Nina&Kali

Agility

631 posts in this topic

Opet agility.

Veseli me, da ovaj predivan ЕЎport ima barem simpatizera u Srbiji. Kako mi je poznato, za ДЌas meД‘unardone izloЕѕbe pasa u beogradu u martu ove godine, uskoru je bio i agility. Iz Slovenije bilo je oko 20 takmiДЌara, koji so bili spremni doДЌ, da prikaЕѕe ovaj predivan ЕЎport. Ako ДЌe biti nova prilika, rado ДЌemo doДЌ.

U tekstu o agilityu ima jedna greЕЎka i to je - od 2002 ima 3 viЕЎinskih razreda

1. psi do 34,99 cm u pleДЌima - tako zvani Small

2. psi od 35 - 42,99 u pleДЌima - tako zvani Medium

3. psi viЕЎe nego 43 cm - Large

Za linkove u Sloveniji priporoДЌujem

http://www.agility-slo.com/ - ovdje je sve "uradno"

http://www.agiltiy-slo.net/ - to vam je je jedini agilitaЕЎki forum.

U Sloveniji je u ovoj godini na tekmama ua gilityu nastupilo 230 takmiДЌara. To je stvarno ЕЎport, koji "zahvati" in ne pusti viЕЎe. Prilikom izloЕѕbe pasa u Trboljvama 2003 godine govorili smo i sa sucem iz Sarajeva (mislim, da je bio ili sekretar ili predsednjik) i bili so zainteresirani, da se agility prikaЕѕe tokom jedne od izloЕѕba pasa u Sarajevu. Mi se joЕЎ uvijek nadamo, da ДЌe do toga stvarno doДЌi.

Е to se pasmina tiДЌe - istina je, da su neke pasmine nekoliko "bolje" od drugih, ali kod nas ima svih pasmina i mjeЕЎanca u agilityu. Isto nema veze, kolko vam je pas star, kad poДЌinjete. Nesme biti ЕЎtene ili jako mlad pas. A ona moЕѕe radit agility puno godina.

To bi bilo u kratkom sve. Nadam se, da ДЌe se netko zagrijat za agility.

Barbka

P.S. Izvinite na mom jeziku. Nadam se, da ste razumijeli bitno.

shep01.jpg

shepzagorje009.JPG

Odlicno smo te razumeli!

Podhitno cu mog Bilija na aqility,ocigledno da je to super stvar!Nisam znala da je u Sloveniji taj sport toliko popularan!

ma svaka cast na predstavljanju barbka - nista se ne sekiraj sto se jezika tice - ako bude nesporazuma - vjerujem da ce Ahantu da uskoci :))) - kao i obicno

Da li ste razgovarali sa gdinom Hadzicem iz Sarajeva ?

:D

:baby:

Moze biti, da smo govorili sa Hadzicem.

Kad smo vec kot agilitya. U Sloveniji imamo puno takmicara, svetsko prvakinjo, ekipo, koja je bila druga na svetu a imamo i podpredsednika FCI komisije za agility, koji je zaduЕѕen za Istocnu Evropu, Rusiju in Balkan. Ako imate pitanja, samo kaЕѕite :)

Ove godine bilo je sve spremno da dodjemo u Beograd na CACIB na prezentaciju i popularizaciju agilitya u SCG ali je sve otpalo. Neki su imali angaziran avtobus. Bilo bi nas sigurno 30 ili vise. Ali je bilo otkazano zbog jedne stvari. Mislim, da vlasnici velesajma nisu pustili, da se na pod daje umjetna trava ili nesto slicno. Mozda cemo imati na sledecoj izlozbi.

:-k Ovo je sve OK. Dali bi neko znao da mi kaЕѕe dali u vojvodini (okolina Sente ili BeГЁeja) postoji neki agility klub, ili dali se neko u toj okolini bavi agility-jem poЕЎto bi i mene interesovao. :?:

Na uradni stranici Komisije za agility pri KinoloЕЎkom savezu Slovenije http://www.agility-slo.com/ moЕѕete pronaДЌi kalendar utakmica u Sloveniji za godinu 2005.

