Nina&Kali

Agility

631 posts in this topic

Jel zna neko postoje li takmicenja i/ili skole za obuku pasa za agility, u Beogradu???

Tnx!!!

Pre nekih 7/8 godina, Rade Vesic iz Mladenovca je malo pokrenuo pitanje Agility-a. Pisao textove po novinama, gostovao u emisjima, cak organizovao i prezentaciju ovog sporta par puta u okviru nekih izlozbi i neko nezvanicno takmicenje u ZOO vrtu u Beogradu. Ali na tome je ostalo, nije bilo preterano zanimljivo ljudima. Jeste zanimljivo za gledanje , ali nije bilo puno ljudi koji bi se bavili tim vidom sporta. Imas par fotografija na http://www.dobermannreview.co.yu/masterhof/agility/agility.htm

Takodje poseti i prezentaciju odgajivacnice Masterhof, vlasnistvo Rada Vesic http://www.masterhof.de ili ga kontaktiraj jer on sigurno vise zna od mene da kaze kako stoje stvari sa ovim sportom.

Pozdrav!

Pre par dana sam trazila po netu o agilityju i nasla samo neke bajate podatke, izmedju ostalog bas to u zoo vrtu :D

Pokusacu da kontaktiram Radeta Vesica ! Tnx!!

Btw, ako neko zna nesto vise o agilityju uopste, bilo bi lepo da pise:)

Nina&Kali, ako saznas nesto vise, napisi molim te i ovdje. Zaista bi bilo interesantno znati vise o agility-ju kod nas :).

[schild=14 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dobrodoslica![/schild]

Agility je kinolosko-sportska disciplina u kojoj pas uz pomoc svog vodica savladava odredjenu stazu koja se sastoji od visinskih,daljinskih prepreka,tunela,slaloma i prepreka sa kontaktnim zonama.To je sport u kome dolazi do izrazaja inteligencija i okretnost psa,u kojem se pokazuje vodiceva sposobnost snalazenja u novim situacijama i u kojem pas i vodic postaju savrseni tim koji se bez ikakvog fizickog kontakta moze razumeti.

SamuAnu1-Agility.jpg

Dve su osnovne podele agilitiya.Prva podela je po velicini psa takmicara: STANDARD I MINI AGILITY.Psi koji su nizi od 40cm u grebenu rade mini agility,dok veci rade-standard agility.Podela je napravljena tako da visinske prepreke odgovaraju visini psa.Sve ostale prepreke su iste,osim A-prepreke koja se takodje smanjuje ugao pri vrhu radi postizanja odgovarajuce visine za manje pse.

Sledeca podela je na AGY 1,AGY 2,AGY 3.Pas pocetnik mora prvo proci ispit AGY1,i tri puta ga zavrsiti sa odlicnim plasmanom da bi mogao da predje u sledeci razred.Najcesce psi trce godinu dana po programu AGY1,pa potom sa stecenim iskustvom prelaze u visi razred.

Citava sustina agility-a je da pas zajedno sa svojim vodicem u odredjenom vremenu-koje je izmedju 33-55sec. zavisno od staze i odluke sudije,savlada prepreke odredjenim redosledom.Svako savladavanje prepreke sa suprotne strane od zadate ili savladavanje prepreke koja nije na redu povlaci diskvalifikaciju.Svaki fizicki uticaj na psa nosi negativne bodove,a eventualna primena fizicke sile donosi diskvalifikaciju.Pobednik je onaj tim koji je savladao stazu u sto kracem vremenu i sa sto manje negativnih bodova.

