Red Army

ODGOVORNO VLASNISTVO

1116 posts in this topic

2 minutes ago, Tuncay said:

Nemaju ni pastirci koji rade prvobitnu namenu, sa stadom. Oni su jako skladni, harmonicni, sve je tamo kako treba, ali nekako obicni za neke. A ovi turnirci, teskasi, ti su predimenzionirani kao sumo rvaci. Pa je to tako drugacija vrsta spektakla, vidi se vec kad se ti sto se muvaju po turnirima potuku na izlozbi. Ta tuca je drugacija, usporenija, trup trup od tuce pasa normalnih gabarita. 

Sta ovo znaci .....pa imas izvorne pastirske pse od sare do irana gde imas pastirce u cisto gruboj konstituciji.....

6 minutes ago, Red Army said:

Tunacy ....cist stereotip ,kako da udjem sa nekim u debatu kad neko ti kaze fuj to ....to je isto kad ti evropejski gejevi koji su jos i levicari kao a brane korporacijiski kapitalizam samo ti zalepe etiketu FASISTO ....MISLIM .......turnir nije borba jer se ti psi ne bore ultimativno kao npr pitovi tu je rec o borbenoj dominaciji i to se vidi .

Dje nadje gejeve jevropske, vizantijske, orijentalne, crkvene nase hriscanske (nije da nema u oba obreda)  pa jos ih krstis da su levicari a levicari brane korporacijski kapitalizam. Jasta svasta nesto si napisao. 

Ne etiketiram. Razumno i racionalno objasnjavam zasto je FUJ. FUJ je zato sto je nemoralno. Nije nemoralno po kapitilisticko-korporacijsko-levicarsko-gejevsko-jevropskoj nekoj ujdurmi, nego je nemoralno i po moralnom principu prisutnom tokom istorije pa i u patrijarhalnim drustvima - gde uz junastvo ide cojstvo, gde se ne dize ruka na nejac, gde kad si jaci ne sikaniras slabije, nego ako si, brate patrijarhalno ono kao "pravo"  musko dizes ruku na istog ili jaceg. To je taj visoki moralni princip a covek je bice gresno pa je praksa drugacija. Znaci, nema etiketa neka nova savremena, nego to starinsko preneto na danasnje- ne izviljavas se na potcinjenom zato sto te je iznervirao sef nego ides sefu da se ******.  Ne prebijes hanumu zato sto te je pred svima ponizio onaj zika, pera, laza, mujo. Ne ides da mlatis stoku i psa kada ti zivot zagorcavaju silnici ovog sveta. Prosto. Jednostavno.  Ne delegiras psa u borbu, ni petla, zato sto oces krv a da ne bude tvoja. 

Nema elem veze dokle se bore, kakve povrede ostavljaju a pitaske, teske, sam videla, kod veterinara i ne bih ponovo da gledam. Ima veze sa tim da to nije potreba nikakva nego zabava. Da je potreba a ne zabava, ne bi bilo publike. Da je potreba da se bruse psi za stado tako organizovano imao bi onda pse kod stada koji prvo prodju kroz turnire. A nemas. Obrnuto imas. Psa koji nije za stado, saljes u pelivane u naselje. Da je potreba a ne zabava i biznis ne bi vukao pse sa turnira na turnir, nego bi uveo proveru kao zootehnicku meru, po drugim malo pravilima, neatraktivnu za publiku, bez ikakve publike, bez podstreka vlasnika, uz strucno lice. Ali toga nema, zar ne? 

Maksimalno me nervira to licemerje i potreba da se kao dokaze da to tako kao mora zbog uzgoja. Ne mora. Kao sto displaziju ne moras da otkrivas tako sto godinama pustas psa sa stadom pa on kljokne nego napravis u danasnje vreme rendgen.  

Posted (edited)

Ti ne razumes testove pas. pasa nije tema necu dalje ali krsti ih kako hoces ,testovi turniri bla bla ....kako ti mislis da su se pastirci selektivno dizali po pitanju borbene dominacije aj reci mi kako ....bas kroz te testove ili turnire to je toliko u pastircima da je smesno da to neko gleda kao kipti krv ...gde toga ima kod turnira gde krvii  povreda  toga nema ....to je borba dominacijeeeeeee kako ne razumes .....tu se pas dize zato ga vlasnik bodri ....a kad smo vec kod turnira sam turnir ima pravila koji negiraju sve to sto pises .....jel ti stvarno mislis da pastirac capi vuka onako ne pripremljen ej ......nema tog testa koji pastiru moze dici borbenu dominaciju kao test za psom jer je realisticnan i potreban u selekciji tih pasa .Obori ovo i necemo dalje....

Edited by Red Army

Smesno je reci da su se selektivno dizali za sluzbu stadu kroz turnire, jer to ti je apsolutno istorijsko nepoznavanje pseceg "rvanja" kako nazivaju po Orijentu a sa Orijenta je doslo kod nas, tj. zahvatilo jedno parce Balkana. Pre ovih turnira odnosno borbi koje su masovno organizovali i rasprostranili Rusi i Ukrajinci (centar uzgoja azijata ali ne za stada) 

Nema krvi na turnirima? Nema povreda? Ko ucuka turniri tih vrsta pasa videce krvi koliko hoce.

Vlasnik bodri, bas ga bome bodri kada brani stado od predatora, stoji iznad vuka i pastirca i navija, drz ga drz ga, napij mu se krvi. 

Gledaj, cela nasa rasprava je poteza na ovom forumu koji, hvala ti se mili boze da ima i takav, odbija borbe kao nelegalne i nemoralne. Ima u pravilima. Da bi ti eventualno mogao da pobijes morao bi da se posluzis ilustracijama iz ringova i snimcima sto po pravilima ne smes. Jedino sto je moglo da prodje kroz iglene usi pravila, postavljala ja iz ringa, tamo gde Sunja ceka na psa da ga docepa a publika koja nikako nije zedna krvi (lmao) bodri ga "davaj Sunja".  To kao ilustracija protiv vase teze o zdravlju preko turnira, jer je veliki borac i sampion mogao da bude i javni bogalj. 

A ja mogu da se raspricavam koliko hoces i cak da idem i dalje, jer javno osudjujem, pa sam u skladu sa pravilima. :giggle:

Znaci, posto u meni nema toga, sada cu da razbijem slabijeg, ili delegiram nekog umesto sebe da on krvari a ja budem bezbedna, a jesi slabiji utoliko sto ti vezuju ruke pravila foruma, ja cu da se povucem iz nase rasprave, jer kada bih vesto nastavila borbenu dominaciju (funny) na tu temu, ti bi popio ban a ja bih ostala da se (tease).

Sto mi nije cilj. Ima pretraga na forumu, pa koga bas interesuje moze da iscita sta se sve pisalo, polemisalo, svadjalo na tu temu. 

8 hours ago, Red Army said:

I da dodam i ovo .....najbolji pastiri su psima iz tog pojasa od kopaonika mim i makedoniji i albaniji ....to jeste ,,sarplaninac,,zasto je najbolji mogu i o tome ako nekog zanima ......

Verovao ili ne , mene ovo zanima, zašto je najbolji  ?

Tumacy ...ovo sto pises nista nije tacno ali necu dalje ...pitagora ...pa jednostavno imas stado i imas i vuka i danas plus Pavlovic plus jna .....jednostavno ocuvan je maticni fond pasa i od tih pasa nastaju i druge rase ....kraski ovcar ,leonberger itd ....kuvasa je bila puna ravnica ali masovno su stradali u sovjetskom putu u slobodu cuvali su srcano salase ....to je dovelo od istrebljenja .....homoljski pasa je malo izgubili su se jer se stanovnistvo odseljavalo i nema stoke nema ni pasa ....slicno je i sa tornjakom ...psi bugrarske i rumunije su tu ne umanjujem vrednost no jedno sarplaninac toj taj soj pasa se ocuvao zbog brojnosti i jednostavno je ima sta da radi plus nauka u vidu PAVLOVICA ,plus jna dovela je te pse do trona ....svi ovi psi su karakterno ispod sarplaninaca u svim elementima koji trebaju pastiru ....agresija teritorije ,borbena dominacija ,nepoverenje i slicno .....ne umanjujem ja vrednost ti pasa no pisem da je selekcija sarplaninaca aj tako da ih zovem sluzbeno je sira ,veca ,obuhvatnija ....za to je bolji .....svi ovi psi vise manje imaju rekonstukcije i slicno ,sarko ne .....vlada rh je delila tornjake cobanima po dalmat. zaledju od sou pasa mislim mislim da ni jedan nije ostao u zivotu ......u samoj restelici ima pasa da izdaje na megdan svim balkanskim vukovima .......