Ove subote - 18.12.2004, u Postojni je velika utakmica u dvorani sa poДЌetkom u 9,00 sati.

Agility je stvarno jedno od najzabavnijih stvari na svijetu.Bar ja tako gledam .Tu ima itekako posla sa psom ......tj. pripreme ...

vidim da ga ima po mnogim drzavama, ali koliko znam sve to odrasli ljudi rade.

Da li postoji negdje gdje djeca od 14-16 godina mogu da se bave ovim sportom sa psima ili ja o tom sanjam?

Cao svima!

Bas mi je drago kad vidim koliko ljudi se konacno zainteresovalo za agility i u Srbiji. Zao mi je, da se (jos) nista ne dogadja u pravcu ozbiljnih treninga, utakmica i tako dalje. E, mozda mogu malo pomoci. Prosli oktobar sam se iz Ljubljane (hojla Barbka, Cveto in ostali ) doselila u Beograd. Sa vaspitanjem pasa i agilityjem se bavim vec nekoliko godina. Pa su tako samnom dosle i moje kuje Shade (border collie) i Zibeline (bearded collie).

U planu imam prilicno velik i ambiciozan projekat sto se tice agilityja i skole za pse. Zato molim sve koji su spremni za saradnju i jos vise one koji bi zeljeli sa psom raditi da mi se jave na KaizenDogClub@yahoo.com ili na 064 365 44 24. Zajedno se sigurno napravi vise nego bilo tko moze napraviti sam – tu sam sa velikom nadom da ce biti ovaj predivan sport nekog dana tako popularan kako je u drugim zemaljama.

Pozdrav

Maja Е parovec

KaizenDogClub

za bolji suzivot

Da li postoji negdje gdje djeca od 14-16 godina mogu da se bave ovim sportom sa psima ili ja o tom sanjam?

Hoj Mrljica!

Pa naravno da mogu raditi i djeca! Tamo gdje se radi agility su prihvaceni svi koji zele da rade bez obzira na godine. Kad se samo sjetim Ines i njezine Singi na svetskoj u Mariboru. Bila je najmladji natjecatelj - o tome moze malo vise reci Barbka jer je Ines iz njezinog kluba. Neznam koliko godina je imala mlada cura iz Luksemburga koja je bila 2. ili 3. na svetskoj u Danskoj (ne sjecam se bas dobro mjesta, bilo je to davne 97) ali sigurno je bila vrlo mlada. Tako da ti samo ne izgubi nade i strpljivo radi!

Cao Maja

Cao Maja,

Bas ce mi biti drago ako u Beogradu zazivi agility klub (koji do sada nismo imali). Gde planiras da otvoris skolu (u kom kraju grada)? Mi imamo jednu ludu Jucu, super temperamentnu i brzu kujicu. Bas bih volela da je oprobam na agility poligonu.

Drago mi je da ima zainteresovanih za agility.Pozdrav svima uz obaveЕЎtenje da Agility Friskies klub Novi Sad nakon manje pauze poДЌinje ponovo sa intenzivnim treninzima od 01.04. 2004.Svi zainteresovani za agility tj. za treninge mogu da se jave na tel. 063 500 044.

Citat:

Hoj Mrljica!

Pa naravno da mogu raditi i djeca! Tamo gdje se radi agility su prihvaceni svi koji zele da rade bez obzira na godine. Kad se samo sjetim Ines i njezine Singi na svetskoj u Mariboru. Bila je najmladji natjecatelj - o tome moze malo vise reci Barbka jer je Ines iz njezinog kluba. Neznam koliko godina je imala mlada cura iz Luksemburga koja je bila 2. ili 3. na svetskoj u Danskoj (ne sjecam se bas dobro mjesta, bilo je to davne 97) ali sigurno je bila vrlo mlada. Tako da ti samo ne izgubi nade i strpljivo radi!

Cao Maja

Agility je stvarno meni neЕЎto posebno.Svakako ti Shade hvala na informaciji.

E sad joЕЎ jedno pitanje od mene

-da li neko zna da li u Republici Srpskoj (ili u BiH) ima negdje agility ?

Ja se stvarno izvinjavam ЕЎto sam ovako dosadna sa pitanjima!

Ojla Maja,

lepo, da si odkrila ta forum!

Da poДЌinjem kod kraja: Ines je imela 10 godina, kad je bila prvi put na svetskom u Mariboru. ProЕЎle godine u Italiji takmiДЌio je djeДЌak, koji je imao maksimalno 10 godina. U Sloveniji namlaД‘ji poДЌinje sa oko 9, 10 godina, a najstariji takmiДЌar i takmiДЌarka (Franc Kodelja i Ana Perko) imajo viЕЎe nego 70 godina. Godine kot agilitya uopЕЎte nisu vaЕѕne. Kod agilitya ne treba se sila, nego sposobnost komunikacije izmeД‘u psa i vodnika.

Kako ja znam Majo, koja se bavi sa agilityem isto skoro 10 godina i ima iskustvo tako sa vlasititim psima (border collie i malinois) kao i sa voД‘enjem treninga (jedno vreme veДЌ je radila kao inЕЎtruktor agilitya i kao inЕЎtruktor poДЌetniЕЎkod ЕЎkolovanja psa), ja sam sigurna, da ДЌete imeti u godini 2006 prvo zvaniДЌno prvenstvo Srbije. A mi ДЌemo doДЌi takmiДЌit.

Za sve, koje vas zanima agility obavijest: 19.3. i 17.4.2005 u DomЕѕalama ДЌe se odrЕѕati dva seminara za inЕЎtruktore in takmiДЌarje. Sve o njima moЕѕete dobit na http://www.agility-slo.com/.

Gde planiras da otvoris skolu

U kojem delu grada jos neznam. Jos trazim dobru lokaciju pa su tako i sve ideje vise nego dobrodosle. Nasla sam neki super plac na Kosutnjaku koji je skoro idealan pa se sve malo zakocilo oko pitanja na koga se obratiti da saznam vise.

Barbka nadam se da ce se tvoje reci pretvoriti u zlato. Stvari su ozbilno krenule... Sto se tice utakmica - radi se i na tome! Vidimo se na seminaru...

Maja

Mozda bi pokusali imati utakmicu uz izlozbu. Neke vrste demonstraciju. Ali bi se trebali bolje dogovoriti. Prosle godine sve je otpalo u zadnji minuti.

Shade,

neЕЎto mi je palo na pamet. Psi moraju imati poloЕѕen ispit posluЕЎnosti da bi iЕЎli na agility? Ne znam jel vaЕѕi to pravilo?

I biæe mini-agility, zar ne? :)

Jedva èekam da doðe proleæe... mada poèinjem da sumnjam da æe uopšte doæi :roll:

Jedva èekam da doðe proleæe... mada poèinjem da sumnjam da æe uopšte doæi

Evo u Republici Srpskoj ( kod mene ) slijedeæe sedmice najavljuju dolazak proljeæa jupiii!!! nadam se da æu uskoro nabaviti psiæa pa da sa njim poènem agility ( nova šansa za nešto nauèiti)

Psi moraju imati poloЕѕen ispit posluЕЎnosti da bi iЕЎli na agility? Ne znam jel vaЕѕi to pravilo?

I biće mini-agility, zar ne?

U Sloveniji je na pocetku bilo, da trebaju psi imati ispit (poslusnost) ali to vise ne vazi. U svim zemaljama se (vise manje) radi po FCI pravilima i tamo nema nikakvog ispita prije pocetka treninga ili natjecanja.

Pa naravno da ce biti mini (sada small) agility! I ja i moji psi jedva cekamo proljece pa i malo sunceka da se vidimo...

A blago vama koji :( Еѕivite u Beogradu pa imate agility ,ovde u Banjalucu nema niГЁega :x .