Svi psi koji su zdravi i stariji od godinu danamogu da se bave ovim sportom.Potrebno je pre toga proci testiranje koje ce pokazati koliko je pas poslusan.Agility je nemoguce raditi i bez nekih tehnickih pomagala.Pre svega tu su prepreke.U pocetku se obicno radi na preprekama koje su svojerucne izrade.U ovakvim situacijama treba biti vrlo oprezan sa izradom prepreka,posebno treba paziti da prepreke koje smo izradili ne budu opasne za psa.Ne smeju se praviti nestabilne prepreke,prepreke sa siljatim krajevima,prepreke koje bi pri padu mogle povrediti psa.Purina,Eukanuba,Pedigree bi u sklopu svojih proizvodno-propagandnih programa trebali da imaju barem jedan set prepreka koji je dovoljan za manje takmicenje.Prepreke se dele na :visinske,prepreke sa kontaktnim zonama,slalom i sto.U jedan set prepreka ulazi:A-prepreka,most,klackalica,sto,slalom,dalj,vijadukt i 10-ak hopova(visinske prepreke).Prepreke sa kontaktnim zonama su sledece:most,klackalica,A-prepreka.Zajednicko tim preprekama je da imaju na svome pocetku i kraju jedan deo obojen drugacije nego preostali deo prepreke.Zadatak psa je da barem jednom sapom dodirne taj drugacije obojen deo.Taj deo prepreke nazivamo kontaktna zona.

Oblik staze je u celosti prepusten masti sudije.Od FCI priznate su sledece prepreke:

Vis-visina standard-55-65cm,mini-35-40cm,sirina-najvise 120cm,Visovi mogu biti izmedju dva bocna krila konstruisani na vise nacina:sa letvicom,sa ispunjenom plocom,sa resetkom,popunjenim sibama.Svi visovi moraju na gornjem kraju imati postavljenu letvicu koja moze na dodir psa pasti.

agility.jpg

Zid ili vijadukt-standard-55-65cm,mini-30-40cm,najveca sirina 120cm,debljina zida oko 20cm.Zid se sastoji od ispunjene povrsine,a vijadukt moze imati jedan ili do dva otvora u obliku tunela.Na gornjem delu obeju prepreka stoje pomicni elementi polukruznog oblika.

agility.jpg

Sto-povrsina najmanje 90x90cm,najvise 120x120cm,visina-standard60cm,mini-35cm.Sto mora biti stabilan,a gornja ploca ne sme biti skliska.

Most-visina-120-135cm,sirina-30-40cm,duzina jednog elementa od 360-420cm.Donji delovi oba bocna elementa u duzini od 90cm od donjeg kraja moraju biti razlicito obojeni(i sa strane takodje) od ostatka prepreke te predstavljaju kontaktnu zonu.Bocni elementi imaju poprecne letvice u pravilnim razmacima(sve oko 25cm)da bi psu olaksale kretanje na kosini i sprecile klizanje,ali ne smeju biti postavljene blize od 10cm od gornjeg ruba kontaktnih zona.

agility.jpg

Klackalica-sirina od 30-40cm,duzina od 365-425cm,visina sredisnje ose od tla iznosi 1/6 duzine klackalice.Kontaktne zone su kao kod mosta.

Agility%203.jpg

A-prepreka-sastoji se od dva elementa tako da cine oblik A.Sirina u vrhu 90cm i siri se prema dnu do 115cm.Za standard-navisa tacka merena od tla-190cm,a ugao izmedju bocnih stranica iznosi 90 stepeni.Za mini prepreka se snizava na 170cm,bocni elementi ostaju isti a ugao izmedju njih se povecava.Donji delovi oba elementa su u duzini 106cm obojeni razlicitom bojom od ostatka prepreke i predstavljaju kontaktnu zonu.Na elementima su u pravilnim razmacima-oko 25cm- pricvrscene letvice koje olaksavaju penjanje.

agility.jpg

Slalom-broj stapova-8,10,12,visina stapova najmanje 100cm,razmak izmedju njih 50-65cm.

agility.jpg

Tvrdi tunel-unutrasnji precnik 60cm,duzina 300-360cm.Tvrdi tuneli moraju biti od savitljivog materijala da bi se mogao oblikovati u jedan ili vise lukova.

Meki tunel-ulaz je napravljen od cvrstog materijala u obliku luka duzine 90cm,visine 60cm,a sirine od 60-65cm.Izlaz je od mekanog materijala duzine 300cm i precnika 60-65cm.

Indy%20Agility%20Star.jpg

Guma-unutrasnji precnik gume je 38-60cm,udaljenost sredista gume od tla je standard-80cm,mini 55cm.

agility.jpg

Dalj-sastoji se od 3-5 elemenata koji su postavljeni na jednakim udaljenostima te cine jedinstvenu prepreku.Ukupna duzina standard-120-150cm,mini 60-75cm,duzina svakog elementa je 120cm,sirina15cm,visina najviseg elementa 28cm,najnizeg 15cm.Sva cetiri ugla ove prepreke su oznacena sa po jednim stapom visine najmanje 120cm sa zasticenim vrhom.

Vodena prepreka-povrsina bazena sa vodom 120x75cm,maksimalna dubina 10cm,duzina standard 120cm,mini 75cm.Ispred bazena sa vodom mora biti postavljen iskljucivo niski hop sa letvicom.Visina letvice standard 40cm,mini 20cm.Sva cetiri ugla ove prepreke moraju biti oznacena sa po jednim stapom zasticenog vrha visine najmanje 120cm.

interesantna disciplina, u francuskoj dosta rasirena (moze se primjetiti da joj je i svijetla buducnost jer ima mnogo djece i mladjih ljudi koji sa svojim psima svih boja, velicina, rasnim, nerasnim ucestvuju u ovoj disciplini koja se organizuje na skoro svakoj vecoj izlozbi). Jedino sto se meni ne svidja jeste da uvijek taj ring stave negdje u sredinu (valjda zbog posjecenosti), pa svaki put kada lupi klackalica (a lupa svaki puta kada pas predje preko nje sto je u prosjeku svake 2-3 minute), ostali psi koji se izlazu reaguju a i mene licno glava zaboli.

A gdin Rade, radi dosta na tome - evo njegov mail

masterhof@yubc.net

Jako interesantan clanak Jasmina :). Cini mi se da bi ovo bilo izuzetno interesantno vidjeti uzivo :).

Da li vec postoje neka takmicenja kod nas?

ja nisam vidjela jos ni na jednoj nasoj izlozbi (bar ne na izlozbama koje sma ja posjetila), ali znam da skole za obuku pasa imaju poprilican broj nabrojanih spravica koje koriste u dresuri pasa za IPO1,2,3 (radne ispite).

Da je interesantno gledati - JESTEEEEEEEEEEEEE - da samo vidite kako se djeca trude da im ljubimci sto bolje i brze zavrse sve prepreke - jedna djevojcica je trcala pored svog psa dok je ovaj radio i kada je odbio da se popne na vec pomenutu klackalicu, ona se odvazno popela na klackalicu, uzela pseto u marucje i presla preko klackalice, spustila je psa, milujuci ga po glavi i psic je nastavio takmicenje - nisu joj to oficijelno priznali, ali su svi, ukljucujuci i sudije pljeskali nacinu na koji se snasla u tom trenutku - dobila je medalju van konkurencije -

sgeha su kojom brzinom idu slalom i onaj vijugavi tunel - kao u crtanom filmu

=D>

U Novom Sadu postoji agility Friskies Klub,osnovan 1997.g.,na ideju Maje Samokovlije,veterinara i vlasnika odgajivacnice zlatnih retrivera SoleaLand,Bobana Eraka,tada zaposlenog u firmi koja je uvozila Friskies program i Milana Ognjenovica,koji se bavi obukom pasa.Friskies je poklonio originalan agility poligon,entuzijasti su ozvanicili Klub,a Novosadski sajam je obezbedio teren za vezbanje.

Prekrasan text Jasmina =D> , uzivala sam u njemu, i stvarno puno naucila!! A tek slikice... :heart:

Sto se tice agility takmicenja, u Beogradu ih nema! Kontaktiram sa gosp. Radeta Vesica, i on dosta radi na tome kod svojih pasa, ali je izgleda odustao od pokusaja da tako nesto popularise kod nas.... Kaze da iako je ljudima zabavno da gledaju, nisu voljni da obucavaju svoje pse za tako nesto!

Steta ako mene pitate....

Da,zaista je tuzno sto kod nas taj lepi sport jos nije zaziveo,jer to su trenutci kada se ipak malo vise posvecujemo svom ljubimcu.Ali sta cemo,ta pusta ljudska lenjost...Ja se iskreno nadam da cemo taj sport poceti ipak malo cesce da vidjamo na nasim prostorima.

A pogledajte dokle je stigao Agility u Sloveniji :):

SilviaTrkman.jpg

Na 8. svjetskom prvenstvu u agilityju u francuskom Lievinu je Silvia Trkman sa pirenejskom ovДЌarkom Simply the Best de Loubajac dosegla najveci uspeh u istoriji slovenskog agilityja. Postala je svetska prvakinja u srednjoj kategoriji.

U prvom delu takmicenja (jumpingu) je dosegla nesto sto nikome prije nje nije uspjelo - sa svojima psima je osvojila prva dva mesta i tako pored osvojenog naslova absolutnog svetskog prvaka postala je svetski prvak i svetski viceprvak u jumpingu.

Cestitke!

ps. Nadam se da je moj prevod sa slovenackog dovoljno dobar :lol: :lol: . Zapravo, shvatila sam da sve razumijem :).

auuuuuuuuu vidi ti janeskinje ;-)

svaka cast

:-)

Clanovi Agiliti kluba Novi Sad trenutno ne treniraju zbog nedostatka prostora(razumevanja).Sto se desavanja tice po pozivu organizatora izlozbe pravimo prezentacije.Iako egzistiramo vec par godina zainteresovanost ljudi je jako mala.Dodju,oduseve se i kada shvate da treba da treniraju zajedno sa psom odu i ne vrate se.Samo zahvaljujuci par entuzijasta i treneru Milanu Ognjenovicu-Rocku egzistiramo.(tu je ukljucena i moja malenkost).

Par pasa je spremno za Agi 1 i Agi 2 ispite ali moramo da idemo u Madjarsu ili Hrvatsku da polazemo,posto kod nas ne postoje sudije za agiliti.

:(

A4E, moram da te pitam nesto, ako nije problem. Kako se pocinje?? Meni je prilican problem da ucim psa kuci, jer jednostavno nemam potrebnu opremu. Bar nista sto mi izgleda dovoljno bezbedno i upotrebljivo... a u Bgd izgleda nema niceg....

Krece se od jumpinga(prepone),posle toga most,tvrdi tunel,obruc,itd.Ne znam koliko je to u kuci izvodljivo.Puno srece.

A4E :)... jako se radujem da je sa nama neko ko se zaista bavi Agility-em :).

Ispricajte nam nesto vise o vasem klubu, o aktivnostima :)... Predstavite nam, ukoliko imate vremena svaku od disciplina :). Sasvim sam sigurna da ce se dosta ljudi odavde zainteresovati...

Ukoliko zelite, mozete nam napisati poseban clanak o djelovanju kluba i o agility-u uopste, pa da se izdvoji, te da bude upadljiv svakome ko svrati ovde :). Zaista bih voljela da ovaj sport zazivi i kod nas...

Halo Nina,

moram da te razocaram , ali sama ne mozes da vezbas agility.

Posto nije svaki pas podoban za agility (sa rasom psa nema nikave veze),

preporucila bih ti da pokusas da ga nateras da skace preko nekih prepona.

Naravno ne u stanu, nego ako imas dvoriste, ili u parku preko neke prepreke

(oboreno drvo, neka niska ograda i sl.) Tu ces da vidis

da li je uopste rasopozen za preskakanje.

Moj pas skace od svojih 6 meseci, sam od sebe.

Postoje rase (border collie ili bearded collie) koje su predodredjene

za ovaj sport, ali sam videla na treningu i sve moguce druge rase, cak

i male terijere i pudlice. Nije preporucljivo za velike i teske pse..

Najveci problem kod ovog sporta je motivacija. Moj Otelo skace kao navijen ca 15 minuta ,

a onda se okrene i gleda na kuju stranu je

najzgodnije da brise jer mu je dosadno.

Tako da da nas dvoje nismo bas neki najuspesniji tim, ali idemo redovno

na vezbe "just for fun".

Meni je licno veliko zadovoljstvo da posmatram i druge pse kako fantasticno skacu i idu preko prepona.

Ako nemas nigde u Beogradu sprave koje mozes da koristis, ne mogu

da ti pomognu nikava uputstva.

pozdrav

Svenja

Evo kako doberman iz naseg odgoja Grizzly radi u agility klubu u US.

Jedan je od najboljih pasa u svom klubu i cesto na casovima sa njim demonstriraju kako vezbe treba pravilno raditi.

grizzly-jump.jpg

grizzly-ring.jpg

Ovaj klub ima veliku salu sa spravama u kome vlasnici mogu vezbati svoje pse preko cele godine. Kao sto je navela Svenja, u agility pasmina nije bitna, vec individualne sklonosti psa ka ovom lepom sportu, u kome kontakt izmedju vlasnika i ljubimca dolazi do punog izrazaja.

Naucila sam Kali da skace preko prepreke :D (Cista improvizacija: metla, postavljena preko stolice i kreveta, i prekrivena carsavom, da se pametnica u pocetku ne bi provlacila :lol: )

Bravo Nina =D> .Sada skini carsav,spusti stap (metlu) na zemlju,pa neka tako predje preko stapa.Posle polako povecavaj visinu stapa od zemlje da se navikne da skace preko a ne da se provlaci ispod prepreke.Posle prepreke (jumping) mogla bi da probas obruc.To bi mogla da improvizujes sa starom gumom od bicikla.Guma na zemlju,ti sa jedne strane, kuca sa druge pa je dozivas.Isto pazis da se ne provlaci negde sa strane. Posle polako povecavaj rastojanje gume od zemlje. :D

Pardon zaboravio sam vrlo bitnu stvar.Pre svakog prelaska prepreke moras glasno i jasno izgovoriti komandu za datu prepreku.Za jumping npr. HOP ,za obruc npr. KROZ itd.Pas tako nauci na koju prepreku treba da ide.Na poligonu pas cesto menja smerove kretanja i bez glasovnih komandi on ne bi znao na koju prepreku treba da ide. :D

A4E hvala ti za odlican savjet :).

Ja sam zakljucila naprecac da moja, inace izuzetno hitra i zivahna kuca nije za agility, jer se on obavezno provuce ispod stapa :p. E sta smo sve radili da preskoci, ne da se opisati. Trcali smo mi ispred njega i preskakali stap, a on pametnica, u trk za nama, pa ispod stapa. A onda je poceo da brise sa vidika, cim vidi da postavljamo taj stap :lol: ...

Vjerovatno smo mu ga trebali prvo postaviti skroz na tlo :). To cu obavezno pokusati.

Uznapredovale smo!! Vise nismo :witch: i nemamo posla s metlama :lol: Novi izum je kanap cvrsto vezan za postolje ljuljaske (jedva cekam da mi se foto-aparat vrati kuci, pa da slikam Kali i "prepreku"!)! Cak je naucila da preskace i trazenu visinu od 40cm!!! Jos uvek samo uz pomoc loptice kao univerzalnog mamca i nagrade, ali nema veze, imamo sve vreme ovog sveta za uvezbavanje!

Ono sa gumom umesto obruca mi se svidja, pokusacu da nadjem! Cik-cak nije problem, stapova uvek dota unaokolo! Ali tunel, klackalice i sl. nemam blage veze kako to "simulirati"! Jel imate jos kreativnih ideja?? :idea: