Red Army

ODGOVORNO VLASNISTVO

Recommended Posts

50 minutes ago, Pitagora said:

To je odličan uspeh u radu sa haskijem.

Hvala, Pitagora. Ja sam i uzela psa zato što sam uglavnom po ceo dan, svaki dan u stanu sama (sa pticama). Aris mi dođe kao drugo dete, i drug i psiho i fizikalna terapija. Bavim se njime u svakom trenutnku kad ne spava ili odmara. Pretpostavljam da zbog toga teško trpi druge ljude, posebno muškarce, mada sam ga uvek gurala i među ljude i među druge pse. Toliko sam bila dosadna da čim neko pokaže interesovanje za njega, ja ga utrapim da ga mazi jer sam čitala da posebno treba obratiti pažnju na socijalizaciju sa muškarcima. 

Što se tiče dresera, devojka sa ženkom haskija sa kojom se Aris druži, zvala je sve dresere za koje je čula i niko nije hteo da prihvati haskija. Meni se nudio jedan dreser, čak bih mogla i da uštedim taj novac koji je tražio, ali on je dreser službenih pasa (holandski ovčar konkretno) i nikada nije dresirao haskija. Zaista smatram da ko nije radio sa haskijima, taj ne zna šta je haski, a ja nemam para za bacanje. Nisam uobražena pa da mislim da mi je pas jedinstven na kugli zemaljskoj, jednostavno je drugačiji (mislim kao rasa) i zahteva drugačiji pristup. Skapira sve odmah, ali jednostavno nekad neće. Za svaku vežbu stalno pomeramo granice po malo inače mu je dosadno. Dešava se da pre nego što izgovorim komandu on je uradi i čeka nagradu. Ili neće da je uradi uopšte. Imam običaj da kažem "samo je njegoa dobra volja što sam još uvek živa" da me nije podvukao pod neka kola ili nešto slično.

39 minutes ago, Red Army said:

Aris ...mislio sam vise na socijalizaciji a ako radis i komande nije dovoljno samo kuci ,vise terena treba,srecno.

Hvala Red. Radim komande i napolju samo ne sve (valjanje na primer i tako to). Što se socijalizacije tiče, imam nekoliko drugara, poznanika, ... koji mi u tome pomažu ali njih zna od kad je došao i sa njima sada samo radim da sedi i mirno prihvati da ga maze i igraju se s njim, a ne da skače po njima. Što se drugih ljudi tiče, 99% ne zna da priđe psu (nagnu se, ruka odozgo pa pravo na glavu). Osim toga, Aris kad je srećan i hoće da se igra laje (inače ne laje nego "priča", a kad mu se nešto ne sviđa reži), ljudi onda obično misle da hoće da ih napadne još kad grdosija od radosti skoči pobegnu i najhrabriji pobegnu. Trenutno radim na tome da radost ne ispoljava skakanjem.

Udavih. Izvinite.  

6 hours ago, Aris - sibirski haski said:

Što se tiče dresera, devojka sa ženkom haskija sa kojom se Aris druži, zvala je sve dresere za koje je čula i niko nije hteo da prihvati haskija. Meni se nudio jedan dreser, čak bih mogla i da uštedim taj novac koji je tražio, ali on je dreser službenih pasa (holandski ovčar konkretno) i nikada nije dresirao haskija. Zaista smatram da ko nije radio sa haskijima, taj ne zna šta je haski, a ja nemam para za bacanje. Nisam uobražena pa da mislim da mi je pas jedinstven na kugli zemaljskoj, jednostavno je drugačiji (mislim kao rasa) i zahteva drugačiji pristup. Skapira sve odmah, ali jednostavno nekad neće. Za svaku vežbu stalno pomeramo granice po malo inače mu je dosadno. Dešava se da pre nego što izgovorim komandu on je uradi i čeka nagradu. Ili neće da je uradi uopšte. Imam običaj da kažem "samo je njegoa dobra volja što sam još uvek živa" da me nije podvukao pod neka kola ili nešto slično.

Sada malo vraćam film i konstatujem da je mnogo žena vlasnika haskija. Ne znam da li je to neko pravilo ili slučajnost, ali tako je bilo u mom okruženju. Komšinicin je uginuo pre par godina u dubokoj starosti sa nekih 15 godina. Jeste, u mladosti je bio više na povocu nego na slobodi. Najinteresantnija mi je jedna žena koja je dolazila u Zvezdarsku šumu sa pet komada. Pusti ih i onda proganja po šumi da ih sakupi, a usput nas sve pita da li smo videli ovog ili onog. Na kraju kada se izduvaju svi joj se vrate naravno. Eto, pomalo smešno, nama posmatračima svakako zabavno.

Ja ipak viđam više muškaraca. Inače znam samo jednu devojku koja je svojevoljno, kao ja htela baš haskija. Ostale su ih nasledile od dece i muževa koji su izbgubili interesovanja. Kažu da je za njih poraslo interesovanje zbog neke serije Gejm of nešto (ne gledam TV pa ne znam) pa kad su videli s kim imaju posla odustadoše. 

Ja sam htela dugodlakog velikog pametnog psa. Izbor se sveo na 3 border koli, NO, i haski. Border koli mi je bio misaona imenica, NO je moja prva ljubav i pas uz koga sam prohodala, ali mi je bio preveliki (po količini hrane koju pojede) i preoštar za mene koja nikako nije "alfa". I tako se odlučih za primitivca. Bar smo po tvrdoglavosti slični. (rofl) 

Zaboravih da dodam, za livade imam 50m gurtnu pa ga za sad na drugom kraju uvek nađem, ne tražim po šumi.  

Edited by Aris - sibirski haski

2 hours ago, Aris - sibirski haski said:

Zaboravih da dodam, za livade imam 50m gurtnu pa ga za sad na drugom kraju uvek nađem, ne tražim po šumi.  

(rofl)(rofl)(rofl)!!!

Odlično je to,  dreseri takođe koriste duge povoce iz istog ili vrlo sličnog razloga :giggle:!

Nađoh danas onog čoveka što Aris napravi incident. Reče da je platio 7000 rsd za nešto što je primio kod dr. Odnesoh mu pare i sad napokon mogu mirno da spavam. Ceh sam platila, Aris ima korpu i povodac, kakice skupljam. Sve je to mala cena za psiho-fizikalnu terapiju koju mi moj primitivac svakodnevno daje. :inlove::inlove::inlove:

A može li taj mirno da spava ? Nije ga Aris pojurio I ujeo nego je on hteo Arisa da mazi , verovatno nespretno, a ovamo naplatio kao da je bio u Švajcarskoj na lečenju. Baš me zanima šta su mu to lekari dali. Pružila si dokaz da pas nije bio besan ? Ceh si platila ne za svoju nego za tuđu glupost a I Arisa stavila na korpu. Valjda mu bar lepo stoji mada mislim da nije potrebna.

4 hours ago, Pitagora said:

A može li taj mirno da spava  ?

Pitagora, dragi, to je sad samo njegov problem. 45 godina držim podignutu glavu, nemam nameru da počnem da se saginjem. :wink: Što reče jedan moj drugar "Бедная, но гордая" (rofl)

5 hours ago, Pitagora said:

Valjda mu bar lepo stoji mada mislim da nije potrebna.

Naravno! Lepom čoveku (psu) sve lepo stoji :inlove::inlove::inlove:

On 11/13/2017 at 9:19 AM, Pitagora said:

Jedino je kvalitetna obuka od onih koji mogu izdati potvrdu o završenom kursu ali ne samo za psa nego I za vlasnika.  Koji su ti ? osim kluba Milicionar ? Kombinacije gde se ostavi pas a vlasnik dođe za koji mesec po psa I to traje "drži vodu dok majstori odu " nije efikasna jer vlasnik nije obučen a to je I skuplji vid obuke.

Sve se uglavnom svodi na entuzijazam vlasnika koji najviše mora sam raditi I na poslovni imidž stručnjaka koji bi trebalo da se ne obruka jer se loš glas daleko čuje.

Ima sigurno vise nego samo Milicionar, koje jeste jedno vreme bio jedini takav, nekako zvanican ali ni on optimalan.  Ljudi koji su 90-tih privatno vodili kursice, neinstitucionalizovano, neki od njih profiji, umeli su bolje da odrade posao. 

Kombinacija ostavi psa da ga prevaspitaju, tacno zavisi koliko od prevaspitaca toliko od vlasnika. Ovaj nas poznanik ovde, on je nasao taktiku protiv vlasnika koji mu miniraju, sabotiraju i podrivaju posao - organizuje za njih jednom mesecno radne vikend kampove a dva puta godisnje po nedelju dana. Pa maksimalno dalje radi na vlasnicima, dok je psa doveo u red dok je bio kod njega.  Interesantno, to je vlasnicima lakse, ne pravi im problem da kao dolaze na te vikende, neki i vise od godinu dve dana, lakse im to nego da sami postupaju po instrukcijama. 

Nabasah kada sam nekom sad trazila povodom BO steneta nesto drugo i ovu jednu "draga saveta", na sta obratiti paznju kada birate trenera ili skolicu kursic, ili pravite svoje neki plan kako cete sada sa stenetom

Savršeno u skladu sa onim što sam ranije pisao o tome da ozbiljno vlasništvo počinje još pre nabavke psa. Mi koji imamo manje ili više iskustva znamo šta nas sve čeka kod nabavke novog psa. U tu priču se u potpunosti uklapa moj drugar koji jednako kao i ja ima gotovo pola decenije kerećeg iskustva s tim što ja držim istu rasu, a menjam imena, a on uvek drugu isključivo službenu rasu uz zadržavanje istog imena. Ovog puta je ponovio rasu i ponovo uzeo malinoa jer mu je vršnjak moje keruše čiju sam sliku postavio pre nekoliko meseci u međuvremeni uginuo. Birao je najbolje što nema veze sa domaćima i platio zaista poprilično za naše uslove, ali naravno znao je šta radi. Sada želi da napravi vrhunskog radnog psa i ne sumnjam da će sa svojim iskustvom i voljom i te kako da uspe. Ta rasa traži jako mnogo rada i boravka napolju što početnici uglavnom ne znaju, ne raspitaju se dovoljno pre uzimanja psa, a najčešće i kada shvate šta su uzeli nemaju volje da se sa tim izbore. Onda nastaju mitovi kako ta rasa nije za kuću već samo za službe i bla, bla, tako u nedogled. Sve se može kada se hoće i ume, a tog u svakom pogledu jako kvalitetnog malinoa sam se nagledao proteklih 12 godina. Živi bili pa videli rezultate!

gfwZ9Sh.jpg

1 hour ago, Sava said:

Savršeno u skladu sa onim što sam ranije pisao o tome da ozbiljno vlasništvo počinje još pre nabavke psa. Mi koji imamo manje ili više iskustva znamo šta nas sve čeka kod nabavke novog psa. U tu priču se u potpunosti uklapa moj drugar koji jednako kao i ja ima gotovo pola decenije kerećeg iskustva s tim što ja držim istu rasu, a menjam imena, a on uvek drugu isključivo službenu rasu uz zadržavanje istog imena. Ovog puta je ponovio rasu i ponovo uzeo malinoa jer mu je vršnjak moje keruše čiju sam sliku postavio pre nekoliko meseci u međuvremeni uginuo. Birao je najbolje što nema veze sa domaćima i platio zaista poprilično za naše uslove, ali naravno znao je šta radi. Sada želi da napravi vrhunskog radnog psa i ne sumnjam da će sa svojim iskustvom i voljom i te kako da uspe. Ta rasa traži jako mnogo rada i boravka napolju što početnici uglavnom ne znaju, ne raspitaju se dovoljno pre uzimanja psa, a najčešće i kada shvate šta su uzeli nemaju volje da se sa tim izbore. Onda nastaju mitovi kako ta rasa nije za kuću već samo za službe i bla, bla, tako u nedogled. Sve se može kada se hoće i ume, a tog u svakom pogledu jako kvalitetnog malinoa sam se nagledao proteklih 12 godina. Živi bili pa videli rezultate!

gfwZ9Sh.jpg

Sta zelite da kazete?Ovo kad procita totalni kinoloski laik zakljuci hej pa ,,cu da uzem malinou za kuci,, ali nije to dobra poruka .Nije toliko bitno gde se drzi pas no ko ga drzi ,onaj ko ima pola veka u kinologiji moze sve.

Edited by Red Army

On 11/16/2017 at 13:57, Pitagora said:

A može li taj mirno da spava ? Nije ga Aris pojurio I ujeo nego je on hteo Arisa da mazi , verovatno nespretno, a ovamo naplatio kao da je bio u Švajcarskoj na lečenju. Baš me zanima šta su mu to lekari dali. Pružila si dokaz da pas nije bio besan ? Ceh si platila ne za svoju nego za tuđu glupost a I Arisa stavila na korpu. Valjda mu bar lepo stoji mada mislim da nije potrebna.

Ovo nije tacno ,kriva je nasa forumasica jer vlasnik psa odogovara za postupke istog.Dobro je prosla pih 7000 rsd da je tuzio bilo bi puno puno vise.Znaci kuckari moji mi odgovaramo za psa .

Edited by Red Army

9 hours ago, Red Army said:

Ovo nije tacno ,kriva je nasa forumasica jer vlasnik psa odogovara za postupke istog.Dobro je prosla pih 7000 rsd da je tuzio bilo bi puno puno vise.Znaci kuckari moji mi odgovaramo za psa .

Nesto te Rede ne razumem. Bilo je govora o tome da pas nece ujesti bez razloga , imalo se i razumevanja za copor koji napada prolaznike jer se zaboga iz nekog razloga osecaju ugrozenim a ovamo neko na neki nacin isprovocira stene haskija da ga ujede / ogrebe i to u prostoru za pse i onda bi da trazi odstetu od vlasnika jer je vlasnik kriv ? Treba li svako ko seta psa da pazi da nekome ni na senku ne nagazi a da psu svako sme da pridje i da ga mazi ? Psi ujedaju , moze li im se zabraniti ? zube povaditi ? ko se plasi psa neka ne prilazi , ko hoce da pomazi , svojevoljno, treba la da trazi odstetu zbog svog postupka jer pas to nije zeleo ? Cemu realan rad sa psima ? Cemu pas kao body gard ? Ako ce vlasnik uvek biti kriv cak iako se radi o odbrani ? Ukida li zakonodavac pravo na odbranu ? stiti li napadace ? 

Ne znam, ja pisah ovde da je kod mene sud jednom presudio da je odgovoran vlasnik psa sto je ujeo dete ali da su jednako odgovorni i roditelji sto su pustili dete da bez pitanje poleti ka nepoznatom psu i da se nadvije nad njega da ga mazi. 

Ne moze im se zabraniti da ujedaju ali se moze spreciti da ujedaju u toj situaciji kakva je bila. Tj. moze ih se nauciti da otrpe. I ostrije pse i nepoverljvije od haskice. Situacija kada covek napadne psa ili njegovog vlasnika, to je nesto drugo, pa i zakon vodi racuna valjda o nekoj nuznoj odbrani. Ali primerenoj. Moj stav je da ako mi neko sutne psa, moj pas ima pravo da ga ujede. Platicu kaznu, a mu necu reci, ma krivo ga necu pogledati. Ali nema pravo da uzvrati nicim neizazvan prvi (lmao)

9 minutes ago, Pitagora said:

Treba li svako ko seta psa da pazi da nekome ni na senku ne nagazi a da psu svako sme da pridje i da ga mazi ?

Ne, ne sme svako da pridje mom psu da ga mazi. Očekujem da me kulturno pita, jer moji psi nisu maze koje prilaze strancima da to sami aktivno traze. Ako ne zelim da maze psa koga u tom trenutku setam onda im sam prva kazem da to ne rade, kada primetim da imaju nameru a primeti se gotovo uvek. 

Da, obaveza je vlasnika da kontrolise sta radi njihov psa, ko mu prilazi od ljudi i pasa i da intervenise ako situacija preti da se razvije u neki belaj. To je takodje odgovorno vlasnistvo.

Pseci motiv tj razlog napada nije razumevanje istog kao prihvatljivog no samo spoznaja zasto to pas radi.Bez obrzira da li covek pogresio ili ne vi ste pored psa i vi odredjujete pravila i vi odgovarate za psa u svakom smislu.Nzm sta kaze zakonodavac  u Ceskoj ali kod nas ,pas se moze koristiti kao srestvo odbrane ako ste napadnuti srazmernoj sili tj ako vam neko lupi samar nije srazemrno ali ako neko na vas krene sa lopatom i pokusa vas ozlediti jeste,pas koji sam cuva prostor ne sme da kasapi tj ujede ni lopova jer vam to povlaci krivicnu odgovornost ,bez obzira na table i slicno .Pravno ali i moralno zakon je ok ,nasa forumasica jeste kriva jer nije kontrolisala psa ,kontrola psa uvek i svagda jeste tema .Nadam se da sam priblizio materiju.

22 minutes ago, Tuncay said:

Ne znam, ja pisah ovde da je kod mene sud jednom presudio da je odgovoran vlasnik psa sto je ujeo dete ali da su jednako odgovorni i roditelji sto su pustili dete da bez pitanje poleti ka nepoznatom psu i da se nadvije nad njega da ga mazi. 

Ne moze im se zabraniti da ujedaju ali se moze spreciti da ujedaju u toj situaciji kakva je bila. Tj. moze ih se nauciti da otrpe. I ostrije pse i nepoverljvije od haskice. Situacija kada covek napadne psa ili njegovog vlasnika, to je nesto drugo, pa i zakon vodi racuna valjda o nekoj nuznoj odbrani. Ali primerenoj. Moj stav je da ako mi neko sutne psa, moj pas ima pravo da ga ujede. Platicu kaznu, a mu necu reci, ma krivo ga necu pogledati. Ali nema pravo da uzvrati nicim neizazvan prvi (lmao)

Ne, ne sme svako da pridje mom psu da ga mazi. Očekujem da me kulturno pita, jer moji psi nisu maze koje prilaze strancima da to sami aktivno traze. Ako ne zelim da maze psa koga u tom trenutku setam onda im sam prva kazem da to ne rade, kada primetim da imaju nameru a primeti se gotovo uvek. 

Da, obaveza je vlasnika da kontrolise sta radi njihov psa, ko mu prilazi od ljudi i pasa i da intervenise ako situacija preti da se razvije u neki belaj. To je takodje odgovorno vlasnistvo.

Post meseca(y)

Gost
This topic is now closed to further replies.