Red Nousse

Psi za zastitu i cuvanje

1839 posts in this topic

Prednost dajem Molosima.

Ocekivala sam na temi da ce biti vise price koje su to osobine koje izdvajaju odredjenu pasminu od drugih.

Ja sam temu zamislio kako razgovor o realnim psima ..o nacinu rada o upotrebnoj vrednosti pasa......na temu ....licno ja smatram da pastirci su u prednosti za cuvanje nad mastifoidima ali Rad je ono sto oblikuje psa bilo koje pasmine ........kakva je reakcija vasih cc na stani elament ...

JRO....sa njima nemam iskustva ali cim rasa nije preterano popularna verovatno je ok .....yalita vase misljenje a vezano za ovu pasminu ako je upitanju pas za cuvanje prostora i zastitu koliko je tu bitna genetika a kolkiko rad tj obuka ja dajem prednost ipak obuci .....

Genetika je na prvom mjestu, to jasno... poslje -

Konkretno za ovu pasminu najbitnije obuka poslušnosti.

Ja sad neznam kako se to zove na Balkanu, u Rusiji to se zove ОКД (Общий курс дрессировки) 

Oni psi, koji rade na čuvanju objekata (tvornice, zatvori, vojska) moraju položiti ЗКС (Защитно-караульная служба).
Kinolozi sa stažem ne preporučuju običnim vlasnicima obučavati JRO po sistemu 3KC, jer to ipak obuka za vojsku i policiju, a ova pasmina i ovako dosta oštra.
Ali to su sovjetski sistemi obuke, možda se to ovdje drugačije zove se... Nikada nisam vodila svoje pse  kod kinologa. 
Pasmina nije popularna jer  JRO misli svojom glavom i donosi odluke sam - zato je tu najbitnije da pas ima kontakt sa vlasnikom.
A to je nekim ljudima zaisto teško (stave u box ili na lanac), i onda može nastati belaj...

Sve u svemu, ja nemam problema sa svojih 5 pasa, koji nikada u životu nisu bili na lancu, niti u boxu.

SVE u svemi ja mislim da je jro vrhunska pasmina,,,,,,vezano za genetiku i rad ........pas ajmo reci od dobrih pasa tj dobre genetike ako nije u obuci dajel losije rezultate od ajmo reci psa koji je od kako da kazem genetskih losiji pasa ako je taj u obuci 

Nisu loši, fascinirali su mene! :smile:

Nekad davno sam imala NO i Njemačku Dogu, ali ovi za mene - nešto posebno!

Ima na ruskom pasminskom forumu mekoliko uzgaivača, koji su prije bavili se NO, i samo zbog radoznalosti uzeli JRO.

Mogu reći, da su oni  "navukli se" na pasminu :wink:

Ja sam temu zamislio kako razgovor o realnim psima ..o nacinu rada o upotrebnoj vrednosti pasa......na temu ....licno ja smatram da pastirci su u prednosti za cuvanje nad mastifoidima ali Rad je ono sto oblikuje psa bilo koje pasmine ........kakva je reakcija vasih cc na stani elament ...

Neki poseban razlog bi istakao kod pastiraca pa ih zato stavljas ispred mastifa?

Iskreno na strani sam mastifa, tacnije molosa. Zbog 'mirne naravi', koju pokazuju kad treba i lakse ih je odgajati u urbanim sredima. Dobar cuvar po meni treba da zna i da se zaustavi, da upozori, a ne samo da napadne ili brani. Naravno ako se izuzme Tibetski mastif koji vazi za 'zver' i divljeg psa i cija cena nije realna, pa tako i zavrsava u rukama onih koji mogu da ga priuste 'iz fazona'.

Mogu ti puno pisati zasto bas CC, a imala smo pre i NO i Sarplaninca, do duse, nisam ih licno odgajala, roditelji su, ali sam odrastala uz njih. CC je poseban, razmislja drugacije, uz dobar rad postaje lider medju cuvarima i prosto kupi te za ceo zivot. =) Neverovatno moc kontrole ima, sto je jako bitno da ga emocije ne ponesu i bas puno moze da istrpi, nikad ne napada bez upozorenja, sto je jako bitno i ono sto me fascinira kod mog psa licno, je to da cak i oni koji ga hrane kada nismo tu, ne mogu da udju u dvoriste bez nas kada smo kuci. To je nesto na cemu nikad nismo radili i nesto sto je prosto on.

Malo mi pojasni to 'stani element'? Na sta mislis konkretno?

Edited by koki&alex

To je cisto rasni kontekst znaci u rasnom smislu ........a zasto iz tog razloga sto je pastirac pas jednonamenski i u selektivnom smislu koriscen i selektovan za cuvanje iskljucivo i kod samih pastirca izdvajam dve pasmine a to su ko i sarac ponovo zbog selekcije i to u njihovom primeru vojne ......nimalo ne sporim radne odlike mastifoida i dogolikih pasa ali tu selekcija je ipak bila u istorijskom smislu visenamenska znaci mastifoidi su se koristili za od cuvanja ,licne zastite pa to cak lova .to je ipak siri spektar ,hocu reci vise su to visenamenski psi ali ponavljam rasni kontest je  to .....i ja sam imao primera da vidim mastifoide kako strasne cuvare jedinak je jedinka rasni kontest je nesto drugo .Strani elemnt je svaka tudjica psu cuvaru ili bodigard psu .......na strani elment pas cuvar na svojoj teritoriji reaguje aktivnom odbranom tj. napadom ........realni pas cuvar samo na ovakav nacin moze realno da cuva ..bilo bi lepo videti vase cc .......jeste radili obuku pasa ....

Cane corso i dan danas sluzi kao cuvari imovine, 'stoke', pa cak i za lov, sve vise ih ima u policiji sirom sveta, a kao bodigardi gotovu da su bez premca. Ova rasa svoju namenu ne gubi. Jako puno vlasnika i odgaivaca kako kod nas, tako i dalje, 'testira' svoje pse u svim pomenutim namenama, a nekima su iste deo zivota.

Sto se Mastifolikih tice, tu spadaju i neke doge. Argentino je Mastif, Dogo Kanario isto, Boerbol takodje. Sve su to odlicne rase. Licno prednost dajem mastifima bas zbog siroke namene, jer kao sto si i sam napisao, pokazali su se kao odlicni radni psi, a opet mirni i lako ih je drzati u urbanim sredinama i porodicama. Sto opet ne znaci da su psi za svakog, a narocito ne za one koje nemaju vremena da se posvete psu.

Jedinka mora da odgovori rasnom kontekstu i ne moze da bude izrod, jer onda ispada iz istog. Ali razumes sta hoces da kazes, da nije svaki pas isti i da se ovde baziramo na tome.

Znam sta je stani element, ali sam pomislila da ima veze sa videom koji si postavio, u kom je voda, itd. Nije ni bitno, napisala sam ti kako reguje na poznati element. Kada smo tu, uz dozvoli nasu svako moze da udje, nasi prijatelji su i njegovi, a kada nismo, cak ni poznati. Taj deo nije radjen obukom, vec je naucio na zivom primeru, odrastajuci uz naseg drugog psa. Samo smo ga usmeravali.

Obuku sami radimo, bar smo do sada, po instrukcijama prijatelja koji je dreser. Kao i motivaciju, itd. S obzirom da je mlad pas u pitanju, 16m, neke stvari jos nismo radili sa njim i taj deo cemo prepustiti dreseru. Dakle kako reaguje na strani element na teritoriji jos uvek ne znamo, jer se na srecu niko nije zadesio u dvoristu kad nismo tu. Deo do kapije, ne racunam u ovom slucaju. Znamo kakvog psa imamo, sa jakim cuvarskim nagonom, iz radne porodice i prosto pustili smo ga da sazri, pobno pratimo svaki njegov korak, ucimo ga, malo kroz igru, malo kroz disciplinu i usmeravanje.

Kada sam ti u prethodnom postu pisala o CC, pisala sam ti o svom psu, ne o rasi. On razmislja glavom, sto se u par primera jasno videlo, kada su cuvarske sposobnosti u pitanju na ulici. Zavrsile su se na srecu sa upozorenjem. I jedino tako i sme da bude. Samo su tu misljenja podeljena i najbolja varijanta je da neko ko je bas adekvatan za to (dreser) da svoj konacan sud, kroz test psa.

Nisam zaboravila da sam ti obecala video. Bice okacen.

Tvoj pas Rade bese mix pastirnace i molosa? Sam si radio obuku?

Edited by koki&alex

koki&alex............opsiran post ,bravo za nacin komunikacije ............pisao sam ja i pre o odnosu masttifoida i pastiraca .....pazite ja svoju tezu vezujem samo za cuvanje i  sami piste o visenamenskoj upotebi mastifoida i samo zbog tog razloga pastirac po meni u rasnom kontekstu za realno cuvanje je u prednosti ........pastirac je samostalac i bodigard i cuvanje su dve kategorije obuke i dva nacina upotrebe pasa.........ali sve je to samo u teorijskom smislu je karakter pasa je spektar genetike i stecenih iskustva jedinke ...........moj pas je mix KAVKAZAC x pit xnemacki osrto.pticar .....i sam sam radio obuku boljeg za to ne poznajem  (lmao) salu na stranu ...pas je ostar, u komandi i krajenje nepoverljiv ali vodljiv pas ........i kontrolisan pas .......ovaj pas nije sportski pas neko pas za realnu u upotrebu imam jos video zapisa pa cu postaviti ..........Obuka pas je slozen posao i najmanje greske su tu fatalne i obuci treba pristupiti krajenje ozbiljno ........i velika je razlika izmedju sportskih pasa i pas realne upotrebe ........

Zato smo taj deo obuke prepustili 'pravom' i adekvatnom coveku za to.

Vidi se da nije sportista =)

Za samostalnu obuku imas veliko divljenje sa ovog naloga. (bow)

Sa 'realnim cuvanjem', mogu se sloziti, ali ako gledamo sire, sto se mene tice mastifi. :mrgreen:

Cuvanje i bodigardin, dva sveta. Pre nego sto smo uzeli psa, imala sam priliku da vidim i upoznam CC i kao cuvara i bodigarda. Cuvar zaista deluje mocnije, ali kako mi je pas odrastao, pocela sam da shvatam, koliko je tesko imati CC pa jos cuvara. Ali to je neka druga prica. Stoga i za kontrolu psa i zivljenje sa njim, takodje imas veliko bravo.

Necu te, a ni temu, vise daviti sa CC. :oops:

Imali smo jos jednog sagovornika, kog cu pozdraviti sa adekvatnim snimkom na temu bodigard CC.

Oskarov tata na delu =)

@rednouse pominjali ste u nekim postovima da se radili sa erdelom i kazete da je dobar za rad. mozete li malo opsirnije da opisete vase iskustvo, jer malo se govori o sposobnostima erdela za zastitu i cuvanje, a i mene licno interesuje, imam erdela od 6 meseci, ne ocekujem nista specijalno od nje, ali me zanima koje su performanse ove rase u radu.

hvala, pozdrav

minja

Jako dobre performanse kako kazete ...........za cuvanje prostora nisam nesto odusevljen ali za bodigard solidan bas ..........energican pas ,razigran a samim ti sklon obuci ...........

nemam nikakav video, imam temu doduse o njoj:  http://balkankinology.net/forums/topic/12410-erdel-terijer-lizzy/page-2#entry1177322 ali nisam nista specjalno radila sa njom osim osnovnih komandi. pitam jer sam sa vise strana cula da rasa psa koga imam nije ni malo naivna, bas sto se tice cuvarskih osobina i da bi trebalo da se uvede u dresuru, a opet mi je neko od dresera rekao kako je to izuzetan pas za rad, pa me cisto interesuje sta bi se moglo postici sa njom? opet kazem, nemam nekih ambicija, osim da ja ili neko od moje porodice moze da bude siguran dok je sa psom u setnji, da ce, u nedaj boze situaciji, zastititi sebe ili nekog od nas  

dusane.........dobrodosao .......sta imas od pasa ...........postavi pse na temu

Kavkazac i azijat!!! Nikakva obuka nije potrebna kao u dobermana, rota... Nadam se da ću postati ponosni vlasnik jedne od ovih pasmina u budućnosti :)V

Veličina, boja, izgled, ma savršeni psi!

realdog_central-asian-shepherd-a20111271tumblr_m8fdbxoAh81qeejub.jpg

odlična tema... :) pratim mada nemam nijedno od navedenog, ali sam se uvjerila da bi me moja kuja branila da zatreba... :)

Kavkazac i azijat!!! Nikakva obuka nije potrebna kao u dobermana, rota... Nadam se da ću postati ponosni vlasnik jedne od ovih pasmina u budućnosti :)V

Veličina, boja, izgled, ma savršeni psi!

realdog_central-asian-shepherd-a20111271tumblr_m8fdbxoAh81qeejub.jpg

Obuka potrebna svim psima!

Evo foto mog mladog južnorusa Anvila, vani - anđeo, u dvorištu - čupakabra! :smile:

10262082_627656637317283_303935392024908 10384811_627656603983953_514442608442735

Yalita.............vauuu kakav je ............tu je u grebenu kolilko jel preko 70

Zadnji put kada sam mjerila - bio 75 cm, sada nezz, možda isto, a možda je porastao još.

moram da vidim