Sign in to follow this  
olikan

Gramatika i upotreba gramatike na forumu

Recommended Posts

Pravopis je nesto sto se konstanto menja, od kad sam ja bila u gimnaziji gde sam morala ozbiljno da zagrejem stolicu da bih zaradila cetvorku i kad je bio aktuelan "Pravopis srpskog jezika" - Mato Pizurica i Mitar Pesikan iz 1993. godine. 

Neka pravila su se izmenila od tad (kao sto je pisanje imena ulica), pa trenutno skolarcima taj pravopis koji je meni bio dovoljan da dobijem visoku ocenu, danas ne vredi ni za dvojku.

Pravopis je arbitrarna stvar, koja se menja iz godine u godinu.

Samim tim, ukoliko je recenica potpuno razumljiva bez obzira na pravopisne greske, ne vidim apsolutno nikakav razlog za bilo kakvo pametovanje. Pogotovo na forumu gde to uopste i nije tema. 

Kao i mnogo puta ranije, napali ste čoveka samo zbog toga što je skrenuo pažnju na neke greške.

Niti je olikan rekao da treba svi da pišu pravilno, niti je napao ikoga.

Prvi je napadnut.

Ma, Srbi, ako ništa drugo ne radimo kako treba, makar jezik treba da koristimo kako je namenjeno.

A ne razlikuju se pravopisi drugih bratskih naroda toliko, da biste sad lelemudili oko toga.

Pogledajte bilo koji engleski forum, stranci su uvek ohrabreni da što pravilnije koriste jezik. Meni smeta što filolog javno brani stav " svi su seljaci, zašto ja da se trudim".

Institucija državnog karaktera, u kojoj radim, ima čest problem u dopisima, jer ljudi napravilno pišu (ŠaBcu, neznam...) i svi dopisi idu meni na kontrolu, da se ne brukamo, što je greh, da ja treba da ispravljam ljude starije 30 godina.

Čemu srpska tastatura, ako je ne koristite? Ništa odvratnije nisam video od krnje latinice. Ćirilicu koristim isto kao latinicu, ko ne razume, nema problema, ali što su onoliki narodi tražili svoje tastature!? Da bismo se mi pravili pametni i odbili istu. Često mi kažu da na srpskoj tastaturi ne znaju gde je znak @ - desni alt + V za neupućene. Svega ima kao i na engleskoj, još ćirilica da uđe u kodiranje i bićemo kompletni.

Na televiziji sam video da su deci uveli kompjutere da ne bi pisali. Odlična ideja, neka im oduzmu još malo identiteta. Podržavate li i to?

Za kraj: koliko jezika znaš, toliko osoba vrediš. Ko ne zna ni matični jezik kako treba, više govori o njemu, nego o drugima.

Od mene dosta.

Kao i mnogo puta ranije, napali ste čoveka samo zbog toga što je skrenuo pažnju na neke greške.

Niti je olikan rekao da treba svi da pišu pravilno, niti je napao ikoga.

Prvi je napadnut.

Ma, Srbi, ako ništa drugo ne radimo kako treba, makar jezik treba da koristimo kako je namenjeno.

A ne razlikuju se pravopisi drugih bratskih naroda toliko, da biste sad lelemudili oko toga.

Pogledajte bilo koji engleski forum, stranci su uvek ohrabreni da što pravilnije koriste jezik. Meni smeta što filolog javno brani stav " svi su seljaci, zašto ja da se trudim".

Institucija državnog karaktera, u kojoj radim, ima čest problem u dopisima, jer ljudi napravilno pišu (ŠaBcu, neznam...) i svi dopisi idu meni na kontrolu, da se ne brukamo, što je greh, da ja treba da ispravljam ljude starije 30 godina.

Čemu srpska tastatura, ako je ne koristite? Ništa odvratnije nisam video od krnje latinice. Ćirilicu koristim isto kao latinicu, ko ne razume, nema problema, ali što su onoliki narodi tražili svoje tastature!? Da bismo se mi pravili pametni i odbili istu. Često mi kažu da na srpskoj tastaturi ne znaju gde je znak @ - desni alt + V za neupućene. Svega ima kao i na engleskoj, još ćirilica da uđe u kodiranje i bićemo kompletni.

Na televiziji sam video da su deci uveli kompjutere da ne bi pisali. Odlična ideja, neka im oduzmu još malo identiteta. Podržavate li i to?

Za kraj: koliko jezika znaš, toliko osoba vrediš. Ko ne zna ni matični jezik kako treba, više govori o njemu, nego o drugima.

Od mene dosta.

Ako bi ti da divanis o cirlici i ako naravno to zelis  mogu ti na PP poslati barem desetak linkova na kojima sam i licno aktivna,

koji imaju veze iskljucivo sa lingvistikom, a uglavnom sa srpskim jezikom, pravopisom, jezickim nedoumicama jer je sada

rasprava oko cirilice i latinice ovde zaista nepotrebna , a i nije to tema nego pravopis, a srpski je moguce pisati na dva pisma.

Poznavanje pisma nije obavezno i poznavanje jezika jer eto , ti znas cirlicu, ali cenim da ne znas grcki, na primer.

Umesto da se pise o psima ovde je sada glavna tema pravopis, a ti odvede celu dskusiju i na sporedni kolosek pa

si poceo i o celavoj latinici.

Pravopis je nesto sto se konstanto menja, od kad sam ja bila u gimnaziji gde sam morala ozbiljno da zagrejem stolicu da bih zaradila cetvorku i kad je bio aktuelan "Pravopis srpskog jezika" - Mato Pizurica i Mitar Pesikan iz 1993. godine. 

Neka pravila su se izmenila od tad (kao sto je pisanje imena ulica), pa trenutno skolarcima taj pravopis koji je meni bio dovoljan da dobijem visoku ocenu, danas ne vredi ni za dvojku.

Samim tim, ukoliko je recenica potpuno razumljiva bez obzira na pravopisne greske, ne vidim apsolutno nikakav razlog za bilo kakvo pametovanje. Pogotovo na forumu gde to uopste i nije tema. 

Bas tako, ova boldovana recenica bila bi i poenta cele ove rasprave.

Meni je ( a znam da nisam jedina) zaista zao da se jako malo ovde pise o psima, da nema nikoga ko ce dati

neki savet, sugestiju, da neko ko ima zaista hitan problem mora da ceka i dva dana u nadi da ce neko videti njegov post i

da ti bilo kakav savet.

Edited by Justina

Iako sam rekao da neću..."nešto mi ne da mira"...

Kad imamo filologe i prevodioce kojima su gramatičke i pravopisne "normalne" greške uz obrazloženje "ovo je forum o psima a ima i dosta stranca,pa je besmisleno raspravljati o pravopisno/gramatičkim greškama" otprilike,onda smo zaista "džaba krečili"...

Čitanje,pisanje i pravilno izgovaranje reči su stvar opšte kulture i bilo bi normalno da se svi trude da što pravilnije koriste jezik...pošto kod nas onaj ko je ostao normalan,nije normalan,logično je da imamo ovakve stavove...

Ko zivi u dijaspori najverovatnije nema srpsku tastaturu, nego je uz englesku jos neki drugi jezik. Na toj svojoj tasturi gde nema srpskog mozda mogu da se ispisu neka srpska slova sa dijakritikom a mozda ne mogu a mozda bi ispale i neke karakondzule.  Znaci, pisem "krnjom latinicom" jer svega zaista ima ali na forumu caskamo neformalno, kratko i brzo.

U jezicima (ima i slovenskih takvih) gde se jasno razdvojio knjizevni od govornog jezika knjizevni na forumima bode oci i ne prihvata se, posto je forum mesto za "govornu" varijantu, pisanu naravno.  U medijima se jasno pravi razlika gde se zahteva knjizevni a u kojim emisijama i programima je dozvoljen govorni. 

Kada se pise zvanicno pismo pa jos drzavnoj instituciji zahteva se da se maksimalno pazi. I tu, medjutim, zavisi ko pise.  Kako rece Trifun to je odraz necije opste kulture a nije svacija na istom nivou.

Ako drzavni cinovnik pise dopise a ne zna, recim,o za pravilo jednacenja suglasnika po zvucnosti, onda nema sta da trazi u drzavnoj upravi. 

Dopusticu da ume da iznervira to kada forumasa mrzi da prebaci jezik na tastaturi pa neprestano koristi Y umesto Z ali ako me bas nervira ne moram da citam te postove.

bilo bi normalno da se svi trude da što pravilnije koriste jezik

Upravo tako, poenta je u reci trude i u sto pravilnije.

Ali to ne znaci da ce zaista pisati pravilno.  

Imamo na jednoj od tema coveka iz susedne drzave pa jos iz tamosnje nacionalne manjine.  Pise savrseno razumljivo . (super)

Bilo bi ruzno uputiti njemu bilo kakvu zamerku. Da ne govorim o strancima sarplanindzijama koji su iskljucivo iz ljubavi prema toj rasi naucili srpski jezik a pisu i govore sa manje ili vise gresaka.  

Ponovicu: jedini ko nema pravo na pogresno, neformalno ili nepravilno pisanje i izrazavanje ovde na psecem forumu je covek koji trazi dlaku u jajetu drugima a sam mrtav hladan pravi greske. Ne iz brzine nego iz neznanja posto se ponavljaju. 

Edited by Tuncay

Pogledajte bilo koji engleski forum, stranci su uvek ohrabreni da što pravilnije koriste jezik. 

Ja pisem po engleskim forumima vec dugi niz godina, trudim se iz petnih zila da mi recenice zvuce gramaticki ispravno i da je pravopis solidan, ali cak i kad pogresim nikad niko nije otvorio temu da komentarise gramatiku i pravopis na forumu! Po meni je to apsurdno. I nikad niko nije imao bilo kakvu opasku na moje pisanje - svi lepo razumeju sta hocu da kazem. Moje znanje engleskog jezika je solidno, ali daleko od perfektnog. A kad neko hoce da mi skrene paznju na nesto (npr u konkrentom slucaju bilo je pisanje i razlika izmedju reci "wonder" i "wander") poslali su mi privatnu poruku koja je pocinjala sa "hocu da ti skrenem paznju, nadam se da se ne ljutis, znam da ti engleski nije maternji jezik". Sto je po meni sasvim korektan i ljubazan pristup. 

Da li ce neko da koristi s i s, s i š, s i sh, meni je licno sasvim svejedno. Da li ce nepravilno da napise "na zalost", ili pravilno "nazalost", takodje. Da li ce nepravilno napisati "u vezi toga" ili pravilno "u vezi sa tim", mene ne dotice, sve dok razumem sta hoce da kaze. Niko na forumu ne pise naucne radove, niti smatram da poruke ovde treba da budu pravopisno i gramaticki perfektne, sve dok su razumljive.

Moje nekoriscenje (evo, onaj ko je pokrenuo raspravu nije napisao zasto se ovde "ne" pise zajedno, obzirom da "koriscenje" nije pridev, vec imenica) srpske tastature je stvar inercije, neko drugi moze da pise iz internet kafea u Kini gde ima samo englesku i kinesku tastaturu - i ne sme da dodaje nove, jer nije njegov kompjuter. Nekome srpski jezik nije maternji ili je jos davno otisao u beli svet i nije isao u srpsku skolu. Smatram da ne treba suditi nikome na osnovu pravopisnih i gramatickih gresaka i losoj sintaksi, jer sigurno ne biste voleli da vam na nekom stranom forumu sude na isti nacin. 

Edited by Berna22

Kad se mažeš pomijama, svinje te pojedu.

Nije se ni olikanov, ni trifunovov, ni moj post odnosio na sve, nego na ljude koji znaju/ne znaju gramatiku srpsko-hrvatsko-bosanskog jezika i jednakih pravila u njima. Nisam primetio da kada Bosanci pišu, ja ne razumem.

Stranci ti jave na pp, ali ti jave. Na to sam i ja mislio.

Meni ego nije najbitniji da se uvredim, ako pogrešim.

I za kraj, evo vam citat na jeziku za koji ste svi eksperti, pa vam je bosanski-hrvatski-srpski sranje.

“If you don’t take how you appear seriously,” he says, “how can you expect anyone else to take you seriously?”

Sta je problem ako se skrece paznja na gramatiku i pravilno pisanje, tu ne racunam slova sa kvacicama? Vidite bre ljudi da se masovno siri nepismenost na svim socijalnim mrezama pa i online novinama i nikog nije briga. Sebe sam nekoliko puta uhvatio u nedoumici da li je ispravno nesto sto kazem/ napisem jer vecina drugacije prica/ pise pa sam morao da trazim po pravopisu.

Uopste nije lose imati temu gde cemo navoditi najjcesce greske i primere pravilnog pisanja

Aman ljudi,kakva Kina,internet kafe,stranci,šarplanindžije,tastature ,ostale makarštarije...ovde govorimo o upotrebi srpskog i drugih jezika bivše juge,koji imaju skoro identična pravopisno/gramatička pravila...(izuzimajući novoformirane reči i izraze,a za koje opet nisam siguran da ih većina u državama gde su nastale razume)...

Ako je nekome maternji jezik jedan od ovih navedenih a piše pogrešno i to smatra "normalnim" onda je to blago rečeno sramota,a još je veća sramota što će oni kojima to nije maternji jezik,a hteli bi da nauče,to prihvatiti kao normalno i eto ti bespotrebnog i uzaludnog polemisanja...

U suštini,pišite i govorite kako god vam drago,ali barem pokušajte da ne forsirate nepravilnosti,a naročito da  ih proglašavate za "normalne u skladu sa vremenom i situacijom" u bilo kom obliku...

Smatram da ne treba suditi nikome na osnovu pravopisnih i gramatickih gresaka i losoj sintaksi, jer sigurno ne biste voleli da vam na nekom stranom forumu sude na isti nacin. 

Ovo je potpuno pogrešno,ako je neko stranac, a potrudio se da nauči recimo srpski jezik ,i da piše i čita na istom, valjda je najnormalnije da mu skrenete pažnju da u nečemu greši i da je pogrešno naučio...normalna osoba će vam biti zahvalna što ste mu skrenuli pažnju i uputili ga u ispravan način pisanja i govora,tako ja vidim problematiku...

Nepotrebno "mutite vodu" i uvodite ekstremne situacije u polemiku koja u svojoj osnovi ima samo pozitivan pristup prevazilaženju iste...

Iako sam rekao da neću..."nešto mi ne da mira"...

Kad imamo filologe i prevodioce kojima su gramatičke i pravopisne "normalne" greške uz obrazloženje "ovo je forum o psima a ima i dosta stranca,pa je besmisleno raspravljati o pravopisno/gramatičkim greškama" otprilike,onda smo zaista "džaba krečili"...

Čitanje,pisanje i pravilno izgovaranje reči su stvar opšte kulture i bilo bi normalno da se svi trude da što pravilnije koriste jezik...pošto kod nas onaj ko je ostao normalan,nije normalan,logično je da imamo ovakve stavove...

Ja imam ovu celavu latinicu jer kako naglasih u prvoj strofi, prevodilac sam ( srpski.nemacki), zivim i radim u Nemackoj,

imam nemacku tastatauru, svakako da bih mogla da lepi kvacice po tastaturi, ali mi je to i zamorno i komplikovano.

Prema tome i to je neka ekstremna situacija, a kako vidis svako je do nas u nekoj jel "situaciji". (sarcasm)

Inace mnogo forumasim pa forumima o knjizevnosti i lingvistici, tamo samo lovimo greskice jedan drugome i nadmudrujemo se,

ali zasto bismo to ovde radili? I ja sam veliki jezicki cistunac, ali ako bismo nekoga ispravljali taj bi mozda prestao i da pise,

a ja imam utisak da na forumu sve manje ljudi pise.

A i tesko ce neko nauciti pravopis svog maternjeg jezika tako sto ce mu neko od nas ukazati na neku gresku.

Neverovatna kolicina negativne energije i preterivanja.

Priznam da sam pogresio sto sam uopste pokrenuo tu temu, ali neki ljudi po svaku cenu zele da su u pravu. Bilo da je rec o psima , gramatici , seksu , ekonomiji...

Da, , reca ne se pise po pravilu zajedno i sa imenicama(inace mozete reci i nekoristen) i prilozima, ali ja sam hteo samo osnovno da naglasim , ne zbunjujuci ljude raznih obrazovnih profila.

I ima jos dva, tri izuzetka gde se ne pise zajedno sa glagolom, nije bitno.

Da, moja ex je profesor na jednoj viokoj skolskoj ustanovi za srpski i engleski , pa naucih nesto vise. I sinu je osnovni jezik engleski . I ja sam nesto zavrsio na tom jeziku. I niste u pravu  za onaj konkretan slucaj za izraz za oko mission... moze i po Vasem, ali za konkretan slucaj ne.

I da bi dobili bar trojku, evo nekih novih pravila, ukljucujuci i vase oko ulica.

1. Pridev sveti sad se obavezno piše početnim velikim slovom: Sveti Sava, Sveti Jovan, Sveti Nikola itd. 2. Imenica ulica ispred naziva uvek početnim velikim slovom: Ulica Masarikova, Ulica Kralja Petra I, ali Masarikova ulica. 3. Sad se naizgled, sraskida, zauzvratisključivo pišu sastavljeno. 4. Mini-suknja je sad polusloženica sa crticom. 5. Dubleti: Po novom pravopisu skraćenica za metar (m) može sa tačkom ili bez nje, uzvik ajoj, ili a-joj, imenica mnenje, kao jedna reč, ili mne-nje kao polusloženica, a crticom piše se hteo-ne hteo, a bez crtice: radio ne radio, itd. 6. Nema više zareza, ima samo zapete!

Pozdrav svima, pogotovo vasim psima

Ja pisem po engleskim forumima vec dugi niz godina, trudim se iz petnih zila da mi recenice zvuce gramaticki ispravno i da je pravopis solidan, ali cak i kad pogresim nikad niko nije otvorio temu da komentarise gramatiku i pravopis na forumu! Po meni je to apsurdno. I nikad niko nije imao bilo kakvu opasku na moje pisanje - svi lepo razumeju sta hocu da kazem. Moje znanje engleskog jezika je solidno, ali daleko od perfektnog. A kad neko hoce da mi skrene paznju na nesto (npr u konkrentom slucaju bilo je pisanje i razlika izmedju reci "wonder" i "wander") poslali su mi privatnu poruku koja je pocinjala sa "hocu da ti skrenem paznju, nadam se da se ne ljutis, znam da ti engleski nije maternji jezik". Sto je po meni sasvim korektan i ljubazan pristup. 

Da li ce neko da koristi s i s, s i š, s i sh, meni je licno sasvim svejedno. Da li ce nepravilno da napise "na zalost", ili pravilno "nazalost", takodje. Da li ce nepravilno napisati "u vezi toga" ili pravilno "u vezi sa tim", mene ne dotice, sve dok razumem sta hoce da kaze. Niko na forumu ne pise naucne radove, niti smatram da poruke ovde treba da budu pravopisno i gramaticki perfektne, sve dok su razumljive.

Moje nekoriscenje (evo, onaj ko je pokrenuo raspravu nije napisao zasto se ovde "ne" pise zajedno, obzirom da "koriscenje" nije pridev, vec imenica) srpske tastature je stvar inercije, neko drugi moze da pise iz internet kafea u Kini gde ima samo englesku i kinesku tastaturu - i ne sme da dodaje nove, jer nije njegov kompjuter. Nekome srpski jezik nije maternji ili je jos davno otisao u beli svet i nije isao u srpsku skolu. Smatram da ne treba suditi nikome na osnovu pravopisnih i gramatickih gresaka i losoj sintaksi, jer sigurno ne biste voleli da vam na nekom stranom forumu sude na isti nacin. 

Ovakvo je i moje razmišljanje .

Ovakvo je i moje razmišljanje .

Ljudi, 

kako hocete.

