Skoči na sadržaj

Fotografija

izlozbe u Srbiji - realnost

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
28 odgovora na ovu temu

#1 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 09 June 2008 12:49

Posle mnogo godina pauze ponovo sam izlagao svoju kerušu engleskog setera i podsetio se na zlatne godine moje uspešne izlagačke prošlosti.

Izložbu bih ocenio kao vrlo skromnu sa svega oko 500 prijavljenih pasa što je za međunarodnu izložbu mala cifra, a da pri tom praktično nije ni bilo pasa iz inostranstva čime je događaj imaо praktično lokalni karakter. Organizacija nije mnogo napredovala u odnosu na onu od pre dvadesetak i više godina i pitam se šta bi bilo da je udarilo jako sunce ili jača kiša. Jedan portabl WC u užasno neodržavanom stanju.Tu je bio i neizbežni Sirijac koji ni posle više od 25 godina provedenih u Srbiji nije naučio naš jezik. I to je isto kao i nekada. Ipak, sve u svemu, bilo je korektno. Inđija je lepo mesto.

Moguće je da sam prestrog sudija jer sam ja u prošlosti posećivao samo najveće izložbe.

Čestitam svim uspešnim izlagačima.

500 pa sta ocekujete , to je nasasurova stvarnost ! Ni CACIB Bg nema mnogo vise pasa ! Na zalost

#2 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 693 postova

Postovano 09 June 2008 15:27

500 pa sta ocekujete , to je nasasurova stvarnost ! Ni CACIB Bg nema mnogo vise pasa ! Na zalost

Pa upravo sam to i napisao. Beograd doduše ugosti na svojoj CACIB izložbi dvostruko više pasa od navedenog broja što je takođe preskromno jer bi beogradska i novosadska izložba morale da imaju minimum po 2.000 prijavljenih pasa od toga bar 25-30% iz inostranstva. Loša politika u našoj kinologiji je dovela do toga da svako kome padne na pamet može da prijavi međunarodnu izložbu, bitno je samo da plati savezu, a da li ovi zaista plaćaju FCI je druga priča. Ja polovinu kartona za osvojene CACIB-e nikada povratno nisam dobio iz FCI.

#3 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 10 June 2008 01:01

Pa upravo sam to i napisao. Beograd doduše ugosti na svojoj CACIB izložbi dvostruko više pasa od navedenog broja što je takođe preskromno jer bi beogradska i novosadska izložba morale da imaju minimum po 2.000 prijavljenih pasa od toga bar 25-30% iz inostranstva. Loša politika u našoj kinologiji je dovela do toga da svako kome padne na pamet može da prijavi međunarodnu izložbu, bitno je samo da plati savezu, a da li ovi zaista plaćaju FCI je druga priča. Ja polovinu kartona za osvojene CACIB-e nikada povratno nisam dobio iz FCI.[/quote]

Beogradska izlozba zadnjih godina broji oko 800 pasa u katalogu ! Ali pitanje je koliko je taj broj tacan ! Ima brdo pasa upisanih koji su uginuli ! I ta cifra od 800 je na misice !
Ja imam kataloge sa Beogradskih izlozbi u kojima je 2000 pasa i koja je trajala dva dana ! E to su bila srecna vremena !
Obican CAC nije ni prolazio ispod 350 pasa !
Ali iskreno mislim da samo malo zivnuli i da ce biti napretka !

#4 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 693 postova

Postovano 10 June 2008 08:17

Ali iskreno mislim da samo malo zivnuli i da ce biti napretka !

Ja bih bio jako srećan kada bi se to zaista dogodilo i kada bi izložbe otvarali domaći zaslužni kinolozi, a ne stranci koji ne znaju ni naš jezik! Već sam pisao o tome da je na prvoj međunarodnoj izložbi na kojoj sam nastupao bio Beograd 1971.g. sa 1.100 prijavljenih pasa od kojih je dobar broj bio zaista iz inostranstva i odavno sam očekivao da broj učesnika i kvalitet manifestacije budu značajno nadmašeni, ali uglavnom nisu koliko shvatam i vidim. Voleo bih bar da se vrati stari sjaj izložbi kakve su nekada bile u Beogradu, Novom Sadu, Ljubljani, Zagrebu, Opatiji, Rijeci, a svakako mi je želja da budu i značajno prevaziđene.

#5 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 10 June 2008 11:33

Za taj stari sjaj se moramo bas dugo nacekati ! :-(
Recimo pre dve godine na CACIB-u u Cacku je bilo prijavljeno 180 pasa , a na CAC-evima je bilo 100-150 !
Vec danas je ta slika bolja :-)
I imam utisak da je sve bolje i bolje !
Odusevio sam se kada sam ove godine izlagao na CACIB-u u Jagodini gde je bilo prijavljeno preko 800 pasa !
Sto se tice strenih izlagaca tu nastaje problemo oko dodele BOB , BOG i BIS jer se vode politikom da ako pobede docice u Srbiju ponovo ! Tako da nasi pojedini psi iako bolje ostanu porazeni ! Ta politika vladala je josi i iz tih zlatnih vremena nace kinologije 95-00 , dok sam ja bio predsednik SKPJ(savez kinoloskih podmladaka Jugoslavije) ! A to je bilo i saopstenje svim kinoloskim radanicima od strane ceonih ljudi tadasnjeg KSJ-a ! :-(

#6 TAKILI

TAKILI

Newbie

• Members
  • 138 postova

Postovano 10 June 2008 12:26

Izlozba u Jagodini ce se jedino pamtiti po velikom broju izlagaca na zalost...ostalo je bilo no comment!

#7 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1856 postova

Postovano 10 June 2008 13:11

Ta politika vladala je josi i iz tih zlatnih vremena nace kinologije 95-00 , dok sam ja bio predsednik SKPJ(savez kinoloskih podmladaka Jugoslavije) ! A to je bilo i saopstenje svim kinoloskim radanicima od strane ceonih ljudi tadasnjeg KSJ-a ! :-(

Joj... pa period od 1995. do 2000. bio je sve samo ne ZLATNO VREME NASE KINOLOGIJE!!!! Pocetak definitivne erozije svakog kriterijuma i konstruktivnog usmerenja u nasoj kinologiji poceo je pocetkom '90-ih. Nacelno, cini mi se da je najveci udarac i prilika da se raspojasaju pojedini jos uvek omrazeni akteri na domacoj kinoloskoj sceni bio onaj kada su nam ukinute CACIB izlozbe (1992 ili 1993 - ne secam se vise ni ja.... ) i kada su ih zamenile CAC izlozbe. Tada je Bgd CAC (2 x godisnje) imao i po cca 1500 cak i skoro 2000 prijavljenih pasa... ali se pokazalo da kvantitet uopste ne vodi nuzno kvalitetu... i vremenom zbog brukanja sudija i neozbiljnog ponasanja celnika Saveza... palo je i jedno i drugo. Ne treba zaboraviti da je to bilo vreme sankcija, kada je zaista bilo mnogo komplikovano ici van zemlje a narocito jos i voditi psa svaki drugi - treci vikend negde preko granice (vize, troskovi prijave, benzin.... bla, bla...), pa je i taj deo izlagacke populacije jednostavno bio upucen na domace izlozbe.

Naravno, kada nismo imali CACIBe - nije bilo ni stranih izlagaca mnogo (samo oni koji su dosli da pokule neki sampionat iz zemalja u regionu) - i onda su ne retko imali maltene bogovski status! Necu da gresim dusu, i tada je bilo svetlih primera i fer sudjenja (bar u nekim rasama).

Tako da.... ne znam... bojim se da je period iz '70-ih i '80-ih bio jedini zaista koliko-toliko ozbiljan period u istoriji domacih izlozbi, iako je uopsteno tada kinologija i "profesionalnost" izlagaca bila daleko vise na nivou izrazitog entuzijazma, a daleko od onoga sto danas izlaganje pasa i priprema za izlozbu podrazumevaju.

Nego, khm... khm... da nije ovo malo sve offtopic? :)

#8 Wild Wizard

Wild Wizard

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 156 postova

Postovano 10 June 2008 13:34

Poštovani,

Želim i ja nešto da doprinesem ali za to je potrebna mala digresija.

Vikend pre CACIB-a Inđija održavala se specijalka za terijere „Pannonia Terrier Show“ na Čeneju blizu Novog Sada, a ja sam bila jedna od organizatora. Pannonia Terrier Show je po značaju bila najvažnija specijalka za Američke stafordske terijere u svetu posle specijalke „National Specialty“ iz SAD!!!
Dakle, organizovali samo najprestižniju izložbu za rasu AST posle Amerikanaca. To je veliki korak za srpsku kinologiju što je samo za pohvalu. Bilo je 184 AST-a prijavljeno (iz Španije, Austrije, Mađarske, Poljske i ostalih zemalja iz okruženja) i 33 Bul terijera što je ogroman broj za ovu rasu u Srbiji (primera radi u Inđiji je bio samo 1).
Meni je to bio prvi put da sam bila deo ovako važne manifestacije i upoznala sam se sa problematikom organizacije.

Na CACIB-u Inđija bila sam angažovana kao prevodilac i imam samo reći hvale za organizatore. Mnogi ljudi koji nikada nisu organizovali izložbu, nisu svesni (kao što ni ja nisam bila svesna sve dok nisam organizovala izložbu) koje sve muke stoje iza svega i koliko rada i truda i živaca treba uložiti u organizaciju izložbe. Najlakše je doći na gotovu izložbu i izvesti svog psa.

