timon

American Pit Bull Terrier -APBT - 21.deo

Recommended Posts

Stoka, đubrad... ne znam više šta da kažem...

Pa za borbe (pas protiv psa) baš i ne, Boxer je prvobitno nastao kao 50% Bullenbeisser 50%  (stari engleski) Bulldog, s tim što su Nemci preferirali svoj varijetet, pa se došlo do 70 na prema 30 u korist Bullenbeissera. Boxer je postao veoma popularan i istisnuo je Bullenbeissera kao što je Bull and Terrier istisnuo starog Bulldoga u Engleskoj. Bullenbeisser je izumro do Drugog svetskog rata. Razlika između Bull and Terriera i svih ostalih varijeteta buldoga koji su postojali u Španiji, Holandiji, Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj itd. je u tome što nijedna od tih uslovno rečeno pasmina, nije imala gejm i borbene sposobnosti (pas protiv psa) kao što su imali Bull and Terrieri, ali je njihov uticaj na Bull and Terriere u SAD vrlo verovatan.

Pa ja ne negiram to. Samo kažem ako ćemo glkedati krv tih starih buldoga Boxer je čistokrvniji nasljednik od APBT koji ipak ima i onu  seljačku terijersku manje glamuroznu stranu.

Što se tiče tih priča sa kojim su % pravljene te stare pasmine sve to treba uzeti sa rezervom. Krv je i prije kružila kao i danas, a pojam kao pasmina nije ni postojao u smislu kako danas to ljudi shvaćaju.

Tako i ta priča o Boxeru ili ona da je Bulmastif 30% buldog i 70%mastif. Možda psi sa kojima je počelo stvaranje pasmina i jesu tako upisani, možda i jesu pripadali tom tipu pasa, ali kad bi se malo zagrebalo  dobili bi se drukčiji rezultati.

To vam je kao kad gledate pedigre nekog psa, evo npr. Vilija.

http://dogarchive.kennel-apbt.com/details.php?id=70013

U desnoj strani gdje piše Pedigree statistic.

DAVOR'S RIA 1x 50% GANJA'S (SINE'S MAD MAX) BLACK MAGIC 1x 50% LJUBOMIR'S (COUNTRY BOYS') THOR 2x 37.5% NENAD'S (NESA'S, LJUBOMIR'S) CANDY 1x 25% COUNTRY BOYS' VENTJE 3x 25% Country Boy's BLACK PEARL 1x 25% HENSEN'S DANGER 1x 25% COUNTRY BOYS' SNOOTY GIRL 2x 18.75% LJUBOMIR'S (COUNTRY BOYS') SPANKY 1x 12.5% COUNTRY BOY'S UGLY 2x 12.5% BAIRD'S SNOOTY II 2x 12.5% Bruintje's LILLY 1x 12.5% Julsing's & Bruintje's BLACK JACK 1x 12.5% Heinzl's SHASTA 1x 12.5%

Kad kliknete na -= Full statistic pedigree =-   

dobijete ovo

DAVOR'S RIA 1 x 50% GANJA'S (SINE'S MAD MAX) BLACK MAGIC 1 x 50% LJUBOMIR'S (COUNTRY BOYS') THOR 2 x 37.5% COUNTRY BOY'S UGLY 6 x 25% COUNTRY BOYS' VENTJE 3 x 25% NENAD'S (NESA'S, LJUBOMIR'S) CANDY 1 x 25% Country Boy's BLACK PEARL 1 x 25% HENSEN'S DANGER 1 x 25% WOOD'S SNOOTY 16 x 22.65625% BAIRD'S SNOOTY II 5 x 21.875%

http://dogarchive.kennel-apbt.com/details_69.php?id=70013&gens=

Odjednom starog Snutare ima više nego njegova sina, a u onoj gornjoj statistici ga nikako nema, dok njegova sina ima.

Tako i te priče 50:50 % ili 30:70% o psima koji su živjeli prije više od 100 god. kad je sama definicija pasmine bila drukčija, sve je to pojednostavljena povijest za masovnu proizvodnju.