Ponavljam, nikada nisam nikoga ispravio na temi , u najboljoj nameri napisao, priznao da sam pogresio jer nije mesto za to.Izvinio se .Napisao ko procita, procita.

Sta vise hocete?

I sta sledi? Ti pametujes i rasplinjavanje diskusije na teme o kojima ni rec nisam rekao.

Provocirate? Nastavite .

Da ne bih bio mnogo pametan, i ja sam koristio lektora prilikom vaznih dopisa. Bilo na srpskom ili engleskom. I dalje cu.

Hvala, 

Edited by olikan

Dobro.

Zelim sledece :

- da sa foruma nestanu napadi na ljude da pisu pogresno u onim slucajevima kada taj napad usledi samo zato sto je nekome ponestalo argumenata, nema vise sta da kaze pa napadne oponenta "ju ...al´ si nepismen". Ne odnosi se na olikanov uvodni post jer nije bio iz te price

- da ako neko ima potrebu da nekog ispravi to ucini ljubazno putem pp

- da posebno paze kada zele da upozore tako stranca...ja mladica Turcina iz Makedonije upozoravati necu kad pogresi na srpskom jeziku, zato sto cenim sto decko iz generacije koja srpski ne bi morala uopste da zna na njemu pise i to razumljivije nego mnogi drugi kojima je srpski maternji jezik

- da  oni koji se tako svesrdno zalazu da bas na psecem forumu bude sve gramaticki i pravopisno maksimalno ispravno pisu takodje ispravno i tako daju primer za ugled a ne da veselo grese 

p.s. da mene puste na miru da pisem kako hocu zato sto je pseci forum kao kafana ili kafic gde eto pricamo i ja sam eto tako odabrala...kome smeta neka me stavi na ignorisanje

I jos. Ko god je ucio neki jezik kao odrastao covek u zelji da ga zaista nauci nije ga ucio sa foruma.  Zna se kako odrasli ljudi uce jezike. 

Dobro.

Zelim sledece :

- da sa foruma nestanu napadi na ljude da pisu pogresno u onim slucajevima kada taj napad usledi samo zato sto je nekome ponestalo argumenata, nema vise sta da kaze pa napadne oponenta "ju ...al´ si nepismen". Ne odnosi se na olikanov uvodni post jer nije bio iz te price

- da ako neko ima potrebu da nekog ispravi to ucini ljubazno putem pp

- da posebno paze kada zele da upozore tako stranca...ja mladica Turcina iz Makedonije upozoravati necu kad pogresi na srpskom jeziku, zato sto cenim sto decko iz generacije koja srpski ne bi morala uopste da zna na njemu pise i to razumljivije nego mnogi drugi kojima je srpski maternji jezik

- da  oni koji se tako svesrdno zalazu da bas na psecem forumu bude sve gramaticki i pravopisno maksimalno ispravno pisu takodje ispravno i tako daju primer za ugled a ne da veselo grese 

p.s. da mene puste na miru da pisem kako hocu zato sto je pseci forum kao kafana ili kafic gde eto pricamo i ja sam eto tako odabrala...kome smeta neka me stavi na ignorisanje

I jos. Ko god je ucio neki jezik kao odrastao covek u zelji da ga zaista nauci nije ga ucio sa foruma.  Zna se kako odrasli ljudi uce jezike.

Ja se apsolutno slazem sa ovakvim stavovima, mada mi nisu jasne poslednje dve recenice , manje bitno.  

Edited by olikan

Tacno, nisu verovatno uopste bitne. Zato su i kao p.s.  

Bitno je ono pre toga. 

Tim nebitnim sam samo zelela da kazem da cu i na srpskom jeziku kao i kada govorim ili pisem na onim jezicima kod kojih postoji knjizevna i govorna (kolokvijalna) varijanta

na forumu pricati onako kao da smo se negde neformalno sreli a ne kao u zvanicnim prilikama. Znaci necu se sekirati mnogo ako u zurbi ostanu tipfeleri ili se potkradu greske. Necu sigurno tragati za pomagalom u tekst editoru da mi obavi makar tu nepotpunu kontrolu pravopisa i gramatike. 

