Red Army

Psi za zastitu i cuvanje

1840 posts in this topic

On 12/10/2016 at 0:00, Pako31 said:

Daleko je od zanemarljivog.Hibridi sa pitom daju vrhunske body guard pse.Recimo imas i linije pitova koji su men bajteri tj koji su agresivni na ljude.Npr Zebo i Bullyson.Zebo je iskidao dete svom vlasniku.Ne treba da se radi selekcija pitova na ljude to se slazem.A dobar pit itekako moze na coveka.A pit hibrid sa drugom rasom koj preskoci 40 kg da si ziv i zdrav sta moze coveku da napravi...

Mix je mix moze da bude ali ne uvek ,svi ti mixevi ,bandozi su macka u dzaku tu nikad nisi siguran sta imas tj sta dobijas ..ima linija pita koji idu na ljude ali u sluzbenoj upotrebi  tih pasa jednostavo nema .A nema ih jer ima boljih za to ,dobar pit a da ide na coveka po pravilu nije dobar pit zar ne ?Selekcija daje psa a selekcija pita je nesto sasvim drugo ,a selekcija je nista drugo do potenciranja nagona za dalji rad .

9 hours ago, Red Nousse said:

Mix je mix moze da bude ali ne uvek ,svi ti mixevi ,bandozi su macka u dzaku tu nikad nisi siguran sta imas tj sta dobijas ..ima linija pita koji idu na ljude ali u sluzbenoj upotrebi  tih pasa jednostavo nema .A nema ih jer ima boljih za to ,dobar pit a da ide na coveka po pravilu nije dobar pit zar ne ?Selekcija daje psa a selekcija pita je nesto sasvim drugo ,a selekcija je nista drugo do potenciranja nagona za dalji rad .

9 hours ago, Red Nousse said:

Vidi za pita se zna zasto nije sluzbeni pas.Sluzbeni pas mora da slusa prvenstveno.Ne moze nagon da mu bude jaci od obuke poslusnosti.A bodigard je drugo to ne mora da bude sluzbeni pas i nije potrebno ni da zna sve sto zna sluzbeni pas ni da se ponasa kao sluzbeni pas.Bitno je da cuva gazdu po svaku cenu a to je samo jedan deo obuke za sluzbenog psa.Kad pravis bandoga sa pitom to vise nije pit vec bandog.

Znaci pit se ne uzgaja za rad na coveku i ta se selekcija ne potencira ,zato se i prave bandozi.

Bio sam danas u Crkvi Svetog Marka. Videh fenomenalnu presu. Ceka ispred, nevezana. Samo gleda u vrata, ulaz u crkvu.Sokirao sam se.Nisam znao da mozeod PC to da se dobije.

Pako .....pa sluzbenjak treba pre svega da radi a radni pas svaki mora da slusa .Uticaj komande je jako bitan za bodigard psa naravno nivelacija ima ali da slusa mora .Moj post sve pre svega odnosio na pitove ,da me ljubitelji rase ne shvate pogresno i meni je pit draga pasmina ali pit u bodigardu ima nedostatke i mentalne ali i fizicke .Da se moze uraditi zastitni pas od pitica moze ali bas treba vremena i to je po meni egzotika .Za stacionarca tj stacionarnog cuvara tesko ,ja licno nikad nisam video stacionar. cuvara pita .Bodigard pas nije agresivni pas koji kidise na sve ,bodigard pas je obucen ,skolovan pas za zastitu vodica koji reaguje shodno svojoj obuci .Po meni tim psima treba odredjena doza samostalnosti ali dosta manja nego kod stacionar.cuvara tj treba uza komanda .I na bandog temi se pisalo ,mnogo pre nekoliko godina sta je sam bandog i nikad se nije definisalo sirok je to spektar i sop je bandog i DA I Bulmastif sve su to  ,,bandog,, programi ali razlicite namene.Selekcija pasa je sustina, bez selekcije kao sto je danas kod sou pasa gubi se radna predizpozicija pasmina pa cak i radni testovi i ispiti sluzbenjaka su danas komedija .Radna pasmina mora da ima radni test  realne procene u nameni tj da li ima nagona potrebinih za namenu ,da isti prodje i tako opravda ima pasmine a selekcija mora  ici jos dalje tu pas mora da iznese celu obuku i tad da je parnjak koji prenosi gen  ali nije tako .......jednostavno ne mogu programi na bazi ipo da bude reper selekcije .Ja smatram da obuka pasa u nameni ove teme je negativni uslov jer se radi o psima gde su agresije dignute a samo kroz negativ imate kontrolisanog psa uvek i svagda ,mnogima je negativ zastareo ali ja se drzim toga.

On 12/14/2016 at 20:35, Pako31 said:

Putin znaci ima japansku akitu :D Lep mu je pas.

Da, mislim da je to dobio na poklon od japanske vlade ili nekih zvaničnika (mrzi me da sad tražim). Piše se da je veliki ljubitelj životinaj i da ih ima raznih (thumbup)

3 hours ago, yowandbm said:

Da, mislim da je to dobio na poklon od japanske vlade ili nekih zvaničnika (mrzi me da sad tražim). Piše se da je veliki ljubitelj životinaj i da ih ima raznih (thumbup)

Svaka cast,svi veliki ljudi su i ljubitelji zivotinja!

IPO malino , progres u pripremi za certif.knpv ph 1 nakon 6 mj. tr.  (Plan polaganja certif. Oktobar 2017)

On 12/14/2016 at 8:35 PM, Pako31 said:

Putin znaci ima japansku akitu :D Lep mu je pas.

Ja mislio ds ima labradora.

Ovo mu je za ovakve prilike. 

20 hours ago, olikan said:

Ja mislio ds ima labradora.

Ovo mu je za ovakve prilike. 

Da se pofali ispred Japanaca... kao "tu je i dalje, nisam ga <prosledio>" (drunk) Meni su to prelepi psi ali jako zajebane naravi.

59 minutes ago, Red Nousse said:

Naizad psi za ovu temu ..........bravo gate

Радимо,колико знамо и можемо.А и псима се рад свиђа.

Pozdrav svima, imam sarplanica koji za koji dan puni 9 mjeseci, ali smo ga previse razmazili, svima smo dali da ga mazi i da se igra sa njim.Sad bih volio da  bude malo ostriji, o noci je odlican cuvar,a preko dana maza najveca. 

17888409_279828772460992_81142868_n.jpg

Posted (edited)

Molim, to smo vec apsolvirali ovde na forumu vise puta - ne traziti od pseceg pubertetlije tek izaslog iz stenecinstva da bude sa 9 meseci ostar cuvar kao sto budu zreli pastirci. 

Ako je uzet kao radni pas, da bude ono profi ozbiljni cuvar, onda je trebalo od pocetka ucvrsivati nepoverljivost i teritorijalnost. Ako je uzet kao ljubimac i ono najobicniji cuvar dvorista, za nas obicne smrtnike gde nekih vecih pretnji nema, samo da zastrasi one najobicnije sitne lopove, onda ga pustite na miru, nista ne smeta sto je preko dana maza, ima u njemu tog nagona cim postaje podozriviji nocu, pustite sarka da odraste, da sazreva, kad predje 1,5 godinu sam ce postati rezervisaniji prema strancima, nece ici da se mazi kod svakog, suzice sam krug na one koje poznaje, nece se ponasati kao labica, ni na neutralnoj teritoriji a kamoli u dvoristu koje je njegova teritorija. 

Bolja je varijanta kad je kao stene i mladi pas maza nego kada je plasljiv.

Takodje, svako podizanje ostrine i obuka za cuvarski i zastitni rad podrazumeva rad na kontroli nad psom. Bez toga ne ide i ne sme. Znaci podizanje ostrine, pripremanje cuvara je jedna ozbiljna rabota za one koje umeju i znaju. 

p.s. postavio je gospodin dicevski na sarac pasminskoj temi pre par godina nekoliko sjajnih video snimaka koji pokazuju razliku u ponasanju zrelih pasa koji cuvaju stado i mladih pasa, devet meseci, pola godien, godinu dana koji jos uvek radoznalo pritrcavaju kada se stranac priblizi ovcicama i cobanu i dopustaju da ih stranac mazi. Znaci to sto opisujete to je sve u normi za rasu. 

Edited by Tuncay

Ah, zaboravih, na pasminskoj temi ne misle obicno nista i ne kazu nista novim clanovima koji postave sliku svog psa. 

Ako je sa rodovnikom, izvesti na izlozbu pa gos´n sudija neka kaze, premda je u rasi stanje takvo da jedan kaze jedno drugi sasvim deseto. Ne sekirati se. Neka je Medo ziv i zdrav meni i za sada maza. 

Posted (edited)

E pa super, pusti onda Medu na miru, nek se mazi, nece jos bas dugo bas sa svima a radi malo kontrolu ako niste, trebace kad se uozbilji.

Mislim, ja za ovolike godine ne znam nijednog od socijalizovanih sarkova koji se na kraju bez obzira kakva je bio maza kao stene i mlado momce, djevojka nije uozbiljio i postao donekle rezervisan.  Ponavljam to je bolja varijanta od nekih onih koji kidisu od steneta besomucno na sve a iza toga cesto stoji strah i nervoza a ko ne zna misli, vidje njega al je ostar. :giggle: 

Edited by Tuncay

Kad ga pustim s povodca igra se sa svima i sa ljudima i sa psima, od komandi zna da sjedne i da ceka,samo sam ga to i ucio hahah 

Nece ni to igranje sa psima doveka. 

Nije kasno, e da se kontrolise tako veliki, po prirodi rase ostar i opet u skladu sa standardom pas sa samostalnom procenom, potrebno je zaista da se nauci osnovama poslusnosti. U suprotnom, ga neces vise i to za jedno vrlo kratko vreme nahvatati natrag na povodnik kada ga pustis, neces moci da ga provedes mirno pored necega sto mu se ne svidja, nestace ti u vidu lastinog repa za kujom u teranju, moze lako u nekoj situaciji da on reaguje da te brani ako naletite na sumnjivog stranca iako u principu nema potrebe. Moze da se otruje ako skuplja svasta od otpadaka u setnji.

Ne, ne, mora za njegovo i tvoje dobre bar se nauci osnovnom. Sedi i cekaj nije zaista nije dovoljno.  

Imam jos jedno pitanje ako mozes da mi pomognes, prije par dana je nasao neku kost i kad sam kreuo da mu je uzmem zarezao je na mene, a kad jede iz svoje serpe mogu da mu uzmem hranu, samo kad nadje nesto drugo zarezi pomalo 

Posted (edited)

Pa to ti je posledica sto niste radili malo na kontroli, doslednije na vaspitavanju. To kada ucis te neke osnovne komande i osnovnu poslusnost nije da od njega pravis nemackog ovcara ni da se on nesto kao producira sada zna, nego upravo da kod steneta steknes autoritet. Nenasilno, autoritet se ne stice silom.  

Uci ga sada komandu daj ili pusti kako god hoces sa igrackama, predmetima.  Kada ti pusti tu igracku ili predmet koji ima u njusci pohvali i nagradi nekom poslasticom. Pa mu igracku odmah vrati. 

Kost i otpaci koje pas nadje su za njega zamena za plen i kao takvi su vrlo visoko na listi zeljenih stvari, kost ili budjavu salamu kada nahvata i mali pas spreman je da je brani cak i od znatno veceg psa, a svaki pas, ako nije ucen od steneta nece bas voljno da je preda ni vlasniku.  To je stvar koju psi daleko vise brane od cinije sa hranom. 

Ukoliko je vec poceo da rezucka na tebe kada je u pitanju kost onda idi bezbednijim putem - nikako svadja nego preko trampe. Ostavi mu neku kost ne bas privlacnu u dvoristu a pripremi kost, malo samo 10-tak minuta pecenu sa ostacima mesa, da bude primamljivija od te sto je nasao. Pa mu ponudi trampu, ti meni onu nikakvu kost a vidi ja cu tebi ovu super. Mozes i da pripremis poslastice koje ono bas voli, crce za njima. Znaci na tu komandu DAJ koju si prethodno malo vezbao, postavi mu pred nos tu mmmm kost ili poslasticu i cim ostavi sta je ulovio onda mu daj istovremeno sa pohvalom. 

To isto mozes da vezbas ako mu dajes posle jela, naglasavam, posle jela da glocka kosti. Pripremi dve, pa kad zapocne jednu, ponudi mu drugu a ovu uzmi, da jdrugu, pohvali naravno. Da se kao sa hranom navikne da to DAJ ne znaci otimanje, nego da ces mu vratiti, ili dati nesto drugo u zamenu. 

To rezuckanje to je uobicajeno kod mladih pasa, ako se nije dovoljno radilo na vaspitanju i osnovama poslusnosti ili se odradilo pogresno, zato sto su ti meseci u kojima je sada Meda period kada pocinje da testira granice, da se buni, da proverava moze li on da radi sta hoce, mora li n uopste da te poslusa kada je nesto interesantnije tu. 

Takodje, to je ono sto ti pricam, ako psa od steneta ucis tim osnovnim komandama i trazis tu osnovnu poslusnost onda se to odrazi na sve oblasti, znaci pas te postuje, veruje ti pa mu ni ne pada na pamet da na tebe zarezi. 

Znaci, pogledaj ovde na forumu u rubrici Ponasanje dresura sta bi to kao osnovno trebalo da zna jedan pas, kako se to uci pa kreni da radis. Ni cobanski psi ne rastu kao tikva bez korena, nego stene ponasanju uce odrasli psi copor a i cobani insistiraju makar na dve komande - dodji i zabrani, odnosno da pas prekine to sto u tom trenutku radi. 

Edited by Tuncay