Danka Dubajic

UPOZORENJE -moguci preprodavac

251 posts in this topic

Pre neki dan sam dobila meil sledece sadrzine koji mi je okrenuo zeludac:

Dobar dan,

Interesuje me cena za štenadi ovih pomenutih rasa .Želela bih da

to budu psi koji æe iskljuèivo biti za kuæne ljubimce A postoji moguænost da neki od njih odu u inostranstvo kao poklon mojim prijateljima ,koji su me zamolili da se o tome raspitam.

unapred hvala za informacije

Mirjana Staniæ ,Beograd

U razgovoru sa mojom prijateljicom koja uzgaja Maltezere sam saznala da je i ona dobila od iste osobe slican meil, sto nas je nateralo da posumnjamo da se radi o mogucem novom imenu u plejadi

nama omrazenih likova.

Volela bih ako je jos neko sa Foruma dobio nesto slicno od doticne da to podeli sa nama.

Draga Danka,

evo ovde: viewtopic.php?f=1&t=7256 kolega=forumas Neuro podelio je svoje sumnjivo iskustvo pominjuci nekoga iz Beograda, ciji identitet jos uvek nece da nam oda, jer ceka da doticni "posrednik" ispuni obecano. Medjutim, koliko sam ja zakljucila doticna osoba je takodje aktivna na ovom forumu. Ne mora nuzno znaciti da se radi o istoj osobi... ali su namere svakako sumnjive.

Pozdrav,

Iva &Zzzzverke

Patuljko, pomno pratim desavanja, posebno kad su ovakve stvari u pitanju.

Po meni takve ljude ipak treba razotkriti.No svako ima svoje misljenje i razloge zbog cega nece.

Ja sam i napisala da je moguci preprodavac, prilicno je sumnivo da se kod dve osobe koje imaju razlicite rase obrati ista osoba, a pri tom ne zna ni ime rase za koju se raspituje.

Ako budemo aktivniji na ovom planu, mozda uspemo barem nekoliko divnih dusa da spasimo od neljudi.

I ja se slazem da ih treba razotkriti i nikako ne razumem motiv da se to ne ucini odmah!!! :?: :roll:

Medjutim, stvar koju najiskrenije ne razumem najvise jeste: STA JE TO, AMAN, U NASOJ PSIHOLOGIJI DA CEMO RADIJE POVERITI NEKOME DA NAM NABAVI PSA RASE KOJU PRVI PUT UZIMAMO NEGO DA SE SAMI UPUSTIMO U POTRAGU?!?!?!?!!?

Ne jednom cujem objasnjenja tipa: "ne razumem se u tu rasu... ali imam prijatelja koji je iskusni kinolog i zna ljude... pa sam ga zamolio da mi nabavi stene" i sl. Tu su stvari iz temelja naopako postavljene. Uzeti bilo kog psa je odgovoran cin i treba mu tako i pristupiti. Uzimanje rasnog psa je takodje odgovoran cin, jer svaka rasa zahteva odredjena predznanja... i u tome je po meni i cela draz tog odabira... lepo je uciti i ovladavati saznanjima o rasi koju si odabrao!!! Kad se vec zainteresujes za samu rasu (njenu istoriju, karakteristike...i sl.) pa moras i makar usput doci do saznanja o tome gde ima i kakvih odgajivaca u okruzenju. A da ne govorim o tome da je logicno i normalno prvo porazgovarati sa tim ljudima pre nego sto od njih uzmes stene... a kamoli da je pozeljno i posetiti ih, ako nista barem da se covek uveri u kakvim uslovima ti psi zive.

Ja sam za chow chow prvi put cula 1987. godine kada je u "Zabavniku" izasao clanak o toj rasi. Ja sam bila klinka i, kao i svako dete, zelala sam psa (doduse... takodje kao i svako dete koje ima prilicno pojednostavljena shvatanja cele stvari, kad me pitas "kakvog psa?" ja kao iz topa kazem: "sarplanincaaaaaaaa!"). Sreca te je moja majka imala dosta iskustava sa drzanjem sarplaninaca u gradu pa smo to eliminisali nekako bezbolno. Mojoj majci se zapravo dopao "mackasti karakter" chow chow-a i lepo mi je postavila 2 ultimatuma:

1. hoces psa - moze, ali samo chow chow (sto je tada bio ogroman izazov nabaviti kod nas)

2. hoces chow chow-a - moze, ali nauci nesto o tome prvo.