Edited by tor

tor,slazem se sa tobom...  nema tu bas neka formula koliko sastojaka ovoga i onoga,mesano je tu ni sam bog ne zna... ona prica,ne znam sta su uradili,ali znam da su uradili! I svaka im cast!

Prvobitni boxer je bio mix bullenbeissera i engleskog buldoga, a to što ima veći procenat u sebi krvi bullenbeisera je zbog toga što su hteli da redukuju beline koje je doneo buldog. Nisu tu bile nikakve radne osobine u pitanju.

Pa ja ne negiram to. Samo kažem ako ćemo glkedati krv tih starih buldoga Boxer je čistokrvniji nasljednik od APBT koji ipak ima i onu  seljačku terijersku manje glamuroznu stranu.

(y)

Edited by Mournblade

Šteta za psa, nepažnja je uvek kobna.

Odličan tekst, jedino sam skeptičan oko toga da li bi buldog stvarno mogao da savlada mešanca vuka (mislim prosečni buldog na prosečnog mešanca)...

E, sad, meni nije jasno. Zašto je nestao bullenbeiser?

I može li neko da mi pojasni zašto su im smetale beline na buldogu?

Kao i pitanje koje je van teme, ali ovde je bolje da pitam. Da li postoje radne linije foksterijera? Verujem da postoje, nego me zanima zastupljenost...

@lycan

Buldog nije mogao da savlada mešanca vuka sem ako u pitanju nije bila prestrašena životinja koja je  htela da pobegne i izbegne borbu. Svaki agresivni hibrid bi takvu borbu završavao veoma brzo. Bullenbeisser je nestao iz istog razloga kao i stari buldog, njegova svrha kao radnog psa je jednostavno nestala. Nemcima su smetale beline, zato što je to bila englesko "nacionalno" obeležje, tako da su težili psima koji su bili "njihove" boje, jer bullenbeisseri nisu imali beline, a i beli bokseri su i dan danas nepoželjni. Iz istog razloga su svi psi sa belinama isključivani iz selekcije kada se formirao NLT, jer su hteli psa u "nacionalnim lovačkim bojama", a NLT je u suštini genetski prekopiran foksterijer sa oštrijom selekcijom u svrhu lova.

Što se foksterijera tiče, postoje radne linije, naravno, ali ne kod nas. Kod nas su došli poneki psi iz radnog uzgoja, i ja sam imao sreće da imam jednog takvog devedesetih. Foksterijeri se koriste za rad u velikoj meri u istočno evropskim zemljama. U Rusiji ih ima mnogo. Ima ih u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniiji, Bugarskoj, ali ih ima i u Francuskoj, Nemačkoj, u skandinavskim zemljama.... U matičnoj zemlji, Engleskoj, mislim da je gotovo nemoguće naći gejm foksterijera. U Irskoj moguće.

Edited by Mournblade

Buldozi u borbi protiv bika

bull-baiting2.jpg

Crtež buldoga iz 1817-te

CribandRosa1811.jpg

Dustman.jpg

bull%20and%20terrier.jpg

Ovdje se jasno vidi kako su buldoge nagrizle izložbe, s tim da je ova slika sa samih početaka, danas je stanje mnogo gore.

history2.jpg

Edited by tor

Bullenbeisser iz 1889

Deutscher_Bullenbeisser_1889_Friedrich.p

bull2_01.gif

Kleinere arth von Bährenbeisser  

Incisione  di Johann Elias Ridinger (1698-1797), Tavola n°  3

bul1_02.gif

Old British Bulldog, tavola originale illustrata da J. Wilkes datata 1800

bulldog1800_01.jpg

Old English Mastiff, tavola originale illustrata da J. Wilkes datata 1800.

30a4948aa6.jpg

Danziger _und_Brabanter_Bullenbeißer_Beckmann 

Danziger_und_Brabanter_Bullenbei%C3%9Fer

Dogge_Danziger_Brabanter_Bullenbeißer_Fleming .

