Skoči na sadržaj

Fotografija

Irski belo-crveni seter

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
40 odgovora na ovu temu

#1 branko

branko

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 190 postova

Postovano 13 April 2008 17:13

Listajuci stare brojeve "Zova" pronasao sam clanak o ovoj veoma lepoj i kako pise veoma lovnoj rasi..

#2 branko

branko

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 190 postova

Postovano 13 April 2008 17:51

U Irskoj postoji jos jedna vrsta setera koji je u svojoj domovini, popularniji i vise cenjen od crvenog. to je irski belo-crveni seter. Inac eoba setera poticu od istih predaka.
To su spanijeli, spanski pticari , irski psi vidrasi i - po nekima - crveni irski terijeri.
Pocev od 18 veka oba setera se uzgajaju odvojeno, pri cemu je crveni seter pre priznat kao rasa zahvaljujuci svojoj eleganciji i popularnosti na izlozbama.
Razlog kasnijeg priznanja je sto su vlasnici belo-crvenih setera bili ljudi iz ruralnih sredina kojima su lovne osobine bile vaznije od eksterijera.
Odgajivaci ovog psa su se ipak obratili Kenel klubu, kako bi dobili standard i priznanje rase. Klub je 1974. godine resio da odvoji ove dve irske rase, a prva zvanicna takmicenja, naravno u radu, za belo-crvenog setera su odrzana 1982. godine.
Belo-crveni seter je tezi od crvenog. Galop mu je sporiji, ali je veoma izdrzljiv.
Lovacki nagon mu je veoma jak posto je vekovima uzgajan iskljucivo za lov, ima urodjene osobine lovca, tako da mu je potrebna minimalna obuka.
Univerzalniji je od crvenog brata , ili grubo receno - bolji je za cestar i sumu nego za otvoreno polje. Najbolji je u lovu na sljuke i jarebice.
Prilikom nekontrolisanog sparivanja sa crvenim seterom pokazalo se da ima "jacu krv".
Naime , sva stenad su imala osobine belo-crvenog.
On nema raskosan galop i leprsavu eleganciju crvenog irca, ali je zato za irskog lovca-farmera, neprevazidjen radni pas.

#3 Dusan Rauski

Dusan Rauski

Newbie

• Members
  • 50 postova

Postovano 13 April 2008 18:50

Nazalost kod nas nema ni jednog primerka ove rase, ali ih ima u okolnim zemljama!

Evo ja bih dodao jos par recenica o pocetcima setera a samim tim i o ovoj rasi - jer jako dugo su sve cetiri rase setera (engleski, gordon tj skotski, i dve vrste irskih setera) bile uzgajane zajedno i ukrstane bez mnogo obzira na boju pasa. I dan danas se u leglima irskih crvenih setera mogu dobiti crveno-beli stenci od dva potpuno crvena psa, mada se ovo izuzetno retko desava. (da ne bude zabune ja govorim ovde o leglima irskih crvenih jer su mi oni najpoznatiji, a o ostalim ostavljam drugima da govore.)

...
Otprilike u vreme posle smrti Charles-a I sokolarstvo u Britaniji gubi na popularnosti i pojavljuju se psi pomocnici u lovu doneti iz Spanije – nazvani spanijeli. Najverovatnije seter vuce poreklo upravo od ovih pasa ali kada je tacno spanijel prerastao u setera i kako (uz uticaj kojih jos rasa) to se danas vise ne moze sa sigurnoscu tvrditi.
Ali sigurno je da su seteri jedni od najstarijih pasa pticara u evropi i najverovatnije najstarija pasmina u Britaniji.

U pocetku su seteri koristeni za lov sa mrezama; pas je sluzio da pronadje ptice i da se namesti ispred njih u karakteristicnoj pozi sa spustenim telom ili cak lezeci (eng. “setting” – otud i ime rase) pokazujuci na mesto gde se nalaze. Tada su bacane mreze preko ptica i pasa zajedno, i tako je lovljeno.

Seteri su bili toliko popularni vec u XVI veku da se zna da su bili slati kao poklon kralju Engleske i kao diplomatski darovi sirom evrope.

Lov na ptice puskom je postao popularan tek u drugoj polovini XVIII veka a samim tim narasla je i potreba za brzim psima sa velikim radijusom pokrivanja terena u cemu su seteri bili neprikosnoveni.

U to vreme je postojalo uporedo najmanje 4 vrste Irskih setera: Crveni Seter, Crveno-Beli Seter, Belo-Crveni Seter i tzv “Shower of Hail” Seter tj potpuno crven pas sa sitnim belim tackama velicine graska po celom telu. Od ovih varijeteta danas jos postoji samo Crveni Irski Seter i Crveno-Beli Irski Seter koji je priznat kao posebna pasmina.
Po nekim navodima veruje se da su u pocetku Irski seteri bili beli psi sa crvenim "flekama" i tackama, ali to je vec otvoreno za diskusiju.

Ne zna se kada je tacno pocelo razdvajanje izmedju vrsta setera ali prema nekim pisanim podacima pretpostavlja se da se vec u XV veku poceli odvajati Irski, Engleski i Velski. Medjutim sve do prve polovine XIX veka i dalje su medjusobno ukrstani ovi varijeteti medjusobno; jednostavno uzgajalo se od najboljih primeraka I nije se marilo mnogo za boju dlake.

Sve do pojave izlozbi pasa glavne karakteristike rase su bile: odlican nos (i da pas ume da ga koristi dobro), izdrzljivost za celodnevni rad u lovu (svaki dan), i poslusnost. I danas se veruje da Irski seteri sa godinama postaje sve poslusniji i privrzeniji vlasniku.

Prva izlozba pasa je odrzana 1859.god. u New Castle on Tyne i jedine rase koje su izlozene na toj izlozbi su bili seteri i poenteri. Upravo sa pojavom izlozbi pasa je pocelo sa popularizacijom cisto crvenih Irskih setera koji su do tada bili neretko “odstranjivani” iz legala jos kao stenci.

Vremenom su cisto crveni odneli toliku prevagu nad crveno-belim da su ovi posle Prvog Svetskog Rata postali potpuno zaboravljeni i skoro izumrli!
Rev Noble Huston of Ballynahinch, County Down, se moze nazvati takoreci modernim osnivacem ove rase jer je uspeo da sacuva i vremenom uveca broj ovih pasa. Izmedju Prvog i Drugog Svetskog Rata se broj ovih pasa znacajno povecao i 1944. je osnovan "Irish Red and White Setter Society" u Irskoj i ubrzo je rasa prosirena u Englesku i ostale delove sveta.

...za kraj evo par slika Irskog Crveno-Belog Setera (verujem da mnogo ljudi nikada nije videlo ovu rasu kod nas):

Postovana fotografija

Postovana fotografija
prvak grupe na ovogodisnjem CRUFTS-u SH CH Vanders Veracity

#4 branko

branko

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 190 postova

Postovano 13 April 2008 20:19

Dusan Rauski :arrow: Hvala na informacijama... pronasao sam standarde rase i jos po nesto, cim prevedem sa engleskog postavicu na forum....

Sem poentera nisam imao dodira sa ostrvskim pticarima medjutim po onome sto sam procitao izgleda da je ova rasa izuzetna....

Postovana fotografija

#5 ORKO

ORKO

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 386 postova

Postovano 11 August 2008 20:54

pozdrav

da vas obavjestim, postoji jedna kvalitetna uzgajivačnica irskih crveno bijelih setera u hrvatskoj, to je RED NOKOMIS KENNEL, od gospođe Karmen Latin iz Varaždinskih toplica, inače njeni psi su vrhunska kvaliteta i zasigurno jedna od najboljih linija u svijetu. kažem u svijetu jer ih nema puno, a ona se jako brine o kvalitetnom uzgoju i svako parenje pari samo sa dokazanim priplodnjacima. ona je i svijetska i europska prvakinja sa svojim psima, tako da je tu kvaliteta zajamčena. i ja sam se neko vrijeme interesirao za tu pasminu, i svi kažu da je odlična za lov. nisam lovio s njima ali sam gledao slike. svi pitaju o dlaci, dali se hvataju čičci i ostalo, kao kod engleskog setera a pogotovo irskog. po dobivenim informacijama, ne jer crveno bijeli ima nekako strunastu malo grublju dlaku koju samo poslije lova lagano pređete rukom ili četkom i to je to. zbog takve dlake čičak se ne hvata... no nisam osobno to vidio...

no cijena takvih kvalitetnih pasa je malo previše za lovačke uvjete, naime kreće se od 800 eura na više. pa ko voli nek izvoli. jako su rijetki, rigorozna im je selekcija no stara su i zdrava pasmina. od njega je nastao crveni seter, i zbog toga kada ih medusobno parimo uvijek štenad bude crveno bijela. jer je dominacija gena za boju veća u crveno bijelih pasa.

inače gledao sam ih na izložbama, i stvarno su jedna od najlijepših pasmina uopče. možda ni meni nije baš jasno zašto ih nema više po gradovima, a i u lovu.... nažalost!

#6 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 696 postova

Postovano 12 August 2008 07:48

Ja bih dopunio tekst rečenicom koja je neobična za standard rase, ali se nalazi u američkom standardu za irske setere: "...pas je aristokratskog izgleda...!. I zaista jeste, držanje i ponašanje su baš aristokratski!

#7 branko

branko

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 190 postova

Postovano 13 August 2008 15:30

Aristokratski je prava rec, mada vecina ostrvskih pticara stvarno ima izuzetno "drzanje"..

#8 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 10 May 2009 14:25

[quote name="ORKO"]pozdrav

da vas obavjestim, postoji jedna kvalitetna uzgajivačnica irskih crveno bijelih setera u hrvatskoj, to je RED NOKOMIS KENNEL, od gospođe Karmen Latin iz Varaždinskih toplica, inače njeni psi su vrhunska kvaliteta i zasigurno jedna od najboljih linija u svijetu. kažem u svijetu jer ih nema puno, a ona se jako brine o kvalitetnom uzgoju i svako parenje pari samo sa dokazanim priplodnjacima. ona je i svijetska i europska prvakinja sa svojim psima, tako da je tu kvaliteta zajamčena.

Da li neko ima email ove gospodje??
Ako vas interesuje imam neke slike njenih pasa sa CACIB Bar-a 2009 ; CACIB Niksic-a 2008

#9 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 10 May 2009 14:41

Evo vam standard ove rase: meni su oni prelijepi

IRSKI CRVENO-BELI SETER -IRISH RED AND WHITE SETTER

[FCI No. 330]

Sekcija: 2

Podsekcija: 22
Zemlja porekla: Irska

Irski crveno beli seter uzgojen je verovatno krajem 17. veka. Izvan
Irske nije mnogo poznato da postoje dve rase irskih setera, ali je
prilično sigurno da je crveno beli seter stariji, pri čemu je
odgovarajućim izborom nastao crveni seter. Kada su se irski seteri,
neposredno posle sredine prošlog veka pojavili na izložbama vladala je
velika neizvesnost o korektnoj boji. Krajem 19. veka crveni seter bacio
je crveno belog u senku. Na kraju se verovalo da je on izumreo. U
godinama posle 1920. učinjeni su veliki napori da se rasa ponovo
ustali. Rasa je 1944. ponovo bila tako dobro učvršćena da je osnovan
rasni klub. U današnje vreme crveno beli seter sreće se na izložbama u
srazmernom broju. Lovna uvežbanost je cenjenija kod njega nego kod
crvenog irskog setera, pošto on poseduje uravnoteženiju narav i u
jesenjem okruženju je bolje prepoznatljiv. Irski crveno beli seter je
Ijubak, pouzdan i lako vodljiv lovački pas. Njegova dobra i ljubazna
priroda čine ga prijatnim saputnikom i prijateljem, kako u kući, tako i
u lovu. Irski crveno beli seter gajen je u prvom redu za lov. Sve
sudije zbog toga moraju privedenog psa, u prvom redu oceniti u
standardnim tačkama, u odnosu na radnu upotrebljivost.

Opšti izgled: Jak i pun snage, vrlo uravnotežen, i dobro proporcionalan bez ikakvog znaka otežalosti, pre atleta nego prefinjen.

Narav: Aristokratska, strastven i inteligentan. Pokazuje se kao
prijateljska ljubazna osnova, iza koje je odlučnost, hrabrost i
energija.

Glava: Široka u odnosu na telo sa izraženim stopom.