Sta cu, ja sam pocela da kopam i rukama i nogama da dobijem sto vise knjiga, stranih kinoloskih casopisa, pretplatih se i na ZOV i sta sve ne.... cak sam uspesno unapredila tadasnji nivo engleskog prevodeci tekstove o uzgoju i poreklu chow-a. Sve to danas uopste ne mora biti tako komplikovano.... svima nam je Internet dostupan. U momentu kada sam na Bgd-CACIB-u 1991. u martu upoznala odgajivace od kojih sam kasnije uzela prvog psa, uveliko su mi bila poznata imena iz odgajivacnica iz njegovog rodovnika. Ispala je luda sreca da je u Srbiji tada postajao pas koji je vodio poreklo iz kanadske "Mi-Pao" odgajivacnice, cijeg sam sina uzela.

Iako je sve to ucenje o chow-ima mozda sve zajedno duze trajalo... meni je (a i svim ukucanima, tada) bilo jedno nezamenjivo iskustvo... upoznavanje rase (a verujem da o svakoj rasi pasa ima uvek puno toga sto se moze nauciti od drugih poznavalaca iste) i pripremanje terena za dolazak steneta rase koja se tada zaista mogla smatrati "egzoticnom". Niko od nas ni danas ne bi drugacije postupio...

Raspisah se, ali uvek se iznerviram kada vidim da ljudi tako olako dozivljavaju nabavku psa (narocito prvog). Aj sto je glupo i riskantno, ali to je pre svega neodgovorno.

Ja razumem da ti vec sve znas i gde i od koga i da si u kontaktu sa odgajivacima... ali zbog tehnickih poteskoca (vize, troskovi i sl.) poveris nekome da preuzme stene za tebe... to mogu da razumem. Ali srljati kao muva bez glave... dati novce nekom posredniku i posle se pitati gde je poslo naopako - to stvarno ne razumem. Da nema ljudi koji su voljniji da im neko drugi nabavi psa.... ne bi bilo ni toliko tih ozloglasenih preprodavaca.

Izvinjavam se jos jednom na preopsirnosti... ali morala sam to da podelim sa auditorijumom... :)

Veliki pozdrav,

Iva & Zzzzverke

ja sam imao slican telefonski poziv juce na mobu zvato je sa skrivenog broja a osoba je rekla da zove iz Crne Gore

Pre neki dan sam dobila meil sledece sadrzine koji mi je okrenuo zeludac:

Dobar dan,

Interesuje me cena za štenadi ovih pomenutih rasa .Želela bih da

to budu psi koji æe iskljuèivo biti za kuæne ljubimce A postoji moguænost da neki od njih odu u inostranstvo kao poklon mojim prijateljima ,koji su me zamolili da se o tome raspitam.

unapred hvala za informacije

Mirjana Staniæ ,Beograd

U razgovoru sa mojom prijateljicom koja uzgaja Maltezere sam saznala da je i ona dobila od iste osobe slican meil, sto nas je nateralo da posumnjamo da se radi o mogucem novom imenu u plejadi

nama omrazenih likova.

Volela bih ako je jos neko sa Foruma dobio nesto slicno od doticne da to podeli sa nama.

Pa to nije nista novo. Ne znam cemo tolika panika. Ja znam ljude koji se time bava, znam i one koji su tako nabavili psa, a znam, takodje, da to znate i vi i svi koji su malo upuceniji u kinologiju. Ima mnogo prevarenih a ima i srecnih vlasnika. Vecina tih preprodavca su stalni ucesnici na izlozbama i nikom nista. Ja ne vidim tu protivzakonskih aktivnosti.

Ako je neko dovoljno glup ili bogat neka kupi od nakupca (matrapaza) :cry:

Pa niko ovde nije iznenadjen ili zatecen situacijom... samo je rec bila o tome da imena (ili bilo koji dostupan podatak o tim licima) ne treba stedeti javnog obelodanjivanja.