Ovo je za KD Inđija bio prvi CACIB i ne treba tražiti dlaku u jajetu, već ih treba podržati da, ako Bog da, sledeće godine bude još bolje. Podrška izlagača je takođe važan faktor koji utiče na kinološku svest u Srbiji koja je nažalost „zakržljala“ u odnosu na zapadnu kinološku svest. Optimista sam i verujem, pogotovo posle Pannonia Terrier Show-a, da se kinološka svest u Srbiji „popravlja“.
Što se samog CACIB-a tiče, sudije su bile prezadovoljne organizacijom kao i većina izlagača.
G-đa Hana Ahrens (ocenjivala je VIII grupu) koja ima 40-ogodišnji kinološki tj. sudijski staž !!! (sudila je i na svetskim izložbama) imala je samo reči hvale. Kada osoba sa ovolikim iskustvom oceni da je izložba bila super, onda je to velika pohvala!!!
Ovde na forumu su se sada pojavile neke kritike, ali ok, ništa na ovom svetu nije savršeno i niko ne može da očekuje da će svi izlagači biti zadovljni, ali ubeđena sam da će ekipa iz KD Inđija ove kritke shvatiti kao dobronamerne i uvažiti ih.

Što se mene tiče, nisam zapazila da su u Inđiji počinjene „velike“ greške, samo gde po koja sitnica koja se može oprostiti (npr. čekanje na BIS, ali to nema veze sa organizacijom jer je ocenjivanje u jednom ringu potrajalo, a BIS ne može da počne dok sve rase nisu ocenjene).
Ovde želim još da napomenem da su sudije zaista svakom psu posvetili maksimalno pažnje tj. odradili su svoj zadatak profesionalno. Njie bilo žurbe od strane sudija i to je za pohvalu, pogotovo što se tiče XIII grupe gde je svaki pas detaljno pogledan i ispregledan.

Ja lično veoma cenim rad i trud KD Inđija i verujem da se slažete da niko ne može da prisili izlagače da prijave svoje pse na bilo koju izložbu.
Dakle, nije KD Inđija „krivo“ što nisu imali 800-1000 pasa. Za to su najveći krivci odgajivači i vlasnici pasa tj. kinološka i izlagačka svest u Srbiji jer mnogi "izbegavaju" da izlažu kod stranih sudija iz samo njima poznatih razloga koji mene lično ne zanimju jer smatram da su nebitni.

Svaka čast KD Inđijia na prelepim nagradama i na dobrom odabiru sudija kao i na odličnoj organizaciji (npr. postavljanje paviljona/šatora za izlagače)!!! Bravo, na sve ste mislili!!!
Verujte mi na reč da je obezbeđivanje nagrada jedan od najtežih zadataka koji treba reštiti kao i finansiranje dolaska inostranih sudija.

Ekipa iz KD Inđijia ima moju potpunu podršku! Nadam se da ima i Vašu i da će sledeće godine, ako Bog da, biti 800-1000 pasa!
Izlagači, ne zaboravite da ste Vi i Vaši voljeni psi najvažniji deo izložbe i KD Inđija je učinilo sve što je bilo u njihovoj moći da Vas sve maksimalno ispoštuje. Smatram da su uspeli u tome!

Bravo KD Inđija!!!

Pozdrav,
Daniela

#9 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 10 June 2008 17:14

Sto se tice Jagodine u potpunosti se slazem da ce ostati u secanju jedino po broju pasa ! Na zalost !
Od 95 do 00 jesu bile zlatne godine za nasu kinologiju posle respada SFRJ , i ko to osporava neka malo bolje razmisli !
U tom periodu su se pojavili kinoloski podmladci koji su radili pri pojedinim kinoloskim drustvima ! Gde je se omladina ucila pre svega da budu KINOFILI a tek posle toga i KINOLOZI ! I broj pasa na izlozbama je bio zavidan ! A iz tih podmladaka je i potekao mladji kinoloski kadar sudija kao sto je Nemanja Jovanovic itd ! E takvim ljudima nije bitno odakle je izlagac i da li mu je pas sampion , jednostavno ako ne valja ne valja !
Koliko se secam negde u tom periodu su nam vracene i CACIB izlozbe kao i CACIT utaknice !
Ja sam tada bio dete (oko 15 god) , ali su ti dani bili mnogo bolji za kinologiju nego sad !
I podrzavam organizatore , niko nije ni svestan koliko problema nastaje pri organizaciji izlozbe ! Kinoloska drustva su samofinansirajuca , pa zamislite sad treba platiti sudijama dnevnice , putne troskove , ponekad i prenocista , obrok ( ne mozete im dati po sendvic) , pa pehare , i jos mnogo stvari . . . A da pri tome ne pominjem probleme koji nastaju sa opstinama prilikom izbora mest odrzavanja i jos mnogo stvari ! Ko prati setice se da je prosle godine odlozena izlozba u Vrnjackoj Banji bas zbog nerazumevanja "ljudi iz opstine" !
Pogledajte na koliko nerazumevanja nailaze pojednici koji gaje pse od strane komsija i sugradjana , pa ce vam sve biti jasno !
A da se napredak oseca govori i to da je predsednik FCI ocenio Beograd i KSRS odlicnom ocenom i rekao da se moze ocekivati organizacija EDS ili WDS !

#10 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • 1856 postova

Postovano 10 June 2008 18:28

U tom periodu su se pojavili kinoloski podmladci koji su radili pri pojedinim kinoloskim drustvima ! Gde je se omladina ucila pre svega da budu KINOFILI a tek posle toga i KINOLOZI ! I broj pasa na izlozbama je bio zavidan ! A iz tih podmladaka je i potekao mladji kinoloski kadar sudija kao sto je Nemanja Jovanovic itd ! E takvim ljudima nije bitno odakle je izlagac i da li mu je pas sampion , jednostavno ako ne valja ne valja !
Koliko se secam negde u tom periodu su nam vracene i CACIB izlozbe kao i CACIT utaknice !