Ko studira strani jezik zna dobro da ne moze da se rukovodi onim sto cita na forumima ili drustvenim mrezama a upozoren je na pocetku studija da ne moze verovati ni jeziku u medijima da je sasvim korektan.  

(lmao)  (lmao)  (lmao)  menjala da ispravim tipfeler. 

Edited by Tuncay

I ja sam bila dobila kritike da "me ne razume" jedan clan, naravno u nedostatak argumenata :D Meni srpski nije materni jezik i ja priznajem da imam problem sa padezima, ali mi to nemamo kod nas pa zato mi je i teze da naucim. Ja danas pisem i govorim srpski na bazi onoga sta sam procitala. Cenim i volela bih da kad pogresim, da mi neko ukaze gde sam pogresila i da me koregira.

I ja sam bila dobila kritike da "me ne razume" jedan clan, naravno u nedostatak argumenata :grin: Meni srpski nije materni jezik i ja priznajem da imam problem sa padezima, ali mi to nemamo kod nas pa zato mi je i teze da naucim. Ja danas pisem i govorim srpski na bazi onoga sta sam procitala. Cenim i volela bih da kad pogresim, da mi neko ukaze gde sam pogresila i da me koregira.

Edited by olikan

I ja sam bila dobila kritike da "me ne razume" jedan clan, naravno u nedostatak argumenata :grin: Meni srpski nije materni jezik i ja priznajem da imam problem sa padezima, ali mi to nemamo kod nas pa zato mi je i teze da naucim. Ja danas pisem i govorim srpski na bazi onoga sta sam procitala. Cenim i volela bih da kad pogresim, da mi neko ukaze gde sam pogresila i da me koregira.

Koriguje. Inace sjajno se snalazite (thumbup)

Mozda Vam nedostaje slovo u nakon nedostatak (thumbup)

Edited by olikan

u nedostatku argumenata. Htedoh da budem sto kraci (doh) . Ovo je bilo lako s obzirom kako pisete , pa sam ja odgovorio umesto profesionalaca.

Pozdrav,

Ne znam, ali kao i što je ranije rečeno u komunikaciji ovdje forumu nisu toliko bitne,  ili uopće nisu u prvom planu  bilo pravopisne,stilske, gramatične  ili sve xy (ne znam kako se zovu)   jezične figure ukoliko je sam sadržaj (smisao) napisanog razumljiv.

Tacno, nisu verovatno uopste bitne. Zato su i kao p.s.  

Bitno je ono pre toga. 

Tim nebitnim sam samo zelela da kazem da cu i na srpskom jeziku kao i kada govorim ili pisem na onim jezicima kod kojih postoji knjizevna i govorna (kolokvijalna) varijanta

na forumu pricati onako kao da smo se negde neformalno sreli a ne kao u zvanicnim prilikama. Znaci necu se sekirati mnogo ako u zurbi ostanu tipfeleri ili se potkradu greske. Necu sigurno tragati za pomagalom u tekst editoru da mi obavi makar tu nepotpunu kontrolu pravopisa i gramatike. 

Ko studira strani jezik zna dobro da ne moze da se rukovodi onim sto cita na forumima ili drustvenim mrezama a upozoren je na pocetku studija da ne moze verovati ni jeziku u medijima da je sasvim korektan.  

(lmao)  (lmao)  (lmao)  menjala da ispravim tipfeler. 

80 posto ljudi, koji nisu na netu ne znaju sta je tipfeler . Garantujem  (thinking)

Ne znam, ali kao i što je ranije rečeno u komunikaciji ovdje forumu nisu toliko bitne,  ili uopće nisu u prvom planu  bilo pravopisne,stilske, gramatične  ili sve xy (ne znam kako se zovu)   jezične figure ukoliko je sam sadržaj (smisao) napisanog razumljiv.

A mislite da ce biti razumljiv ukoliko ne ispostujete nista od toga ? Ili ce mozda izazvati polemiku zbog nejasnoca? 

Ja se slazem sa Trifunom oko pravopisa. Ne treba preterivati oko tipfelera(svidelo mi se (nod) iako treba pisati na jezicima po pravilu BK ) i sl. , ali...

Edited by olikan

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this