadaju ili ne,da ih primenjujemi ili ne,da ih menjamo i unapređujemo,šta god..ali zato to i jesu pravila da se koriste baš tako kako je određeno, a ne selektivno,po potrebi i kako se nama dopada...

Edited by Trifun

Tipfeler je u kucanju isto što i šprahfeler u govoru,uz naznaku da je tipfeler privremen i može se lako otkloniti, a šprahfeler je konstantan i teže se može popraviti,u nekim težim oblicima,nikako (oba izraza su gemanizmi)...

Nekapnica je pretpostavljam-oluk...

A jedno od pravila kucanja je da iza znakova interpunkcije (tipa tacka, zarez... uf, pardon, "zapeta"), ostavite jedno prazno mesto, Trifune  (tmi)

Mislim da je osnivac teme imao dobru volju i zelju da ukaze na najcesce (ozbiljne) nepravilnosti u koriscenju srpskog jezika, sto podrzavam. Ni ja verovatno ne pisem savrseno, i ne opterecujem se time preterano kad je "caskanje" na forumu u pitanju, ali se trudim da poruke koje ostavljam ipak postuju pravila lepog izrazavanja i da budu smislene. "Neznam" ili "trebamo" mi uzasno bode oci bez obzira na to gde je napisano. Ne koristim kvacice jer me mrzi da prebacujem tastaturu, a lepse mi je ovako nego da stavljam "sh, ch" itd. Mislim da to nije ozbiljna greska, jer to sto sam napisala "caskanje" ne znaci da ja ne znam da se pravilno pise "ćaskanje"; medjutim, ako neko napise "neznam" to znaci bas to - da on/ona ne zna kako se pravilno pise ta konstrukcija (ovo, naravno, ne vazi za lapsuse). Sto ne bi trebalo da se desava. Ne moramo biti "jezicki puritanci", ali ne moramo ni propagirati nemaran odnos prema sopstvenom jeziku.

Smatram da bi bilo dobro da postoji tema koja bi se bavila, recimo, najcescim jezickim nedoumicama. Tu bi svi koji zele da nesto novo saznaju i nauce mogli da se informisu i nesto nauce, a da im pritom ne bude neprijatno. Isto tako verujem da autor teme ni jednog trenutka nije mislio na ljude kojima srpski nije maternji jezik, vec iskljucivo na one kojima jeste, i koji bi, ipak, trebalo da znaju da li je pravilno reci "neznam" ili "ne znam".

Sve u svemu, strasno je koliko su nam deca nepismena, koliko malo citaju i koliko im je recnik siromasan (cast izuzecima).

Ironija i sarkazam su veoma konstruktivni kad imaju smisla,kucanje(iliti pisanje uz pomagala) je stvar daktilografije i podešavanja onoga na čemu pišete(tastaura računara,pisaća mašina i sl.) no, to pravilo priznajem nisam znao,i ako je zaistza tako trebalo bi ga poštovati...

Ahahah, koji ste licimeri.

Rekli ste da nema opominjnja članova, a sad naapušavate i Olikana i Trifuna.

Justina - pravilno je "po mom mišljenju", a ne "po meni".

Berna22 - ne pričamo mi o engleskom jeziku. Srpski ima duplu negaciju (Nisam ništa uradio.) Time se treba ponositi, kada je već preneto tradicijom.

Ne vadite drugima trnje iz očiju kad imate panj u vlastitom.

Odjavljujem se, ubili ste svaku dobru nameru.

Eto, ja skrenem paznju na nesto, a vi se odmah branite, pitam se sto? Razmak prilikom kucanja iza znakova interpunkcije je nesto sto se uci na casovima informatike u osnovnoj skoli. Nije stvar daktilografije, niti bilo kakvih podesavanja. To je prosto pritiskanje onog velikog horizontalnog dugmeta na tastaturi (tzv. "space"). Da, kao izmedju reci. Nikonepiseovako. 

Lycan, posto ste krenuli da ispravljate i navodite recenice na engleskom jeziku, rekoh da ubacim malo humora. Znam srpski. Sad da li se time treba ponositi sto srpski trpi duplu negaciju, zvuci mi malo preterano. Ja sam indiferentna. Drago mi je pak sto izmedju ostalih jezika, znam i srpski. Svaki jezik koji se zna, mnogo znaci. 

Sve u svemu, strasno je koliko su nam deca nepismena, koliko malo citaju i koliko im je recnik siromasan (cast izuzecima).

E to i jeste poenta,mladima je sasvim normalno da tako pišu, bez "kvačica",uz gomilu skraćenica,čak i govore iskvareno,iskrivljeno a ponekad nerazumljivo(upravo je na TV-eu reklama za mobilnu telefoniju,gde majka zove sina jer se nije vratio kući na vreme,on se javlja i priča žargoski, njemu sasvim normalno, a majci nekim "nerazumljivim jezikom" i kaže ocu "ja njega ništa ne razumem")...a kako da budu pismena sa širokim fondom reči i načinom izražavanja...kad se eto ovde, mi malo "vremešniji" razilazimo po ovom pitanju...

Ako mi "vremešniji" koji bi trebalo da budemo uzori i učitelji "mladim naraštajima", koristimo sh i ch umesto š i č,uopšte ne koristimo kvačice,pišemo bez tačke i "zapete", velika slova ne upotrebljavamo "mrzi"nas da prebacujemo tastauru, šta da očekujemo od onih koje treba da uputimo,nego da se i oni tako postupaju...

A jedno od pravila kucanja je da iza znakova interpunkcije (tipa tacka, zarez... uf, pardon, "zapeta"), ostavite jedno prazno mesto, Trifune  (tmi)

Hehehe, koja si ti LJisica.

Ja htedoh to da mu kazem, al me bio nekako blam.

Imam problem da citam tekstove gde se to pravilo ne postuje, a jezik s tim nema veze.

Svuda je isto.

Razmak prilikom kucanja iza znakova interpunkcije je nesto sto se uci na casovima informatike u osnovnoj skoli. Nije stvar daktilografije, niti bilo kakvih podesavanja. 

Eto, sticajem okolnosti , nisam imao informatiku u osnovnoj školi(takav predmet nije postojao)ali sam itekako morao da savladam pravopis i gramatiku, da naučim  pravilno izražavanje,a naročito da čitam,čitam,čitam...informatički sam se opismenio(ako uopšte jesam) mnogo,mnogo, kasnije i zato je moguće da su me pogrešno naučili,kao što neki ovde "uče mlade naraštaje-pogrešno" a po mom mišljenju to je veliki problem...

Imam problem da citam tekstove gde se to pravilo ne postuje, a jezik s tim nema veze.

Imate problem...moguće...a nije Vam problem da pratite tekstove bez tačke i "zapete", bez velikih slova,kvačica i sl.-zanimljivo!!!

Edited by Trifun

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this