Ne zavaravajte se da takvih ljudi nije bilo i ranije. Da se razumemo jos od kako se pojavila i vaskolika "kinoloska akademija" (ako se iko toga ovde vise priseca) i ja bejah njen da tako kazem "polaznik".... ali sustinski - i ono po cemu se stepen "zrelosti" neke kinoloske sredine gleda jesu pre svega njene institucije (od organizacije izlozbi, strukture i rada pasminskih klubova, do same najvise kinoloske instance - KSRSa). KINOFILI i KINOLOZI i dalje uz duzno postovanje, ma koliko ih bilo jesu i uvek ce ostati samo casni pojedinci.

Ocigledno govorimo o razlicitim stvarima... stoga se necu ovde vise upustati u polemiku, jer je sve to zajedno offtopic! :) Elem, jeste tacno da su nam tada vraceni CACIB-i... Ali je i broj pasa na izlozbama poceo konstantno da opada i taj je trend trajao do nedavno. U neku ruku jeste ohrabrujuce taj trend posmatrati kao nekakvu "katarzu" odnosno da je sada daleko manje "turista-izlagaca" a vise onih koji su tome posveceni do profesionalnih shvatanja. Medjutim, ironicno s druge strane CACIBi od po 300 pasa potpuno degradiraju znacaj naziva koji nose. Takodje je cista smejurija da jedna mala zemlja kakva je Srbija godisnje ima 15 CACIB izlozbi, koliko ima i Holandija, a da Svajcarska ima 8 (u 4 grada), Belgija ima 11, Austrija koja ce 2012. biti domacin WDS-a ima 10 CACIB-a godisnje, Svedska sa sve WDS-om ima 21!!! :) Da ne pominjem dijametralne razlike u organizaciji i kinoloskoj kulturi (pa ako vam drago i broju pasa).

A da se napredak oseca govori i to da je predsednik FCI ocenio Beograd i KSRS odlicnom ocenom i rekao da se moze ocekivati organizacija EDS ili WDS !

Sto je receno i mnogim zemljama u regionu... to samo po sebi jeste cast... ali je daleko od realne satisfakcije!

Jos, jednom... u ovoj zemlji ima svega par svetlih primera organizovanja CACIB izlozbi... i tu bih pre svega istakla KD "Odzake" i KD "Indjija" i zelim im sve najbolje i jos vise uspeha. Po meni, bilo bi sasvim ok i fer da ova zemlja ima 3-4 CACIB izlozbe ali zaista vredne truda i pamcenja u koje ce se ulagati redovno.

#11 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 10 June 2008 20:50

Patuljki ovo jete offtopic prica , daleko od rasprevke ! Cisto komentarisemo situaciju u zemlji , sto se tice kinologije ! Predpostavljam da ste vi stariji od mene i da pamtite dosta bolja vremena , ali ja pricam u zadnjih 15-ak godina ! I iskreno receno , meni je zao sto nisam zapamtio ta mnogo bolja vremena !
I u potpunosti se slazem sa Vama po pitanju svega ! I kad su nam vratili CACIB-e imali smo tri , 2 x Bg i NS ! I mislim da je to realna slika za nas !
Ali imam zaista utisak zadnje godine da se ponovo budi ta kinoloska svest i da polako krece nabolje ! A i kaf malo bolje razmislimo , situacija u zemlji je razocaravajuca a kamo li u kinologiji !
Ali polako !
I bas mi je drago kad vidim ili cujem da je bilo CAC ili CACIB izlozba odradjena kako treba !

#12 Dilema

Dilema

Newbie

• Members
  • 142 postova

Postovano 10 June 2008 22:42

Ukljucio bi se i ja u ovaj off topic.
Te ako se ne varam 1994/95godine je tadasnji KSJ ponovno vracen u punopravno clasnsto FCI,kako vi kazete varceni su nam CACIBi i CACITi.
Sto se tice CACIB izlozbi moje misljenje je da jedini gradovi koji treba da ih odrzavaju su:Subotica,N.Sad,Beograd,Kragujevac i Nis.To je po meni realno,i toliko ih treba i biti.!
Ali ne zamerire samo KSSu sto ima ovoliko CACIBa,krivi su i organizatori koji ih traze pa se desi da imamo CACIB sa 280 pasa kao u Kraljevu.I ti organizatori nisu svesni tezine te izlozbe i nemaju formiranu kinolosku svest da bi mogli sami sebi da razjasne neke stvari.
Inace jos uvek mi je u secanju CACIB Beograd 1992 marta sa 1800 i nesto pasa,tada nisi mogao da prodjes od velikog broja ljudi,stvarno je taj CACIB imao tezinu.Nadam se da ce se ta vremena vratiti.

#13 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • 1856 postova

Postovano 10 June 2008 23:12

Pa to sa brojem izlozbi je jedno vrzino kolo!

1.Sa jedne strane organizatori diljem Srbije se bore da dobiju CACIB izlozbu da bi privukli paznju (i subvencije iz KSRS ukoliko ih zaista dobijaju) ali pre svega - publiku!
2.Sa druge strane, publika se ne zanosi idealima i satisfakcijom (ne)uspeha na "jakim" i velikim CACIB izlozbama... jer kad je na papiru... CACIB je CACIB pa makar i sa pustog ostrva! Zato publika rado ide na "skromnije" CACIBe jer su jednostavniji nacin da se ostvari cilj, a i sa ovakvim kalendarom ima ih tokom cele godine... pa moz' da biras!
3.Sa trece strane, Savezu odgovara jer svaki prijavljeni pas daje danak KSRSu. Opet vise interesenata ima za CACIB nego za CAC... logicno: dajte onda sto vise CACIBa!!! :)
A sustina je ta... da je broj potencijalnih izlagaca u ovoj zemlji sa sve eventualnim gostima ugl. godinama oko iste cifre... samo je pitanje kako ce biti rasporedjeni! :)
E sad... meni je, moram priznati, velika misterija na koji se nacin KSRS finansira (ne zato sto verujem u neke konspirativne teorije) vec zato sto mi je zaista nepoznato (nisam imala prilike da saznam). Ali verujem da ako vec placamo rodovnike koliko placamo (i sve ostale takse...) a pogotovo ako registraciju odgajivacnice placamo 10.000,00 din. da mora postojati nacin da se izdvoje sredstva u promovisanje CAC izlozbi sa jedne strane (drugim recima ne mora biti propast sveta ako nemas CACIB u svojoj opstini) i za ulaganje u zaista kvalitetnih nekoliko CACIB izlozbi koje mogu imati tradiciju i cak svoju "vernu" publiku (kao sto je slucaj sa mnogim izlozbama u svetu: npr. CACIB Wels, Tuln, Graz u Austriji, Dortmund je samo jedna od vec godinama etabliranih u Nemackoj, Keckemet i Budimpesta u Madjarskoj... Brno, Mlada Boleslav i Ceske Budjejovice u Ceskoj, Nitra i Bratislava u Slovackoj....). To su sve izlozbe koje imaju tradiciju i svoju publiku koja dolazi cak i onda kada nije zadovoljna sudijskom listom. Nekada je imalo izlgeda da tako bude i kod nas... ali odose stvari sasvim drugim tokom. :)

No, i ja sam optimista... i pre svega se uzdam u podizanje (doduse jos tanano) nivoa kinoloske kulture kod izlagaca... jer to sa sobom nosi i veca i visa ocekivanja.... a mislim da ce kad-tad tim ocekivanjima morati da se izadje u susret. Zapravo, vec ima takvih primera - koje treba uvek glasno pozdravljati! :)

#14 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 693 postova

Postovano 11 June 2008 07:55

... Inace jos uvek mi je u secanju CACIB Beograd 1992 marta sa 1800 i nesto pasa...

Ja se još uvek sećam Beča 1986.g. sa više od 6.000 pasa!

Samo da preciziram sopstveno pisanje. "KD Inđija" se nije obrukalo, naprotiv, napravili su jednu lepu i prijatnu izložbu i verujem da su se svi učesnici dobro osećali. Ja sam jednostavno upao na ovu izložbu iz nekog drugog vremena očekujući da sve bude drukčije i mnogo, ali zaista mnogo bolje nego ono što poznajem i pamtim, ali nažalost nisam primetio praktično nikakav napredak, a za to svakako nije kriv organizator. Svojevremeno bih ovakvu izložbu nazvao "malom", a takve su najčešće bile CAC izložbe i na takve ne bih ni išao. Bio sam pre nekoliko godina na jednoj baš maloj izložbi u nekom selu blizu rumunske granice (eto ni imena sela se ne sećam) i na moje ogromno iznenađenje sam video dosta ozbiljnih odgajivača u punoj opremi sa prikolicama i pratećom opremom koja se viđa po velikim izložbama. Tada sam shvatio da su to ljudi koji skupljaju poene i tu nema ničeg lošeg, ali tako se i fabrikuju šampioni bez pravog kvaliteta. Gotovo punih 40 godina sam isključivo sa seterima i pamtim vreme kada su Slovenci kupovali od nas, a i lično sam prodao nekoliko komada u Hrvatskoj, a to danas možemo samo da sanjamo i da idemo u Sloveniju kod Alenke ako hoćemo da imamo ozbiljnog irca.

