Mirza Suljić

Radni psi VS Izložbeni psi

2141 posts in this topic

1 hour ago, snatch said:

Bunarila sam po KLUB ANGLICKÉHO BULL TERRIERA . Ranije sam lakše nalazila preko linka Aktivity s bulíkem i tu je bilo i ko je pobednik agility takmičenja i za lovne ispite, ali sad im ti linkovi ne rade. U zpravodaj nisam mnogo našla. Onda sam išla preko linkova odgajivačnica i vidim da je odgajivačnica Z Halašova imala nekoliko legala gde su i otac i majka položili lovni ispit.

Našla sam i sajt one odgajivačnice što sam ti rekla da prikazuju zdravstvene testove i za babe i dede. Ne pominju na sajtu da su im psi položili neke ispite, ali sećam se da ranije kad sam tražila na sajtu kluba (dok su im radili ovi linkovi za aktivnosti) našla sam da su neki psi sa nazivom te odgajivačnice u imenu imali položene ispite.

Na nekim sajtovima sam našla da im se psi bave coursingom, agilitijem, rade rukav. I to je OK, za moje potrebe bi moglo možda da se probere nešto.

Pogledaj da li su se aktivnosti sa bulicima slucajno preselile na Fejsbuk, moguce je. Mislim, taj klub je vrlo aktivno radio i napravio onu ogromnu databazu pa je moguce da su samo deo sadrzaja preselili na drustvene mreze a mrzi ih da nesto uredjuju klupski sajt. 

Odgajivacnice takodje ces izbunariti na Fejsbuku i kad nemaju svoj sajt, prema imenu i prezimenu vlasnika. 

Inace ovo dalje sto pominjes je telepatija, jer jutros bas u setni razmisljam, kako sam tamo sinoc preporucivala Pitagori da se baci samouko na agility, da bi tebi za zdravo pravo pokretno stene bilo korisno i da gledas pse koji imaju polozene ispite i bave se i tim psecim parkurom. Mislim tu tezak, bangav pas, bolesnog srca ili uopste bolestan nema sanse pored onih apsolutno cigra borderica. Coursing, ako se zaista aktivno bave takodje je neki pokazatelj. Sluzbenjaci sve sa odbranama, nije toliko dobar indikator. 

1 hour ago, snatch said:

"Barvarska zkouška"

Ispit krvoslednika, odnosno ispit po krvnom tragu, organizuje klub, posto bulice koriste ovde najcesce za lov na divlje svinje. "

Barva", naski "boja" u ceskom lovackom zargonu je krvni trag divljaci. 

1 hour ago, snatch said:

Pa ko su što su Hrvati zadržali svoje nazive za mesece, tako su i Česi, a mi preuzeli latinske.

Jesu, ali su oni imali daleko daleko ranije etapu ciscenja jezika od tudjica, pa da se nekad ubijes ko nije isao u cesku skolu a ja nisam za neke pojmove koji su kod nas na latinskom ma svugde sa latinskom osnovom a Cesi imaju svoju rec. Danas od tudjica vrvi sve. 

Edited by Tuncay

Evo našla sam nešto ovde http://www.bull-sport-training.cz i ovde https://www.facebook.com/BullSportTraining/   

45 minutes ago, Tuncay said:

Pogledaj da li su se aktivnosti sa bulicima slucajno preselile na Fejsbuk, moguce je. Mislim, taj klub je vrlo aktivno radio i napravio onu ogromnu databazu pa je moguce da su samo deo sadrzaja preselili na drustvene mreze a mrzi ih da nesto uredjuju klupski sajt. 

Odgajivacnice takodje ces izbunariti na Fejsbuku i kad nemaju svoj sajt, prema imenu i prezimenu vlasnika.

Nemam profil na Fejsbuku pa mogu da vidim samo naslovnu stranu, ako je vlasnik stavio na public. Mada koliko vidim oni sve sto su postovali na naslovnoj daju link i za sajt. Što li su izbrisali onaj sadržaj na sajtu baš je bilo dosta materijala. Ko zna možda je privremeno.

Ne, to je drustvance sto trenira legalne sportove za terijere tipa bul, znaci pitove i stafove i bulice naravno, kao sto radi ona nasa ekipa pitasa na Kosutnjaku, odnosno na Avali valjda sada. 

Ma, okrenucu ja telefon i pitati ove iz bulic kluba gde mogu da im propratim lovacke, agility, korsing i druge aktivnosti, tj. tu staru rubriku. Nista me ne kosta. Par minuta vremena. 

A je si li pogledala da li imaju profil bulterijer kluba na Fejsu?

Evo ti ih na Facebooku, pa prosaraj da li su tu postavili ono sto ne moze da im se otvori na klupskom sajtu, ako nisu onda cu stupiti u vezu sa onim iz uprave kluba sto je zaduzen za sajt, kukala mu majka sto mi se ne otvara spisak bulica psica i kujkica sa lovackim ispitom. 

https://www.facebook.com/bulterierclub/

E, sad sam provalila u cemu je stos. Teta koja je 5 godina pravila bulic sajt je ove godine odustala, nije vise u upravi kluba i jos uvek nemaju nekog pravog admina sajta, nego je to preuzeo neki onako iz uprave, dobrovoljno.  Zato im se nista valjda ne otvara staro kako treba, dok ne nadju novog coveka koji ce time da se bakce. 

4 hours ago, Tuncay said:

Ne, to je drustvance sto trenira legalne sportove za terijere tipa bul, znaci pitove i stafove i bulice naravno, kao sto radi ona nasa ekipa pitasa na Kosutnjaku, odnosno na Avali valjda sada.

Videla sam da je to klub za treniranje, ali mi bilo interesantno jer ima dosta bulića, a i vlasnici nekih od tih bulića koji su imali dobre rezlultate na takmičenjima imaju i odgajivačnice.

2 hours ago, Tuncay said:

E, sad sam provalila u cemu je stos. Teta koja je 5 godina pravila bulic sajt je ove godine odustala, nije vise u upravi kluba i jos uvek nemaju nekog pravog admina sajta, nego je to preuzeo neki onako iz uprave, dobrovoljno.  Zato im se nista valjda ne otvara staro kako treba, dok ne nadju novog coveka koji ce time da se bakce. 

Ijaooo, samo još im fali da im hakeri upadnu na sajt.

On 11.10.2017. at 14:16, Tuncay said:

Ne koristi se ovde kod mene bas toliko za lov da se neko opredeli samo da gura tu liniju, kao sto imas kod ceskih NO, ali uglavnom imas neke odgajivacnice koje su vise orijentisane na lov, odnosno, kada smisljaju leglo na papiru, prave kombinacije imaju u vidu itekako, mahom gde su i sami vlasnici lovci. 

Za ceske radne linije kapa dole.

Na snimku sto si postavila na diskusiji samnom prebrojah 6 gvozdeno sivih , pet crnih a klasicni izlozbeni sa spustenim zadnjim trapom vidi se kako je prosao. Mislim da te proporcije odgovaraju pravom stanju. Kod nas su gvozdeno sivi zapostavljeni a oni su cini mi se najbolji kada je rad u pitanju.

1 hour ago, snatch said:

Videla sam da je to klub za treniranje, ali mi bilo interesantno jer ima dosta bulića, a i vlasnici nekih od tih bulića koji su imali dobre rezlultate na takmičenjima imaju i odgajivačnice.

Ijaooo, samo još im fali da im hakeri upadnu na sajt.

Ma mislim da nije problem hakeraja, nego sto nema ko da se brine o sajtu pa vidim stavljaju samo u onu rubriku Aktualno a ovo ostalo su zapostavili i nije ih briga sto se ne otvara i sto ne aktualizuju. 

Ali kad nadju admina onda ce se valjda i sajt vratiti u zivot.  Pa cemo videti. 

56 minutes ago, Pitagora said:

Na snimku sto si postavila na diskusiji samnom prebrojah 6 gvozdeno sivih , pet crnih a klasicni izlozbeni sa spustenim zadnjim trapom vidi se kako je prosao. Mislim da te proporcije odgovaraju pravom stanju. Kod nas su gvozdeno sivi zapostavljeni a oni su cini mi se najbolji kada je rad u pitanju.

Ne znam koliko su boje a koliko linije. Na uzgojne smotre moraju i oni koji su pre orijentisani na izlozbe. Nema uzgojne dozvole ni rodovnika za stenad NO bez te bonitacije znaci isto ko sto su prosli sivi i crni moraju i Reksici. Sve to sto pari i ima stenad ima polozen minimalno taj ispit koji se zahteva za uzgojnu dozvolu a i ovi crni i sivi su morali da idu na izlozbu da budu i tamo ocenjeni. 

Probacu da isceprkam neki snimak bonitacije gde je vise Reksica. 

S obzirom da su pravila igre za priplod ista zanimalo bi me koliko procentualno ima sivih koliko crnih a koliko ima tih reksica tamo. Taj bi podatak dao neku informaciju onako grubo. Na slikama koje je petit postavila sa takmicenja u Morovicu nisam video nijednog sivog ni crnog. Kod nas sve reksici.

12 hours ago, Pitagora said:

S obzirom da su pravila igre za priplod ista zanimalo bi me koliko procentualno ima sivih koliko crnih a koliko ima tih reksica tamo. Taj bi podatak dao neku informaciju onako grubo. Na slikama koje je petit postavila sa takmicenja u Morovicu nisam video nijednog sivog ni crnog. Kod nas sve reksici.

Pa, ako te bas zanima ima i tih podataka, ali malo da se namucis, mada nije iskljuceno da ima u godisnjem izvestaju kluba koliko je kojih reksica, crnih i sivih podobijalo uzgojne dozvole.  Moj klub tunja sunja obicno daje i tu statistiku -  koliko je kojih boja bilo. Ali nas ima malo a mahom smo crveni. 

A onako klaj klaj, pesaka sto bi rekli, bez racunala, mozes preko izvestaja sa uzgojnih smotri, odnosno kako kazu bonitacija. Evo ti obavljene, rezultati ko je bio ko je prosao sa kakvim bonitacijskim kodom. 

http://www.ceskyklub-no.cz/bonitace_24

A evo ti i bonitacijska karta, deo gde su boje pa mozes da vodis statistiku. Ja necu, mnogo ih je bre brate, naporan posao a ja volem reksica, onaj nas davni, tecin mislim, nije moj bio, granicarski sto smo dobili preko veze, cuvar sto nije voleo decu a mene i mog baticu jeste, e taj je bio reksic. Znaci mora dole zucko a gore crni. 

pigment           sytý  1    středně sytý  2    světlý  3    nestandardní zbarvení  4

srst                  normální  1      krátká  2      delší  3     dlouhá  4

varlata             dobře vyvinutá   1        malá  2            chybí 1x, 2x     3

c) barva, znaky            černý                1          šedý                             6

hnědé znaky      2         vlkošedý                       7                      žluté znaky    3          vlkošedý, světlé znaky   8         

maska               4          vlkošedý, tmavé znaky  9         

světlé znaky      5          černožlutý se sedlem     10

Edited by Tuncay

Evo ti izlozbe NO gde imas i sivonje i crne i reksice. Da, zaboravila sam da kazem da za uzgojnu dozvolu ne vredi ocena sa CAC ili CACIB izlozbe, mislim izlozbe svih rasa pasa, nego mora da bude spec za NO ili klupska. Sa ove na snimku ocene vaze.

A evo ti jedna bonitacija gde su reksici u vecem broju 

7 hours ago, Tuncay said:

Pa, ako te bas zanima ima i tih podataka, ali malo da se namucis, mada nije iskljuceno da ima u godisnjem izvestaju kluba koliko je kojih reksica, crnih i sivih podobijalo uzgojne dozvole.  Moj klub tunja sunja obicno daje i tu statistiku -  koliko je kojih boja bilo. Ali nas ima malo a mahom smo crveni. 

A onako klaj klaj, pesaka sto bi rekli, bez racunala, mozes preko izvestaja sa uzgojnih smotri, odnosno kako kazu bonitacija. Evo ti obavljene, rezultati ko je bio ko je prosao sa kakvim bonitacijskim kodom. 

http://www.ceskyklub-no.cz/bonitace_24

A evo ti i bonitacijska karta, deo gde su boje pa mozes da vodis statistiku. Ja necu, mnogo ih je bre brate, naporan posao a ja volem reksica, onaj nas davni, tecin mislim, nije moj bio, granicarski sto smo dobili preko veze, cuvar sto nije voleo decu a mene i mog baticu jeste, e taj je bio reksic. Znaci mora dole zucko a gore crni. 

Pravi strateški i sistematski rad.

On 10/11/2017 at 10:48 PM, snatch said:

Da, gledala sam na sajtu kluba pre nekoliko meseci iz kojih odgajivačnica pretežno su psi koji su položili ispite za lov pa sam njihove sajtove tražila po internetu, ali više mi je delovalo da te odgajivačnice koje sam našla nisu orjentisane na lov, nego da je to što su ti psi položili više zasluga vlasnika. Možda nisam naišla na prave, a i nemaju svi sajt na internetu. Hvala za ovu informaciju za Zpravodaj (Newsletter). Pokušaču kako kažeš da povežem što više predaka sa ispitom i da tako isfiltriram odgajivačnice.

Ja najverovatnije neću u skorije vreme da uzimam štene, pa nema potrebe da pitaš vodju uzgoja. Prikupljam informacije za ubuduće, da bih znala otprilike šta i gde da tražim, eto dovoljno je kad sretneš Teju da pitaš njenog vlasnika da li zna nešto pa javi.

Inače meni je kod bul terijera najbitnije zdravlje i temperament pa onda sve ostalo, a vidim da su Česi odgovorni što se tiče testiranja na najčešće bolesti, tako da je i to plus. Baš taj put kad sam tražila sajtove odgajivačnica koje su odgojile dosta pasa koji imaju lovne ispite našla sam jednu koja je u prikazu rodovnika svojih pasa prikazivala ne samo rezultate zdravstvenih testova za njihove pse i majke i očeve tih pasa, već i za babe i dede. To me je oduševilo.

Meni inače ne treba pas za lov, ali kad budem tražila psa gledaću da ima dobar temperament, ali taj temperament treba da isprati i telo tj. da pas bude agilan,  da nema težak kostur, a bilo bi dobro mada ne i obavezno i da je malo viši na nogama. Mislim da je bulterijer bilo izložbeni bilo radni sačuvao temperament, ali izložbeni je dosta izgubio na agilnosti i zato mislim da ako bi tražila štene medju lovnim leglima da bih našla to što tražim. Neće meni trebati neko ekstra perspektivno lovno štene, već iz tog lovnog legla zdravo štene, dobrog temperamenta, agilno sa dovoljno drajva i sa dobrim fizičkim sposobnostima kako bi smo se bavili nekim sportom za pse, odlučili bi već prema afinitetima psa kojim.

Hvala puno na odgovoru i na ponudjenoj pomoći.

Slažem se sa svime što ste naveli, ja također tražim takvog psa. Kontaktirao sam čovjeka u Češkoj koji uzgaja bulove za lov i nije me želio prodati psa pošto nisam lovac.

Volio bih bulića na višim nogama, ne znam da li znate za pasminu Dogue brasiliero - radna linija - mješanci bulterijera i radne linije boksera - taj bi mi pas bio taman za stan i namjenu - dugačke šetnje, planinarenja i ostalo.

Gledam još kombinaciju bulterijer x cane corso a da imam kuću uzeo bih bula i boerboela kuju (mršaviju ako još takve postoje)

Ugalvnom, molim vas za informacije ako nađete fit bulterijera igdje.

BTW - prijašnji nick mi je bio hadjidan i imao sam bulterijera 13  godina - ne radi mi password na starom accountu pa sam otvorio novi.

Pa takav jedini ima smisla, ako coveka nesto interesuje. Majka Priroda ono instant, fast food rad ne podnosi i ne prasta. Priredjuje neprijatna iznenadjenja. A i pas je cedo Majke Prirode, pa i on odmah pokaze nepogresivo gde je covek isao tako po povrsini a nije se udubio, mislio moze precicom. Pun forum toga. Govorili stari, sto je brzo to je kuso.