Red Army

ODGOVORNO VLASNISTVO

Recommended Posts

Mislim da ova tema nedostaje na forum ....elem malo malo pa novine pune naslovi o napadima pasa ,o zabranama pojednih rasa, u svakom slucuja uvek je kriv covek i samo covek vlasnik psa .......evo da razmenimo iskustva vezano za temu 

Odlična tema, ja sam takođe razmišljao o otvaranju ovakve teme ali nikako da stignem od obaveza. Elem, mislim da bi za početak trebalo pisati osnovne stvari koje svaki vlasnik treba da zna. Ja ću da napišem par stavki, a drugi neka dopune...

1. Pas nije igračka, ne kupuje se iz hira (svog ili tuđeg) i zahteva izuzetnu odgovornost i posvećenost narednih 10 i više godina.

2. Rasa psa se ne bira isključivo na osnovu toga što vam neka rasa izgleda lepa na oko već se mora prvo upoznati sa rasom, kako bi budući vlasnik procenio da li ima uslove za držanje željene rase. Ako ne možete da ispratite osnovne                   potrebe rase koju želite, imaćete nesrećnog i nesocijalizovanog psa. 

3. Štene je kao malo dete i samo od vas i vaših ukućana zavisi kako će štene biti vaspitano. Znači, od vas uči šta sme a šta ne sme, gde je njegovo mesto u hijerarhiji svog novog "čopora", i slično. 

4. Socijalizacija je jako bitna stavka! Morate štene od malih nogu upoznavati sa drugim psima i ljudima, kako bi se naviklo na prisustvo ljudi i pasa (ali i ostalih životinja poput mačaka i sl.). 

5. Upoznajte svog ljubimca dobro kako biste bili u stanju da prepoznate i najmanje promene ponašanja, koje često mogu biti simptomi zdravstvenih problema. Trebali bi da imate dobrog, stalnog veterinara, koji će vam biti dostupan i za hitne            slučajeve tj za ne daj Bože.

6. U šetnjama vodite računa o higijeni tj o onome što ostaje iz vaših ljubimaca. Svako od nas je bar jednom na ulici ili parku stao na "minu" koja je ostala iza nekog psa, pa se toga setite i kada vodite psa u šetnju i počistite za njim. To nije               nikakva sramota i kod nas veliki broj prolaznika pohvali odgovorne vlasnike koji čiste za svojim ljubimcem. Ako ne čistite za svojim ljubimcem, ne samo što ćete se naći na meti kritika i pogrdnih komentara prolaznika, već možete zaraditi i

kazne koje komunalni policajci svakodnevno pišu nesavesnim vlasnicima. 

Toliko od mene za sada, ako stignem napisaću još kasnije, mada bi bilo lepo da svaki član napiše po nešto korisno za sadašnje i buduće vlasnike.

Edited by beli82

Ni u kom slucaju ne preporucujem vidjeti psa na slici, clip-u, filmu i slicno, pa hajde da kupim psa.

Upoznati se prvo sa bazom odnosa prema psima generalno, upitati nekoga ko vec ima psa kako sve funkcionise, pa onda nabavljati psa.

A sto se tice rasa sa tvrdjim karatkerom, e to je vec stepenica vise. NI u kom slucaju ne uzimati psa ako niste u stanju da kontrolisete svoga psa, jer vi kao vlasnik morate, ali morate da budete u stanju da kontrolisete svoga psa i da preuzmete odgovornost za sve postupke psa.

ODG. vlasnistvo je temelj za sprecavanje nazolost negativnih pojava ........napadi pasa pune novine nedavno u Pancvu je bulmastif napao devojcicu ali njen jazavicar je spasio i to platio glavom .......ima pregrst ovakvih primera sustina je u NE ZNANJU ljudi uopsteno o kinologiji ,ljudi nisu svesni da psi za ostrim karakterom nisu za svakoga da je obuka pasa komplikovan posao za edukovane ljude i da obuku mogu raditi ljudi koji to znaju da rade ,ja sam ceo zivot za ostrim psima do maximuma ,to su sve bili realni psi radne namene ali apsulutno kontrolisani to se postize samo obukom pasa a da bi obucili psa morate imati kinolosko znanje .Vlasnici pasa moraju da shvate da se pojedini ljudi boje same pojave npr velikog psa i to treba postovati ,a najvise sto mi onako bode oci je tretiranje pasa kako ljudi pas je pas i kako pas se najbolje oseca i ako mu se pposveti paznja ljubav i obuka kroz igru imate pravog prijatelja i pravog prestavnika svoje pasmine.......................................SANJA jesam te iznenatio sa temom ,.........samo meljem o realnim cuvarima ali moramo biti drustveno odgovorni zar ne ..............jesam priznaj  (dance)

Mozda sam omasio temu ako jesam neka moderatori prebace gde treba

U susednom dvoristu pored firme gde radim cetvoroclana porodica za godinu dana koliko radim vec je uzela drugo stene (prvo je nestalo najverovatnije ga pokupili sinteri ilis je nastradalo od automobila) a od kolega sam saznao da oni stalno donose pse. Problem je sto im dvoriste nije ogradjeno, psi stradaju od automobila jer je prometna ulica a ako nekako dozive da odrastu onda posto uglavnom cuvaju zenke (najverovatnije im neko daje zensku stenad koju niko drugi nece) te zenke se kote na 6 meseci. Pitao sam veta kod kog sam vodio Aresa i on mi kaze da mogu slucaj da prijavim veterinarskoj inspekciji i da se ovakav slucaj vodi kao Neodgovorno drzanje pasa ali da ot toga slaba vajda on nije cuo da je nekom sudija izrekao kaznu za slicne slucajeve 

Sta raditi jer je ovo ocigledno neodgovornost vlasnika?

Milane....klasicna neodgovornost .....svaki pas bilo koje pasmine moze da povredi necije dete i nazalost to se i desava pa citava pasmina dolaz\i na osudu i slicno ,pas nikad nesme da bude u neogradjenom prostoru ..

(op, prvi post)

Baš danas sam razmišljala o ovome i shvatila koliko tu važi ono - ne tražiti rešenje problema u drugima, već u sebi. Na stranu što statistički valjda imamo više nasrtanja na pse nego nasrtanja pasa na ljude, ali... Mnogo se tu šta ima reći.

Oprostite, nisam se lepo izrazila. Nekako sam više umorna od svih vesti o "zlim" psima (naročito kad su od "opakih" rasa) i te stalne brige za lutalice ili napuštene pse, a sa druge strane, rekla bih da je veći postotak onih, što huligana, što samih vlasnika pasa, koji se na njima iskaljuju.

I takođe, ono je bio moj prvi post na ovom forumu :)

Takođe, jedna od najvećih odgovornosti koje bi vlasnici trebalo da imaju jeste briga za njihov reproduktivni život, naročito sterilisanje. Mnogo bi manje problema bilo i manje nesrećnih, napuštenih pasa kada bi ljudi znali da drže svoje ljubimce u dvorištima i usput ih sterilišu, naročito kada su ženke: kod mešanaca se svodi da se usvajaju samo mužjaci a ženke uklone, do kod rasnih čuvaju kujice i zarađuju. Izem ti to...

Bez namere da zapocinjem polemiku. Odgovorno vlasnistvo se na sastoji u sterilisanju psa. Odgovorno vlasnistvo je drzati psa i vaspitavati ga tako da (nono) ne dodje do nezeljenog parenja. 

Sto se usvajanja tice, kako gde, kod mene ovde ima vise usvojenih kujkica iz azila nego muzjaka. A kad nesto zrelije razmislim mislim da nam u ogromnom parku vode po brojnosti kujkice. 