15 hours ago, Pitagora said:

Neee, ne adrenalin. 

Priznajem da sam pre nekoliko godina gledao te turnire , ono što ima na YT a da nije obrisano i da mi se za to vreme dizao testosteron.

Apsolutno razumem mušku populaciju koja to voli. 

To jeste deo folklora, negde ređe a negde podrazumevano i redovno , ali ako to služi za brušenje pastiraca ? čemu ? ako se oni već među sobom u svojim nadmetanjima bruse ? Zašto ih onda vlasnici guraju u to ? Klađenje ? Zabava ? Testosteron ? 

Ako će da ga bruse za upotrebu , pa imaju test na vuka, čobani ionako ubacuju vučiju krv u svoje pse pa mogu ponekog vuju i za test odvojiti.

Ako Albanci organizuju borbe petlova, za koju upotrebu ih bruse ? Za zaštitu koka od lisice ?

Kud pomenuh bugarče, vidi u šta se ovo pretvori :giggle:!?
Verujem da 99% učesnika ovog i sličnih foruma nema stado ovaca pa im tema i nije nešto zanimljiva jer pse drže kao ljubimce pa je daleko interesantnije videti šta i kako u takvom okruženju. Stičem utisak da na beogradskim ulicama ne postoji svetska rasa koja nije zastupljena pa zato ima i onih kojima to baš i nije prirodno stanišete, ali tako je i to treba shvatiti i prihvatiti. Stada ovaca u Beogradu još nisam sreo mada ima po koja koza (rofl):
rZGJTZd.jpg

Sa druge strane kada se pomenu borbe meni su u glavi isključivo borbe rasa uglavnom namenjenih baš za to. Nije mi poznato da u Beogradu i relativno bliskom okruženju postoje neke druge vrste borbi. Sa tim sam se susreo prilično davno, još negde početkom 80-tih. Veliki deo te ekipe sam sretao na jednom novobeogradskom terenu, družili smo se i nikakvih problema nismo imali sa njima. Upoznao sam ih i shvatio kako razmišljaju i da je to poseban soj ljudi-vlasnika i to me je porazilo. Ne zaboravimo da su te borbe bile gotovo isključivo zbog novca, ponekad i lične sujete i da se veliki novac tu okretao. Najpoznatije mesto je bio gradić na nekoliko desetina km od Beograda. Dolazila je policija povremeno na teren gde su se skupljali i dogovarali sa svojim psima, legitimišu i odu jer u tom momentu nije bilo kršenja propisa. Lično nikada nisam prisustvovao niti imao želju da prisustvujem borbama jer sam ljubitelj pasa, a to je dokazivanje vlasnika, ne pasa. U suštini to je prava, istinska, žestoka kocka sa velikim ulozima. Tokom najveće inflacije kako su pominjali borbe su išle i po 1.000 maraka, a ko se priseća tog perioda zna da je to bio zaista ogroman novac! Moj drugar je dugo bio vet. tehničar na farmi svinja i odradio je valjda više carskih rezova od bilo kog veterinara u gradu i zato je tezgario kod jednog od njih. Tako sve do jednog dana kada ga je ovaj pozvao da idu u taj gradić i da on bude tu i krpi povređene pse! On kao veliki ljubitelj životinja bio je zapanjen, oterao veterinara u materinu i nikada više nije ni pomislio na saradnju sa njim!
Koja je tu mera odgovornog vlasništva?

Pa sam si dao odgovor na svoje pitanje. 1000 maraka je mera odgovornog vlasnistva :music:. Neodgovorno bi bilo za neku sicu. Odgovorno je i to sto ipak zovu veterinara, ima onih koji kazu : na psu rana, na psu i zarasla.

Inace , kad su stada u pitanju , vise sam u svom zivotu video sarplaninaca nego sto sam ukupno video ovaca , jer i ja sam dete sa asfalta , pa ipak volim tu rasu i volim citati o njima iako ova diskusija nije za ovu temu, slazem se.

Slazem se da nije tema ali nije na odmet i reci da jedno je borba pasa a jedno je pastirsko testiranje pasa koje je neophodno tim psim za ocuvanje karaktera .To su sasvim dve kategorije ,to treba razumeti .Slazem se da ima zloupotreba ali nacin za ocuvenje segmeta koji se zove borbena dominacija je upravo taj .Meni je licno strasna ultimativna borba pasa ali nista manje od zlostavljanja uzgojem e tu niko da gukne .....isto mi je strasno videti kako se kidaju dva pita kao i sar pej u reklami za kremu onako sav naguzvan jer to psu pravi zdrastveni problem i boli ga .....nisu isti arsini ......za borbu dobijes  krivicnu prijavu a za ovo drugo pehar.

Edited by Red Army

Pa znas, faltice ne bole niti mogu da te ubiju. Faltice su jako zgodne u izvesnoj meri, evo moje tunje sunje neko kad dohvati za vrat, prvo naleti na oklop od grive a posle na falticu pa ne dopre da osteti unutrasnja tkiva. (lmao)

A borbe pitaske ili turnirske mogu, itekako mogu da te ubiju. Cak su za sapreja manji problem nego Sunjina bangava (stecena) noga koja je zivi dokaz da ti za te rabote nije potrebno zdravlje. O X kravljem stavu nogu zadnjih da ne pricam. Javni bogalji neki od njih a sampioni turnirci. Pa prenose dalje. Pa koja je onda razlika? Zlostavljas uzgojem i ovde i tamo jer sampioni pare, ide se na uzgoj u srodstvu na te sampionske pse pa se gomilaju homozigoti samo tako. U oba slucaja zlostavlja zbog sujete i para. 

Nadji druge nasledne boljke., ne faltice. Ima ih, kako da ne, strasne patnje nose, samo za njih ne znas, jer se ne vide na psu anatomski. Ali su uzas. 

9 minutes ago, Red Army said:

pastirsko testiranje pasa koje je neophodno tim psim za ocuvanje karaktera

Nije neophodno. Naravno da nije neophodno. Da je neophodno radili bi to tako svugde gde imaju psi pastirci isti zadatak a ne rade. To je samo tradicionalna orijentalna (u nase balkanske predele dosla kao puuuusta turska, odnosno osmanska tradicija, to cobansko, dakle tudja, doneta, dovucena odnegde)  pojava pelivana, pehlevana, kako hoces, ljudskih i zivotinjskih. Hleba i igara. Padisaf zna se slonove i zirafone, medjede itd. a raja sta ce, nema para za slona, pa hajde cuku. 

Ako mislis da su vukovi ovde u mojima predelima (mislim sirim ali ovo gde se smucam) neki patuljasti, pitomi i medjedi nam nesto zakrzljali (tease)a ovi tvoji dole divlji i ogromni ...

Nego, ni ovo nije o odgovornom vlasnistvu nego o odgovornom kretanju kroz lutalice i vlasnicke pse neodogovorno pustene ispred kapija. Doslo mi zanimljivo. 

E ti vlasnicki psi neodgovorno pusteni ispred kapije zaista umeju da naprave problem .Juce setam sa psom a kapija otvorena i dva lajavca slobodna, muzjak i zenka, zenka izleti i hoce da mi napadne psa a muzjak juri pored kapije a nesme da izadje. Hodam tako zagledan u pse i pazim da ne ispadne fajt i tako udarim kukom u vlasnikov mercedes koji je bio parkiran na trotoaru i odvalim mu retrovizor. Nesto mi se nije dalo da mu ostavim broj telefona da mi se javi pa da mu nadoknadim stetu.

22 hours ago, Pitagora said:

Inace , kad su stada u pitanju , vise sam u svom zivotu video sarplaninaca nego sto sam ukupno video ovaca , jer i ja sam dete sa asfalta , pa ipak volim tu rasu i volim citati o njima iako ova diskusija nije za ovu temu, slazem se.

Ja očekivao da neko pomene koze, ali ništa od toga :giggle:! Inače u pitanju je sam vrh Zvezdare, za mnoge popularno izletište, a na 20 m levo od uslikane lokacije je lepo dečije igralište. Deca ponekad priđu pa pomaze koze. Nijedan pas iz okruženja ne reaguje na koze uključujući i onog ranije pominjanog chaw-chaw. Jedna od njih je pokušavala da priđe mojoj keruši, ali joj nije bila zanimljiva. Eto, znači i u Beogradu imamo pastire :giggle:!

22 minutes ago, Sava said:

Ja očekivao da neko pomene koze, ali ništa od toga :giggle:

Aa, pa meni normalno. Ovde kod mene grad Prag vec godinama umesto kosacica koristi ovce i koze da "sisaju" zasticene prirodne rezervate u gradu. Ima gradsko stado, imaju gradski cobani. Psi kako koji, oni koji idu redovno u setnju tu gde su gradska stada oni ih ignorisu, navikli su, dodjosi iz drugih gradskih opstina idu na povodnik. Tu Prazani zaista paze, volimo nase gradske ovcice, na kraju krajeva od nasih su para tu. Tako je to ovde u Jevropi. Prvo unistimo ovcarstvo na planinama, sve premestimo u tupave velike farme a onda zapatimo ovcice kao gradske kosacice. A cak se sprema i bas ovde kod mene u ovom mom lovistu rezervatu sto je odmah iza parka sto je iza kuce da mi zapate stado konja Prževaljskog. Kao to je takav lokalitet, gde bi bas oni pasli to sto treba i odrzavali floru. A inace turisticki atraktivno. Ne moras u pustinju Gobi, eno ih na periferiji kod mene. 

Mastiljavi, moje iskustvo sa njima, lako prihvataju da ne diraju nesto sto je deo svakodnevne rutine i pejzaza. Mislim na domace i ukrasne zivotinje. Moji nikada ne diraju patkice, ni labudove na jezercu u nasem parku, dok drugde u prirodi patku vide odmah u vide pacetine koju treba uloviti i dopremiti u svoju ciniju. Moj prvi je bez problema prolazio kra Savskog jezera pored imanja gde su se sve zivuljke kretale po sumi ispred kapije, i ovce, i koze, i kokoske ali kod tetke i tece kada je lukavo dopustio da ga zatvorimo u delu gde su kokoske, teca lose prebrojao pse (funny) onda je odmah krenuo u ludu zabavu i hajku.  Takodje, na kraju grada, pocetku sela, jedva sam ga nahvatala i spasila kada je hteo da se "poigra" sa tri male gice a zaneo se i nije primetio mamu krmacu.  Zule nije dirala nase labudove, ali to vec nije vazilo za labuda u drugom gradu, kada smo isli u posetu. I nju sam jedva spasila od labutana (lmao)

A to sa cobanima, eto ovde se dosetili pa nude dobrovoljno da se cobanise gradski covek. Uclani se u ovcica klub, klub ima tu na periferiji svoje stado i da odmorimo mozak od kompjutera i noge od sedenja, provodimo vreme kao cobani, jos placamo eto tu clanarinu da radimo posao koji kako vidim nude po Srbiji 600 evra niko nece a oni koji rade, stide se da kazu. 

Edited by Tuncay

A bas me zanima kako bi se moj gradski ovcar ponasao kada bi video ovcu ! Na letovanju je sada u konje iz skole jahanja gledao kao u svetsko cudo. Na jednog usamljenog je lajao bez zelje da mu pridje. Ovce videli nismo ali mislim da bi postupio kao dete sa sela koje dodje u velegrad, bio bi zbunjen. Inace fazane kojih ima na periferiju pokusava da uhvati, sa jezom nije znao sta ce. Sta mu vredi sto je radni kada ne zna sta mu valja raditi. Jedino da se navuce rukav na neko zivince pa neka grize:giggle:.

8 hours ago, Sava said:

Ja očekivao da neko pomene koze, ali ništa od toga :giggle:! Inače u pitanju je sam vrh Zvezdare, za mnoge popularno izletište, a na 20 m levo od uslikane lokacije je lepo dečije igralište. Deca ponekad priđu pa pomaze koze. Nijedan pas iz okruženja ne reaguje na koze uključujući i onog ranije pominjanog chaw-chaw. Jedna od njih je pokušavala da priđe mojoj keruši, ali joj nije bila zanimljiva. Eto, znači i u Beogradu imamo pastire :giggle:!

Eto, nekada je drzava zabranjivala drzanje koza a sada ih ima i u Bg. Menjaju se vremena , ne samo u Pragu nego i kod nas.