Dogge_Danziger_Brabanter_Bullenbei%C3%9F

earlyboxers-large.jpg

APBT

Na ovoj dvojici se jasno vidi bliskost s bul terijerima. Naravno ima i pasa na kojima se vide neke karakteristike buldoga, ali postoje mnoge druge pasmine sa još više krvi buldoga. APBT su jednostavno pokupili najbolje osobine ta 2 tipa pasa, s tim što su terijeri vjerovatno dali više krvi, a buldozi onu glavnu osobinu- Game.

Richmonds Jeff

Revol-te-_Remercie_Fraja.ch_jpg.jpg

Komosinski Jeff

Komosinski_s_Jeff.jpg

@lycan

Buldog nije mogao da savlada mešanca vuka sem ako u pitanju nije bila prestrašena životinja koja je  htela da pobegne i izbegne borbu. Svaki agresivni hibrid bi takvu borbu završavao veoma brzo.

zasto su ti mesanci na toliko dobrom glasu? oni ipak nisu vukovi...

zasto su ti mesanci na toliko dobrom glasu? oni ipak nisu vukovi.

Bilo je dosta primeraka među njima koji su pokazivali izuzetnu agresivnost, ali onu vrstu agresivnosti da ubiju. Međutim, to nije nešto što se može kontrolisati, niti uzgojno selekcionisati. Bilo je dosta i onih koji uopšte nisu bili za borbe.

a sta je bilo, zaboravih, sa onim vukom iz Rusije sto je dolazio na naseg Diznija? Secam se samo da ga je pitic oduvao. Zaboravih da li je mesanac ili pravi.

a sta je bilo, zaboravih, sa onim vukom iz Rusije sto je dolazio na naseg Diznija? Secam se samo da ga je pitic oduvao. Zaboravih da li je mesanac ili pravi.

Mislim da nema smisla započinjati tu temu... A šta je sa ona tri pita što su kod Zadra puštena na jednog vuka? Ubio ih je svu trojicu u roku od odmah.  Uopšte spominjati sukob pita i vuka generalno je smešno. Vuk je divlja životinja, pit je pas stvoren za borbu s drugim psom u malom ograđenom prostoru. Pitovi su u kavezu eto, ubili i lava, i kada bi neko rekao da je pit "jači" od lava, ispao bi... pa valjda smešan jbm li ga... Eto, Vasko, NLT iz mog komšiluka je ubio pita u uličnom fajtu. Dakle, NLT je "jači" pas od pita, eto, imam i dokaz... Mislim, to je toliko bespredmetna tema da ne znam zašto si to uopšte spominjao. 

Пит против вука у килажи, 9 од 10 морао би пит да добије. Наравно гејм пит. Није вук никакав баук, нема натприродне моћи.

Mournblade,

hvala ti na opsežnom odgovoru. Razjasnio si mi mnoge nepozannice.

Neverovatno je koliko je ljudska glupost logična ponekad. Boje njihove zemlje. A ja mislio da su crni zbog nekih drugih stvari.

A da li se radni foksterijeri okupljaju na nekim takmičenjima? Kao Nlt ili je drugačije?

Na konto vuk protiv psa, nećemo da se šalimo... Izuzeci potvrđuju pravilo, ali vuk je vuk.

Idemooo, idemo, idemooo pogledajte gospodina!!!

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1379944_1455958754628691_419564961_n.jpg

BRUT je pitbul, ostavljen blizu Fruske Gore, vidi se da je bio kucni pas. Uselio se u vikendicu jedne nase poznanice i problem je sto tamo moze da ostane jos jako kratko, jer su zimi putevi nepristupacni i nema ko ni da ga hrani  Ono sto smo do sad videli, i sa ljudima i sa drugim psima se slagao i obozava da se vozi kolima  Star je oko 2 godine. Udomljava se uz ugovor o odgovornom vlasnistvu, kontakt : 069/2432382 069/2462382

Hajde ovom gospodinu da pruzimo dom, raspitajte se, delite.. Do sada sam pomogao da se 4  pita uspesno udome.. I jos ostalih pasa, ali pre svega, delite, sharujte, pisite, da gos'n Brut dobije gazdu!

Edited by Brox95

Gost
This topic is now closed to further replies.