Pazite sva ta prica oko azila mi je malo cudna na svoje oci sam video cenu pasa iz azila naravno bili su rasni psi ........tim ljudima koji su ih uzmali naplacuju sve od vakcinacija do isharene tih pasa sramota ..........ja pod odgovornim vl . podrazumevam pre svega EDUKACIJU O PASMINI i uposteno o kinologiji pogotovo ako se uzimaju i poseduju malo ..ozbiljinije ,, pasmine .........pse nikada ne uzimati na izgled bez predhode edukacije ...........jednostavno odgajivaci trebaju prestaviti pasminu u rasnom kontekstu i biti obazrivi gde idu psi ali nije odgovornost ni sva na njima .......meni je najace kad pitaju je vole decu i slicno ..........Edukacija pre svega ........tretirati pse kako pse .......ne davati i ljudske oseobine ........ne setati haskija sa ogrdacom ,video zimus ....i tona nekih glupost i shavti da obuka pasa nije pijenje kafa da je radi ko hoce ...to je specifican posao i zahteva znanje ..........

Kao vlasnik neopravdano ozloglasene pasmine APBT iliti pit bula, vodim racuna da ne uznemirim okolinu, iako me uglavnom gledaju kao da setam zmaja. Pas mi je maksimalno socijalizovan, dozvoljava da je deca maltretiraju. Drago mi je da nas sve cesce roditelji zaustavljaju da im dete malo pomazi moju zenku. Druge vlasnike uvek upozorim da ne prilaze sa svojim ljubimcem ako je nervozan, ako laje i rezi, te stvari moja zenka ne tolerise.

Uvek pre setnje odradi sve sto treba, tako da u toku setnje nikad ne vrsi veliku nuzdu, samo malu i samo u travi. Korpu nisam nosio do skoro, zato sto stvarno nema nikakve potrebe, ali zbog neodgovornih vlasnika drugih pasmina, uglavnom onih manjih, poceo sam. Niko nece reci da moj pas nije kriv ako ubije ili povredi drugog iako je bio na povodniku, a drugi pas pusten, odmah ce da kruze price kako je pit ubio neduzno nevino slatko malo stvorenje.

Evo neke slike bas iz setnji kroz grad, i na teniskim terenima:

CAM01688_3.jpg

CAM01689_3.jpg

Nadam se da ne krsim pravila foruma i ove teme ako prosledim link do nase teme: http://balkankinology.net/forums/topic/11968-apbt-betty/page-2

Svi ste dobrodosli, i pozdrav svim odgovornim vlasnicima.

kennelHC...........Korpa uvek .......ja bez korpe neidem nigde .........pas u setnji bez obzira na stepen obuke uvek povodac i korpa naravno ne ako je maltezer ali za ozbiljne pasmine korpa uvek .Prica oko Apbt je stavr medija .........u rasnom kontekstu pit i nema predispoziciju ostrine ka coveku ........ta pasmina nije ni za cuvanje selektovana a ni za bodigard ........pit ima svoju disciplinu ......

Bas zbog toga sam i rekao da je neopravdano diskriminisana pasmina. Pre par nedelja sam bukvalno rukama sklonio maltezera iz usta svog psa, dok vlasnice nisu dotrcale posle minut sa pricom da je njihov pas- Milica, maza, vaspitana, bla bla. Zbog ovakvih slucajeva mora korpa, ne mogu da razmisljam sta ce da nam dodje u susret, pa da vadim zar rukama.

Bez namere da zapocinjem polemiku. Odgovorno vlasnistvo se na sastoji u sterilisanju psa. Odgovorno vlasnistvo je drzati psa i vaspitavati ga tako da (nono) ne dodje do nezeljenog parenja. 

Sto se usvajanja tice, kako gde, kod mene ovde ima vise usvojenih kujkica iz azila nego muzjaka. A kad nesto zrelije razmislim mislim da nam u ogromnom parku vode po brojnosti kujkice. 

A zato jer je kod nas sve naopačke pa je po principu presipanja šuplje u prazno, iliti logika malih sredina, ali ja bih da ga/je puuuuštam! Pa si mislim, makar da su sterilisani, manje kučića bi bilo prepušteno na milost i nemilost.

Biće da smo u skroz različitim sredinama :smile:

KennelHC, divne slike!

Edited by na_ta

@KennelHC: Uvek mi je drago kada vidim normalnog vlasnika APBT-a jer mnogo volim pitove i staforde, sviđaju mi se i njihov izgled i mentalni sklop. Njihova odanost, srčanost i neustrašivost su za svaki respekt, ali kao što i sami kažete, upravo te osobine ih mogu dovesti u probleme. Znači, korpa uvek i bićete koliko-toliko mirni i vi i vaš ljubimac. Može on biti miran i poslušan 1000 puta ali kada mu dođe neko nevaspitano kuče retardiranog vlasnika (koji ne zna ni du*e da obriše, a kamoli da vaspita kera), i počne da ga maltretira, pas će da odreaguje, a jačina reakcije je uvek srazmerna jačini psa, i eto nevolje za vas i vašeg psa. Uvek mislite na svog psa jer ako se nešto ne daj Bože  desi, vi ćete platiti kaznu ali će nesretni pas biti uspavan ni kriv ni dužan, a vi ćete to sebi prebacivati do kraja života . Naravno, drugi deo priče se odnosi na one budale koje drže pitove i slično samo da bi bili opasni tačnije, pas im je zamena za m*da jer ničim drugim ne mogud a se ku*če. A pošto su to jako često iskompleksirani likovi koji i sami nisu vaspitani, tako ni oni ne znaju da vaspitaju psa i naprave od njega zver.

Kada se govori o registrovanim ujedima, tu statistika nije realna jer veliku većinu napada manjih tj slabijih rasa ljudi i ne prijavljuju. Prijavljuje se jedino kada neki pas teško povredi ili ne daj Bože ubije dete ili čoveka, i zato su pitovi, rotovi i ostale snažne rase na prvim mestima registrovanih ujeda. Ujede zlatnih retrivera, pudlica, pekinezera i ostalih niko i ne prijavljuje jer kada takav pas i "ćapi" dete za ruku i slično, roditelji kažu "e, neka! On te je ujeo jer si ga dirao...", a kada neka snažnija rasa ujede dete , odmah se etiketira kao zver, monstrum i slično, i zove se policija, novinari,... Čak i kada veći pas samo gricne dete kao upozorenje, može mu naneti ozbiljnu povredu, dok se manje rase izvuku uz "no-no". 

Ja to ovako objašnjavam ljudima koji ne razumeju razliku: "Iznerviraj nekog starijeg, sitnog čoveka na ulici, udari mu šamar i slično, i on će te u najgorem slučaju oterati u p... m.....ili će te pljunuti, gađati novinama i slično, a probaj pa udari šamar nekom napucanom bilderu na ulici, i on će te poslati na traumatologiju sa višestrukim frakturama. Eto, toliko je jednostavno ali ljudi ne da ne mogu nego neće da vide očigledno. Znači, ista situacija samo je reakcija srazmerna snazi tj veličini subjekta. Tako je i kod pasa i svaki vlasnik bitrebao biti svestan snage svog psa kako bi umeo da proceni svaku situaciju u kojoj bi njegov pas mogao da postane žrtva predrasuda, Ovako bolje stavite korpu i samim tim će i ljudi misliti da pas ujeda pa će mu manje prilaziti i držaće svoje psiće dalje od njega.

Cemu korpa? Ja setam ast zenku 11 meseci bez korpe i nemam nameru istu da joj stavim.

U drugoj ruci mi je povodac sa maltezerom, o stavljanju korpe njoj cu da razmislim, jer je ona ta "opasna" rasa u mom slucaju.

Problema nikad nemamo, jer ova moja zenkica je luda, sve voli i svima mase repom, nema ko ne pridje da je pomazi, isto tako i vlasnici sa drugim psima, prilaze najnormalnije jer vide da je maza. Jedino sto imam problema jesta sa vlasnicima koji svoje pse setaju bez povodca, jako je neprijatno kad se pas od 20+kg zajuri ka tebi i skoci sto an tebe sto na kuce koje setas, konkretno imala sam nekoliko slucaja kada su ti spi poceli da reze i napadaju mog psa a da vlasnik stoji sa strane i smeje se jos dobacuje drz ga.

I sta treba, kamenje da nosim u dzepu za takve pa da se ganjamo po sudovima.

Cak je i ledan zlatni retriver ujeo za njusku, boksera iz istog drustva za uvo ... ( uvece pustimo ast, boksere, maltezera, nekog malog duguljastog i izmejdu ostalog tog retrivera koji je jednom napravio pokolj i od tada nema vise druzenja sa njim , naravno vlasnik je uzdigao nos i buni se).

Dok recimo, stariju zenku i muzjaka, ne bih nikad pustila sa drugim psima, ne jer bi ih pojeli, vec jednostavno znam kako bi odreagovali da neko u setnji zarezi ili napadne.

Ujedno, ja apelujem uvek u setnji, mazite veceg psa manjeg ne dirajte. Odmah sam ja pod nazivom-luda vlasnica. Ovo dakle ne pricam napamet vec maltezer grize, prgava je i ne voli da je nepoznati cackaju, sto ljudi imaju slucaj da se stvore niotkuda i zgrabe je (jendu zenu je ugrizla za nos) sama je bila kriva.

Nevenabg...........Pasmina koja moze da povredi coveka sa svojom konstitucijom MORA DA IMA KORPU ...u cemu je problem da psu stavite korpu sta vas sprecava ,pas u urbanoj sredini mora da u setnji ima korpu i povodac i tako cuvate i druge i sebe i svog psa ,nikada nedirate pse na svoju inicijativu vec pitajte lasnika za kontakt sa psom bilo koje pasmine ,pas bez korpe moze da poveri necije dete .........jer deca prilaze psima na svoje naceine uz dreku mahanje i slicno .......diraju ga gde netreba za usi ili za vrat i slicno UVEK KORPA .........

Nevenabg...........Pasmina koja moze da povredi coveka sa svojom konstitucijom MORA DA IMA KORPU ...u cemu je problem da psu stavite korpu sta vas sprecava ,pas u urbanoj sredini mora da u setnji ima korpu i povodac i tako cuvate i druge i sebe i svog psa ,nikada nedirate pse na svoju inicijativu vec pitajte lasnika za kontakt sa psom bilo koje pasmine ,pas bez korpe moze da poveri necije dete .........jer deca prilaze psima na svoje naceine uz dreku mahanje i slicno .......diraju ga gde netreba za usi ili za vrat i slicno UVEK KORPA .........

Sve je to ok... ali je jako veliki problem kada pas ima korpu a drugi ljudi svoje pse setaju pustene pa se desi da napadnu mog psa a on ne moze da se odbrani a vlasnik psa cuti... To mi se desilo i vise nikad ne stavljam svom psu korpu...Jer niko ne postuje to...Moj pas zbog toga sto se trudim da budem korektna nastrada zbog idiota...Kod nas nije toliko urbana sredina a idiota ima na sve strane...Tako da,nazalost ali svoje pse setam bez korpe.Skoro nas je napala argentinska doga,koja je direktno krenula na mog supruga,doga koja seta slobodno ulicama,bez vlasnika,konstantno bezi od kuce a meni je moj pas i moja odbrana...Da je imao korpu nas pas,suprug bi mi nastradao.Kada bismo svi vodili racuna i ponasali se po zakonu,to bi funkcionisalo jako lepo...Ovako ljudi i njihovi psi mogu da nastradaju.

odgovorno vlasnistvo je kad ovakvog psa prosetate kroz hrpu ljudi bez problema ............

Da je moj bio u ovakvom slabašnom boksu, očas posla bi preskočio. (granpa)  Sa druge strane, iako je uglavnom bio besan kada stranci uđu u dvorište (mada nikada ovoliko agresivan), onog trenutka kada bi mu stavili povodac - transformacija. Među gomilom ljudi ili malo njih, totalno kulianje, kao da nije pre 5 minuta zarežao na njih. Sreća sreća radost, vrtenje repom. Šta više, ukoliko bi šetao sam van dvorišta bez nadzora, što se desilo valjda jednom svih ovih godina, isto ništa. Napolju mala beba, u dvorištu crna neman.

edit: sklonih link

Edited by na_ta