Red Nousse

Psi za zastitu i cuvanje

1839 posts in this topic

Hvala ti puno na savjetima, imam jos jedno pitanje ako si u stanju da mi odgovoris posto slika nije bas najbolja, sta mislis koliko je ovo stene staro ? 

14462756_1199135840147011_3513004301243545979_n.jpg

Malo teze kada nemas nigde nista sa cim da uporedim odokativno da vidim prvo velicinu.

Kod steneta gledas uz velicinu koja je, medjutim, vrlo individualna kategorija i po zubima. Da li su jos uvek zubici koliko i da li je pocelo da menja i dokle je stiglo.  Tacno zna samo onaj kome se kuja stenila. I rodovnik, naravno, ukoliko nije laziran. 

Sto pitas? Zar nema odgajivaca? On zna. 

Posted (edited)

To je moj pas prvi dan kad je dosao kod mene, kupio sam ga bez rodovnika, a gazda ne zna "tacan datum kocenja".Rekao mi je da ima oko 2,5 mjeseca.Ali posto sam ga uzimao kao ljubimca rodovnik mi i nije bitan.

I evo jedan snimak Mede 

Edited by Срђан Чечавац

Posted (edited)

Pa moze da odgovara tako nekako ali nije vise toliko ni bitno, bilo je mozda bitno dok je rastao, ono prvi meseci kao stene, ali u principu moze se i bez toga, nadjes ili usvojis malog ulicara pa znas jos manje nego o Medi. 

Nego, blago meni, poslusaj ti mene, pa radi malo nesto sa njim, uci ga malo poslusnosti, bakci se s njim. Zlata vredi posle to ulozenog truda. Razlika ko nebo i zemlja izmedju vaspitanog i nevaspitanog psa. Socijalizovan na ljude ocigledno jeste lepo, kada se mazi (nece jos dugo sa svima) ali mora da bude i ta kontrola nad psom.  Do toga da te postuje dolazi se upravo tako, da postavljas pravila i trazis, hvalis pozeljno, opomenes za nepozeljno. Ali mora covek da ga nauci. 

Edited by Tuncay

Upravo zato se sve radi od steneta, dok je malo, uci se i vezba tamo gde nema interesantnijih stvari, dakle u slucaju Mede u dvoristu a tek kada je malo uvezbao onda se postepeno nastavlja sa sve vecim i vecim ometanjem raznih atrakciona. 

Inace, u ovom uzrastu se prave ili bar pokusavaju da se prave gluvi na komande i oni psi koji su vaspitavani. Testira granice. Mora li. Rekoh vec. 

Pocni onda sa osnovama u dvoristu. Da ste savladali osnovnu poslusnost u mirnoj sredini ne bi se desavalo da se pravi poptuno gluv kada je jos neko i li nesto zanimljivo tu. 

Slusa li ikog od odraslih u porodici? 

Posted (edited)

Ne, inace samo sam ja zaduzen za njega, tata i brat imaju svoje pse,a mamu slusa.

Edited by Срђан Чечавац

Lepo. Onda malo zajedno sa mamom kao nadzorom pocni da vezbas i ucis osnovno da i tebe pocne da slusa. Ako otac i brat imaju pse, oni mogu a ti isto u tome pomognu. 

Ovako ce te voleti, braniti od svih zala, ali da te bas poslusa nece. Procenice sam. A to onda nije, kad Medo odraste, bezbedno za okolinu kada ga izvedes napolju u setnju. Veliki je to i ostar, premda pametan i stabilan pas. 

Super. Javi za jedno dva, tri meseca kako ste uznapredovali. 

Imam jos samo jedno pitanje, da li je bolje da prvo izmorim psa pa onda da treniramo komande ili da ga treniram tek kad izadje iz boksa ? :D

Posted (edited)

Moras da ga pustis da malo pronjuska, malo obavi svoja posla po dvoristu kada ga pustis iz boksa. Pa onda malkice uci vezbaj, pa ga opet pusti da se izduva, pa opet malo.

Napravi sebi mali plan, otac i brat ce ti reci sta bi osnovno trebalo da nauci, tj. zna a pogledaj i ovde na forumu 

Pa promisli. Ali mora da mu se ostavi prostor i vreme da se malo bavi svojim psecim poslovima.

Nesto mozes da vezbas i kroz igru. 

Takodje pastirci pa ni sarko nisu za vezbanje tako da ponavljaju besomucno stalno u krug kao sto hoce ovacarske rase. Ne vidi sarac svrhu da to ponavlja toliko u krug. Malo objasnis, uradi dva tri puta, ili neke komande jednom, pohvalis nagradis pustis voljno pa posle opet nesto a sutradan to sto si apsolvirao. 

Edited by Tuncay