#15 Dilema

Dilema

Newbie

• Members
  • 142 postova

Postovano 11 June 2008 08:58

Pomenuo sam Beogradski CACIB iz 92' kao jednu od nasih izlozbi,a sto se tice izlozbi u inostranstvu potuno ste u pravu za rejting,reputaciju itradiciju koje te izlozbe imaju,pgotovo za Dortmund (Bundessiger) manifestacija,koja primera radi ima posebnu halu za prodaju opreme ve licine hala 1 i 15 Beogradskog sajma,mada najveca izlozba koju sam posetio je imala 21000 pasa ali to je posebna tema.
Slazem se sa Vama i u tome da kod nas mnogi fabrikuju stence,ali kada ste vec pomenuli Alenku Pokorn rekao bih Vam da i kod nas ima pojedinaca koji se trude i uspevaju da odskoce od drugih i odvoje se od ove nase sredine i uspesima u inostranstvu (zapadne zemlje.Euro,World.... izlozbe).Bas ta Alenka je izuzetno pohvalila rad par nasih odgajivaca setera,cak sta vise mislim i da je parila kod nas sa psima Nenada Mocorke iz Panceva ciji su stenci trazeni sirom Evrope,pa zatim negleski seteri Naisset's iz Nisa (pogledajte u temi oglasi) ima zaista zapazene rezultate i ta sama Alenka je tim psima davala pobede u inostarnstvu i kasnije preporucivala kupovinu pasa od istih.Kad sam pomenuo vec njih dvoje pomenuo bi i ostale nase pojedince iz cijih su odgajivacnica psi veoma trazeni i popularni u inostranstvu:Earl Antonius (rotvajleri),K.O.R (A.S.T),C.A.Y.A (dobermani),House Kazak (snauceri),Jasenak (pudle),Medilanum(dalmatinac)itd.....,izvinjavam se ako nekog nisam naveo a ima ih jos.Ovo sam sve napisao zato sto su ti ljudi,pojedinci samo svojim upornim izlaganjem na zapdu doprneli svojoj reputaciji pa cak i boljoj reputaciji ove nase Zemlje,tako da svako ko zeli da se dokaze to moze normalno uz malo veca odricanja,i zalosno je u svakom slucaju sto nase izlozbe nemaju nikakvu tezinu pa mnoge nase uspesne odgajivace i retko vidjamo na njima.
Posto je ovo off topic ovo se moze i prebaciti u "pricaonicu"
P.S Ja nisam bio na izlozbi u Indjiji.

#16 Wild Wizard

Wild Wizard

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 156 postova

Postovano 11 June 2008 09:42

... Inace jos uvek mi je u secanju CACIB Beograd 1992 marta sa 1800 i nesto pasa...

Ja se još uvek sećam Beča 1986.g. sa više od 6.000 pasa!

Samo da preciziram sopstveno pisanje. "KD Inđija" se nije obrukalo, naprotiv, napravili su jednu lepu i prijatnu izložbu i verujem da su se svi učesnici dobro osećali. Ja sam jednostavno upao na ovu izložbu iz nekog drugog vremena očekujući da sve bude drukčije i mnogo, ali zaista mnogo bolje nego ono što poznajem i pamtim, ali nažalost nisam primetio praktično nikakav napredak, a za to svakako nije kriv organizator. Svojevremeno bih ovakvu izložbu nazvao "malom", a takve su najčešće bile CAC izložbe i na takve ne bih ni išao. Bio sam pre nekoliko godina na jednoj baš maloj izložbi u nekom selu blizu rumunske granice (eto ni imena sela se ne sećam) i na moje ogromno iznenađenje sam video dosta ozbiljnih odgajivača u punoj opremi sa prikolicama i pratećom opremom koja se viđa po velikim izložbama. Tada sam shvatio da su to ljudi koji skupljaju poene i tu nema ničeg lošeg, ali tako se i fabrikuju šampioni bez pravog kvaliteta. Gotovo punih 40 godina sam isključivo sa seterima i pamtim vreme kada su Slovenci kupovali od nas, a i lično sam prodao nekoliko komada u Hrvatskoj, a to danas možemo samo da sanjamo i da idemo u Sloveniju kod Alenke ako hoćemo da imamo ozbiljnog irca.

To je veoma loše!!! U mojoj rasi (bul terijer) je ova praksa tzv. "odgajivača" u zadnjih 15 godina dovela do toga da su "srozali" kvalitet pasa u Srbiji na nivo eksterijera bul terijera kakav je bio kada je krajem 19. veka nastao. :evil:
Umesto da napreduju, oni su unazadili rasu na našim prostorima (u eksterijeru kao i zdravstveno :evil: )! Ali, nisu oni jedini krivci, dobar deo krivice nose i domaće sudije radi svoje nesposobnosti i nepoznavanja rase kao i zbog "politike".
Primera radi: U Srbiji imamo gomilu sudija za III grupu, ali samo dvoje znaju zaista da ocene bul terijera (i priznati su u Evropi kao poznavaoci ove rase jer su preko sudili specijalke) i oni nažalost ne sude ovu rasu u Srbiji.
Dakle, nije samo problem u izlagačima koji sakupljaju poene po raznim "seoskim izložbama" već je i kinološka svest kod naših sudija u istoj meri srozana kao kod dotičnih "kolektora".
Primera radi: Na Pannonia Terrier Show bul terijere je ocenjivao g-din Bill Leslie (IRL), poznati odgajivač BT koji je svojim uzgojom pozitivno obeležio razvoj rase u matičnoj zemlji rase, Velikoj Britaniji. Teško će danas neko naći pedigre vrhunskog BT a da ne sadrži liniju na njegovog mužjaka Flashpoint Inferna.
Prvi put je takav ekspert došao u Srbiju da ocenjuje BT. Mislite li da se i jedan domaći sudija III FCI grupe pojavio (osim ona dva gospodina koje sam pomenula) da vidi kako se ocenjuje BT ili da popriča sa g-dinom Leslie-em?
Naravno da nije! Imali su priliku da se kinološki edukuju, ali izgleda da je ispod njihove časti da prošire svoje horizonte. :(

Žalosno je sve to, i takav stav naših sudija mene kao izlagača prisiljava da već dug niz godina ne izvodim svoje pse kod domaćih sudija. Jednostavno, oni nemaju pojma ... to je naša surova realnost u svetu BT koliko god strašno zvučala, ali takva je, i nije ni malo za pohvalu tj. sramotna je. Zbog svega toga i strani izlagači izostaju na CACIB izložbama. Nisu ludi da pređu toliki put i da plate prijavu kako bi im neko degradirao psa koji je kod sudija stručnjaka iz Velike Britanije pobeđivao i kome ni jedan pas srpskog uzgoja nije ravan (to se već dešavalo kod nas).
Bilo je i obrnutih situacija, npr. da su organizatori iz zapadnih zemalja pozvali naše all-roundere da sude na CACIBu a da su oni pri tom donosili katastrofalne odluke pri ocenjivanju . Napravili su skandal svojom nestručnošću.
Šta to znači? To znači da više nikada u pojedinim zemljama sudije iz Srbije neće ocenjivati BT. To su mi lično predsednici pojedinih BT klubova rekli koji su i dan danas u šoku od tolike nestručnosti i skandaloznog suđenja (bilo je vređanja od strane sudije: "Kakav je ovo pas? Kakav je ovo puder na njemu? Diskvalifikacija!" :evil: :evil: ).

Elem, u svakom poslu (bar je tako na zapadu) ljudi teže ka tome da napreduju tj. da nauče nešto novo kako bi održavali korak sa vremenom i pratili trendove tj. kako bi bili "up to date". U srpskoj kinologiji takvi primerci među sudijama su veoma retki. Mislim da je po ovom pitanju Savez prilično odgovoran za neznanje i ponašanje svojih sudija. Sve to bi se dobrom voljom Saveza moglo rešiti (neću sada da ulazim u to kako, mislim da svi znate o čemu pričam), ali sve nažalost ukazuje u na to da tako nešto nećemo uskoro dočekati.

Preostaje nam samo tj. meni da i dalje izlažem svoje pse po inostranstvu gde sude sudije stručnjaci iz matične zemlje rase koju držim, da "begam" što dalje od domaćih sudija i da se nadam da će organizatori CACIB-a za treću grupu uvek pozvati kompetetnog sudiju iz inostranstva (kao npr. KD Inđija).

Pozdrav,
Daniela

#17 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 11 June 2008 15:36

Svi ste u prevu i ja vas podrzavam ! U mojoj rasi (Aljaski Malamut ) , odgajivac napravi skart i kaze to je to , savrsenstvo , vrh . . .
E sad pricamo o ljudima koji se bave kinologijom iskljucivo iz koristi , a ne o kinofilima kakvih nas ovde ima !
Sta je sledeci problem , ja kad sam razgovarao sa Italijanima oko kupovine psa , ljudi nisu verovali da radimo za nekih 200-250e mesecno ! Jer oni malamuta prodaju za 1500e ! E sad te pare treba izdvojiti :-( sto vecina ljudi ne moze da ucini !
A odna se dolazi do problema 2 , tjs sudije ! Jednostavno ce dati psu CAC ili CACIB ili ne bitno PRM i jos pride BOB ako je jedini (naravno izvinjavam se izuzetcima) i samim tim isrozati nivo kvaliteta , pomeriti granice i sta vec . . .
A onda vlasnik misli da je glavni , pa i sami se zapitajte koliko ste videli pasa sampiona ove jadne drzave i da pritom ne zasluzuju ni 5 !
Sto bi meni Mirjana Makevic rekla : " Ako te zaista zanima koliko ti pas vredi , EDS je u oktobru , izvedi ga , a ja mislim da treba da se nadje tamo " !

#18 Slovenska Dusha

Slovenska Dusha

Hero Member

• Members
  • 1484 postova

Postovano 12 June 2008 12:15

zaista kvalitetnih nekoliko CACIB izlozbi koje mogu imati tradiciju i cak svoju "vernu" publiku (kao sto je slucaj sa mnogim izlozbama u svetu: npr. CACIB Wels, Tuln, Graz u Austriji, Dortmund je samo jedna od vec godinama etabliranih u Nemackoj, Keckemet i Budimpesta u Madjarskoj... Brno, Mlada Boleslav i Ceske Budjejovice u Ceskoj, Nitra i Bratislava u Slovackoj

Izvinite na digresiji, ali moram da intervenisem, kako ne bi nasi izlagaci koji ne izlazu u inostranstvu bili u zabludi. Ne znam od kada su Vam podaci, ali se tu ocito mnogo toga promenilo.

CACIB Keczkemet je najlosija izlozba na kojoj sam ikad bio. Tereni jesu lepi i to je jedino sto je pozitivno. Broj prijavljenih pasa je 500-600 (znaci manje nego npr. u Jagodini), sudijska lista je na nivou nasih seoskih izlozbi. Sudjenje je izuzetno korumpirano tako da bode oci. Vecina titula i nagrada se iskljucivo deli psima funkcionera lokalnog KD i to cak i pet-quality psima koji tad (i vise nikad) imaju jedinstvenu sansu da pobede svetske i evropske sampione i ogrebu se za CACIB. Ova izlozba apsolutno ne zasluzuje dolazak.

CACIB Bratislava je izuzetno lepo organizovana izlozba sa preko 1.000 pasa u katalogu u divnom, zatvorenom prostoru Bratislavskog expo-centra. Medjutim, slovacke sudije uglavnom sude prema unapred utvrdjenom dogovoru sa lokalnim odgajivacima (koji su veoma cesto takodje sudije, ali u drugom ringu). Medjutim, ponekad na ovoj izlozbi sude i najeminentnija svetska sudijska imena, poznata po kompetentnosti i profesionalnosti (npr. Bodegard, Ivanisheva, Kuplyauskas...), pa ako vam neko od njih zapadne, treba otici na ovu izlozbu. Ako je planiran domaci sudija, onda bas i nisam siguran da vredi otici.

Bojan Stevanovic

#19 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • 1856 postova

Postovano 12 June 2008 14:01

CACIB Keczkemet je najlosija izlozba na kojoj sam ikad bio. Tereni jesu lepi i to je jedino sto je pozitivno. Broj prijavljenih pasa je 500-600 (znaci manje nego npr. u Jagodini), sudijska lista je na nivou nasih seoskih izlozbi. Sudjenje je izuzetno korumpirano tako da bode oci. ...

CACIB Bratislava je izuzetno lepo organizovana izlozba sa preko 1.000 pasa u katalogu u divnom, zatvorenom prostoru Bratislavskog expo-centra. Medjutim, slovacke sudije uglavnom sude prema unapred utvrdjenom dogovoru sa lokalnim odgajivacima (koji su veoma cesto takodje sudije, ali u drugom ringu).

Moram priznati da na CACIBu u Keckemetu nisam dugo bila... ali cinjenica jeste da je ta izlozba imala jedan prilican niz godina (mahom tokom '90-ih, od kojih je ova polemika i pocela) "zagarantovanu" publiku i onda kada ta ista publika nije bila zadovoljna sudijskom listom. A sto se chow-a konkretno tice, to je bila jedina prilika u regionu da nam pse ocenjuju vrhunske britanske sudije - visedecenijski odgajivaci nase rase (GB - maticna zemlja za chow chow, nema potrebe dalje objasnjavati). To je ono na sta se i odnosilo moje nabrajanje svih tih gradova.
Elem, kada je o Bratislavi rec... ocigledno su iskustva drasticno razlicita u zavisnosti o kojim se rasama radi!!!!!!! Iskreno, bar kada je V grupa u pitanju a cini mi se da je tako i sa IX i X grupom.... (a cini mi se da su i izlagaci iz VI grupe zadovoljni) ali u poslednjih 5 godina u Bratislavi, primera radi, mozda je sve nekoliko puta chow-e sudio slovacki sudija. I ta dva za koja ja znam puta je bila ista osoba: Ridarcikova Gabriela, odgajivac dobermana, ako se ne varam (sasvim korektno sudjenje, nista spektakularno, ali ozbiljno i posveceno).
Bilo kako bilo - u Bratislavi je sledeci WDS... a organizaciju iste nikada nije dodeljena gradu/maticnoj kinoloskoj instituciji koja nije dokazala da je sposobna da organizuje kvalitetnu CACIB izlozbu. A o tome je jedino i bilo reci u prethodnim postovima, pa i onom gde nabrojah te gradove. Sustina je u reputaciji koja ostaje i onda kada vase licno iskustvo ne bude najsjajnije.

#20 ivicananuc

ivicananuc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 415 postova

Postovano 12 June 2008 14:15

Ja konkretno sam slabo posecivao te strane CACIB-e , Ali ako uzmemo u obzir EDS Poznanj sa 21 000 pasa i EDS Zagreb sa preko 10 000 pasa , vidimo hendlere , vidimo pse koji se izlazu , opremu koju poseduju , postavlja se pitanje o cemu uopste i pricamo !
Ljudi zive za kinologiju i od kinologije preko ( naravno pojedini) , mi se trenutno "moramo zadovoljiti" nasom situacijom i dati sve od sebe da krene nabolje ! Pocevsi od prijava za izlozbu , pripreme pasa i odgajanja istih , samog dolaska na izlozbu , odnosa prema psima , odnosa prema sudiji . . . i da se nadamo da ce biti bolje !
Koliko ste puta samo videli da pas dodje na izlozbu sa ularom oko vrata , neocetkan , nespreman , uzas :-(