I dalje.... ja mislim da su ljudi, koje mrzi da uloze malo napora u to da nauce nesto o rasi koju uzimaju i da odgajivaca pronadju sami pre nego sto uzmu psa, prilicno naopakih shvatanja. :) I nikad ih necu razumeti.

Vecina tih preprodavca su stalni ucesnici na izlozbama i nikom nista.

A zasto ti, philipe, kad ih vec znas... ne kazes ko su ti ljudi? :)

Ne mora svaka manipulacija da bude "kaznjiva po zakonu" da bi se na nju ukazalo, zar ne?

Vecina tih preprodavca su stalni ucesnici na izlozbama i nikom nista.

A zasto ti, philipe, kad ih vec znas... ne kazes ko su ti ljudi? :)

Ne mora svaka manipulacija da bude "kaznjiva po zakonu" da bi se na nju ukazalo, zar ne?

Nema kome da kazem, to svi znaju. Ne znam ih sve, znam nekoliko. Nita se time bavim, nitu cu od njih da kupujem psa i zasto bih se zamerao sa bilo kim. Dosta sam pi.... uz vetar.

staforder znam i jas cuvav staford stvarno e zver ama sega cuvam pinc :)

Preprodavac ima na sve strane.

Blagi uzas kod nas.

Crno trziste pasa je normalna stvar... :( U okolini Alexinca znam 4 coveka koji u svako doba imaju 30-50 lovackih pasa. A odakle? Ti psi uglavnom zavrsavaju u Crnu goru i dalje... Cuo sam da postoji neko pracenje pasa preko id cipova. Da li neko zna nesto detaljnije?

Mislim da skoro svi odgajivaci manje vise dobijaju ovakve mejlove ,ljudi jednostavno"bunare" gde god mogu a nase je da se branimo svim sredstvima.

Mene je prosto "odusevio" jedan mejl u kome izmedju ostalog pise( stranac je u pitanju) :"da li biste mogli da nas snbdevate sa 60 stenaca belih ovcara godisnje,napravili bismo lep biznis"?? :shock: :lol: :lol: :lol:

Kao da se to crta i salje kovertom bilo kome :?

Cuo sam da postoji neko pracenje pasa preko id cipova. Da li neko zna nesto detaljnije?

Postoje cipovi kojima je moguce pratiti ljubimca preko satelita, ali prica je sledeca:

1. Ti cipovi su dosta skuplji od ovih koji se kod nas koriste

2. Nema ih kod nas(bar legalno)

3. Uz cip placas neku vrstu "godisnje pretplate" centru koji treba da ti locira ljubimca.

U prevodu, platis dobro, cipujes psa i kad se ovaj izgubi nazoves call centar, koji proveri gde ti je pas i posalje koordinate. Dobra stvar ako imas novca i mogucnosti.

Umalo da zaboravim, call centri su u inostranstvu, tipa Svajcarska, Austrija i sl.

to mi zvuci malo neverovatno zato sto taj cip mora da ima izvor napajanja onda...koji je ogranicenog trajanja itd...

Hmm, ja sam svojevremeno citala da je nemoguce jer bi takav cip bio suvise velikih dimenzija i nemoguc za implantaciju pod kozu. Mogao bi eventualno da se nosi prikacen na ogrlicu, ali bi se time gubila njegova funkcija jer bi ogrlica mogla psu da se skine, ukrade ili slicno.

Ja samo znam da je proslo leto dosao covek sa mackom iz Svajcarske. Doticna se izgubila u roku od odmah. Prvo su pokusali da je nadju, a onda su zvali call centar. Locirali su je za 20 min. 6 kuca dalje. Znam da je imala GPS cip, ali moguce je da mi je promakao podatak da li je bio implantiran ili je nosila ogrlicu. Utoliko je moguca greska.

Mislim da skoro svi odgajivaci manje vise dobijaju ovakve mejlove ,ljudi jednostavno"bunare" gde god mogu a nase je da se branimo svim sredstvima.

Mene je prosto "odusevio" jedan mejl u kome izmedju ostalog pise( stranac je u pitanju) :"da li biste mogli da nas snbdevate sa 60 stenaca belih ovcara godisnje,napravili bismo lep biznis"?? :shock: :lol: :lol: :lol:

Kao da se to crta i salje kovertom bilo kome :?

Ni jedan, ali ni jedan odgajivac bilo koje rase koji ima kvalitetne ( skupe ) pse u nasoj zemlji ne bi mogao da opstane da nema bar jednog ili vise stalnih kupaca u inostranstvu koji "distribuiraju" njegove stence sirom sveta, jer kada bi prodavali samo kod nas i u okruzenju brzo bi zatvorili krug i ne bi stene bilo 1000-1500 E, jer nema ko da plati...

Ne znam sta se desava sa vama,evo ja zivim u Spaniji imam Cane Corso/zenka u Srbiji,i hocu sad da vidim da nabavljam stenad iz Srbije ovde za Spaniju,naravno jer su tu jeftiniji i boljeg kvaliteta barem koliko ja znam.imam ovde neke poznanike koji imaju svoje prodavnice tako da sam sa njima razgovarao i sad dolazim u Srbiju da KUPIM celo leglo! Francuski buldog i Labrador!

Nije mi jasno,sta se vi nesto to kao "Osecate Uvredjenim" ako vam je neko poslao email da vas pita,pa koliko ste dobra osoba sto nedate vase pse na POKLON nego ih "PRODAJETE ZA €" alo za EURICE jel vam jasno. A taj tamo neki ako je i zovnuo on vam to nije trazio dzabe,a ako vam je stvarno toliko stalo do VASE "navodne" plemenosti pa sto onda "prodajete" stenad kako vas nije SRAMOTA odvajati ih od Kuje/majke! A ovamo se folirate kao ovo ono,nego vam je krivo ako neko ima bolju zaradu nego "VI" ali takav je zivot,ne moze se sve u vase...,OK.

A sto da ne,ako neko od nas zivi ovde i ima poznanstvo,takodje i mu*da da ulozi sam u svoj posao pare i svoj trud i rizik pa sto da ne zaradjuje ako moze,ne nego ce neko da se nacrta iz Srbije i da prodaje m*da mesto bubrega o moralu za svoje pse/stenad koja sprema i ulickuje samo da bi ih sto skuplje nekome UVALIO,interesantno ja nevideh nijednog od vas "FOLIRANTA" da je rekao za svoje neko stene koje ima neku manu ili tako nesto da ga nije hteo prodati nekome za € i da kaze : "izvinite nemogu da vam prodam to stene jer nije kako treba to ili to" vec FOLIRANTI jedni pocnete da letite kao LESINARI samo da ga uvalite i da uzmete kintu.

DOSTA vise o tim folovima,naucite jednom da je biznis u pitanju,zato ih i vi imate da bi ste okretali kintu i sve ostalo,naravno treba da se zna da je kupac ozbiljna osoba a ne tamo neki ali sta i to da je tamo neki nece ih JESTI vec gleda da ih isto nekome proda uz svoju racunicu!

Toliko od mene,na ovu temu.

Svaki s eposao moze odraditi kvalitetno i smuglerski....

Ukoliko se netko bavi uzgojem pasa i prodaje pse, razuml;jivo je da ce napraviti tako da nesto njemu ostane kad se crta podvuce, ljudi trose velike novce da kupe pravog psa pa da nadju pravog parnjaka, pa da idu po izlozbama , hrane psa najboljom hranom, provode vrijeme uz vjezbu trening, cesljanje, vitamine, veterinare ne znam sta sve ne....sve to kosta ogromne novce, nije uzgajati psa samo novac potrosen na aktualno leglo

Sad fora je u tome da teoretski uzgajanje ima svrhu da se popravi pasmina i da se priblizimo idealu, nije uvijek to motiv, ali ne moze se ovako generalizirati...

Kad pricamo o kupovanju citavih legala, jako mi je tesko vjerovati da se radfi o potenom biznisu, a jos vise sumnjam u kvalitetu zivota tih jadnih zivotinjica koje c epromijeniti tko zna koliko ruku u vrijeme njihove najosjetljivije faze socijalizacije...ja sam uzeo psa prije petnaest godina od covjeka koji je sam uzgojio pse ali na malo divlji nacin (back yard breeder) i dobio sam ga sa 5 mjeseci i vec su neke stvari biile zeznute, bio je malo slabije socijaliziran i trebalo je vremena da ga se skoluje i da usvoji sva pravila...

Hocu reci da je pas clan obitelji, i placen skupo ili poklonjen, isto je osjetljiv...kako treba nametnuti vrlo stroge standarde o tome sto je uzgajivacnica i kako se pravi uzgajivac treba ponasati, tako treba uvesti i dobra i stroga pravila o tom nazovi posrednistvu...razumijem da netko posreduje a onda uzgajivac perfektuira prodaju, ali da netko otkupljuje leglo i onda ga lifra pet shopovima i kojekakvim svercerima gdje ce psi biti tretirani kao torbe ili banane i pritom se napatiti i doci do novog vlasnika svi traumatizirani i nesocijalizirani (vjerojatno i oblesni), a za VISOKU cijenu, ehh to mi nikako ne stima ni uz sve ove "argumente" o tome kako je sve danas biznis...

Ne moze se sve uzgajivace nazvaqti licemjerima i varalicama, tu je mnogo mnogo ljudi koji fanaticno vole pse i rasu kojom se bave i jednostavno nije fer da se ovako pljuje...

Pritom tko je varalica, ne zasluzuje nikakvu obranu...

Postovanje!

Ante

kalama Vidi se brate da si sa ovih nasih prostora,Nas covek uvek spreman na mesetarenje i

i nabavku onoga sto se trazi u belom svetu.Nanjusio si priliku za zaradu preprodajom , naravno to je mnogo lakse i isplativije nego da ih sam odgajas, a i kako bi pa moda se menja svakih par godina .Verovatno ti ih tamo narucuju kao automobile , po boji godistu, sto redja marka to skuplja.Tesko je tamo u belom svetu, izgleda da i njih kriza drma cim si poceo da se bavis svercom pasa 8) 8)

Samo opusteno nacices dosta istomisljenika ovde kod nas, jer nas kriza drma vec 20 godina.

Kalama definitivno nije ljubitelj pasa!

Čovek je trgovac, i neznam zašto takvi ne trguju farbom, brašnom ili stolicama...Milina jedna, kod nas je sve ovo jeftinije, natovariš pun šleper i prodaš u Španiji. Ne grize te savest gde je završio jedan živi stvor, da li trune i nekom pet šopu u staklenom akvarij-izlogu...i ako se, slučajno, nikom ne dopadne, a preraste taj staklenjak...onda sledi nekakav kavez, sa obaveznim rešetkastim dnom, koje seče i kolje šape i telo, ali zaboga, pet šop ne sme da smrdi na izmet, te tako vlasnik lako održava higijenu...

A štene bude oteto iz toplog legla, majčine dojke i pažnje...

Hajte molim vas, Kalama...biznis je jedno a prodavati štence, pri tom birati pažljivo vlasnike i raditi na usavršavanju rase, nema nikakve veze sa trgovinom. U zemlji Srbiji se još ni jedan odgajivač, ako je uz to i ljubitelj, nije obogatio prodavajući svoju štenad, naravno za €, ne valjda za eksere!!! Kuja se koti jednom godišnje, i za života da oko 5 legala...U međuvremenu jede, ide na izložbe, prima vakcine, minerale, vitamine i td...Plaća se mužjak, naravno, za one iste €, o kojima tako bitno pišete...I sad ću još celo leglo dati tamo nekom ko je ugovorio sa pet šopovima trgovinu...Uffff! Od mene ne biste dobili niti jedno jedino štene ni za kakve €! A kamoli leglo, jer ste, "veliki" biznismen, nanjušili naš siromašluk, pa ovde rešili da se "omastite". Površan je odgajivač (i nikako nije ljubitelj) koji je sa Vama napravio dogovor oko svojih pasa! :evil: