Nina&Kali

Agility

631 posts in this topic

Posto si u Beogradu, ne znam da li bi mogla dva puta nedeljno Kali da vodis na radni poligon kluba "Policajac". Oni se nalaze na Bezanijskoj Kosi, iza hotela "Nacional". Osim sto bi sa kujicom tamo mogla da vezbas poslusnost, zajedno sa ostalima iz grupe, oni imaju i vecinu sprava koje ti trebaju: obruc, klackalicu, tunel, stepenice...

Prolecni kurs bi trebao da pocne upravo ovih dana, ako vec nije i poceo. Ako te interesuje, ostavicu ti njihov broj telefona.

Hm, nije mi bas blizu, ali ako nije problem ostavi mi broj, pa cu probati nesto da izmuvam sa mojima da je ipak vodim!

Odlican clanak! =D>

Ja sam iz Novog Sada i imam zlatnog retrivera za koga kazu da je veoma interesantan za aqility,uputili su me bas na doticnog Milana Ognjenovica,vaterinar mi je dao i njegov br.tel.ali sam ga negde zaturila(cini mi se da je tu negde kod bmw srvisa Curcic)

Da li bi mi komsija A4E,mogao pomoci u vezi sa tim ?Hvala.

Pozdrav svima iz suncanog Novog Sada.

BILLY i IVANA. :lol:

Nina, izvini, zaboravila sam da ti odmah odgovorim.

Evo brojeva telefona KDUSP "Policajac" u Beogradu:

011 133 488

011 606 325

Nadam se da ces uspeti da nadjes prevoz i sa Kali uzivati u radu :)

EVO MENE OPET! :00

Da li se inace u aqility ubraja i skakanje psa u kadu punu vode :coffeecup:

Sve sam pokusala ali stalno se opire,a malo mi je nezgodno da mu ubacim sniclu u kadu ](*,) .

Mada Bili(z.retriver) ume sam sebe da sredi da bude lep kao lutkica

Ljubi ga majka.

Salim se,da li se uopste retriveri bave tim aqilitijem?

Pozdrav od Ivane i njenog sina jedinca Billy-ja \:D/

Naravno da se bave ,cak su i vrlo dobri.

Kod nas u klubu jedan od najboljih pasa je retriver Goldi iz odgajivacnice SoleaLand.Na svakoj prezentaciji on je jedan od najzapazenijih pasa.

Od dvadesetak pasa u klubu cak sedam su retriveri.Retriver mozda nije tako brz ko border koli ali po preciznosti je tu.

U rangiranju po radnoj inteligenciji i poslusnosti pasa zlatni retriver zauzima visoko cetvrto mesto iza border kolija,pudle i nemackog ovcara(po knjizi Stanley Coren-a Inteligencija pasa).

Hvala na informacijama,bila bih ti zahvalna na adresi Milana Ognjenovica.Dali znas mozda cenu obuke i slicno?

Agility poligon

Agility poligon sastoji se od raznih prepreka koje je potrebo preci sto brze i preciznije.Evo neke od prepreka koje se koriste u agilitiju.

Jumps-skokovi

jumps.jpg

Visina prepreke se prilagodjava kategoriji psa i pas mora da predje prepreku a da ne srusi precagu.

Tunnels-tuneli

tunnels.jpg

Contact Obstacles-kontaktne prepreke

contact_obstacles.jpg

U kontaktne prepreke spadaju most,a-most i klackalica. Naziv kontaktne prepreke su dobile zbog zutih kontaktnih zona koje pas mora da dodirne bar sa jednom sapom i pri dolasku i pri odlasku sa prepreke.

Weave poles-slalomi

weave_poles.jpg

Pas mora da sa desne strane udje u slalom i ne sme da promasi stap.Slalom je jedna od najtezih prepreka.

Pause table-sto

pause_tables.jpg

Pas mora da se popne na sto i da ostane miran oko 5 sekundi.

Izgled poligona za pocetnike

agility_course.jpg

=D> =D> =D> =D> =D>

Ovo je zaista fantasticno i zapravo idealno za pravo druzenje covjeka i psa. Zaista me agility sve vise privlaci.

HVALA LAZO NA TELEFONU,ZVACU MILANA OBAVEZNO .

Komsinica

Ovo su fografije sa jedne od prezentacija Friskies Agility Kluba, Novi Sad.

Bili smo gosti na konjickom Audi Kupu koji je odrzan u Novom Sadu za vreme trajanja Novosadskog poljoprivrednog sajma.

album_pic.php?pic_id=669.

album_pic.php?pic_id=670.

album_pic.php?pic_id=673.

album_pic.php?pic_id=671.

Posto je to bila revijalna prezentacija, pozvali smo i organizatora da prodje poligon sa jednim od nasih pasa. Takodje su nam oni uzvratili tako sto je nas trener obisao parkur na jednom njihovom konju.

album_pic.php?pic_id=672.

album_pic.php?pic_id=674.

Pozdrav!

Lazar

Prelepo... ali koliko vidim po datumu ovo je dosta staro...

Jel zna neko hoæe li se nešto slièno organizovati uskoro?

Danijela, hvala na telefonu one ЕЎkole, naЕѕalost niЕЎta od toga, bar za ovu godinu. BaЕЎ mi je krivo:(

Trenutno Kali uèi cik-cak... hmmmm... tužno nam ide, jer nikako da skapira šta tražim od nje! Jednostavno trèi oko štapova, i mislim da ih ni ne primeæuje!!!

Nina to je od prosle godine samo datum na fotoaparatu nije bio namesten.

Pozdrav!

Lazar

Lazo, ovo izgleda FANTASTICNO!!!

Ja sam sve zagrijanija, cak gledam u svakoj radnji bar ove elementarne spravice, da znamo bar nesto prije nego pocnemo :p...

Nagovaram muza svaki dan :), a za sada radimo sa Filipom jos uvijek osnovne naredbe, koje kao da objesi maci o rep kad je vani i kad su drugi psi u okolini :). No, kako je stariji, cini mi se da je sve bolji i bolji :).

I meni se ovo strasno mnogo svidja!

Mislim da je rasa koju sam izabrala dovoljno dobra i za agility pa jedva cekam kupovinu kuce, pa da probamo sve ovo!

Fenomenalno!

U poДЌetku sve vas buduДЌe agilitaЕЎe pozdravljam i izvinjavam se, poЕЎto sam srbski jezik pomalo zaboravio.

Sam se veДЌ 10 godina bavim agilityjem u Mariboru, pa kako sad ДЌitam taj forum , sugeriram vam;

svi si moЕѕete napraviti prepreke kod kuДЌe (bit ДЌe i kvalitetnije od sponzorskih, sigurno) samo trebate znati prave dimenzije, koje moЕѕete naДЌi na http://www.agility-slo.com . Na toj strani ДЌete naДЌi najnovije i trenutaДЌno vaЕѕeДЌe dimenzije, poЕЎto su se u poslednje godine neЕЎto menjale.

U nekim prijaЕЎnjim porukama, vidim da su upotreblavane stare informacije o preprekama i teЕѕinama takmiДЌenja. Na kratko: psi se dele u tri razreda , veliki, srednji, mali zbog toga razliДЌite visine prepreka i vreme u kojem treba proДЌi kroz parkur a takmiДЌu se u A1, ЕЎto znaДЌi poДЌetnici, A2 teЕѕi razred u kojeg moЕѕeЕЎ preДЌi ako si poloЕѕio ispite u A1, A3 najteЕѕi mogli bi se reДЌi profiji.

Znam da je teЕѕko poДЌeti trenirati sam ali nije nemoguДЌe, ali ako uspijete naДЌi nekoga koji vam moЕѕe pokazati kako nauДЌiti psa savladati pojedinaДЌno prepreku toliko bolje. Podosta se moЕѕe naДЌi i na internetu.

U principu najprije visinske prepreke, tuneli, kontaktne sprave (A prepreka, most, klackalica) i na kraju slalom. MoЕѕe tunele ispred visinskih prepreka a ostalo po redosledu ako vodiДЌ nema iskustva u ЕЎkolovanju agilityja.

Kada pas nauДЌi pojedinaДЌne prepreke tek onda poДЌinje agility. VjeЕѕbanje pojedinaДЌnih kombinacija prepreka i cijelih parkura. Kad upadneЕЎ u to, gotov si. Onda joЕЎ samo traЕѕiЕЎ datume sledeДЌih trka.

Eto ukratko. Puno snage da poДЌnete sa agilityjem.

Cveto

Jako interesantno:-)

Jel postoji nesto u tako u Sarajevu?!

Probat cu svog Frederick trenirati,jer je on stvarno hiperaktivan pa mozda ima smisla za ovo,hehe...

[schild=14 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dobrodoslica Cveto :)![/schild]

Hvala ti mnogo za informacije :). Agility je u Sloveniji izgleda veoma popularan, sto me jako raduje :). Imate vec odlicne rezultate... Nadam se da ces nas i dalje posjecivati i obavjestavati sta se na ovom polju desava :).

Mnogo srece i u buducnosti :)!

PS. Za jezik ne brini. Odlicno se razumijemo :).

Agility je neЕЎto najbolje u kinoloЕЎkom sportu i najpopularnije. U sloveniji je negdje 12 godina a obiДЌno je sada oko 130 takmiДЌara. Ali dodju i svugde, puno Hrvata i Italijana dolazi. Kunkurencija je uvijek vrlo jaka. Ja imam obiДЌno 30 i viЕЎe psa u konkurenciji i dolazim negdje medju 10-15 plasmana ali je puno bordera u konkurenciji. To je brzina, koju moje 34 kilogramsko dete ne stigne, hehe. Nadam se, da ДЌe u Srbiji malo viЕЎe zaЕѕivjeti ovaj sport. Ove godine trebali smo doДЌi na utakmicu u Beograd ali su sve otkazali zbog nekih problema. Nadam se da sledeДЌe godine. Pasmine su vrlo razliДЌite ali najviЕЎe je bordera, zatim hrvatski ovДЌar i belgijanski ovДЌari (ove su pasmine najbolje za ovaj sport jer su vrlo brze). Ali su prikladne sve pasmine,samo pasmine koje su vrlo teЕѕke, nije dobro za ledja i kukove. i nije svaki doberman za agility zbog veliДЌine i teЕѕine.

Evo nekoliko fotografija bordera u akciji na agility sceni

album_pic.php?pic_id=1282

album_pic.php?pic_id=1281

album_pic.php?pic_id=1280

album_pic.php?pic_id=1279

album_pic.php?pic_id=1278

Nadam se, da ste uzivali :)

Mene interesuje u kojoj starosnoj dobi je najbolje poceti obuku pasa za ovaj sport? Ako uopste ima neke veze...

Halo Vanja,

ima veze !!!

Sa agility se pocinje sa ca 12 meseci. Moze i kasnije, ali nikako ranije.

Neophodno je da se snime kukovi psa da se vidi da li je zdrav.

Najbolje je da pre pocetka agility ide na kurs za poslusnost , jer

osnovna poslusnost u grupi mora da postoji, osim toga moras da

imas 100% kontrolu nad psom.

Nije lose i da poloze ispit osnovne poslusnosti. Za ucestvovanje na turnirima

je ovaj ispit neophodan. Ako radis agility "only for fun" ne trazi

se ispit.

Inace rasa ne igra nikakvu ulogu (u mojoj grupi titule dobijaju najcesce

mesanci). Vazno je da pas nije jako veliki i tezak i da ne grize sve okolo

naokolo. za verem vezbanja psi su bez poveza, tako da mora da vlada

100% poslusnost .

Pozdrav

Svenja

Nema granice kod agilityja. Neki poДЌnu kad je pas star 4 mjeseci a neki kad je 4 godina. Tuneli i prepreke bez skokova se moЕѕe poДЌeti vrlo brzo. Ja sam imao Daisy na mostu kad je bila 3 mjeseci. A Aba je poДЌela, kad je bila 5 mjeseci. Skokovi se poДЌnu negdje oko 12 mjeseci. MoЕѕe se skakti kod 7 mjeseci ali da su prepreke na minimum. Ja sam tako poДЌeo kod Abe i Daisy. u Soveniji pas ne moЕѕe poДЌeti sa takmiДЌenjem, ako nema barem 15 mjeseci. MoЕѕe iti svak, bez treninga, samo treba kupiti radnu knjiЕѕicu. Ali pas, koji nije pripremljen nikad neДЌe iДЌi u viЕЎu klasu. PosluЕЎnost je ovdje vrlo vaЕѕna. Ali to nije posluЕЎnost kao kod klasiДЌne posluЕЎnosti. Ovdje treba biti kemija medju psa i vlasnika. Pas obiДЌno treba pratiti vlasnika i njegove kretnje, jer on treba iДЌi tamo gdje vlasnik kaЕѕe. Tu so razliДЌite tehnike vodjenja psa, ovisi o tome kakvu brzinu ima pas, jer obiДЌno su brЕѕi. Jedni imaju i bolju tehniku. Psa uДЌe, da ide na komandu lijevo ili desno. To imaju oni, koji imaju speedyje. Ali je to riskantna tehnika jer su pitanju sekunde ili manje. Malo zakasniЕЎ sa komandom i veДЌ ti je pas napravio greЕЎku za diskvalifikaciju. Ja inaДЌe radim klasiДЌnu posluЕЎnost samo sa Abom, koja treba imati IPO ali Daisy nikad nije iЕЎla u pasju ЕЎkolu i radi agility i nikad ne kidne. Ona to voli raditi i nju ne interesira niЕЎta drugo, samo prepreke. Isto je kod Abe.

Halo Vicio,

ja licno ne bih niikome preporucila da sa agilty pocne sa tri meseca.

Sa 12 nedelja je stene stvarno jos beba i zeli samo da se igra i da bude

sa drugim psima i da jurca bez ikakvog sistema. Osim toga je vrlo

nezgodno

kad se stene popiski u tunelu. Mislim da nema potrebe maltretirati stene sa 3 - 4 meseca da

se penje na klackalice i prepone. Osim toga, kao sto

sam kazes ne sme da skace pre 12 meseci, a priznaces agility bez skokova i nije bas neki agility

Sa 12 meseci starosti i posle snimanja kukova i eventualno polozenog ispita iz poslusnosti je dovoljno rano da se pocne sa agiliy.

Osim toga ne znam poligon koji bi te primio u grupu sa pocetnike sa

stenetom od 3 meseca. Stenac bi samo smetao jer bi imao oci i usi

samo za druge pse.

Mogu da kazem da pas pocinje 100% da slusa tek sa dve godine. Mislim da je sa dve godine u svakom pogledu "zreo covek".

Ovo su moja iskustva sa agility.

Pozdrav

Svenja

Nisam mislio skakanje, Svenja. Tuneli i druge prepreke, kojima psi ne skaДЌu. Kod prepreka sa kontaktnim zonama visina se uvijek moЕѕe regulirati. Skokovi valda uvijek kasnije. Treba uteti u obzir, da svi nemaju velikih pasmina. Aba je bila spremna za utakmice veДЌ kad je bila 12 mjeseci. Da malo objasnim. Prepreke se postave, napraviЕЎ jednu kombinaciju i ali su ЕЎtapovi spuЕЎteni na minimum. Mislim, da za psa njezine visine nije problem preskoДЌiti 25 cm i to joj neДЌe ЕЎtetiti. Ja inaДЌe treniram svaki treДЌi dan, ok, sada niЕЎta, jer kuja treba mali odmor i malo treba i raditi za IPO. Uskoro uvijek imam prepreke na 25 cm, samo jedan put dignem na 55 cm jer je to visina prepreke u njezinoj klasi. Kad ja vidim moje kolege iz drugih klubova oni poДЌinje vrlo brzo. Iskusni su to agilitaЕЎi, reprezentativci. Sia Trkman je bila svetski prvak sa kujom, koja je jedva napunila 25 mjeseci.