Sign in to follow this  
olikan

Gramatika i upotreba gramatike na forumu

Recommended Posts

Da se bih pravio licno pametan i uvredio nekog pisem ovde ne ispravljajuci nikog direktno, i mada mi to nije profesija, prosto smeta kada vidite nesto ocigledno . Raznolikost ovog foruma je velika u svakom strukturalnom, pa i obrazovnom profilu.

Vidim da mnogi u raznim postovima ne znaju kada se reca ne pise odvojeno, a kad zajedno, a prosto je .

"ne" se piše spojeno kada stoji uz pridev: nemoguće, nepoznato, nevidljivo, neuračunljiv, nepismen, nepodnošljiv, neveseo

"ne" se piše odvojeno kad stoji uz glagol: ne mogu, ne želim, ne razumem, ne znam, ne vidim, ne čujem, ne zanima me osim u slučajevima: nemam, neću i nemoj.

Tu je i četvrti slučaj - "nisam" - koji se obično navodi, ali mislim da nikome neće pasti na pamet da piše "nisam" razdvojeno smiley.gif

Dakle, vrlo jednostavno: sa pridevima spojeno, sa glagolima odvojeno, osim nemam, neću i nemoj.

Pozdrav, pa ko procita

Danas se sam probudio i odlicio da se bih pravio licno pametan na jednom forumu o psima. (dance) (dance) (dance)

Mission accomplished.

eto. ja da pomognem, kao sto meni pomazu u nekim oblastima, pa i u ovoj i odmah negativa.

izbrisite post ako mislite da je iritantan. na moderatore mislim.

A vi govorite i pisete engleski  (headbang) . lepo

ja ne.

Edited by olikan

I bas zbog ovakvih komentara nije bilo ni na jednoj temi o psima, vec moderatorima direktno, ne spominjuci nikoga , a takvih slucajeva u prepirkama koliko hocete.

Nisam ocekivao, pogotovo ne od osobe koja treba da  shvata edukaciju sire od proste primene gramatike.nisam pisao o lingvistickim dubletama i pravio se pametan, jer mi to nije niti cilj niti profesija.

Izvinjavam se , zaista, ako sam bilo kog iritirao, pa i Vama Orijana.

Pozdrav 

Edited by olikan

Meni samo `bodu ochi` nacisti gramatike u danashnje vreme, pogotovo oni na internetu, i to na forumu koji pismenost nema kao uslov za registraciju. Da ste duze ovde znali bi da je postojala i tema o gramatici koja je komentarisala pismenost chlanova i administracije, pretvorila se u fijasko. Mogu da razumem lingviste, filologe i sl kojima takve stvari smetaju ali nema nicheg iritantnijeg od toga kada na konstruktivni post usledi komentar o pismenosti istog (narochito u nedostatku argumenata). Moderatori sigurno nemaju pametnija posla nego da ispravljaju `necu` - `ne zelim`. Zbog toga vam je post protumachen kao: pravim se pametan (imajuci u vidu i temu na kojoj je napisan). Bez ikakvog vredjanja, ljutnje itd.

Meni samo `bodu ochi` nacisti gramatike u danashnje vreme, pogotovo oni na internetu, i to na forumu koji pismenost nema kao uslov za registraciju. Da ste duze ovde znali bi da je postojala i tema o gramatici koja je komentarisala pismenost chlanova i administracije, pretvorila se u fijasko. Mogu da razumem lingviste, filologe i sl kojima takve stvari smetaju ali nema nicheg iritantnijeg od toga kada na konstruktivni post usledi komentar o pismenosti istog (narochito u nedostatku argumenata). Moderatori sigurno nemaju pametnija posla nego da ispravljaju `necu` - `ne zelim`. Zbog toga vam je post protumachen kao: pravim se pametan (imajuci u vidu i temu na kojoj je napisan). Bez ikakvog vredjanja, ljutnje itd.

Evidentno niste pazljivo citali napisano.

Nisam trazio da moderatori ispravljaju, vec ko procita... vidim da me dozivljavate na neki cudan nacin. Bez razloga, verujte.

Mislio sam da je ovde najprikladnije da stavim(sugestije o radu foruma) i nisam ocekivao od Vas reakciju, vec moderatora koji su to mogli da napisu i tumace moj post. Ili ste i Vi to?

Nikada, nikada, nisam ispravljao nekoga na temi iz mnogo vise razloga od navedenih.

Ne razumem ovo nacisti gramatike ? Pa i ja cesto napisem gluposti iz brzine, slovne greske... pogotovo sto mi je nemacka tastatura  ili sa telefona.

Ne shvatam kao uvredu, ophodim se prema Vama kao dami i cenim Vasih plus 3000 postova i angazovanje koje sam letimicno mogao da procitam.

I na kraju, ako je iritirajuci, neadekvatan, neprimeren, ili sto bi Vi rekli off topic, rekao sam da se izbrise, jer ja to ne mogu.

Srdacan pozdrav,

Edited by olikan

Polako.

Neka ostanu ovi postovi, a ako želite da se diskusija u vezi gramatike nastavi, molim da prebacite na temu previdjenu za to.

Moderatori neće ispravljati gramatičke greške u postovima, osim onih koji se tiči samih Pravila Foruma.

Ali u svakom slučaju, preporučujemo pročitati gore napisani post. Pravilno pisanje je svakako poželjno.

Pozdrav svima i ugodan boravak na BK .

Polako.

Neka ostanu ovi postovi, a ako želite da se diskusija u vezi gramatike nastavi, molim da prebacite na temu previdjenu za to.

Moderatori neće ispravljati gramatičke greške u postovima, osim onih koji se tiči samih Pravila Foruma.

Ali u svakom slučaju, preporučuje pročitati gore napisani post. Pravilno pisanje je svakako poželjno.

Pozdrav svima i ugodan boravak na BK .

Vasa volja. Ja je sigurno necu nastaviti.  Bilo je iz najbolje namere,veoma prosto za nauciti, kao sto sam i ja davno naucio, ali ocigledno greska (banplz) . A sto puta sam rekao sebi neke stvari...

Hvala Malena, to je Petite na francuskom ili ne? Ne znam francuski zaista (shake)

Na ovom forumu se pise na srpskom , bosanskom i hrvatskom, osim u slucajevima stanca koji ne zna ove jezike.

The mission is accomplished.

odjavljujem se sa foruma , 

srecno svima

Ali vi menjate raspolozenja iz sata u sat, oprostite na personalizaciji...

eto. ja da pomognem, kao sto meni pomazu u nekim oblastima, pa i u ovoj i odmah negativa.

izbrisite post ako mislite da je iritantan. na moderatore mislim.

A vi govorite i pisete engleski  (headbang) . lepo

ja ne.

Izvinjavam se , zaista, ako sam bilo kog iritirao, pa i Vama Orijana.

Pozdrav 

Evidentno niste pazljivo citali napisano.

Nisam trazio da moderatori ispravljaju, vec ko procita... vidim da me dozivljavate na neki cudan nacin. Bez razloga, verujte.

Mislio sam da je ovde najprikladnije da stavim(sugestije o radu foruma) i nisam ocekivao od Vas reakciju, vec moderatora koji su to mogli da napisu i tumace moj post. Ili ste i Vi to?

Nikada, nikada, nisam ispravljao nekoga na temi iz mnogo vise razloga od navedenih.

Ne razumem ovo nacisti gramatike ? Pa i ja cesto napisem gluposti iz brzine, slovne greske... pogotovo sto mi je nemacka tastatura  ili sa telefona.

Ne shvatam kao uvredu, ophodim se prema Vama kao dami i cenim Vasih plus 3000 postova i angazovanje koje sam letimicno mogao da procitam.

I na kraju, ako je iritirajuci, neadekvatan, neprimeren, ili sto bi Vi rekli off topic, rekao sam da se izbrise, jer ja to ne mogu.

Srdacan pozdrav,

Orijana,da, u pravu ste za pravopis. Iskreno.

Molim moderatore da izbrisu moj post i diskusije oko istog.

Hvala

Vasa volja. Ja je sigurno necu nastaviti.  Bilo je iz najbolje namere,veoma prosto za nauciti, kao sto sam i ja davno naucio, ali ocigledno greska (banplz) . A sto puta sam rekao sebi neke stvari...

Hvala Malena, to je Petite na francuskom ili ne? Ne znam francuski zaista (shake)

Na ovom forumu se pise na srpskom , bosanskom i hrvatskom, osim u slucajevima stanca koji ne zna ove jezike.

The mission is accomplished.

odjavljujem se sa foruma , 

srecno svima

Shto se pravopisa tiche, mozda ne bi bilo loshe uvesti u onu temu sa savetima za korishcenje foruma, da nije loshe obratiti paznju na pravopis mada poznavanje istog nije uslov za pisanje na forumu. Samo vi to lepshe slozite.

The mission is accomplished.

Hahahahahaha. Mislim da to nijedan Englez ne bi rekao.

Nisam ocekivao, pogotovo ne od osobe koja treba da  shvata edukaciju sire od proste primene gramatike.nisam pisao o lingvistickim dubletama i pravio se pametan, jer mi to nije niti cilj niti profesija.

Posle tacke ide veliko slovo. Sedi, jedan. 

Pritom, imaj u vidu da nisu svi ljudi ovde nepismeni ili polupismeni, ima dosta i stranaca. Da budem iskrena, malo je nerealno komentarisati pravopis na forumu koji ima sasvim drugu tematiku, a ako vam greske u pravopisu bodu oci, zapitajte se zasto. 

Ne, nemam komentar .Javljavljam se samo da jos jednom kazem da ste u pravu sto se pravopisa tice. 

Necu se vise ukljucivati u forum , samo da Vam pozelim puno srece, bez ikakve patetike ili gordosti.

S postovanjem,

Dakle zaista neverovatno,i onda stvarno nije čudo što su današnji "omladinci" nepismeni,odnosno polupismeni,odnosno funkcionalno nepismeni...

Odličnu ideju,veoma konstruktivnu i ako hoćete potrebnu,proglašavate za pametovanje i koristiti engleski(pritom pogrešno,i gramatički i smisaono)je potpuno u "fazonu i stlu" današnjeg izražavanja.Baš na ovakvim mestima,dakle forumima,u komunikaciji elektronskom poštom i porukama dolazi do korišćenja skraćenica,lokalizama,žargona i sl.a time se više nego narušava normalan način izražavanja i pisanja...

I sad,iako to neki smatraju normalnim i primerenim današnjem vremenu,to ni slučajno ne bi smelo tako da bude,jer će se "ustaliti" kao normalne(nešto već jeste)...a ako se nastavi,uskoro sopstvenu decu nećemo razumeti(bez prevodica), o unucima da ne pričam...

Svakako još da dodam,izvinjavam se ako ima (novojezičkih)gramatičkih grešaka,nisam još sve savladao...i da dodam da bi bilo jasnije "Pravopis je skup pravila kojih se pridržavamo u pisanju kako bi nam poruka pisanih reči bila jasna."...

Toliko... :wink: 

Srpski jezik nije maternji mnogim članovima Foruma (recimo meni), i u redu je ako neko ukazuje na nepravilnoisti u korišćenju.

komunikacija na internetu trpi greske u kucanju, skracenice, mala slova i sl. i jezickom puritanizmu tu nema mesta, ali je sasvim korektno obratiti paznju na tacku, zarez - radi lakseg razumevanja napisanog.

strancima svaka cast jer super je kada se neko sluzi nasim maternjim jezikom, onoliko koliko je dovoljno da ga razumemo, jer cesto mi ne znamo ni rec njihovog maternjeg jezika, pa je trud vredan pohvale, koliko god gresaka bilo.

a to sto smo mi, kojima je ovo maternji jezik, nepismeni, to je nas problem i to veliki. opismeniti se necemo na forumu, ali nije za osudu da nam neko, onako sa strane i neutralno, ukaze na veeelike greske koje konstantno pravimo.

iskreno, vise i ne primecujem kad ljudi pisu ne+glagol zajedno, al' od 'indijske boginje 'cakstavise'' i sumLJam mi se uvek prevrne zeludac.

evo ja sam filolog i prevodilac i kucam po ceo dan nesto, ali na forumu i fejsbuku i privatnim mejlovima me mnogo mrzi da kucam velika slova, pa ih i ne kucam i ne koristim srpsku tastaturu.

i generano prezirem puritanizam svaki, pa i jezicki. ne zaboravite da je jezik zivo bice, raste i menja se stalno, dobijamo nove reci, kao i pozajmljenice iz drugih jezika, jer da nije tako danas bi govorili isto kao i pre dvesta godina. lepota je u raznovrsnosti i razlicitosti, u dijalektima i naglascima, a ne u sturom jednolicnom jednoumlju.

Necu se obazirati na komentare jer postovi nisu pisani u ovoj temi te su izvucheni iz konteksta. Shto se teme tiche, smatram sebe nepismenom, niti je to neshto za pohvalu ali jeste realno stanje stvari. Ali ovo je forum, i za uslov nema pismenost. Uostalom svi pisani mediji poput novina, knjiga, chasopisa... imaju lektore. Mislite da su svi novinari i knjizevnici pismeni? Jesu sutra malo. Da jesu lektorska profesija ne bi postojala. Treba imati na umu da je forum medij internet komunikacije i da se krece drugim tokom od ostalih. Pri chemu mislim na upotrbu ch, sh, preteranu ili nikakvu upotrebu znakova interpukcije i slichno. Na mestu gde se emocije izraavaju uzvichnikom i smajlijima gramatika igra sasvim sporednu ulogu.

LillMissD je lepo napisala.

Edited by Orijana

evo ja sam filolog i prevodilac i kucam po ceo dan nesto, ali na forumu i fejsbuku i privatnim mejlovima me mnogo mrzi da kucam velika slova, pa ih i ne kucam i ne koristim srpsku tastaturu.

E, ovo je zaista za Riplija...verovali ili ne...ako i jeste tako kako ste napisali, barem se "pravite" da pišete pravilno, jer ako filolozi i prevodioci javno kažu ovako nešto onda smo zaista "džaba krečili"...

Shto se teme tiche, smatram sebe nepismenom, niti je to neshto za pohvalu ali jeste realno stanje stvari. Ali ovo je forum, i za uslov nema pismenost. Uostalom svi pisani mediji poput novina, knjiga, chasopisa... imaju lektore.

Odlično,sad još i popularizujete to "što ste nepismeni" jer,bože moj "to je ralno stanje stvari"...makar šta...a što se pisanih medija tiče i ovo je neka vrsta pisanog medija,pa bi s toga bilo sasvim realno da postoji lektor ili barem osnovna gramatička kultura...

Na mestu gde se emocije izraavaju uzvichnikom i smajlijima gramatika igra sasvim sporednu ulogu.

Draga Orijana,smajliji su emotikoni,dakle izražavaju u animiranoj formi neku vrstu osećanja,a znaci interpunkcije su nešto sasvim drugo i imaju skroz drugačiju vrstu upotrebe...ali očigledno je da nema svrhe objašnjavati...

Mislite da su svi novinari i knjizevnici pismeni? 

Što se prethodno iznetog tiče,nažalost mnogi jesu, a za to su odgovorni upravo ovakvi stavovi i razmišljanja kao što su Vaši a naročito LillMissD koja javno iznosi stavove koje iznosi a po profesiji je to što kaže da jeste...

Ovu pouku ili poentu o strancima koji koriste forum, iskreno, ne razumem i nikako mi nije jasno kakve to veze ima sa pravilnim pisanjem i izražavanjem...jer ako stranac ne poznaje jezik sasvim mu je svejedno šta je napisano a ako ga  poznaje i sam će biti iznenađen nepravilnostima i koještarijama,naravno ako i sam ne koristi "novovremenski način pisanja i izražavanja"....

Ne vidim chemu Vasha potreba da napadate tudje stavove i ne - prihvatate mishljenje koje mozete smatrati pogreshnim. Vi radite kako smatrate da treba. Prosto.

Edited by Orijana

Vala ga preteraste s tom gramatikom, pravopisom.

Ja na ovaj forum dolazim zbog pasa, nikako da bih uzivala citajuci lep srpski jezik.

Za to postoje recimo knjige :rolleyes:

Uostalom forum je i za ljude kojima srpski nije maternji jezik, i samo ime foruma kaze da je za ceo Balkan

pa ce pisati i Slovenci, Makedonci, a kako znamo i poneko iz Rusije, Bugarske, Ceshke, a postoje

i razlike u pravopisu ( pa i gramatici) izmedju srpskog i hrvatskog.

Po meni nije u redu ne pocinjati recenicu velikim slovom, imam problem da shvatim smisao teksta.

Ništa ja i nikoga ne napadam,barem mi to nije namera...jednostavno pokušajte da razumete da GRAMATIKA,odnosno umeće pisanja,govora i čitanja nema nikakve veze sa nacionalnošću niti poreklom...to je nešto što se zna ili ne i evo još jednom ću postaviti "Pravopis je skup pravila kojih se pridržavamo u pisanju kako bi nam poruka pisanih reči bila jasna."...   i ovo važi za sve jezike,a pogotovo za one gde  pogrešno napisano slovo može promeniti ceo kontekst reči pa i rečenice ...

Dakle ako je napišemo ili izgovorimo pogrešno i taj ko čita ili sluša a ne zna dobro jezik pogrešno će ga naučiti,odnosno razumeti i tako nastaviti da primenjuje.a to nikako nije dobro.

Objašnjenje da je ovo forum o psima a ne o pravopisu i jeziku,  potpuno je bezpredmetno i ako ćemo da budemo korektni, na ovom istom forumu sam pročitao toliku količinu gluposti koje nikakve veze sa psima a ni realnošću nemaju da je to za plakati...no tako je kako je,nažalost jasno mi je da se" borim s vetrenjačamaa pošto nisam Don Kihot,bataljivam...

Prijatno 

Edited by Trifun

gosn. Trifune, necu ja profesiju odbraniti ako na forumu pisem pravilno ili ako se pravim da pisem pravilno, ja profesiju branim prevodima i lekturom, kolumnama, a oni su dostupni za proveravanje moje pismenosti, na cela tri jezika, ako neko u istu sumnja.

ja pricam o lezernosti i 'novom', iako davno nije nov, mediju - internetu, koji trpi nekakvu novu vrstu komunikacije pisanjem. seminara na tu temu odrzano ihahaj, a drzali je mnogo strucni ljudi, zamislite cak i filolozi! 

nece se filoloska profesija braniti na nacin koji vi predlazete, a 'dzaba smo krecili' jer nam sa filoloskog fakulteta izlaze zatucani diplomci, koji samo u pod i obavezno procitanu literaturu gledaju, bez prava da misle i tumace drugacije no sto je u interpretaciji napisano, a vi ovim citiranjem definicije pravopisa izrazavate slican stav kao i njihovi profesori. jer znate kako, dzaba nekom titula kad je ogranicen, a vremena se menjaju, svet se menja, jezik zivi, menja se cak i pravopis.

insistiranje na pravopisu na ovakvom forumu moze nas uskratiti za iskustva ljudi koji imaju malo gramatickog, a mnogo kinoloskog iskustva. 

Ništa ja i nikoga ne napadam,barem mi to nije namera...jednostavno pokušajte da razumete da GRAMATIKA,odnosno umeće pisanja,govora i čitanja nema nikakve veze sa nacionalnošću niti poreklom...to je nešto što se zna ili ne i evo još jednom ću postaviti "Pravopis je skup pravila kojih se pridržavamo u pisanju kako bi nam poruka pisanih reči bila jasna."...   i ovo važi za sve jezike,a pogotovo za one gde  pogrešno napisano slovo može promeniti ceo kontekst reči pa i rečenice ...

Dakle ako je napišemo ili izgovorimo pogrešno i taj ko čita ili sluša a ne zna dobro jezik pogrešno će ga naučiti,odnosno razumeti i tako nastaviti da primenjuje.a to nikako nije dobro.

Objašnjenje da je ovo forum o psima a ne o pravopisu i jeziku,  potpuno je bezpredmetno i ako ćemo da budemo korektni, na ovom istom forumu sam pročitao toliku količinu gluposti koje nikakve veze sa psima a ni realnošću nemaju da je to za plakati...no tako je kako je,nažalost jasno mi je da se" borim s vetrenjačamaa pošto nisam Don Kihot,bataljivam...

Prijatno 

Nisi ti Don Kihot, barem ne neki usamljen. I ja idem na barikade zbog jezika, ali na ovom forumu zaista ne jer ovde zaista dolaze ljudi

kojima je pismenost, aj tako da kazem, nevazna u zivotu.

I sad pazi ovo:

Nas nekolicina ovde raspravlja o pravopisu i gramatici, a covek ciji su psi otrovani mishomorom ceka da se neko od

nas javi i da mu kaze sta da radi.

Valjda smo zbog ljubavi i brige prema psima, pa i njihovim vlasnicima ovde.

Usput, i ja sam prevodilac, pismenost mi nije bas slaba strana, ali sam ovde zaista jako tolerantna prema

ljudima koji pisu sa greskicama.

Dobro si mu rekla (za misomor)  (nod)

Neka pisu ljudi kako hoce. Uglavnom nema nesporazuma zbog toga sto neko ne postuje pravila pisanja i izrazavanja, vec zbog drugih stvari. 

Na forumima inace najvise mrzim kada se neko upusti u spor a onda kada ponestane argumenata krenu na vredjanje tipa "aaa...vidi sto si nepismen i glup itd. kako si pogresno napisao". 

Neka svako vodi racuna onoliko koliko moze i ume. Toliko je dovoljno.

A takodje, ako neko insistira na pravopisu, lepo bi bilo da on ne gresi. Eto, toj kategoriji jedinoj na forumima i na internetu ne dajem pravo na gresku. 

p.s. obozavam da ne koristim velika slova, znake interpunkcije, nego bas onako minimalisticki ali me je ispljuvalo  (funny)  (funny)  (funny)  pa se kao trudim. 

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this