sambosport

Komparacija pastiraca u kontekstu čuvara teritorija i zašt. od zvijeri

512 posts in this topic

Djole_Sh   ...ne razumem sta zelis da kazes .....ne mesa ovde niko modifikovane pastirske rase za cuvanje prostora a to modifikovane znaci i selektivno i steceno .....pisemo o psima cuvarima stada znaci pratiimo izvornu namenu .....napisao sam sta je osnov razlike mene i drage koleginici ...ja postujem njen stav jako .....ali imam i svoj ....izvorni pas cuva i ne bira od cega.....ima se osobine kao i njegov urbani modifikovani vojno zavodski brat .....modifikovano ali sutina je jako bliska.......i kad sam napisao ...treba razumeti ......ja pisem  o reperu .....sa tim da ubacim da se steceno razlikuje od jednike do jednike .....reper je isti za sve ......

Mozemo i da nastavimo ......na temu cuvanje pastiraca u  urbanim uslovima ......a u skladu je sa temom koju je poceo sambo .......voleo bi sta kaze i sambo i draga koleginica i naravno i ostali ..........

Edited by Red Nousse

Djole_Sh   ...ne razumem sta zelis da kazes .....ne mesa ovde niko modifikovane pastirske rase za cuvanje prostora a to modifikovane znaci i selektivno i steceno .....pisemo o psima cuvarima stada znaci pratiimo izvornu namenu .....napisao sam sta je osnov razlike mene i drage koleginici ...ja postujem njen stav jako .....ali imam i svoj ....izvorni pas cuva i ne bira od cega.....ima se osobine kao i njegov urbani modifikovani vojno zavodski brat .....modifikovano ali sutina je jako bliska.......i kad sam napisao ...treba razumeti ......ja pisem  o reperu .....sa tim da ubacim da se steceno razlikuje od jednike do jednike .....reper je isti za sve ......

Ne znam onda sta dalje da ti kazem. Tuncay me je lepo razumela. Moji komentari su citljivi, razumljivi i bez nekih gramatickih gresaka pa da ne mogu da se procitaju. Stvarno ne znam sta ti je nejasno.

Hvala Pippo82

Ne mogu vijerovat da se tolika polemika povukla na ovoj temi,baš super ! Na žalost neču imati puno vremena da danas pročitam

Ludostima nema kraja .....elam nesto zamisljam sta bi bilo da su plavi doneli pse a cobani svoje ......tuncay jel bi pastirci u toj imaginarnoj situaciji radili na onaj tvoj softer ili na ono sto pisao red hehehhehe ....pozic ....

Naravno da bi radili na moj softver, zato sto on nalaze kada plavci opkole i krenu zaokoli osokoli probij blokadu pa kom opanci kom obojci  (lmao)

Cuj plavci napadaju a cobanski psi ce da cute i suste  (banghead)

Na svu srecu opametilo se, mislim vlast pa je ukinulo 

http://www.politika.rs/scc/clanak/345462/Rumunija-ukinula-restrikcije-koje-su-naljutile-cobane

Cuj ti cinovnika, 3 psa u planinskim a jednog u ravnicarskim predelima  (suicide)  tako razrezalo, kao ljute se lovci, valjda sto ne mogu da inkasiraju dovoljno pajica od komercijalnih lovova po principu obuci refleksnu dzutu jaknu i pucaj u sve sto se krece a da nije refleksno dzuto. 

Ej, bre, Poljska, pre Rumunije usla u Jevropu, pa uslovila svojim cobanima da imaju pse, vise pasa, prema potrebama stada, pokrenula pogram sa odgajivacima da im daje besplatno pasonje i nece da im isplati odstetu za stetu na stadu od vucka i drugih zverki ovcozderki ako nemaju pastirce pse oko stada, a ovi bi dekretom, fermanom odozgo - nema vise od tri psa  (pale)  Uzas. 

A sta je problem lovcima divljac ej....pa tuncay kako to kad imaju softer heheh ....a mislim da i njima se gace tesu ....pastirac cuva .......vlada rh je isto radila pomoc pastirma u vidu subencija kroz tornjake ......najbolja i ekoloski naj ispravnija zastita je pas cuvar ..........i da plavci nemaju izgleda u sudaru sa pastircima .....a imam pitanje za tebe u tom imaginarnom sukobu plavi psi i cobanski psi sta mislis da su dvonozni plavci pasivni pored pasa da li bi ih pastirac po tvom softeru ono ej ne diraju me nisu opasnost ili po mojoj teoriji aktivne odbrane ....imaginarno postavljam sta bi bilo ...heehheh --------malo se salimo  dalje tvrdim da kod pastiraca ima modfikacije ponasanja  ali i armijski cuvar omiljenog mi sssr marke ko je jako blizak svom rodjaku na izvoristu ......mala modifikacija kao boks i kik boks .....pastirac pored stada samo naizgled je miran i ono vuce se za stadom stedi se u stvari ali on je teritorijalni cuvar zaped sa nogonima i korz obuku i kroz genetiku......cuvar strazar ......a mislim da se i ovo uklapa u temu cobani koji imaju pse ili pastirce ili puline ne znaju u terorijskom smislu nista u kinologiji a imaju vodlivost jedniki da zines .......psu on da 10 posovki i komadnu i odradi .....ovo su moja neka iskustva,naravno da ima cobana i u teorijski kinolosko podkovanih.

Edited by Red Nousse

1 hour ago, Tuncay said:

http://www.campbellrivermirror.com/community/dogs-stick-with-sheep-through-wildfire/

8236587_web1_170824-OMH-dogs_1.jpg

20 dana, sami sa ovcicama  u pozarima na terenu sa divljim zverkama, sacuvali svih 90 ovcica izuzev jedne. 

Marema. 

Cestitke, sta su jeli za tih 20 dana dok su bili sami ? "Niko nije vrcao med a da nije bar prste olizao".  Da je ta jedna izgubljena ovcica zavrsila na njihovom raznju dalo bi im se oprostiti.

Pise u clanku, kada su evakuisani pre no sto su otisli otvorili su im vrata da mogu do ovcica a takodje su im otvorili i jedno 35kg dzakce granula da imaju sta da jedu, posto vode valjda ima u jezercetu a muvali su se tu povremeno kod nas notorno nevoljeni zastitari da spasavaju zivotinje kojima je potrebno, pa su i oni doneli hranu ovim maremama cuvarovcicama. 

Eto, to je prednost kad pas ume da jede i pristaje na granule. Ne verujem da bi dirali ovcice, ulovili bi nesto drugo sitno da nije bilo tih granula.