Lobanja: Zaobljena. Potiljna kost nije jasno prepoznatljiva kao što je to slučaj kod irskog crvenog setera.

Stop: Izražen.

Lični deo: Čisto oblikovan i proporcionalan.

Zubalo: Vilice iste ili gotovo iste dužine, pravilno zubalo, idealno je makazasto, a dozvoljeno je i klještasto.

Oči: Tamno lešnik braon ili tamno braon. Okrugle, blago ispupčene. Treći kapak nije vidljiv.

Uši: U visini očiju i daleko unazad usađene, čvrsto priležuće uz glavu nošene.

Vrat: Primereno dug, veoma mišićav, ipak nije debeo, blago zasvođen, slobodan od bilo kakvog znaka podgušnjaka.

Telo: Snažno i mišićavo, duboke grudi sa dobro zaobljenim rebrima. Leđa treba da su veoma mišićava i puna snage.

Rep: Srednje dug, ne dopire dalje od skočnog zgloba. Snažan u
korenu, ravnomerno se sužava u fini vrh. Ne daje utisak kvrgavosti.
Nošen u liniji leđa ili ispod.

Ekstremiteti

Prednji deo: Dobro unazad postavljena kosa plećka, laktovi slobodni
pri tome ni unutra ni napolje okrenuti. Prednje noge ravne i napete,
jake kosti sa snažnim došapljem.

Zadnji deo: Široke i pune snage, od kuka do skočnog zgloba dobra
dužina butine, došaplje dugo i jako. Koleno dobro uglovano, skočni
zglob nisko postavljen i nije ni napolje ni unutra okrenuti.

Noge: Snažne kosti, dobro mišićave i napete.

Šape: Dobro oblikovane, zatvorene, sa bogatom odlakanošću između prstiju.

Kretanje: Sa dalekim iskorakom, veoma živahno, dražesno i
racionalno. Glava visoko nošena. Kretanje zadnjih nogu tečno i sa
velikim potiskom. Prednje noge pomeraju se kod dobrog iskoraka ravno
iznad zemlje. Posmatrano od napred ili od pozadi prednje i zadnje noge
od skočnog zgloba do zemlje kreću se ravno kao klatno. Ni prednje ni
zadnje noge se ne ukrštaju ili upliću.

Odlakanost: Duga svilenkasta dlaka, kao zastavice na stranama leđa,
prednjim i zad- njim nogama kao i na spoljnoj strani ušiju. Istovremeno
se nalazi puno dlake na slabinama koja se produžava na grudi i vrat i
tu čini jednu vrstu poruba. Dlaka je u osnovi prava, ravna i nije
bujna. Rep treba da je dobro odlakan. Na glavi, na prednjim stranama
nogu, kao i na ostalim delovima tela dlaka treba da je ravna, bez
ikakvog uvijanja, pri čemu je dozvol- jena neznatna talasasta dlaka.

Boja: Osnovna boja je bela sa crvenim poljima (kao dobro ograničeno
ostrvo) pri čemu obe boje imaju maksimalni intenzitet, a i sjaj.
Dozvoljene tačkice ali ne pruge na licu, šapama, prednjim nogama
najviše do laktova i na zadnjim nogama najviše do skočnog zgloba. Pruge
(roan), tačkice i pegavost na svakom drugom delu tela su nepoželjni i
pri ocenjivanju moraju biti kažnjeni.

Veličina: Poželjna veličina mužjaka 62-6 cm, a ženki 57-61 cm.

N. B. Mužjaci trebaju imati dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum.

#10 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 28 June 2009 17:37

Mirta Red Nokomis (u pozadini Sweeney Red Nokomis):

Postovana fotografija

Sweeney Red Nokomis:

Postovana fotografija

Makija Red Nokomis:

Postovana fotografija

#11 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1060 postova

Postovano 28 June 2009 18:02

Drago mi je sto smo zapoceli i ovu temu ...Irski Crveno Beli Seter :D
I uz duzno postovanje gospodje iz okoline Varazdina moram reci da nisam inpresioniran fotografijama njenih pasa , naime u Svajcarskoj, italiji sam video puno kvlitetnije pse moguce da i ugao fotografija nije naj bolji ...ako uspem da nadjem te fotografije postavicu pa mozda neko i nabavi nekog crveno belog lepotana.
Sampion sveta,Evrope ..svaka cast ali nije isto birati od dvadesetak pasa i recimo Engleskih Setera od preko 120 pasa koliko ih ima najmanje na Svetskim izlozbama ...ali opet kazem svaka cast na tim uspesima jer ipak treba otici na takva takmicenja.

#12 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • 1060 postova

Postovano 28 June 2009 19:24

Postovana fotografija

Postovana fotografija

Evo fotografija o kojim sam pricao na zalost katalog ne mogu da nadjem...2003 ili 2004 godina Svajcarska koliko se secam psi su bili uvezeni iz Engleske.

#13 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 28 June 2009 22:20

Ja sam uzivo vidio jedino pse iz odgajivacnice Red Nokomis (licno meni oni su prelijepi,samo sto su mi ljepsi psi bez pijega i ako su one standardom dozvoljene) a sve ostale pse samo na slikama pa tako da o kvalitetu ne mogu da govorim ali po meni psi su dobri. Napominjem da sam ja tu rasu prvi put vidio tek prosle godine tako da ne mogu da govorim o kvalitetu .

#14 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • 1060 postova

Postovano 29 June 2009 06:36

Ok... verujem da si ih tada prvi put video zato su i ostavili takav utisak na tebe , veruj mi ima puno boljih pasa.
Sto se rice boje:Osnovna boja je bela sa crvenim poljima (kao dobro ogranicena ostrva) pri cemu obe boje imaju maksimalan intezitet a i sjaj. Dozvoljene tackice ali ne pruge na licu,sapama,prednjim nogama najvise do laktova i na zadnjim nogama najvise do skocnih zglobova.Pruge (roan),tackice i pegavost na svakom drugom delu tela su nepozeljni i pri ocenjivanju moraju bgiti kaznjeni.
Pozeljna visina kod muzjaka 62-66,kod zenki 57-61.
Mislim da psi od ove gospodje deluju malo nize na osnovu coveka koji jih drzi.
A sto se ti ce begavosti neznam dali kislis na pse koje sam postavi ili si rekao uopsteno inace psi koje sam postavio nisu imali tackice nigde!!!

#15 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • 1060 postova

Postovano 29 June 2009 06:43

Pri ocenjivanju u konkurenciji kada imas pse bez pega i pse sa pegama ako su psi slicnog kvaliteta treba davati prednost psima bez pega ili sa sto manje pega!!

#16 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • 1060 postova

Postovano 29 June 2009 06:46

Samo ovo shvatio sam da mislis na( tackice ) kod pasa od gospodje iz Varazdina samo sam ispustio da promenem u proslom postu!!!

#17 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 29 June 2009 10:13

Mislio sam uopste na sve Irske Crveno bijele setere kao i na sve ostale rase kod kojih moze doci do tackica. Da primjetio sam da psi sa prethodne fotografije nemaju tackice.

#18 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 29 June 2009 10:24

Pri ocenjivanju u konkurenciji kada imas pse bez pega i pse sa pegama ako su psi slicnog kvaliteta treba davati prednost psima bez pega ili sa sto manje pega!!

Mislim da je na Cacibu Bar BOB dobio Sweeney dok je meni iskreno bila ljepsa Mirta a ona nema ni jednu pjegu dok Sweeney ima.

Za njihovu visinu ne znam.

#19 B-ELI

B-ELI

Hero Member

• Members
  • 1060 postova

Postovano 29 June 2009 10:30

Ok,razumeli smo se...imao sam srece da ih vise puta vidim u inostranstvu odusevljen sam njihovim izgledom i ponasanjem,u radu nisam imao srece jos da ih vidim ali mi prica prijatelj koji je gledao kaze...vrlo stabilni psi sa dosta inteligencije u kretanju po terenu ,spriji su od Engleskih setera ali odlicni za praktican lov.
I normalno sto se desava i sa ostalim seterima zbog svoje lepote puno vise ih drze ljudi koji nisu lovci a to je generalno problem za ocuvanje urodjenih osobina kod svih setera.

#20 vajvas

vajvas

Newbie

• Members
  • 131 postova

Postovano 29 June 2009 10:37

Za rad ne znam ja sam njih vidio na dvije izlozbe i meni su se dopali.