Sign in to follow this  
Followers 0
WINETOU

Sarplaninac -------- 18 deo

1283 posts in this topic

Ne nisu. Ali ovo gore nije tajson.

Nepametim sa da bi u Bojanovu dvoristu zivil nekakvi drugi muzjak 8)

d02eaea42c.jpgzuckauskoku-1.jpg

Ili je samo to dvorisre isto????? :lol: :lol: :lol:

Odkud tebi slike njegovog psa? Te slike nisam video do sada.

On mi pokazao sasvim neke lose slike.

Kako ste to pola?

Odkud tebi slike njegovog psa? Te slike nisam video do sada.

On mi pokazao sasvim neke lose slike.

Kako ste to pola?

Zajebavas se Srki zajebavas???

Jasam pola on je pola

I sve ti slikekoje stavimo sam naslikala :shock: 8) :wink:

I navise sam jih stavila na forum nekoliko puta

Ma ne zajebavam se odkud ja da znam da si mu ti zena ili prijateljica?

I kad ti postavis psa ja neznam da je to njegov nego mislim da je tvoj.

Co kecas Sarac?

Ja neznam da si mu ti mandjlka.

Za 3 nedelje jezdim u cesku.

U Pribram.

Imas sliku poluprofila celog ga?

P4200368.jpg

P4200370-1-1.jpg

Ma ne zajebavam se odkud ja da znam da si mu ti zena ili prijateljica?

I kad ti postavis psa ja neznam da je to njegov nego mislim da je tvoj.

Znaji to svi samo ti ne???cudno

Nekako lose citas forum

Stavim slike nasih pasa jer sve sto imamo drzimo za jedno......

Ovo samo za tebe

buddddddddd.jpg

AGA TAJSON ORLOV KRS

www.jpg

kleeeej.jpg

OTAC AL KAPONE

cera-4.jpg

MAJKA CERA

Sada znas sve.TAjson ili Taki je vrlo lep pas koji voli setanje - bez problema bez povodnika i jos vise voli igru i mazeni. :wink:

Zdravo narode,

Zbog selidbe nemam vremena za pisanje ali moram da objavim jednu informaciju.

Zemljak Andras Polgar je pre mesec dana vodio Diva na snimak kukova,a pre neki dan su stigli zvanicni rezultati.Snimak je pokazao da su oba kuka perfektna ili sto bi se reklo HD-A!!!!!A pas ima 8,5 godina.

Toliko od mene,

POZDRAV!!!

DEDA HALOOOO

Obavesti nama sta se zdesilo sa tvojim forumem da tako dugo neradi???? :idea: :idea: :idea:

P4260079.jpg

Pozdrav Vladka :mrgreen:

Pre petnaestak godina jedan odgajivac je dosao na "genijalnu" ideju-po uzoru na male, srednje i velike snucere-da i sarplaninac ima male ( to su ovi Murkovi i :lol: ), srednji- kao ovi sto je Munjo napisao :shock: i i veliki iznad 74 cm- (sve ih manje vidjam po izlozbama).

A posto ideja nije prosla najbolje je da pse iz prve i vecinu iz trece grupe drzite u vocnjaku ili na salasu da laju, a da pse iz druge "grupe" da vodite po izlozbamna i razmnozavate. :!:

mnogo prije tog covjeka i te ideje, jedan covjek sa prezimenom Pavlovic je napisao standard za rasu SARPLANINAC. A u standardu je jasno definisana visina, tako da svako ko zna da broji do 100, ce zaobici "genijalnu" ideju o snaucerima, a i ovu drugu o vocnjacima.

Ne bacajte taj standard, ipak su se trudili ljudi da napisu to, nije lijepo...

I pisac standarda jednom na pitanje da li sarac moze biti 80 cm visok rece:

moze, ali ce se on bolje boriti sa vukom ako je 67cm!

Ako sam ja pogresno shvatio ovo u vezi visine, molim da mi neko pojasni ? Pavlovic nije znao sta je "pravi sarac" ?

Tako ti je to Spasence...,ja napisah da su moji u standardu,a oni odmah moje otpratise da su za vocnjak i salas...da tamo lajuckaju kao tete lije...

Ako sam ja pogresno shvatio ovo u vezi visine, molim da mi neko pojasni ? Pavlovic nije znao sta je "pravi sarac" ?

Spasoje, i ovde će se sigurno naći neko ko će reći da se ne slažu sa nekim Pavlovićevim rečima. Kada sam se ja nedavno uhvatio za njegove reči u vezi karaktera i ringa, ovde su neki ''stručnjaci'' nazvali taj opis (koji je prof Pavlović dao) diletantskim i ne znam kako su to sve nazivali.

Što se tiče visine i težine, ja mgu da tvrdim da oko toga ima mnogo preterivanja i bezočnih laži koje idu iz jedne krajnosti u drugu.

Većina onih odgajivaca koji vole manje pse ili imaju u dvorištu manje pse često i za psa od 75 cm kažu da je bar 72cm. Za one od 72-73 kazaće da su oko 67-69cm.

Većina odgajivaca koji vole robusnije i više pse će uvek svoje pse predstavljati kao gorostase od skoro ili preko 80 cm.

Odgovorno tvrdim da u većini slučajeva lažu i jedni i drugi iz nekih samo njima znanih razloga. Veruj mi da je jako malo pasa, bar kada su u pitanju mužjaci koji su ili preko 77-78 i ispod 70-71cm. Ovih navodno niskih toliko nema ni medju škartovima, a ovih ekstremno visokih nema ni medju šampionima hibridašima kako ih ovde neki nazivaju !!!

Ista stvar je i sa težinom !!!

Pozdrav

Bojan

Moj muzjak je visok 64-65cm i za mene siguro nije skart...

Spasoje, i ovde će se sigurno naći neko ko će reći da se ne slažu sa nekim Pavlovićevim rečima. Kada sam se ja nedavno uhvatio za njegove reči u vezi karaktera i ringa, ovde su neki ''stručnjaci'' nazvali taj opis (koji je prof Pavlović dao) diletantskim i ne znam kako su to sve nazivali.

Što se tiče visine i težine, ja mgu da tvrdim da oko toga ima mnogo preterivanja i bezočnih laži koje idu iz jedne krajnosti u drugu.

Većina onih odgajivaca koji vole manje pse ili imaju u dvorištu manje pse često i za psa od 75 cm kažu da je bar 72cm. Za one od 72-73 kazaće da su oko 67-69cm.

Većina odgajivaca koji vole robusnije i više pse će uvek svoje pse predstavljati kao gorostase od skoro ili preko 80 cm.

Odgovorno tvrdim da u većini slučajeva lažu i jedni i drugi iz nekih samo njima znanih razloga. Veruj mi da je jako malo pasa, bar kada su u pitanju mužjaci koji su ili preko 77-78 i ispod 70-71cm. Ovih navodno niskih toliko nema ni medju škartovima, a ovih ekstremno visokih nema ni medju šampionima hibridašima kako ih ovde neki nazivaju !!!

Ista stvar je i sa težinom !!!

Pozdrav

Bojan

To je vec druga stvar, odnosno vise govori o ljudima nego o psima, nazalost. Ali standard je precizan sasvim dovoljno. Sto se ljudi koji pretjeruju u bilo kom smjeru po pitanju visine tice, slazem se da ih ima, mora ih imati...

Djakuju, nisam znao. Sada vubec znam.

Milujes ga mnoho!

Evo i jedne liste

:arrow: Urbani:

1. Saz Meda -------------------- 66 cm

2. Ajaks od Miva --------------- 65 cm

3. Benko od Miva ------------- 69 cm

4. Dzapa sa Cera ------------- 70 cm

5. Paa ---------------------------- 68 cm

6. Bak ---------------------------- 72 cm

7. Taras -------------------------- 67 cm

8. Mejo -------------------------- 64 cm

9. Karaberg -------------------- 70 cm

10. Brik --------------------------- 71 cm

11. Boj ---------------------------- 72 cm

12. Vulkan ----------------------- 70 cm

13. Musa Karabeg ------------ 69 cm

14. Roki Soko ------------------ 68 cm

15. Vif ---------------------------- 73 cm

16. Marko ----------------------- 73 cm

17. Atlas ------------------------- 74 cm

18. As Sirmijumski ------------ 72 cm

19. Cer Meda ------------------ 73 cm

20. Ari Blejk --------------------- 71 cm

:arrow: Izvorni:

1. Karabas restelicki ---------- 72 cm

2. Bigor restelicki ------------ 69 cm

3. Murdzo Nuredinov --------- 70 cm

4. Murdzo Alimov ------------ 71 cm

5. Boni Faikov --------------- 72 cm

6. Karabas Faikov ------------ 70 cm

7. Borg restelicki ------------- 72 cm

8. Kaljos Arifov -------------- 78 cm

9. Barak Arifov --------------- 68 cm

10. Roki Arifov ---------------- 70 cm

11. Barut Slavkov -------------- 71 cm

12. Murdzo Slavkov st. ---------- 68 cm

13. Murdzo Slavkov ml. --------- 69 cm

14. Sapo Saitov ---------------- 70 cm

15. Tarzan Saitov -------------- 68 cm

16. Soko Saitov ---------------- 73 cm

17. Lju$ Djermovski ------------ 72 cm

18. Sibis ---------------------- 72 cm

19. Lamus Tetovski ------------- 71 cm

20. Karabas patiski ------------- 73 cm

vjerujem da ovo nijesu 100% tacne visine, kao sto autor teksta u kom je objavljeno rece, ali zanimljivo je da medju izvornim psima ima 5 pasa koji su ispod 70 cm, a medju urbanim 8 pasa koji idu ispod 70.

A trenutno je neki trend da su ovi sa planine spicokle, dzukele, koje nijesu DOVOLJNO VELIKE da se ponosno predstavljaju na izlozbama... A profesor Pavlovic ipak rece "bolje ce se boriti sa vukom", a ne "bolje ce popuniti objektiv aparata" .(ne zelim sa ovim da kazem da na izlozbama treba pse boriti sa vukom, ali ne treba ni zaboraviti sta je sarplaninac). Ako je pas suv, anatomski pravilan i visok 65cm, valjda je manji skart(ako je uopste skart, jer je u standardu) od psa od 75cm kome vise usne, kapci,.. kao sto vise mnogim psima od ovih sto uz pehare stoje...

Ako je pas suv, anatomski pravilan i visok 65cm, valjda je manji skart(ako je uopste skart, jer je u standardu) od psa od 75cm kome vise usne, kapci,.. kao sto vise mnogim psima od ovih sto uz pehare stoje...

Upravo tako !!! Ali mužjaka od 65 nema ili ima u promilima !!! A od toga viših mužjaka izmedju 71cm i 76cm ima i suvih i pravilnih i pokretljivih i odličnih stavova hodova i uglova itd..itd... Neki manje neki više.

Svaku visinu mora da prate i ostale proporcije jer u standardu nije slučajno izlostavljeno odredjivanje gornje granice visine, ali je zato sve, ali baš sve u vezi sa ostalim proporcijama vezano upravo za visinu.

I na planini i u urbanom uzgoju uvek je bilo i uvek će biti jačih i slabijih jedinki, sa jačim i slabijim glavama, sa jačim i slabijim kosturom.

Koliko god neki mužjak bio nizak ili sitniji uvek mora odavati utisak da je to mužjak i mora se videti da je to mužjak

Koliko god ženka bila niža ili viša ili krupnija ili sitnija uvek mora odavati utisak ženke i mora se videti da je ženka

Bojan

Slazem se.

Ali ajde da preskocimo ove od 65. Koliko ima muzjaka od 70 danas ? Bojim se da su ponovo promili u pitanju.

A u koju od tih tabela spadaju npr.Merkur Duca Vujanski,Rex Meda,Gani i slicna ekipa,jesu oni mozda posledica danasnje kvalitetne visokoproteinske,multivitaminske ishrane ili GMoa?

-molio bih cenjene experte da mi odgovore?

Slazem se.

Ali ajde da preskocimo ove od 65. Koliko ima muzjaka od 70 danas ? Bojim se da su ponovo promili u pitanju.

Lepo si rekao, ajde da se otkačimo cifre. To je poenta. Ne treba se vezivati za to da li je pas visok 68 ili 70 ili 73 ili 75. Nego u svima njima treba tražiti ispravnost koja prati te visine kolike god one bile.

Statistike su relativna stvar zato što uvek odgovaraju onome ko ih pravi ili onome ko ih je naručio, to je uvek tako i u drugim delatnostima, a tu se opet vraćamo na odgajivace koji vole ovo ili ono. Iz tog razloga nisu mnogo relevantne za neku precizniju i ozbiljniju diskusiju.

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0